SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

splacze tluszczu

temat działu:

Iron Horse Series

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 10704

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
marek.c I.H.S. TEAM
Ekspert
Szacuny 206 Napisanych postów 3300 Wiek 57 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 28036
Aby skutecznie wspomóc nasze wysiłki mające na celu zredukowanie tkanki tłuszczowej, stajemy przed dylematem wyboru preparatu będącego sprostać temu niełatwemu zadaniu. Zależnie od naszych potrzeb oraz determinacji możemy dowolnie sięgnąć od prozdrowotnych środków o powolnym działaniu odchudzającym, aż po nie zawsze bezpieczne dla naszego zdrowia preparaty termogeniczne.
Poniżej postaram się krótko wyjaśnić jakie są różnice w działaniu oraz w skuteczności wielu oferowanych na rynku suplementów modelujących sylwetkę.

l-karnityna

Jest aminokwasem endogennym, wytwarzanym w naszym organizmie z aminokwasów metioniny oraz lizyny. Przy odpowiedniej podaży w diecie żelaza, witamin C, PP, oraz B6 nasz organizm bezproblemowo radzi sobie z jej produkcją.
Dlaczego więc l-karnityna stała się podstawowym suplementem wspomagającym proces redukcji nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej ?
Aby to zrozumieć proponuję naszym czytelnikom troszeczkę wiadomości z zakresu biochemii ludzkiego organizmu.
Otóż w celach pozyskania energii niezbędnej nam do skurczu pracujących mięśni, ogrzania ciała, do przebiegu wszystkich procesów życiowych organizm człowieka wyspecjalizował w komórkach mięśniowych oraz wątrobowych występujące w dużych ilościach tzw mitochondria. Zawierają one we wnętrzu zwanym matriks mitochondrialnym odpowiednie enzymy służące do wytworzenia energii na drodze rozpadu różnych substratów : aminokwasów, glukozy, oraz kwasów tłuszczowych.
W matriks mitochondrialnym osłoniętym wewnętrzną błoną komórkową znajdują się receptory reagujące na l-katnitynę, otwierając odpowiednie kanały przez które l-karnityna przeprowadza do matriks związane z nią kwasy tłuszczowe, które zostają wykorzystane energetycznie, co pozytywnie wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej oraz zapobiega jej ponownemu odkładaniu się.
Po dokonaniu tej operacji l-karnityna wraca by ponownie związać cząsteczkę kwasu tłuszczowego i ponowić proces transportu, dzieje się tak aż do całkowitego zużycia wspomnianego aminokwasu l-karnityny.
Powyższy proces możemy obrazowo porównać do transportu węgla wiezionego przez ciężarówki do fabrycznych pieców dających energię do funkcjonowania całej fabryki. W naszym przykładzie l-karnitynę możemy porównać do ciężarówki, tłuszcz będzie w naszym przykładzie węglem, natomiast mitochondria komórkowe to fabryczne piece, a nasz cały organizm to oczywiście funkcjonująca na wysokich obrotach fabryka.
Jak już wspomniałem na wstępie w mitochondrium znajduje się wiele enzymów wyspecjalizowanych w energetycznym rozpadzie różnych substratów energetycznych, jeśli zależy nam by podstawowym substratem energetycznym były uwolnione z komórek tłuszczowych kwasy tłuszczowe, to dodatkowa suplementacja l-karnityną jest jak najbardziej pożądana. Wprawdzie nasz organizm potrafi sam wytworzyć l-karnityne, lecz zawsze potrzebuje do tego celu pewną ilość energii oraz czasu, więc podczas długotrwałego treningu aerobowego może zdarzyć się że dojdzie do deficytu endogennie wytwarzanej l-karnityny, odpowiednia podaż tego suplementu z zewnątrz wyeliminuje ten brak.
Godnym uwagi nawet dla człowieka nie uprawiającego żadnego sportu jest fakt prozdrowotnego działania karnityny, gdyż jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mięsni szkieletowych oraz mięśnia sercowego, ułatwiając utlenianie wolnych kwasów tłuszczowych karnityna zmniejsza ich stężenie w krwioobiegu, tym samym zmniejszając ryzyko powstawania miażdżycy naczyń krwionośnych. Natomiast dodatkowa suplementacja karnityną zapewni każdemu sportowcowi zwiększenie odporności organizmu na zmęczenie, przyśpieszy regeneracje powysiłkową, a w sytuacji niedoboru energetycznego może zaoszczędzić zapasy glikogenu jak też zapobiec rozpadowi tkanki mięśniowej.
Naturalnym źródłem karnityny w pożywieniu jest mięso, natomiast l-karnitynę jako suplement możemy zakupić w różnych formach podania. Najdroższą a zarazem najszybciej przyswajaną forma jest l-karnityna podana pod postacią płynu, który gdy jest podany na pusty żołądek momentalnie miesza się z sokiem żołądkowym, tym samym zapewniając najszybsze wejście suplementu do krwioobiegu.
Kolejną formę podania stanowią kapsułki, w których żelatynowa osłonka jest momentalnie rozkładana w układzie trawiennym, a znajdujący się tam suplement pod postacią proszku zostaje szybko wchłonięty. Najtańsza formą podania są tabletki. Ze względu na zawartość substancji zbrylających wchłanianie jest znacznie wolniejsze niż w przypadku płynu, czy kapsułek, dlatego też w przypadku tabletek należy to uwzględnić i odpowiednio wcześnie spożyć suplement.

Stosowanie

- najkorzystniej będzie podać jedna duża dawkę l-karnityny rano na czczo, zapewni to maxymalne wchłonięcie tego aminokwasu oraz zmagazynowanie go w mitochondriach komórkowych do czasu trwania treningu
- można tez dawkę l-karnityny podzielić na mniejsze porcję podawane przez cały dzień, niemniej konieczne jest wtedy pamiętanie, że każda dawka powinna być podana z dala od posiłku.

Dodatkowe uwagi praktyczne

- zakupując nawet najwyższej jakości suplement l-karnityny należy pamiętać o dokonaniu cięć kalorycznych w naszej codziennej diecie. W przeciwnym razie l-karnityna będzie oddziaływała na tłuszcze przez nas zjadane, względnie na kwasy tłuszczowe wyprodukowane przez naszą wątrobę z nadmiaru zjadanych węglowodanów, a nie na tłuszcz zgromadzony w komórkach tłuszczowych.
Zawsze najpierw nasz organizm będzie się starał pozyskać energię z aktualnie spożytego pokarmu, a nie pobierać jej z magazynu energii, jakim jest tkanka tłuszczowa. Powyższą sytuację możemy porównać do pracy robotnika ładującego węgiel do pieca fabrycznego. Zawsze łatwiej będzie jemu ładować węgiel dostarczony w pobliże pieca, niż chodzić po niego do magazynu.

- korzystnie jest wspomaganie odchudzającego działania l-karnityny synergicznie działającymi preparatami takimi jak : fat burnery, cla, hca, i innymi.

- dawki dzienne karnityny wahają się od 600 do 1200mg. Są one uzależnione od masy ciała zawodnika stosującego ten suplement, oraz od rodzaju wysiłku, czasu jego trwania, jak i rodzaju samej diety. Podawanie większych dawek nie powoduje skutków ubocznych, jednak wcale też nie wzmacnia oddziaływania karnityny na spalanie tłuszczu. ( oczywiście w przypadkach szczególnych dawki karnityny mogą być znacznie zwiększone - mowa tu o zawodnikach zajmujących się sportem wyczynowym ).

CLA

Pozyskiwane jest na drodze biochemicznego sprzęgania podwójnych wiązań nienasyconych w kwasie linolowym bądź linolenowym. Przekładając to na bardziej zrozumiały język : zarówno kwas linolowy jak i linolenowy posiadają odpowiednio linolowy dwa, a linolenowy trzy wiązania podwójne między atomami węgla. Wspomniane podwójne wiązania są od siebie oddzielone „tradycyjnymi" wiązaniami pojedynczymi, czyli są od siebie odizolowane.
Laboratoryjnie doprowadzono do sprzężenia wiązań podwójnych w cząsteczkach wymienionych kwasów tłuszczowych. Czyli w CLA wiązania podwójne są od siebie oddzielone tylko jednym wiązaniem pojedynczym, a nie tak jak w „normalnym" kwasie linolowym lub linolenowym kilkoma wiązaniami pojedynczymi.
Cena CLA nie jest niska, wynika to z faktu użycia najnowocześniejszych technologii do jego produkcji.
Mechanizm działania CLA nie został jednak do końca wyjaśniony. Podczas doświadczeń wykonanych przez amerykańskich naukowców na doświadczalnych zwierzętach, którym podawano odpowiednie dawki CLA zanotowano :
- wzrost beztłuszczowej masy ciała wraz ze znaczną utratą tkanki tłuszczowej. Czyli przy zachowaniu stałej masy ciała zwierzęta zyskały na masie mięśniowej, a straciły pewna ilość tkanki tłuszczowej.
Czyli mamy kolejną rewelację suplementacyjną !? która pozwala na przyrost masy mięśniowej jednocześnie pomagając nam zrzucić niechciany tłuszczyk !
Na podstawie wspomnianych doświadczeń wysnuto daleko idące wnioski : „ CLA pomaga zwiększać syntezę białek w mięśniach, zatrzymując azot, blokuję działanie hormonu katabolicznego jakim jest kortyzol, jednocześnie podnosząc termogenezę organizmu - zużywa na ten cel tkankę tłuszczową."
To nie wszystko : CLA może zwiększać wrażliwość komórek mięśniowych na insulinę, uwrażliwiając receptory insulinowe w błonie komórkowej, tym samym mniejsza ilość insuliny wystarcza na osiągnięcie pożądanego efektu anabolicznego. Dzięki CLA przy mniejszej ilości insuliny większa ilość glukozy jak i aminokwasów przechodzi z krwioobiegu do komórek mięśniowych wpływając na wzrost masy mięśni oraz zwiększenie ich siły.
Jednocześnie mniejsza ilość insuliny w krwioobiegu doprowadza do wykorzystania tkanki tłuszczowej jako substratu energetycznego, dzięki czemu dochodzi do spadku ilości tkanki tłuszczowej.
Rzeczywiście na pierwszy rzut oka wygląda to rewelacyjnie, tylko biec do sklepu z suplementami i nabyć opisywany produkt, a nasze problemy w temacie redukcji tkanki tłuszczowej wraz z przyrostem masy mięśni - znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
Jednak proponowałbym podejść do sprawy dość sceptycznie, wszak wspomniane doświadczenia były wykonane na zwierzętach, które jako zwierzęta doświadczalne nie dość że najprawdopodobniej pochodziły z jednego miotu, (czyli ich organizmy posiadały podobny kod genetyczny ) były żywione w ściśle określony sposób, przebywały w stałych określonych warunkach bytowych ( wilgotność powietrza, temperatura otoczenia, natężenie światła, ograniczona przestrzeń życiowa i inne) a to wszystko razem wzięte z pewnością miało duży wpływ na przebieg doświadczenia.
My jako ludzie jesteśmy znacznie mniej przewidywalni, różnimy się nie tylko genetycznie, a również rodzajem stosowanej diety, mniejszą lub większą podatnością na stres, wiekiem, stopniem aktywności ruchowej ale i wieloma innymi czynnikami wpływającymi na reakcję naszych organizmów na stosowany przez nas suplement.
W praktyce spotkałem zarówno osoby zadowolone ze stosowania CLA jak też i osoby uważające CLA za zupełną pomyłkę !
Jedyną możliwością posiadania własnego zdania na temat skuteczności działania CLA jest osobiste wypróbowanie go w praktyce, co tez każdemu polecam.

Stosowanie

- w ilości do 3.g dziennie, w równych podzielonych na trzy porcjach. Spożywać razem z posiłkami lub bezpośrednio po posiłkach.

Dodatkowe uwagi praktyczne

- podobnie jak przy karnitynie, stosowanie samego CLA bez jakichkolwiek cięć energetycznych w naszej diecie może nie przynieść żadnych pozytywnych rezultatów.
- Uwaga ! w przeciwieństwie do l-karnityny długotrwałe stosowanie mocno zawyżonych dawek CLA jest dla organizmu człowieka niebezpieczne. Wynika to z faktu wysokiej bioaktywnosci nienasyconych kwasów tłuszczowych, do których należy też CLA. Ich nadmiar jeśli nie będzie wykorzystany przez nasz organizm może ulec zmianą oksydacyjnym w naszym organizmie, przyczyniając się nawet do pewnych zmian nowotworowych!
-

HCA czyli hydroksykwas cytrynowy.


Jest substancją bioaktywną pozyskiwaną z owoców drzewa zwanego „Garcinia Cambogia", rosnącego w Azji południowo-wschodniej.
Zadaniem HCA jest blokowanie w naszym organizmie kluczowego enzymu odpowiedzialnego za przemianę nadmiaru spożytych węglowodanów w kwasy tłuszczowe, następnie odkładane pod postacią podskórnej tkanki tłuszczowej.
Teoretycznie więc nadmiar zjadanych węglowodanów skoro nie może być przekształcony w kwasy tłuszczowe, powinien być wykorzystany do syntezy glikogenu, a tym samym przyczynić się do zwiększenia efektywności naszych treningów, co w sumie powinno skutkować przyrostem masy mięśniowej.
Kolejnym pozytywnym efektem suplementacji HCA powinno być zmniejszenie łaknienia, wszak zwiększenie zasobów glikogenu, warunkuje stabilizację poziomu cukru we krwi, tym samym nie powinno dochodzić do niekontrolowanego wzrostu apetytu.
Jak widać HCA z powodzeniem może być wykorzystywane zarówno podczas diety redukcyjnej jak i zwiększającej masę ciała.
Starając się być obiektywnym należałoby więc tez dodać choć kilka informacji podających pod wątpliwość skuteczność działania HCA. Oto więc i one : nawet przy regularnym stosowaniu dużych dawek HCA nie będziemy w stanie całkowicie zablokować przemiany nadmiaru węglowodanów w kwasy tłuszczowe, jeśli nie jesteśmy w stanie kontrolować ilość zjadanych węglowodanów, zwłaszcza gdy są one dostarczane do układu trawiennego pod postacią cukrów prostych. Mówiąc znacznie prostszym językiem : niech wszystkie osoby które liczą na to, że stosując HCA będą do woli objadać się słodyczami, ciastkami zapijając je słodkimi napojami zapomną o jakiejkolwiek redukcji ilości tkanki tłuszczowej.
Należy również zwrócić uwagę, że pewne niemieckie oraz amerykańskie firmy wytwarzające produkty o wysokiej jakości w standardach farmaceutycznych, nie posiadają HCA w swoim arsenale środków przyśpieszających redukcję tkanki tłuszczowej.
Powyższe postępowanie zapewne jest podyktowane faktem, iż naturalne HCA jest związkiem organicznym pochodzenia roślinnego. Ilość HCA zawarta w sproszkowanym owocu rośliny „Garcinia Cambogia" jest zależna od wielu czynników środowiskowych w których owoc dojrzewał i był zebrany. Zatem zależnie od zbioru owoców zawartość w nich HCA jest różna. Firma dbająca o swój prestiż i zobligowana do produkcji preparatów w standardach farmaceutycznych nie może pozwolić sobie na wypuszczenie na rynek produktu o różnorodnej zawartości w nim środka aktywnego, jakim w tym przypadku jest HCA. Oczywiście zawsze istnieje możliwość prowadzenia standaryzowanej kontrolowanej uprawy jak i samego zbioru, wygląda na to jednak, że sprawa produkcji HCA przez wspomniane firmy nie jest warta aż takich nakładów finansowych. Wszystko to w moich oczach podważa skuteczność działania preparatu o nazwie HCA.
Oczywiście podobnie jak w przypadku innych preparatów o nie do końca sprawdzonym działaniu, również HCA ma swoich zagorzałych zwolenników jak i przeciwników.

Stosowanie

- do 3.g dziennie podawane w równych porcjach na 30 minut przed posiłkami.

Dodatkowe uwagi praktyczne

- biorąc pod uwagę brak standaryzacji zawartości HCA w sproszkowanym i obleczonym w kapsułki owocu „ Garcinia Cambogia" przestrzegam przed przekraczaniem zalecanych dawek. Nie zastosowanie się do zaleceń ilościowych stosowania HCA może skutkować obciążeniem wątroby oraz podrażnieniami śluzówki żołądka ( preparat jest spożywany przed posiłkami, wchłania się więc z dala od posiłku).


Chitosan ( chitinin )


Chitosan jest substancją organiczną wytwarzaną z pancerzy morskich skorupiaków.
Spożyty przed posiłkiem chitosan posiada właściwości wiązania w jelitach człowieka zjadanych kwasów tłuszczowych.
Ponieważ chitosan nie jest trawiony, tłuszcze które weszły z nim w reakcję również nie zostaną wchłonięte, a w ten sposób powstały związek zostaje wydalony wraz z kałem z organizmu człowieka.
Znów mamy kolejny rewelacyjny preparat pomagający nam w schudnięciu ! i to jaki ! możemy jeść do woli tłuszcze a i tak nie zostaną one wbudowane przez nasz organizm w tkankę tłuszczową.
Czy naprawdę tak jest ? niestety nie ! oczywiście wszystko co powyżej o chitosanie jest napisane to szczera prawda, tylko że nie cała ! Kolejny raz zalecam wszystkim czytelnikom sceptyczne podejście do sprawy.
Otóż są pewne ilości wagowe chitosanu który będąc spożyty przed zawierającym tłuszcze posiłkiem zwiążę ściśle określone ilości wagowe spożytego tłuszczu. To znaczy że nie możemy liczyć na to że 1g chitosanu zwiąże powiedzmy 20g spożytego w posiłku tłuszczu. Nie znam stosunku wagowego chitosanu niezbędnego do wejścia w reakcję z określoną ilością tłuszczu, poza tym tłuszcze stanowią bardzo rozbudowana oraz mocno zróżnicowaną grupę składników odżywczych i z pewnością zależnie od swych właściwości oraz budowy różna ich ilość może wejść w reakcję z określoną ilością wagową chitosanu. Moim zdaniem pojawia się tu problem podobny do suplementacji HCA. To znaczy żaden producent nie jest w stanie określić stopnia aktywności chitosanu, ze względu na to że nie zna ilości oraz rodzaju zjadanych tłuszczy przez człowieka stosującego suplement, tym samym nie można dokładnie określić jaką ilość tłuszczu potrafi związać chitosan.
Ponad to należy zwrócić uwagę, że chitosan wiążę tłuszcze nie przebierając, czyli potrafi związać zarówno kwasy tłuszczowe nasycone, będące źródłem szkodliwego cholesterolu, jak i prozdrowotnie działające kwasy tłuszczowe nienasycone, będące nośnikiem wielu witamin, służące do wytwarzania wielu substancji aktywnych o charakterze hormonów tkankowych (eikozanoidów), jak i będące składnikiem budulcowym błon komórkowych.
Ze względu na powyższe fakty, wielu dbałych o jakość swych produktów producentów i dystrybutorów suplementów dietetycznych nie posiada w swej ofercie chitosanu.

Stosowanie

- 1do 2g na 20 minut przed głównymi posiłkami

dodatkowe uwagi praktyczne.

- długotrwałe podawanie zawyżonych dawek chitosanu, czynione z myślą iż większa jego ilość może związać większą ilość spożytego tłuszczu, jest działaniem wysoce ryzykownym dla naszej wątroby, jak też może przynieść negatywne skutki zdrowotne, ze względu na blokowanie wchłaniania prozdrowotnych niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Fat burnery


Zadaniem dobrego fat burnera jest regulacja pracy naszej wątroby jak i całego organizmu w kierunku prawidłowej przemiany kwasów tłuszczowych, oraz ukierunkowanie na pozyskiwanie z nich energii życiowej.
Do kolejnych zadań dobrze skomponowanego fat burnera należą :
- obniżenie poziomu cholesterolu frakcji LDL
- poprawa funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego
- zapobieganie powstawaniu miażdżycy naczyń krwionośnych
- redukcja hormonów odpowiedzialnych za powstawanie nadwagi
- likwidacja niedoboru niektórych deficytowych składników odżywczych podczas niskokalorycznej diety redukcyjnej.

Jak widać dobrze skomponowany fat burner posiada zdecydowanie prozdrowotne działanie dla ludzkiego organizmu. Jego nie inwazyjne działanie odchudzające, w przeciwieństwie do HCA, chitosanu czy preparatów termogenicznych, polega na subtelnym i delikatnym powolnym działaniu regulacyjnym, oraz uzupełniającym niedobory składników odpowiedzialnych za prawidłową pracę wielu układów sterujących funkcjami ludzkiego organizmu.

Oczywiście w tej sytuacji nasuwa się pytanie, by sprostać tym wcale nie łatwym zadaniom co w swoim składzie powinien posiadać dobrze skomponowany fat burner ?
Postaram się więc wymienić podstawowe składniki jakie powinien posiadać fat burner i krótko określić za jakie funkcje w naszym organizmie są one odpowiedzialne

L-KARNITYNA - aminokwas (wytwarzany w naszym organizmie) biorący udział w pracy serca , w transporcie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych ( do pozyskania z nich energii w mitochondriach komórkowych ) ( transportuje kwasy tłuszczowe zarówno te uwolnione z tkanki tłuszczowej jak i te pozyskane z posiłku) l-karnityna sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu , normalizuje przemiany kwasów tłuszczowych w wątrobie angażując tłuszcze do przemian energetycznych , oszczędza białka tkanki mięśniowej przy niedoborze energetycznym.
LECYTYNA - substancja spokrewniona z choliną , bierze udział w budowie błon komórkowych i wspomaga transportowanie tłuszczy. zapewnia prawidłowe funkcjonowanie woreczka żółciowego i wątroby , stanowi jeden ze składników żółci , posiada właściwości antymiażdzycowe.
CHOLINA - konieczna dla właściwej pracy mózgu i wątroby. Wspomaga powstawanie niektórych hormonów , zapobiega marskości i stłuszczeniu wątroby.
INOZYTOL - uczestniczy w metabolizmie glukozy , obniża poziom cholesterolu , zapobiega miażdżycy tętnic , pełni ważną rolę w powstawaniu lecytyny , bierze udział w procesach przemian metabolicznych tłuszczu.
METIONINA - aminokwas egzogenny( czyli taki którego nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować ) odgrywający ważną rolę w syntezie choliny i lecytyny , w syntezie adrenaliny ( pełni ważną rolę w funkcjonowaniu nadnerczy ) , oraz tauryny , istnieje ścisły związek między metioniną a przemianami witamin B6 i B12. Metionina bierze udział w zwalczaniu wolnych rodników które niszczą błony komórkowe a tym samym doprowadzają do śmierci komórki.
OLEJ LNIANY ( flax seed oil) - jest źródłem niezbędnego nienasyconego kwasu tłuszczowego linolenowego ( n3) pełniącego w organizmie różnorodne funkcje budulcowe i regulacyjne. Zawiera fitoestrogeny - substancje regulujące u kobiet stosunek hormonów żeńskich : estrogenu do progesteronu. ( zaburzenia między poziomem tych hormonów maja zdecydowany wpływ na odkładanie się podskórnej tkanki tłuszczowej ) , w organizmie mężczyzny fitoestrogeny zmniejszają poziom estrogenów - tym samym pełnią rolę ochronną dla prostaty przed nowotworami.
W oleju lnianym występują również - ligandy - substancje sterujące różnymi hormonami odpowiedzialnymi za gospodarkę tłuszczową organizmu , ponadto olej lniany zmniejsza poziom „złego" cholesterolu oraz zbija nadciśnienie tętnicze.
B6 - pirydoksyna jest niezbędna do powstawania fosforanu pirydoksalu , koenzym ten wchodzi w skład wielu enzymów odpowiedzialnych za całą gospodarkę azotową (białkową) organizmu (synteza i rozpad aminokwasów , usuwanie nadmiaru amoniaku) , przemianie węglowodanów do glikogenu (podstawowego substratu energetycznego dla naszego organizmu) , powstawania glukozy glikogenu i innych przekształceń węglowodanów oraz do właściwej pracy układu nerwowego. Spożycie B6 jest ściśle zależne od zawartości białka w diecie ( np. diecie odchudzającej ) B6 bierze udział również w procesie wydzielania żółci - niezbędnej w trawieniu tłuszczy , wraz z kwasem foliowym zbija poziom cholesterolu.
POTAS -jeden z głównych elektrolitów naszego organizmu dbający o prawidłowe funkcjonowanie serca , biorący udział w skurczu pracujących mięśni , aktywnym transporcie przez błony komórkowe , pracy układu nerwowego. (znaczne straty potasu występują podczas obfitego pocenia się - np. .podczas treningu, oraz podczas stosowania środków moczopędnych. )

Stosowanie

- wg zaleceń dystrybutora ( zazwyczaj 3 razy dziennie do głównych posiłków)

praktyczne uwagi dodatkowe

- z wyżej wymienionych składników jakie powinien posiadać dobrze skomponowany fat burner oczywiście nie wszystkie są obowiązkowe, jak też może on być uzupełniony w znacznie większą ich ilość.
- Należy jak w przypadku wielu innych preparatów wspomagających odchudzanie pamiętać, że podstawą sukcesu jest prawidłowa dieta redukcyjna, gdyż nawet najlepszy fat burner nie sprawi cudu, a jedynie może prawidłową dietę wspomóc i proces odchudzania przyśpieszyć.


Preparaty o działaniu termogenicznym

Zadaniem wymienionych wyżej preparatów jest wywołanie zjawiska wzrostu termogenezy, czyli podniesienia produkcji ciepła wydzielanego przez ludzki organizm. Do wydzielania ciepła nasz organizm potrzebuje kalorii, które wyzwolone dzięki termogenezie mogą pochodzić ze spalania nagromadzonej podskórnej tkanki tłuszczowej.
Redukcję tkanki tłuszczowej popartą produktami termogenicznymi możemy zwiększyć również w sposób naturalny, trenując oraz spożywając relatywnie częste i małe posiłki. Sam proces trawienia oraz wchłaniania pokarmu zwłaszcza pochodzenia białkowego zdecydowanie nasila proces termogenezy. Natomiast spożywanie częstszych posiłków przyśpiesza proces przemiany materii. Co jest też oczywiste - trening zarówno siłowy jak i aerobowy również wpływa na zwiększenie wydzielania ciepła przez organizm człowieka.
Jakie związki mogą wchodzić w skład preparatów o działaniu termogenicznym ?

EFEDRYNA - do niedawna była nr.1 spośród wszystkich substancji działających termogenicznie. Pozyskiwana była z suszonych gałęzi rośliny Ephedra sinica oraz z Sida cordofolia. Potoczna nazwą w ten sposób pozyskiwanej efedryny był mahuang.
Efedryna jest pochodna amfetaminy i jej działanie choć nie jest tak silne, jest zbliżone do działania amfetaminy. Efedryna działa na nerwy współczulne odpowiedzialne za reakcje ….. organizmu. Silnie też oddziaływuje na mózg oraz cały ośrodkowy układ nerwowy, pobudzając aktywność fizyczną oraz wydolność nerwowo-mięsniową. Natomiast jej działanie odchudzające polega na zwiększeniu aktywności organizmu na trzech poziomach : -
- zwiększenie termogenezy,
- zahamowanie łaknienia,
- zwiększenie aktywności ruchowej
To ostatnie działanie polega na zwiększeniu wydzielania hormonów stresu adrenaliny i noradrenaliny, które zmuszają nas do działania.
Konsekwentne stosowanie preparatów opartych na efedrynie pozwala w stosunkowo krótkim czasie zrzucić sporą ilość tkanki tłuszczowej. Jednak długotrwałe stosowanie preparatów efedrynowych wywołuję niepożądane skutki uboczne pod postacią silnego obciążenia nadciśnieniem układu sercowo-naczyniowego. Pomimo ostrzeżeń podanych na opakowaniach zabraniających stosowania efedryny przez ludzi chorych na cukrzycę, posiadających nadciśnienie tętnicze lub inne choroby serca, częste przedawkowanie efedryny niejednokrotnie doprowadzało nawet do zawału mięśnia sercowego.
Jakie jeszcze negatywne działanie mają nadmierne dawki efedryny dla ludzkiego organizmu ?
- Objawy w układzie sercowo-naczyniowym :przyśpieszenie pracy serca, wzrost ciśnienia tętniczego, palpitacje prowadzące do poważnych zaburzeń rytmu serca, aż do zatrzymania pracy serca włącznie !
- objawy w ośrodkowym układzie nerwowym : stany lękowe, drżenie mięśni, bezsenność , zaburzenia pamięci, aż do utraty świadomości włącznie !
- objawy żołądkowo-jelitowe : podrażnienie śluzówki żołądka, nudności aż po wymioty i biegunkę
Dlatego tez preparaty oparte na efedrynie pomimo swej skuteczności w odchudzaniu zostały całkowicie wycofane z rynku !

KOFEINA - sama kofeina nie jest substancja działającą termogenicznie, jednak wykazuje silne działanie pobudzające poprawiając wydolność treningową. Kofeina posiada właściwości podwajające moc działania efedryny, wydłużając jej działanie termogenne. Kofeina w połączeniu z efedryną oddziaływuje również oszczędzająco dla masy mięśniowej podczas restrykcyjnych diet redukcyjnych. Dzieje się tak dzięki zwiększeniu wykorzystania tkanki tłuszczowej w celach energetycznych, tym samym jeśli jest spalany tłuszcz, oszczędzane są białka mięśniowe.
Największe stężenie we krwi osiągane jest przez kofeinę około godziny po jej spożyciu, okres półtrwania wynosi od 3 nawet do 7 godzin i jest on uzależniony od dawki jak i stopnia przyzwyczajenia organizmu człowieka zażywającego kofeinę.
Zazwyczaj stosuje się w dawce jednorazowej 200mg kofeiny.

SYNEFRYNA - jest substancja stosowaną stosunkowo niedawno, jej zadaniem jest zastąpienie zabronionej efedryny. Czy rzeczywiście synefryna jest w stanie zastąpić efedrynę? Przyjrzyjmy się więc z bliska tej substancji.
Synefryna występowała już wielokrotnie pod różnymi postaciami chemicznymi w lekach udrażniających nos, w kroplach do oczu i innych farmaceutykach.
Postać stosowana w preparatach termogenicznych pochodzi z owoców drzewa Citrus aurantium. Synefryna posiada zdecydowanie słabsze negatywne działanie dla układu sercowo-naczyniowego niż efedryna. Jednak jej działanie termogeniczne jak i pobudzające układ ośrodkowo-nerwowy jest również znacznie słabsze niż działanie efedryny.

KORA WIERZBY BIAŁEJ ( white willow bark)

Wyciąg z kory wierzby białej od lat stosowany był jako przeciwbólowy i przeciwzapalny, oraz działający napotnie. Dokładnie to ostatnie działanie interesuje nas najbardziej. Otóż wyciąg z kory wierzby białej zawiera salicynę działającą w ludzkim organizmie jak aspiryna. Salicyna blokuję substancję hamującą wydzielanie noradrenaliny, dzięki zwiększeniu poziomu noradrenaliny możemy uzyskać podwyższony poziom termogenezy, a o to przecież nam chodzi !
Dodawany w zastępstwie efedryny, niewielki dodatek kory z wierzby białej do preparatów o działaniu termogenicznym podbija dodatkowo ich działanie minimalizując skutki uboczne.

Praktyczne uwagi dodatkowe.

- wszyscy zamierzający stosować preparaty oparte na efedrynie, nawet mimo poznania ich niebezpiecznych skutków ubocznych, powinni zaczynać od małych dawek adaptacyjnych. W praktyce proponuję w przypadku dawki jednorazowej występującej po postacią jednej kapsułki, otwarcie kapsułki, wysypanie do kosza ze śmieciami połowy dawki i spożywanie przez pewien czas tylko połowy dawki, a dopiero po adaptacji organizmu do efedryny ( zazwyczaj trwa to od 7 do 10 dni), spożywanie całej dawki jednorazowo. Uwaga ! - w żadnym wypadku nie wolno spożywać wysypanego bezpośrednio z kapsułki proszku, gdyż grozi to silnymi podrażnieniami śluzówki przełyku i żołądka.
- W przypadku nadzwyczaj silnego odczuwania działania jakiegokolwiek środka termogenicznego ( zaburzenia pracy serca, bardzo silne pocenie się, nadpobudliwość wręcz przeszkadzająca w codziennym życiu )proponuję spożywać go razem z posiłkiem, co znacznie osłabi jego działanie.
- Stosowanie środków termogenicznych tylko jako stymulacji do wykonania bardziej wydajnego treningu, nie stanowi najlepszego wykorzystania tych środków. Długotrwałe stosowanie termogeników potrafi mocno od nich uzależnić, a po ich odstawieniu bardzo ciężko będzie powrócić do efektywnych jakościowo treningów.
- Preparaty termogeniczne ( zwłaszcza oparte na efedrynie ) bardzo silnie oddziaływają na ośrodkowy układ nerwowy, w znaczny sposób wyczerpując zasób neuroprzekazników. ( odczuwalne jest to średnio po ok. 8 - 10 godzinach od chwili podania preparatu ). Celem przywrócenia prawidłowego poziomu neuroprzekażników należy spożyć dużą dawkę wolnych aminokwasów z dużą zawartością tyrozyny oraz fenyloalaniny, które po przekształceniu do noradrenaliny i dopaminy zlikwidują wspomniany niedobór.
- Kolejnym problemem z jakim mogą się spotkać entuzjaści nadużywania termogeników, zawłaszcza tych opartych na efedrynie, są bolesne kurcze mięśniowe. Dojść może do tego na skutek znacznej utraty potasu oraz magnezu wraz z potem. Również zmiany wewnątrzmięśniowego poziomu wapnia mogą doprowadzić do wspomnianych kurczy mięśniowych. Zapobiegając takiej sytuacji, zwłaszcza upalnym latem należy zawsze pamiętać o spożywaniu napoju izotonicznego podczas treningu jak i bezpośrednio po nim, oraz o suplementacji preparatami mineralnymi.
- Obecnie na naszym rynku pojawiły się bezpieczne (bezefedrynowe) produkty termogeniczne z rynku amerykańskiego, zawierające już w swoim składzie oprócz związków termogenicznych, uzupełnienie pod postacią witamin antyoksydacyjnych, pewnej dawki minerałów - uzupełniających ich utratę wraz z potem, oraz kompleksy antydepresyjne jak tyrozyna i pewne witaminy z grupy B.
W przypadku wyboru preparatu o działaniu termogenicznym, opisane wyżej produkty są najbardziej godne polecenia, gdyż producent zadbał nie tylko o sam efekt termogenezy lecz również o aspekt zdrowotny ich stosowania.

Opracowanie :
Marek Ciołek „ Progress"

IHS TEAM

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11122 Napisanych postów 51312 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Bardzo ciekawy artykuł :) Wiele ważnych informacji
Jednak najbardziej mnie zaskoczył opis chitosan'u: napisałeś, że wiąże on jedynie tłuszcz spożyty i wydala go wraz z kałem. Zaś na stronach internetowych (sklepach) pisze, iż wiąże on tak samo białko, węglowodany jak i sam tłuszcz dająć uczucie sytości. Długo trwałem w błędzie :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 2643 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 24308
panie Marku czy róznica miedzy płynną l-karnityną, a tą w innej postaci polega tylko na szybkosci wchłaniania, czy tez przyswajalnością??


Kofeina w połączeniu z efedryną oddziaływuje również oszczędzająco dla masy mięśniowej podczas restrykcyjnych diet redukcyjnych


Czy sama kofeina również tak oddziałuje ??

Zmieniony przez - kolos88 w dniu 2007-04-12 13:16:16

Wojownicza dusza, więc po swoje ruszaj
na ławę nie zejdę nawet gdy dostanę karę, rezerwowy ze mnie żaden, ja rasowym napastnikiem !! Czuję w sobie straszną parę, widzisz mnie na piedestale? I słusznie się chwalę, cudze znam lecz swoje walę.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
qazar ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 732 Napisanych postów 31016 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 94344
l-k w formie plynej jest lepsza od formy np. w tabsach

tak sama koffeina ma te same funkcje
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 2643 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 24308
dzieki, uspokoiles mnie

Wojownicza dusza, więc po swoje ruszaj
na ławę nie zejdę nawet gdy dostanę karę, rezerwowy ze mnie żaden, ja rasowym napastnikiem !! Czuję w sobie straszną parę, widzisz mnie na piedestale? I słusznie się chwalę, cudze znam lecz swoje walę.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
qazar ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 732 Napisanych postów 31016 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 94344
ach jedna tylko uwaga koffeina jest znacznie slabsza od efi,ale saidy nie porownynwalnie mniejsze
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 2643 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 24308
z tym to sie liczylem

Wojownicza dusza, więc po swoje ruszaj
na ławę nie zejdę nawet gdy dostanę karę, rezerwowy ze mnie żaden, ja rasowym napastnikiem !! Czuję w sobie straszną parę, widzisz mnie na piedestale? I słusznie się chwalę, cudze znam lecz swoje walę.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
Tak na szybko mogę dodać coś o CLA:
https://www.sfd.pl/CLA_-_wpływ_na_kompozycje_ciała.-t298614.html

Jeśli chodzi o HCA to korzystny wpływ zauważono przy sposobie żywienia, który przypomina ładowanie do CKD
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 384 Napisanych postów 37476 Wiek 3 lata Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 126440
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 3543 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 65096
Fajny i ciekawy art!

mam pytanie, od jakiej dawki byście zaczęli brać efedryne?

przez kilka pierwszych dni?

pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 750 Wiek 35 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 2689
fajny art
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 3543 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 65096
??
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

ckd

Następny temat

suplementy wzmacnaijace wlasna produkcje testosteronu II

nutloveb