SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

rozwoj duchowy?

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 2170

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 732 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 15350
Wielu cwiczacych podkresla wyzszosc tradycyjnych sztuk walki nad systemami wspolczesnym argumentujac ja enigmatycznym "rozwojem duchowym".W moim odczuciu jest to bardzo oblatane pojecie,ktorym czesto posluguja sie osoby,nie za bardzo czujace o czym mowia.Dodam,ze ja nigdy nie uzywalem tego zwrotu az do wczoraj gdy zrozumialem co ow termin (dla mnie) znaczy.
Prosze o wasze wypowiedzi na temat czym dla was jest rozwoj duchowy.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 94 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 783
Rozwój duchowy...Problem z nim jest taki, że dla każdego jest czymś innym, ale to chyba dobrze, bo większość z nas szuka w sztukach walki czegoś innego. Zrozumiałam o co wtym chodzi kiedyś na treningu, gdy myślałam, że już nie dam rady, że zaraz padnę na mate i chyba tak zostanę. Doszłam do pewnej granicy za którą nie ma fizyczności, jesteś tylko umysłem, przeżywasz oczyszczenie wiesz, że dochodzisz do granicy swoich możliwości-wiesz o tym pierwszy raz. To było najwspanialsze uczucie jakie przeżyłam, zdażyło mi się to jeszcze kilka razy, to jest dla mnie właśnie moment w którym dostrzegłam rozwój ducha, kiedy w ogóle dostrzegłam moją duchowość.
A tak w ogóle to sam nas naciągasz na zwieżenia a ty nic otym nie napisałeś,popraw się!!

>>Powiedział- ...walcz, może nie wygrasz, ale nie walcząc utracisz siebie...<<

>>Powiedział- ...walcz, może nie wygrasz, ale nie walcząc utracisz siebie...<<
>>Wstając do góry nie pomyl strony...(do LZKT)<<

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10735 Napisanych postów 45910 Wiek 25 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 57816
Rozwój duchowy dla mnie to zmaganie się z przeciwnościami.
Kiedyś poddawałem się bardzo szybko, nie zależało mi na wielu rzeczach. Dzięki trenowaniu (nie chodzi tyklo o karate) stałem się uparty i staram się sięgać celu. Rozwinęła mi się też pewność siebie (znam swe możliwości i wiem na co mnie stać).

Nawet największa brutalna siła nie ma szans z techniką.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10735 Napisanych postów 45910 Wiek 25 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 57816
Witaj Bartosz. Temat który podjołeś jest bardzo rozległy, ale postaram się streszczać. Ogólnie rozwój duchowy ma na celu doprowadzenia nas do stanu zwanego oświeceniem, co odbywa się poprzez prace nad swoją osobą w róznorodny sposób np: medytacje. Czym jest medytacja? są na to różne odpowiedzi dla mnie jest to stan bycia świadomum siebie tu i teraz, każdego słowa myśli i działania. A nie bycia w przyszłości czy tym co już się wydarzyło. Jak to ma sie do sztuk walki. Popatrzmy na tai chi. każdy ruch jest płynny i pełen charmoni, ale każdemu towarzyszy oddech i praca całym ciałem a przede wszystkim świadomość swojego działania w trakcie ćwiczenia, czyli taka medytacja w ruchu. Do tego dołączmy chi kung w którym kładzie sienacisk na medytacje i masz kompletna ścieżke rozwoju duchowego. I w ten sposób dochodzi się do róznych poziomów duchowej realizacji. Jak ma się to np do karate czy modliszki. tak samo jak do tai czi tyle że wszystko odbywa sie w sposóób dynamiczny. Jeżeli potraktujemy kopnięcie lub cios prosty jako koan, i wykonujemy go 10 000- czny raz to przychodzi moment i coś zaskakuje i lecimy dalej do nastepnego koanu. Może to też odbywać sie jak to napisał edelvi poprzez zmeczenie. Wtedy cisz i ty to jedność. Po dużej ilości waki sparingowej np 10 x po 2 minuty.Gwarantuje oświecenie gotowe. najgorsze jest tylko to gdy sobie tworzymy wyobrażenia o rozwoju duchowym. A to co daje mu sens to zasady jakie nadali starzy mistrzowie Kung Fu, a tych brakuje w szkołach typu combat. Popatrz nastarych mistrzów są uśmiechnieci i zyczliwi jak myślisz dlaczego?
Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Starzy ludzie lubią być uśmiechnięci i życzliwi.
W combacie tego nie ma, bo to sztuka wojenna.
Nie wolno ci tam zwracać uwagi na sentymentalne szczegóły, bo nie przetrwasz.
Tai-chi to nie do końca sztuka walki.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Bardzo trafny temat, jeśli chodzi o sztuki walki. Rozwój duchowy wraz z uprawianiem sztuki walki, a tyczy się to głównie tradycyjnej, jest bardzo ważny. Pozwala nam poszerzać wiedzę nas samych. Kiedy już nie możemy wytrzymać fizycznie, wtedy dzięki sile umysłu, skoncentrowaniu możemy dokonać niemożliwego. Nie chcę by brzmiało to jak bajka, ale tylko Ci, którzy doświadczyli tego wiedzą jak bardzo takie przeżycia poszerzają naszą świadomość nie tylko jako wojownika ale jako człowieka, jako kogoś kto poprzez ciężkie treningi rozwija swoją osobowość i charakter

jarecki :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Witam Łotysz
Starsi ludzie moze ilubią się uśmiechać ale nie w Polsce gdzie są zgorzkniali i zfrustrowani
W Kung Fu Karate czu innych stylach "tradycyinych" nikt nie koncentruje się nasentymentalnych szczegułach bo walka jest walką i teą jest czescią drogi rozwoju. Combat to sztuka wojenna, przepraszam a Kung Fu/ Wu Shu to pewnie zestaw cwiczeń fitnesowych. Nie będe truł o histori bo mi się nie chce. Aleznam mistrza który naucza wobecnych czasach i niestety musiał zabić jakieś 10 osób aby mógł teraz nauczać i wychowywać swojego syna.
tai Chi jest w pełni sztuką wojenna tyle tylko że w obecnych czasach cel jej ćwiczenia sie zmienił. Jak chcesz powalczyć z mistrzami Tai Chi wygrywającymi w turniejech San Da czy San Shou to polecamLiang Shou-Yu, Wu Wen-Ching lub Liu Ju Penga z warsawy. Ewentualnie ja mogecie wyprowadzić z błedu. Nie zapominaj skąd wzioł sie Combat i komu zawdziecza swoje istnienie.
Powodzenia
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Ja mowie tylko, że to "nie do okńca" sztuka walki w dzisiejszych czasach.
Teraz tu chodzi o to, aby poprzez kata dotrzeć do zdrowia i długiego życia. Choć muszę przyznać, że nigdy tego nie trenowałem.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Tak masz rację, teraz ludzie zrobili z tego trening zdrowotny a to byłe skutkiem ubocznym. Z drugiejn str nikt nie pytało bojowe zastosowanie tai chi to i nauczyciele go nie pokazywali bądz sami nie znali. Jeżeli za mocno na ciebie nadepnołem to przepraszam. Nie wiem gdzie mieszkasz. Ale jak bedziesz mial okazję poćwiczyć to chociasz spróbuj. Warto. A takna marginesie. To właśnie Tai Chi i Chi Gong powodują że ludzie ćwiczący Kung Fu sa zdrowi i sprawni do pużnej starości. A nie jak Combaty i inne nie obrażajac ich. 50-siatka na karku a tu go łamie tu go strzyka. Sam ogień nie podtrzyma ognia.
Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
a mógłbyś trochę przybliżyć te sztuki walki, czy pochodzą one od kung fu??
pozdrawiam))

jarecki :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Nie, spoko, nie obraziłem się aż tak bardzo
Tai Chi, T'ai Chi Ch'uan, Taijiquan to chińska sztuka walki zaliczana do grupy tzw. systemów wewnętrznych (neijia) Kung-Fu/Wushu. Obejmuje głównie trening tzw. ćwiczeń podstawowych (jibengong), form, czyli złożonych układów ruchowych (taolu), ćwiczeń z partnerem nazywanych przepychaniem rąk, lub pchającymi rękoma (tui shou) oraz naukę walki i samoobrony. Trening jest znacząco różnych od treningu większości sztuk walki, w tym tak zwanych zewnętrznych (waijia) odmian Kung-fu/Wushu. Nie koncentruje się on na typowo rozumianym treningu fizycznym, lecz raczej na pracy nad szczególną koordynacją ciała, a przede wszystkim koordynacją pomiędzy umysłem a ciałem, w oparciu o klasyczne koncepcje chińskiej nauki, takie jak qi (ch'i) - energia witalna i nei jin (nei chin) - siła wewnętrzna.

Zgodnie z założeniami yi (umysł) prowadzi qi (energię witalną), a qi z kolei prowadzi ciało. Energię witalną qi uważa się za główne źródło tak zwanej siły wewnętrznej (nei jin), jaką posługuje się adept taijiquan. W niektórych szkołach stosuje się obecnie interpretację klasycznych pojęć bardziej zgodną ze stanem współczesnej nauki.

Taijiquan dzieli się na różne style z których najbardziej znane i popularne to: Chen, Yang, Wu, Hao i Sun. Trening taijiquan kojarzy się zwykle z powolnym, płynnym wykonywaniem zestawów ruchów, tak zwanych form. Jednak wiele form taijiquan łączy zarówno ruchy powolne jak i dynamiczne.

W XX wieku zaczęto w coraz większym stopniu taijiquan wykorzystywać jako formę ćwiczeń dla zdrowia, relaksu i dobrego samopoczucia. Obecnie często pomija się aspekt taijiquan jako sztuki walki.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Na jakie obozy karate jedziecie w tym roku?

Następny temat

BOKS