SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Cytrulina dla wątroby

Czy cytrulina i kreatyna może zaburzyć regenerację wątroby? Dotąd nie wierzyłem w te przesądy ale na opakowaniu zauważyłem żeby nie stosować cytruliny podczas chorób wątroby lecz czytając w internecie nic nie wykazuje na to aby nie suplementować jej podczas chorób wątroby

nachossandwich 19 March 2023
Ekspert odpowiada

Na wstępie muszę przypomnieć, iż obowiązuje taka zasada, że osoba leczona aktualnie z uwagi na jakąś przypadłość zdrowotną, decyzję o włączeniu jakiegokolwiek nowego środka, nawet suplementu diety, może podjąć dopiero po konsultacji z lekarzem prowadzącym jej konkretny przypadek i po uzyskaniu jego akceptacji.

Lekarz specjalista ma po prostu, a przynajmniej powinien mieć, lepszą wiedzę na temat ewentualnych interakcji zachodzących pomiędzy ordynowanymi lekami a składnikami suplementów diety. Dobrym przykładem może być tutaj właśnie cytrulina, która generalnie ma dobroczynny wpływ na wątrobę, może jednak wchodzić w interakcje z niektórymi lekami wątrobowymi. Stąd pewnie ostrzeżenie na etykiecie, do którego nawiązujesz.

Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy sprawa wygląda tak, że cytrulina chroni przez rozwojem schorzeń wątroby, a szczególnie przed rozwojem niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, która jest najpowszechniejszym problemem wątrobowym współczesnej populacji. Tak samo kreatyna. Z kreatyną jest tylko ten problem, że z jednej strony chroni przed niealkoholowym stłuszczeniem wątroby, z drugiej jednak sprzyja rozwojowi alkoholowego stłuszczenia wątroby. No, ale to już problem alkoholików, pośród których nie znajdujemy chyba wielu użytkowników kreatyny.  

Sławomir Ambroziak Farmakolog 20 March 2023
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować