SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Carb cycling - czy warto stosować na masie?

Cześć, od kiedy mogę znacząc rotować węglowodanami? Dopiero co wszedłem na zero kaloryczne, zaczynam okres masowy.

KamykByk 28 March 2023
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Tylko czemu to ma służyć. Przecież na masie wygodniej jest utrzymywać jeden rozkład makroskładników, a ewentualnie wysokością nadwyżki reagować na zbyt wolne lub szybkie zmiany w sylwetce. Najczęściej bywa tak, że osoby o niedużym stopniu doświadczenia naczytają się wyrafinowanych metod treningowych i dietetycznych, które rzadko stosują nawet takie osoby jak my - czyli zawodnicy i zawodniczki. 

O ile rotacja węglowodanami ma sens podczas redukcji i przygotowywania się do zawodów, tak w okresie budowania masy mięśniowej jest to zbędne komplikowanie sobie życia. 

Ponadto, jeśli mamy komuś doradzić, to należałoby jak najwięcej informacji przekazać o sobie, bo nawet nasze doświadczenie na scenie nie czyni z nas wróżek. W trakcie budowania masy mięśniowej rotacja spotykana jest u zawodników na twardym dopingu, ale szczerze mówiąc, nie spotkałam się z tym, aby przynosiła ona wybitne korzyści osobom trenującym naturalnie. 

W takiej sytuacji, jedyne co może mieć sens, to umiarkowanie zmniejszenie ilości kalorii pochodzących z węglowodanów w dzień wolny od treningu. 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 28 March 2023
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować