SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ból kręgosłupa,

Witajcie. Mógłby ktoś podać link do ćwiczenia na rozluźnienie kręgosłupa w leżeniu nazywane bodajże pajacykiem? Kiedys bardzo mi pomoglo, a nie pamietam, jak to szło, ręce, nogi,,głowa, coś pewnie pomylę.

Melke 22 April 2022
Ekspert odpowiada

Witaj.

Niestety kompletnie nie kojarzę ćwiczenia, o którym mówisz dlatego możliwe, że jest to nazwa ćwiczenia, której użyto potocznie lub na potrzeby własne danego terapeuty. 

Klasyczne pajacyki raczej nie będą przydatne w pozbyciu się bólów pleców, a Tobie chodzi o ćwiczenie wykonywane w pozycji leżącej. Bardziej przychodzi mi tutaj na myśl pozycja tzw. krzesełkowa:


Polecam zapoznać się z poniższym artykułem mojego autorstwa, gdzie opisałem bóle pleców i sposoby na to, aby im przeciwdziałać:

Polecamy również: Ból w dole pleców, przyczyny i leczenie bólu w odcinku lędzwiowym

Załączam też dobry filmik z 10-minutowym treningiem, który pozwoli porozciągać struktury, które mogą być odpowiedzialne za bóle pleców. Co warto wiedzieć?

Przede wszystkim w skutecznym radzeniu sobie z bólami pleców ważne jest to, aby poznać przyczynę. Oznacza to, że przydałaby się diagnoza, aby wiedzieć jakie ćwiczenia dobrać i jak radzić sobie z bólem. Inaczej będzie w przypadku bólu wywołanego jedynie dysbalansem mięśniowym, a inaczej w przypadku, gdy ból powoduje ucisk krążka międzykręgowego. Czasem dobór niewłaściwych ćwiczeń może pogorszyć sytuację, dlatego warto zainwestować w wizytę u fizjoterapeuty i wykonanie solidnej diagnozy. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 23 April 2022
0