SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

skuteczność sztuk walki ????

temat działu:

Scena MMA i K-1

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 20126

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1738 Wiek 47 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 9563
od pewnego czasu przyglądam się forum i widzę że króluje tutaj sztuka walki bjj. Pierwszy raz wypowaidam się w tym dziale, ale nie chcę sobie znaleźć wrogów i postaram się być obiektywny.

Mam już kilka lat i pamiętam jak byłem gnojkiem (6-7 lat), to wszyscy moi koledzy chodzili na karate. Rodzice mi nie pozwolili. Najlepszą sztuką walki było wtedy karate. Ojciec uczył mnie boksowania i samoobrony wraz z bratem. Mieliśmy kilka książek i uczyliśmy się chwytów. Potem nadeszła era kuhn-fu, bo w filmach i telewizji sławną osobą był Bruce-Lee. Ta sztuka walki był okrzyknięta wówczas najlepszą i najskuteczniejszą. Nie było na nią silnych. Wraz z filmami z Van Damme, zaczęto ćwiczyć kick boxing. Wszyscy machali nogami, ja nadal nie chodziłem na żadne kursy.

Potem zaczęto ćwiczyć ju-jitsu. Cała masa ludzi walczyła tą sztuką.

Potem nadeszło wraz z ze Stevenem Segalem aikido.

A teraz? BJJ.

Sądzę, że niektórzy z was zachowują się jak dzieci z piaskownicy wysławiając tą sztukę walki.

I TAK NIKT Z WAS NIE UMIE ŻADNEJ Z NICH DOBRZE.

Cóż, kto z was ćwiczy coś ze 15 lat? Nie ma takich talentów, by być mistrzem po 3 latach szkolenia się.

A zasłanianie się tym, że ktoś komuś rozwalił ryja (mówimy o jakiś mistrzach, nie o kumplach z piaskownicy) nie jest dobrym odzwielciedleniem.

Pewnie spowoduję tą wypowiedzią burzę, ale nic.

Nurek, prosze nie wysyłaj do każdego postu zdjęcia, jak zawodnicy BJJ rozwalają, zawodników: aikido, karate, bokserów, judo, ju-jitsu, kick-bokserów, x-menów, supermenów, mutantów, przybyszów z kosmosu.... )

Dzięki, jeśli mnie posłuchasz....

Pozdrowienia...
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 2914 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 17433


Jak zwykle utalentowny Dyq

Wg mnie nie ma czegoś takiego jak najefektywniejsza sztuka walki. Ludzie są ważni - ale z tym twierdzeniem i tak się nikt nie zgodzi.
Wczoraj trochę myślałem oglądając jakiś durnowaty chiński film o wushu i do czego doszedłem:
Początki sztuk walki, złaszcza tych wschodnich sięgają tysięcy lat. Najstarsze, przynajmniej mi znane jest Viet Vo Dao i Teakyon, liczą sobie wg ich popularyzatorów ponad 2000 lat. To jednak margines.
Było sobie kung fu, gung fu czy jak to tam nazwiemy. Sztuka piękna w ruchach, natenczas bardzo energochłonna ale stanowiąca bazę rozwoju dla nowożytnych MA. Szło to w co najmniej dwóch jak nie trzech kierunkach: chińczycy boks chiński, w stylach wysokich (Choy Lee Fut) i niskich (Ving Tsun) oraz style japońskie (JJ). W między czasie nastąpiła migracja chińskich sztuk na wysepkję zwaną okinawą i pojawiły się nieco nowsze sztuki walki jak np. Okinawa-te, czy wersja skrócona to-te. Mniej energii, nastawienie się na techniki siłowe, raczej podobne do styli niskich kungfu. I ok ! Najechali okinawę japońce, zakazali noszenia broni no to się urodziło nowożytne Kobudo - a zatem, bo, nun choku, sai, tonfa i takie tam inne cuda.
W między czasie z okinawy poszło to-te do japonii, gdzie dzielni japończycy przerabiali to na karate do, zwane dalej shotokanem i lata potem goju ryu, ****o ryu i mnóstwo wszelakich ryu. Coraz to bardziej przypominały one nowożytne techniki walki, ale do tego dojdziemy. W tym samym czasie niemal równolegle było dwóch pacjentów którzy zabrali sie za techniki chywtające Kano i Ueshiba. Jeden wychodował judo a drugi akijitsu zwane potem aikido dla niepoznaki.
Chińczycy utknęłi w tradycyjnych stylach bo rewolucja kulturalna zakazała uprawiania imperialistycznych sztuk ruchowych, a japończycy skutecznie rozwijali co mogli. W międzyczasie na kontynencie europejskim francuzi opracowali zasady boxe franse czy jak tam to savate się nazywa, zupełnie podobne do technik nowożytnego kick boxu Zresztą mieli jedyną kopiącą armię jakieś 100 lat temu w Europie (nie przepadam za Francuzami ale cóż).
Potem to już była maniana, bo okazało się, że MA to dobry biznes i zaczyły się występy aktorskie. Jak wspominałeś. ŚP Bruce the Dragon Lee, Jackie Chan, Van Dammy, Lungren, Segal i całe mnóstwo innych jak np. Reeves w Matrixie
W US pojawiły się szkoły KEMPO zwane czasami KENPO, które z czasem poszły w kierunku American Kempo. Dla celów zawodów ktoś połączył zapasy z boksem i Bóg wie czym jeszcze i zrobił z tego brazylijskie ju jitsu. Jakiś czeski żyd wymyślił samoobronę którą nazwał Krav Maga. Bryl wymyślił BASA, skopiowanego przez Kupsia do Combata56. Japończycy opracowali tate dla celów nauki komandosów i wszyscy święcie przekonani, że wymyślili coś nowego cieszyli się jak dzieci.
Coś bardzo zabawnego: mając 2 Dana w jednym z systemów karate z łatwością godną polecenia możesz dostać 2 a nawet 3 Dana w innym systemie o podobnym podłożu. Ciekawe to jest, ale prawdziwe - tak naprawdę mówi jak są one różne i jak wiele trzeba się uczyć w celu migrowania na system
A zapomniał bym, jeszcze rosjanie wyskoczyli z kombinacją zapasów i nowożytnego judo i nazwali to samozaszcitja bjez orużijaw zwane dalej sambo, które paradoksalne rozwijnęło się bardziej na zachodzie niż w ichnym pięknym i ubogim kraju. A to co ich to jak to tam : razkupasznoj boj czy jakoś tak, czyli walka do upadłego z zastosowaniem wszystkich możliwych technik.

A tak poza tym każda epoka ma swojego bohatera, tak samo z systemami wali. Kiedyś było kungfu, judo, karate, akikido, brazylijskie jj, a przyszła dekada -> zobaczymy może glock. A to co jest najciekawsze to fakt, że ten wózek ciągną najczęściej ci sami wybrani ludzie. Budujący swoje organizacje, zbierający popleczników i migrujący na inne style, często nie z powodu skuteczności ale z powodów bardziej powiem - budżetowych. Uff!

Fighter
Moderator: Sztuki Walki
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 2285 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 18850
Uff, przeczytałem :)

Bardzo ciekawe teksty.

Pozdrawiam,
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 773 Wiek 56 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 24347
Ciekawy przekrój przez historię. A "dla przekory" to zgadzam się, że bardzo ważni, jeżeli nie najważniejsi są ludzie.
Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1738 Wiek 47 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 9563
Właśnie to chciałem powiedzieć... nie sztuka walki czyni mistrza, tylko człowiek, który tą sztukę potrafi umiejętnie wykorzystać.

Spójrzmy na trenujących bjj. Wygrywają, nie dlatego, bo to jest najlepsza, najbardziej skuteczna, itd. sztuka walki, lecz dlatego, że kilku gości (jak się nie mylę o nazwisku Garcia - rodzinaka :) jest dobrych i umie wykorzystać to co umie.

Po prostu nie ma czegoś najlepszego, i do wszystkiego, bo jak mi ktoś powiedział, jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego...

Nie zachowujmy się jak 6-latki z piaskownicy o odpowiadając na pytanie jaka jest najlepsza sztuka walki odpowiadamy : BJJ...

Fighter

Pozdrowienia...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
co jednak nie zmienia i nie zmieni faktu że styl i sposób jakim walczymy równierz przeciąga na swoją stronę zwycięstwo. Prawdą jest że liczy się sposób przekazywania nam wiedzy przez trenera, sposób w jaki ćwiczymy, intensywność, samozaparcie (nie TAKIE zaparcie qurde bele...)i psycha, jednak nikt mi nie wmówi że styl nie gra większej roli. Może i nie ma stylu najskuteczniejszego, ale na 100% są style SKUTECZNE i odwrotnie.
Takie jest przynajmniej moje zdanie

Ps-...nie ćwiczę bjj...bez najazdów o szowinizm proszę

Eron
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dyq. Twij ojciec jest/byl madrym czlowiekiem. Ty sie mylisz.
Fighter. Najdtarsze sa zapasy boks i pankration. Aikijitsu jest duzo starsze od Ueshiby ktory je cwiczyl. Po drugiej wojnie swiatowej nastapilo zalamanie ducha japonczykow i ich sztuk walki. Owszem nieliczne byly dalej rozijane, ale wiekszosc stala sie pusta forma. Dopiero ostatnio znowu to ruszylo dzieki Kakutogi (NHB). Boxe France jest czescia (sportowa) Savate, nie jest z nia tozsame.
I badz taki mily powiedziec
a) czemu nie cwiczysz dalej Kyokushin?
b) czemu to nie karatecy. kung-focy, czy taekwondocy wygrywaja w Vale Tudo? Jest ich duuuzo wiecej wiec z samych statystyk powinno byc wiecej dobrych fighterow.


Pawel Ziolkowski

MATA JEST MYM KOSCIOLEM, PARTER MOIM NIEBEM, BRAZYLIJSKIE JIU-JITSU MA RELIGIA
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1738 Wiek 47 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 9563
a ja powiem Wam jedno - za kilka lat znajdzie się zawodnik, bardzo dobry zawodnik, z inną sztuką walki, który będzie mógł stawić czoło najlepszym...

I za kilka lat odeślę Was do archiwum i powiem "a nie mówiłem?"

a może się mylę

jedno jest pewne: sztuki walki też przechodzą ewolucję i ze starych stylów zrodzi się coś nowego, i tu będzie ważna OSOBA, a nie sam styl
Nie możemy też jedynie polegać na statystykach, choć fakt, są one pewnym odzwierciedleniem.

Pozdrowienia...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 2914 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 17433
Do Boruty:
A jednak się nie myle bo akurat boks i pakration nie są sztukami wschodnimi a raczej zachodnimi. Co do Savate i Boxe Franse to mam to gdzieś. Ludzie, których kiedyś znałem stosowali zamiennie oba sformułowania. Stąd taki wniosek i dla moich potrzeb wystarczający.
A co Ueshiby i aikido to jest to równie klarowne jak sformułowanie, że Judo Kano jest również starsze. To logiczne, Aiki Ju Jitsu w różnych odmianach jest bardzo stare, ale kodyfikacja i systematyzacja nowożytnego aikido została zrealizowana przez Ueshibe a judo przez Kano. Przy czym obaj wspomnieni nie tylko systematyzowali systemy ale także zmieniali pewne techniki dostosowując je do wymogów pola walki.

Twoje sformułowanie nasuwa mi skojarzenie że brazylijskie jj jest znacznie starsze niż rodzina Gracje To jest takie samo przełożenie jak sformułowanie dotyczące Ueashiby.

Fighter
Moderator: Sztuki Walki

Zmieniony przez - Fighter w dniu 2001-08-08 12:28:59
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
ale dopooki się ten człowiek nie znajdzie, na ringach całego świata wciąż będą panowały "dobre" (wiem że to pojęcie względne...moze raczej powinienem użyć słowa-skuteczne) style. A co będzie za pare lat...bo ja wiem...?-może wreszcie przestaniecie się kłócić? ;)) -just kidding...


Eron
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 2914 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 17433
A zapomniałem odpowiedzieć na Twoje pytania:
Nie trenuje Kyokushin z dwóch powodów -> biurokracja i polityka w organizacjach są tak wiele, że przytłumiają sztukę. Kyokushin było zbyt mało obszerne i niedostosowane do moim potrzeb > brak rzutów, dźwigni itp. Zaraz podchwycisz temat i powiesz, że to właśnie zostało zrobione w bjj. I zgadzam się, ja tylko nie masz rację bjj, ma to wszystko być może, ja chętnie poćwiczyłbym z Tobą, ale zrozum, że sposób w jaki często przedstawiasz swoje racje jest nieakceptowalny i narusza uczucia wielu ludzi.

A co do wyników w VT, Pride i innych -> prosta odpowiedź i znasz ja. Ten system jest najlepiej dostosowany do takiego pola bitwy. A co będzie, zastanów się proszę, jak ktoś zrobi kombinację bjj z baletem, a jego rodzina zacznie sprawiać bęcki Gracie -> przeniesiesz się na balet ?

Jeszcze jedno, ja nie mam nic ani do tradycyjnych styli karate ani do bjj, ani nawet baletu. NAPRAWDĘ !!! Ale często się zachowujemy (pisze o sobie też bo co mam zrobić) jak dzieciaki w piaskownicy, chwalący się łopatkami. A komu to potrzebne ?

Ja bym wolał wiedzieć co się dzieje przy wejściu na nogi jak przeciwnik ładuje kolanem w głowę -> to mnie interesuje.

Fighter
Moderator: Sztuki Walki
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Boks, kick

Następny temat

Kyokushinkai

WHEY premium