SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy białko roślinne będzie lepszym wyborem przy cerze trądzikowej?

Witam, Przez bardzo długi okres czasu miałem problemy ze skóra na twarzy. Jest to cerą podatna na zmiany trądzikowe (bardzo) zdecydowałem w końcu że należy coś z tym zrobić. Zacząłem od wykluczenia z diety napojów mlecznych, unikam nabiału staram się jeść produkty o niskim indeksie glikemicznym, zero słodyczy, zero dosładzania i po półtora miesiąca jest ogromną różnica. Ostatnio wprowadziłem mozarelle oraz jogurt skyr naturalny i wszystko jest narazie dobrze. Jestem osobą która trenuje dość intensywnie i ciężko z z jedzenia dostarczyć mi dużo białka. Dlatego chciałbym zamówić sobie w formie proszku. I tu pojawia się moje pytanie czy białko wegańskie roślinne firmy "bulk" Jest to godny zamiennik białka wpc 80/82?

Maciek 24 March 2023
Ekspert odpowiada

Wysokobiałkowe odżywki wegańskie, czyli oparte o białka roślinne, mogą być oczywiście przyzwoitą alternatywą dla odżywek wysokobiałkowych, opartych o białka zwierzęce. Takie produkty można znaleźć również w ofercie SFD jak przykładowo odżywka Vegan Protein ALLNUTRITION.

Białka zwierzęce mają tę przewagę nad roślinnymi, że zwykle charakteryzują się wyższą, tzw. wartością biologiczną. Wartość biologiczna białka, czyli jego zdolność do przebudowy na białka naszego organizmu, uzależniona jest głównie od zawartości niezbędnych aminokwasów egzogennych.

Białka zwierzęce zawierają zazwyczaj pełne kompleksy takich aminokwasów, podczas gdy w białkach roślinnych albo niektórych z nich brakuje, albo jest bardzo mało. Ponieważ jednak dla każdego białka roślinnego deficytowe aminokwasy egzogenne są inne (tzw. aminokwasy ograniczające wartość biologiczną), dlatego zestawiając ze sobą różne białka roślinne, jak w wysokobiałkowych odżywkach wegańskich, można odtworzyć profil aminokwasowy, charakterystyczny dla pełnowartościowych białek zwierzęcych.

Niemniej białka serwatkowe to trochę inna kategoria, zasadniczo niemożliwa do podrobienia. Chodzi o to, że pełne frakcje serwatki zawierają białka i peptydy, które są nie tylko źródłem aminokwasów, ale też charakteryzują się swoistą aktywnością biologiczną, m.in. zdolnością do aktywacji procesu syntezy białek mięśniowych. Jeżeli więc ktoś nie jest weganinem, to odżywki wysokobiałkowe, oparte o białka serwatkowe, będą oczywiście lepszym wyborem.     

Sławomir Ambroziak Farmakolog 25 March 2023
0

Rozumiem dziękuję. Niestety tak jak wspomniałem aktualnie mój organizm nie może spożywać tego białka z powodu zbyt dużej podatności na trądzik. Zobaczymy za jakiś czas póki co musi mi chyba wystarczyć białko wegańskie. Staram się w codziennym odżywianiu dostarczać tego białka jak najwięcej. Wartość ta wynosi około 130-140g. Docelowo chciałbym osiągać wartość około 160-170g na dzień przy wadze 82/83kg. Na pewno niedługo trochę zejdę z wagi (2-3kg) dostarczając ciągle 2g białka na kilogram masy ciała przy mniejszej ilości kalorii. Bardzo dużo się ruszam głównie trenując siłownie oraz kalistenikę dokładając do tego bieganie, basen oraz boks.

Anonim 26 March 2023