SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Cossfit, basen - jakie brać suplementy?

Dzień dobry, proszę o informację czy w moim przypadku czyli: 78kg, 185cm wzrostu, wiek 27 lat, przepuklina kręgosłupa (zalecenia lekarzy wzmocnienie mięśni kręgosłupa). Aktywność fizyczna sprowadza się do basenu 3 x w tygodniu, cross fit 1 x w tygodniu, na co dzień praca biurowa. Czy suplementacja wchodzi w grę?

Mati 06 February 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Oczywiście, że suplementacja wchodzi w grę, ale musi ona być dostosowana m.in. do Twoich potrzeb. Suplementacja powinna uzupełniać dietę, jej niedobory, jak i wspomagać nasz wysiłek fizyczny, czy w Twoim przypadku też rehabilitację. 

Zanim przejdziemy do suplementacji, nie wiem, czy w Twoim przypadku trening cross fit jest dobrym pomysłem. Przepukliny nie lubią zbyt dynamicznych ruchów, tym bardziej wykonywania serii do upadku. Chyba że ten trening tylko się tak nazywa, a jego konstrukcja odbiega od oryginalnej wersji typowego treningu typu cross. Tym bardziej że trening w tej formie wymaga sprawnych mięśni core, brzucha, pośladków - czyli wszystkich tych, które będą mocno stabilizowały postawę i zabezpieczały kręgosłup. Osobiście bym nie korzystał z corss-a, dopóki nie nauczysz się kontrolować pleców. 

Polecamy również: 5 ćwiczeń core, które poprawią Twoja siłę

Co do suplementacji...

Tutaj można wykorzystać podstawowy dodatek w formie witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych omega 3 - które będą wspierać ogólną formę zdrowotną ciała i podtrzymać jego dobre samopoczucie. Jeżeli chodzi o aktywność sportową, można skorzystać ze stałej suplementacji kreatyną w ilości 3 gramów na dzień. Obecnie mając więcej danych na temat kreatyny, wiemy, że nie tylko nadaje się ona dla sportowców budujących mięśnie, jest to również bardzo dobry dodatek regeneracyjny, nie tylko dla mięśni, ale też układu nerwowego. W trakcie treningów możesz skorzystać z dodatku izotoników i aminokwasów EAA

Poniżej wrzucę Ci proponowane suplementy
https://sklep.sfd.pl/SFD_NUTRITION_VitaMax_Complex_Plus-opis36841.html
https://sklep.sfd.pl/SFD_NUTRITION_D3_ _K2_Forte-opis35836.html
https://sklep.sfd.pl/SFD_NUTRITION_Omega_3_Strong-opis40345.html
https://sklep.sfd.pl/SFD_NUTRITION_Creatine-opis36148.html
https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Isotonic-opis41120.html

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 08 February 2023
0