SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Beta-alanina - czy można stosować w wieku 13 lat?

Czy mogę brać beta-alanine w wieku 13lat trening 5razy w tygodniu

Didk 17 May 2023
Ekspert odpowiada

Mówiąc ogólnie, wiek 13 lat nie jest przeciwwskazaniem do stosowania suplementu beta alaniny. Musimy po prostu dobrze rozumieć problematykę suplementacji beta alaniny...

Beta alanina jest aminokwasem częściowo produkowanym przez nasz organizm, a częściowo pobieranym przez niego z pożywienia. Ponieważ beta alanina występuje w pokarmach mięsnych, dlatego niezależnie od wieku, spożywając mięso, dostarczamy do organizmu beta alaninę. 

Beta alanina jest wykorzystywana przez nasz organizm do produkcji karnozyny. Natomiast karnozyna jest czynnikiem niezbędnym w czynnościach życiowych tkanki mięśniowej, regulującym metabolizm energetyczny mięśni, zapewniającym odpowiednią kurczliwość włókien mięśniowych oraz eliminującym nadmiar kwasów i reaktywnych form tlenu, powstających w efekcie procesów metabolicznych, przebiegających w tkance mięśniowej.

Dlatego zapotrzebowanie naszych mięśni na karnozynę wzrasta znacząco w sytuacji wysokiej aktywności ruchowej. A ponieważ, jak dowodzą badania, spożywana przez nas beta alanina, w zależności od wielkości spożycia, zwiększa stężenie karnozyny w mięśniach w przedziale od 20 do 80%, dlatego sportowcy wyczynowi i osoby aktywne fizycznie sięgają często po suplementy beta alaniny. 

Musisz jednak pamiętać o obowiązującej zasadzie, że osoba małoletnia nie może włączać do swojej diety suplementów bez wiedzy i zgody rodziców. 

Sławomir Ambroziak Farmakolog 18 May 2023
0