SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wskazówki, jak wyciskać!

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 17814

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez WODYN z działu Wyciskanie, Dwubój i Trójbój Siłowy.
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 395 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4606


Artykuł ten, może pomóc początkującym, jak i zawodowcom, w dobraniu właściwej dla siebie techniki uchwytu, czy opuszczania sztangi.
Pozwoli skorygować błędy, które często zdarzają się początkującym. Niestety nie jest to mój artykuł, więc dziękuje za sogi, zamieszczam go tylko w celu... naukowym

Prosze nic nie pisać póki nie wyślę wszystkich punktów, a będzie ich 8.



1. Powolne opuszczanie sztangi.

Najlepsi stosują metodę powolnego, kontrolowanego opuszczania sztangi na klatkę piersiową, coś w rodzaju negatywnego powtórzenia. Taka technika wolnego opuszczania sztangi - oparta na Zasadach treningowych Weidera - pozwala trenującemu przez cały czas zachować kontrolę nad obciążeniem. Ustawiczne korzystanie z techniki powolnego opuszczania sztangi pozwala rozwijać mięśnie. Poprzez świadome spowolnianie tempa obniżania obciążenia zwiększasz skuteczność treningu(...) angażuje dodatkowe włókna mięśniowe. Kiedy gryf dotyka klatki piersiowej, utrzymaj go przez moment bez ruchu zanim, zanim wypchniesz go ponownie do góry. Choć pojawiają się opinie, że: "powolne opuszczanie sztangi - tego typu opuszczanie sztangi jest zalecane przy treningu kulturystycznym - nie siłowym - w siłowym (podobno) powinno się szybko opuszczać sztangę (wolne opuszczanie to podobno stara szkoła )." - To zależy od zawodnika , raczej nie powinno się bardzo wolno opuszczać, ale zbyt szybko opuszczając łatwo stracić kontrolę nad sztangą i spalić bój - czyli jak w każdym sporcie z czasem każdy znajdzie odpowiednią pozycję dla siebie.



2. Wyginaj plecy w duży łuk.

Duży łuk ( mostek) polega na wyginaniu kręgosłupa do góry na odcinku od pośladków do ramion, kiedy leżysz na ławce. Zgodnie z teorią, wyginanie kręgosłupa w łuk powoduje, że płaska ławka zamienia się bardziej w ławkę pochyłą z głową do dołu- a w 99% przypadków trenujących z obciążeniem wydajność jest większa w wyciskaniu na ławce pochyłej. Wepchnij barki w ławkę i wygnij kręgosłup w łuk. Staraj się również pracować pośladkami w kierunku głowy, używając nóg i wypychając ciało do góry( do tyłu) . Niech twoje pośladki ledwo dotykają ławki. Powoduje to że ćwiczący pozostaje w miejscu i nie przesuwa się. Im większy łuk zrobisz tym lepiej. Najlepsi w wyciskaniu tak wyginają plecy w łuk, że w trakcie wyciskania można przesunąć przedmiot o wymiarach 10x10 pomiędzy ich grzbietem a ławką.W dużym mostku jest bardzo silny nacisk na stawy kręgowe. To byłby bardzo dobry powód do zakazania wyciskania z dużym mostkiem. Podobnie jak to się stało z wyciskaniem na stojąco z podnoszneia ciężarów. Obejrzyjcie zdjęcia Ja jednak widzę inny problem: wynik w wyciskaniu przy takiej technice w dużym stopniu zalezy od wygimnastykowaniu. Irina Kryłowa potrafiła umieśćić pudełko zapałek (położne boczną stroną) pomiędzy klatką piersiową a gryfem trzymanym na prostych ramionach. Chinki robią podobne lub mniejsze mostki, lecz z krótkimi kończynami górnymi nie muszą w ogóle wyciskać, bo sztanga już leży na klatce! Żeby wyciskać muszą zmniejszać mostek. Wypaczona została idea wyciskania, która miała sprawdzać poziom siły zawodnika. W ciągu i przysiadach nie da się tak drastycznie oszukać jak w wyciskaniu. Jednak pomaga poprawić wynik, a w rozsądnym zakresie nie szkodzi a wręcz pomaga utrzymać zdrowie st. barkowego (uwalnia łopatki, co mniej obciąża staw barkowy). Wałek wspomagający wykonanie mostka. Wałek taki można samemu łatwo wykonać , można nawet cały zestaw o różnej wysokości w zależności jaki mostek robimy. Można zrobić z drewnianego słupka, o długości równej szerokości ławki, przecinając go tak by uzyskać odpowiednią wysokośc.Potem wystarczy obić skają i gotowe. Wałek można zastąpić mała sztangielka. Do rozciagania na wałku należy przystepować po dobrej rozgrzewce całego grzbietu, i lepiej nie wyciskać na wałku duzych ciezarów. Zanim zaczniecie używać wałka możecie zacząć z butelkami plastykowymi napełnionymi do pełna wodą. Nie są tak wysokie jak wałek i można je użyć od razu. Gdyby okazało się, że butelka jest za wysoka, to wystarczy wylać trochę wody - staje się bardziej miękka i lekko spłaszcza pod naciskiem. Można rozpocząć od butelki 1,5 l, poprzez 2 l, do 3 l. Większe raczej się nie nadają, bo mają zbyt dużą średnicę, przeszkadzającą solidnemu wygięciu.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 395 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4606


3. Zaangażuj przyspieszenie wyrównawcze.

Szybkość powinna być bardzo ważna kiedy wypychasz sztangę do góry. Rób to tak szybko , jak tylko potrafisz, w każdym centymetrze wypychania do góry. ( w kulturystyce szybkość powtórzenia jest celowo zmniejszana, co ma za zadanie zwiększyć obciążenie i stymulować większa ilość włókien mięśniowych). Sednem filozofii trójboistów jest zwięzłe sformułowanie zasad powtórzeń: "wolne opuszczanie, super szybkie wypychanie do góry". Szybkość generowana w fazie ruchu do góry jest wyolbrzymiona w celu skorzystania z pędu - w przeciwieństwie do kulturystyki, gdzie unika się odciążenia poprzez pęd, kładąc nacisk na stymulacje mięśni. W trójboju siłowym stymulacja włókien mięśniowych jest "poświęcana" dla obciążenia, natomiast pęd jest pożądany. Termin "przyspieszenie wyrównawcze" jest określany jako wykonywanie każdego powtórzenia, bez względu na wielkość obciążenia, możliwie jak najszybciej przez każdy centymetr ruchu do góry. Taka dynamika jest czymś wyuczonym, rozwijana w miarę upływu czasu i treningów.



4. Pracuj nogami.

Kiedy zawodnicy pauzują z obciążeniem spoczywającym na klatce piersiowej, gwałtownie napinają nogi i wbijają je z całej siły w podłogę. Zapieranie nogami pozwala na podnoszenie większych ciężarów. Pamiętaj od komendy sędziego : START nie wolno Ci poruszyć ciałem.



5. Opracuj swoją trasę ruchu sztangi.

Każdy wyciskający musi znaleźć swoją najlepsza trasę podnoszenia sztangi. Zwykle jest ona różna w zależności od osoby, optymalna trasa ruchu sztangi zaczyna się nisko na klatce piersiowej, po czym unosi się do góry i do tyłu o kształcie pół eliptycznym, kiedy zmierza do najwyższego punktu, zablokowania łokci. Wielu trenujących popełnia bład pozwalając by sztanga dotykała miejsca zbyt wysoko na klatce piersiowej (W górnym fragmencie mięśni piersiowych blisko gardła). Doświadczeni trójboiści układają sztangę na wysokości sutków( albo nawet splotu słonecznego), po czym pchają ją do góry i do tyłu. Trasa ruchu sztangi zakreśla lekki łuk, który zaczyna się nisko nad ciałem a kończy w momencie, kiedy gryf zatrzyma się wysoko nad barkami.



6. Dopasuj swój chwyt.

Najlepsi trójboiści mają własną opinię na temat, jaka jest optymalna szerokość uchwytu sztangi. Konsensusem jest brak konsensusu. Niektórzy najlepsi zawodnicy preferują wąski chwyt, inni szeroki albo średni.
Waski:45-60 cm między palcami wskazującymi,
średni: 60-75
szeroki: 75-90 ( największy dopuszczony NA ZAWODACH- 81 cm).
Jedynym sposobem pozwalającym określić optymalny chwyt jest próbowanie. Szeroki chwyt pozwala na łatwe rozpoczęcie, ale trudne zakończenie ćwiczenia i ma znaczący wpływ na rozwój mięśni piersiowych. Średnio szeroki chwyt równomiernie angażuje m. piersiowe naramienne i tricepsy. Przy wąskim trudno jest podnieść sztangę do góry, ale łatwo zakończyć -najbardziej pracują tricepsy i m. naramienne. Większość jest zwolennikami stosowania szerokiego chwytu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 395 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4606


7. Wyciskanie w koszulce.

Koszulka do wyciskania poprawia dolna fazę ruchu. Są zawodnicy, u których poprawa następuje nawet o 25-30 kg. Przeważnie jest to ok. 15-20 kg. Są też tacy zawodnicy, którym przeszkadza lub nie umieją w niej wyciskać albo też mają słabe dociskanie (m.in. tricepsy). Im więcej wyciskasz bez koszulki tym więcej koszulka pomaga. Jest to pewnym kosztem - dopasowana koszulka rani ciało pod pachami. Wyciskanie może być bolesne! Jest jeszcze jeden aspekt: umiejętność wyciskania w koszulce. Nie każdy, kto ma obcisłą koszulkę potrafi to wykorzystać. Bardzo często u zawodników występują zaburzenia koordynacji ruchowej w takiej obcisłej koszulce. Co to oznacza, będziesz wiedział po przeanalizowaniu błędów technicznych w wyciskaniu - lista jest dłuuuga! Przy tym musisz wziąć pod uwagę, że pierwszy raz założona koszulka jest "twarda", później materiał wyciąga się i mniej pomaga, traci elastyczność, koszulka robi się większa przy zakładaniu. Najlepiej jest mieć dwie koszulki - jedną do treningu lub startów bez zbijania wagi, drugą po zbijaniu - róznicą jest 1-2 numery (tj. 46-47 zamiast 48; numery nieparzyste szyte są na zamówienie i rzadko są w sprzedaży). Ostatnia uwaga - do wszystkich wyciskaczy - jeśli nie trenujecie w koszulce, to wykorzystujecie niewielki odsetek tego co koszulka może pomóc. Tzn., jeśli ktoś nie trenuje na dużych ciężarach w koszulce do wyciskania, a startuje w niej, przypomina kierowcę samochodu wyścigowego trenującego w Polonezie a startującego w ścigaczu - nie zna sprzętu, nie potrafi wykazać się odpowiednimi odruchami, nie wykorzysta go nigdy do końca. Wyścig może wygrać słabością przeciwników, ale nie swoją siłą.



8. Deski pomagające wzmocnić wyciskanie.

Czyli ten odcinek w którym nie pomaga nam koszulka i musimy sami wycisnąć. Ten prosty i skuteczny przyrząd pomaga w poprawiewniu wyniku wyciskania. Ja moje deski zrobiłem z desek sosnowych, grubości ok. 2 cm. Mam komplet 2 desek o wysokości 8 cm i 12 cm. Na zdjęciu deski są zrobione z grubszych elementów, ale to nie ma znaczenia. Ważne dla wygody trzymania jest aby dwie lub jedna dolna była dłuższa od pozostałych. Technika jak przy dociskaniu: przyjmujemy pozycję startową do wyciskania, jeden pomocnik trzyma deskę na klatce piersiowiej drugi asekuruje z tyłu, sztangę opuszczamy do deski zatrzymujemy na chwile i wyciskamy, staraj się unikać odbijania sztangi od desek.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 2038 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31063
no tak, artykuł bardziej do trójboju się nadaje niż tutaj ale soga dam.
koleś na zdjęciu ----->>
wole wyciskać mniej niż ryzykować połamanie się
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 2643 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 24308
w kulturystyce szybkość powtórzenia jest celowo zmniejszana, co ma za zadanie zwiększyć obciążenie i stymulować większa ilość włókien mięśniowych
czy ja dobrze zrozumialem, czy poleca sie wypychanie ciezaru w górę POWOLI??
btw z jakiego zrodla art ??
SOGA dam

Zmieniony przez - kolos88 w dniu 2007-02-01 13:15:28

Wojownicza dusza, więc po swoje ruszaj
na ławę nie zejdę nawet gdy dostanę karę, rezerwowy ze mnie żaden, ja rasowym napastnikiem !! Czuję w sobie straszną parę, widzisz mnie na piedestale? I słusznie się chwalę, cudze znam lecz swoje walę.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 2038 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31063
zaleca się powolne opuszczanie jak i podnoszenie. 2s opuszczasz, 1s podnosisz, osobiście tak cwicze i fajnie puchne na treningu

Zmieniony przez - qwert321 w dniu 2007-02-01 13:17:49
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 7776 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 40781
Taa to zdjecie jest kozackie..%)

Mam przyjazną materie i jem węglowodany

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 1742 Wiek 1 rok Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 17683
Mi się podoba i później przeczytam z chęcią :) sog

Destiny is in your hands.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 107 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3434
Ciekawe ciekawe sof wpadnie. Mi sie wydaje ze z tego tekstu wynika ze wypychac powinno sie szybko o opuszczac powoli.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 204 Napisanych postów 11365 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 86829
BYŁO!!!

https://www.sfd.pl/Ćwiczenia_stosowane_w_treningu_wyciskania-t63281-s5.html#16

Mostki z treningiem kulturystycznym nie mają raczej zbyt wiele wspólnego. Tym bardziej deski i specjalne stroje.

Zmieniony przez - _Knife_ w dniu 2007-02-01 13:46:33
1

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
WODYN TRENING
Ekspert
Szacuny 294 Napisanych postów 14936 Wiek 43 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31442
Niby dlaczego nie?

Rozpietki moga byz na dociskania nie?

Lawka glowa w dol moze byc a mostek nie?

A moze na dodatek nie nalezy sciagac lopatek, bo kulturysci czasem specjalnie o tym zapominaja?

DO 26 MARCA 2011 MAM URLOP.

1)Spiesz sie powoli! 2)Masa Podstawa sily, sila podstawa treningu na mase! 3)Naturalny ruch=wiekszy Ciezar!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Efekty bez przyjmowania tłuszczów

Następny temat

trening obwodowy do oceny

WHEY premium