SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Bóle nóg - czy powinienem ograniczyć chodzenie?

Hej zacznę od tego, że staram się codziennie robić od 600 do 800 kroków. Od jakiegoś tygodnia przy większej aktywności albo długich spacerach bolą mnie mięśnie w okolicach piszczeli i łydki. Czy powinienem ograniczyć chodzenie? Skąd może być ten ból?

Pi... 18 29 May 2023
Ekspert odpowiada

Cześć!

Ból mięśni w okolicach piszczeli i łydek podczas chodzenia może wynikać z kilku powodów. Najczęściej jest to spowodowane nadmiernym obciążeniem lub niewłaściwym obuwiem. Może też wynikać z niewłaściwej techniki chodzenia, zwłaszcza podczas długich spacerów. Podejrzewam, że pomyliłeś się o jedno zero i wykonujesz tych kroków 6000 - 8000. 

Polecamy również: Najlepsze i najgorsze rodzaje cardio

Sprawdź swoje obuwie

Niewłaściwe obuwie może powodować ból w nogach. Upewnij się, że twoje buty są odpowiednie do aktywności, którą wykonujesz, dobrze dopasowane i oferują odpowiednie wsparcie. Tutaj również ma znaczenie, jaki rodzaj powierzchni przeważa podczas Twojego chodu. Przed rozpoczęciem spaceru, wykonaj krótką rozgrzewkę. Po zakończeniu spaceru wykonaj ćwiczenia rozciągające, szczególnie na łydki i mięśnie piszczelowe.

Polecamy również: Jak ważne jest rozciąganie?

Jeśli ból jest spowodowany nadmiernym obciążeniem, czasami najlepszym rozwiązaniem jest odpoczynek. Jeżeli wcześniej nie chodziłeś zbyt dużo, a teraz nagle Twój organizm dostał sporo ruchu, to może reagować lekkimi przeciążeniami, zwłaszcza gdy mamy nadwagę. Spróbuj zwiększać ilość kroków stopniowo. Możesz zredukować ilość do 4000 na dzień i co tydzień zwiększać o 500-1000. 

Jeśli ból utrzymuje się dość długo, to być może trzeba skonsultować się ze specjalistą. Ból może być oznaką poważniejszego problemu, takiego jak zapalenie powięzi podeszwowej czy popularne zapalenie okostnej w okolicy piszczeli. 

Jako ciekawostkę podam badanie naukowe, gdzie zbadano, ile kroków powinniśmy wykonywać dziennie, aby przedłużyć swoje życie:
https://www.ergo-log.com/walk-that-many-minutes-every-day-if-you-want-to-live-longer.html

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 30 May 2023
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować