SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

..:: Przepisy gry w piłkę nożną ::..

temat działu:

Piłka Nożna

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 109920

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2578 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8925
GRA NIEDOZWOLONA I NIEWŁAŚCIWE POSTĘPOWANIE



Gra niedozwolona i niewłaściwe postępownie karane są następująco:
Rzut wolny bezpośredni

Rzut wolny bezpośredni jest przyznany drużynie przeciwnej, jeżeli zawodnik popełnia jedno z następujących sześciu przewinień w sposób uznany przez sędziego za nierozważny, lekkomyślny lub przy użyciu nieproporcjonalnej siły:

· kopie lub usiłuje kopnąć przeciwnika

· podstawia nogę przeciwnikowi, przez co dochodzi do kontaktu ciał zawodników, potyka przeciwnika

· skacze na przeciwnika

· atakuje przeciwnika

· uderza lub usiłuje uderzyć przeciwnika

· popycha przeciwnika

Rzut wolny jest przyznay również drużynie przeciwnej, jeżeli zawodnik popełnia jedno z następujących czterech przewinień:

· atakuje przeciwnika, nogami chcąc wejść w posiadanie piłki, wchodząc w kontakt z przeciwnikiem przed dotknięciem piłki

· trzyma przeciwnika

· pluje na przeciwnika

· rozmyślnie dotyka piłkę ręką (oprócz bramkarza we własnym polu karnym)

Rzut wolny bezpośredni wykonuje się z miejsca przewinienia (o ile nadrzędne przepisy artykułu 8 nie stanowią inaczej).

Rzut karny
Rzut karny zarządza się jeżeli jedno z powyższych dziesięciu przewinień zostało popełnione przez zawodnika w jego własnym polu karnym, bez względu na położenie piłki, zakładając że w momencie dokonania przewinienia piłka była w grze.

Rzut wolny pośredni

Rzut wolny pośredni przyznawany jest drużynie przeciwnej, jeżeli bramkarz, we własnym polu karnym, popełnia jedno z następujących przewinień:

· przez czas dłuższy niż 6 sekund kontroluje piłkę w swoich rękach zanim pozbędzie się jej

· dotyka piłki ręką po raz drugi po tym, jak wypuścił ją z rąk i nie została ona dotkniąta przez innego zawodnika

· dotyka ręką piłki po rozmyślnym kopnięciu jej do niego przez współpartnera

· dotyka piłki ręką po otrzymaniu jej bezpośrednio z wrzutu od współpartnera

· gra na czas

Rzut wolny pośredni jest również przyznany drużynie przeciwnej, jeżeli zawodnik, zdaniem sędziego:

· gra w sposób niebezpieczny

· przeszkadza w poruszaniu się przeciwnikowi

· przeszkadza bramkarzowi w zwolnieniu piłki z rąk

· popełnia jakiekolwiek przewinienie nie wymienione wcześniej w Artykule 12, dla którego sędzia przerwał grę w celu udzielenia winnemu zawodnikowi napomnienia (żółta kartka) lub wykluczenia (czerwona kartka).

Rzut wolny pośredni wykonuje się z miejsca przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej).


Kary indywidualne
Przewinienia karane napomnieniem (żółta kartka) Zawodnik musi być ukarany i zobaczyć żółtą kartkę, jeżeli popełnia jakiekolwiek z siedmiu następujących przewinień:



1. jest winny niesportowego zachowania
2. słownie lub czynnie okazuje niezadowolenie
3. uporczywie narusza przepisy gry
4. opóźnia wznowienie gry
5. nie zachowuje wymaganej odległości od piłki podczas wykonywania rzutu z rogu lub rzutu wolnego
6. wchodzi lub powraca na pole gry bez zgody sędziego
7. rozmyślnie opuszcza pole gry bez zgody sędziego

Przewinienia karane wykluczeniem (czerwona kartka)
Zawodnik musi być ukarany i zobaczyć czerwoną kartkę, jeżeli popełnia jakiekolwiek z siedmiu następujących przewinień:



1. popełnia rażący, brutalny faul
2. zachowuje się agresywnie
3. pluje na przeciwnika lub inną osobę
4. pozbawia drużynę przeciwną bramki, lub realnej szansy zdobycia bramki, zagrywając piłkę ręką (nie dotyczy bramkarza we własnym polu karnym).
5. pozbawia realnej szansy zdobycia bramki przeciwnika poruszającego się w kierunku bramki tego zawodnika, popełniając przewinienie karane rzutem wolnym, lub rzutem karnym
6. używa ordynarnego, obelżywego, obraźliwego języka i/lub gestów
7. otrzymuje drugie napomnienie (żółta kartka) w tych samych zawodach

Rozstrzygnięcia International F.A. Board

Rzut karny zarządza się jeżeli, podczas gdy piłka jest w grze, bramkarz we własnym polu karnym, uderza lub usiłuje uderzyć przeciwnika rzucając w niego piłką.

Zawodnik który popełnia przewinienie karane napomnieniem (żółta kartka) lub wykluczeniem z gry (czerwona kartka), zarówno na polu gry, lub poza nim, w stosunku do przeciwnika, współpartnera, sędziego, sędziego asystenta lub innej osoby jest karany stosownie do natury popełnionego przewinienia.

Bramkarz jest uważany za kontrolującego piłkę, gdy dotyka ją jakąkolwiek częścią dłoni lub ramion. W posiadanie piłki włącza się sytuacje, gdy bramkarz rozmyslnie odbija piłkę, ale nie w okolicznościach kiedy, zdaniem sędziego, piłka odbija się przypadkowo od bramkarza, na przykład przy obronie strzału. Bramkarz przetrzymujący piłkę w rękach dłużej niż 5 do 6 sekund gra na czas.

Stosownie do zapisów w Artykule 12, zawodnik może podać piłkę do własnego bramkarza głową, klatką piersiową czy kolanem itp. Jeżeli jednak, według opinii sędziego, zawodnik w czasie trwania gry, rozmyslnie używa takich sztuczek, ażeby ominąć postanowienia wspomnianych przepisów gry, zawodnik ten jest winny niesportowego zachowania. Musi on zostać napomniany i zobaczyć żółtą kartkę, a rzut wolny pośredni wykona drużyna przeciwna z miejsca przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej).

Zawodnik, używając rozmyślnego obejścia postanowień tego przepisu gry przy wykonaiu rzutu wolnego, winien zostać napomniany za niesportowe zachowanie i zobaczyć żółtą kartkę. Rzut wolny należy powtórzyć.

W takich okolicznościach nieistotnym jest fakt, czy bramkarz później dotknął piłkę ręką, czy nie. Przewinienie jest popełnione przez zawodnika jako usiłowanie obejścia zarówno litery, jak i ducha Artykułu 12.

Atak nogami z tyłu, który naraża na niebezpieczeństwo przeciwnika, musi być traktowany jako rażący, brutalny faul.

Jakiekolwiek symulowanie, pozorowanie akcji, w jakimkolwiek miejscu na polu gry, które ma na celu oszukanie, wprowadzenie w błąd sędziego, musi być traktowane jako niesportowe zachowanie.

Postanowienia PZPN


Gra niedozwolona i niewłaściwe postępowanie

1. Określenie przewinienie odnosi się do naruszeń przepisów gry Artykułu 12.

2. Przewinienia zawodników dzieli się na dwie grupy przewinień: gra niedozwoloną i niewłaściwe zachowanie.

3. Określenie niewłaściwe zachowanie jest równoznaczne z określeniem niewłaściwe postępowanie


Gra niedozwolona

4. Gra niedozwolona jest czynem popełnionym przez zawodnika:

- w czasie, gdy piłka jest w grze,

- przeciwko przeciwnikowi,

- na polu gry. Jedynym wyjątkiem jest rozmyślne dotknięcie piłki ręką, które nie jest popełnione przeciwko konkretnemu przeciwnikowi, ale przeciwko drużynie przeciwnej.

5. Jeżeli jakikolwiek z trzech powyższych wymogów nie jest spełniony, to czyn (akcja) nie jest faulem, jakkolwiek wciąż może być niewłaściwym postępowaniem.

6. Przepisy gry nie rozpatrują gry niedozwolonej w kategoriach rozmyślności czynu zawodnika. Sędzia podejmuje decyzję w oparciu o to, co widzi, że zawodnik robi, nie zaś w oparciu o przypuszczalne jego zamiary. Sędzia ocenia skutek, a nie przyczynę. Sędziowie winni zwracać baczną uwagę na wzrastającą wśród zawodników tendencję do wymachiwania łokciami i ramionami w walce o piłkę zbyt blisko przeciwników i bez należytej ostrożności aż do zaistnienia kontaktu z ciałem przeciwnika - i w takim przypadku sędzia musi stosować sankcje karne (od kar zespołowych do indywidualnych włącznie).

7. Dziesięć przewinień opisanych w Artykule 12, dla których, jeżeli gra została przerwana, sędzia zarządza rzut wolny bezpośredni lub rzut karny, nazywa się grą niedozwoloną. Lekkomyślność, nierozważność, użycie nieproporcjonalnej siły

8. Lekkomyślność oznacza nie wykazanie należytej ostrożności w sposobie zagrywania, postępowania w grze.

9. Nierozważność to pochopność w działaniu zawodnika, który nie przewiduje, że jego działanie spowoduje faul.

10. Użycie nieproporcjonalnej siły oznacza, że zawodnik przekroczył użycie siły potrzebnej do wykonania prawidłowego zagrania piłki powodując, że przeciwnik znalazł się w niebezpieczeństwie.

11. Jeżeli faul został popełniony nierozważnie, wyraźnie poza normami gry fair, to sędzia zarządzi rzut wolny bezpośredni i napomni zawodnika za niesportowe zachowanie, pokazując mu żółtą kartkę.

12. Popełnienie faulu z użyciem nadmiernej siły, rażąco poza granicami normalnej gry, zobowiązuje sędziego do wykluczenia zawodnika z gry poprzez pokazanie mu czerwonej kartki i zarządzenie rzutu wolnego bezpośredniego dla drużyny przeciwnej.


Określenie ręki i zasięgu gry

13. W rozumieniu przepisów gry pojęcie:

- ręka oznacza całą długość ramienia od palców do końca ramienia przed barkiem,

- w zasięgu gry i równoważne mu odległość zagrywania oznacza odległość zawodnika od piłki nie większą niż dwa metry. - zagranie piłki barkiem nie może być uznane za grę ręką.


Atakowanie

14. Każdy atak (na przeciwnika lub na piłkę), wykonany lekkomyślnie, nierozważnie lub przy użyciu nieproporcjonalnej siły, który w efekcie trafia w przeciwnika, nawet jeżeli wcześniej została zagrana piłka, stanowi naruszenie przepisów gry.


Atak na przeciwnika

15. Przeciwnika znajdującego się w zasięgu gry i mającego kontrolę nad piłką można w zamiarze zagrania piłki atakować barkiem w bark. W momencie ataku atakujący i atakowany muszą posiadać kontakt z ziemią (podłożem).

16. Przeciwnika znajdującego się w zasięgu gry, który przeszkadzając zasłania piłkę, można w zamiarze jej zagrania atakować barkiem w plecy (w łopatki), ale nie w kręgosłup. Prawidłowe atakowanie przeciwnika, gdy ten nie znajduje się w zasięgu gry stanowi naruszenie przepisów gry, za które należy zarządzić rzut wolny pośredni.

17. Atakowanie przeciwnika barkiem, które następuje w chwili, gdy atakujący lub atakowany nie mają kontaktu z podłożem jest przewinieniem i podlega, w związku z tym, karze rzutu wolnego bezpośredniego, który wykona zawodnik drużyny atakowanego zawodnika z miejsca przewinienia.

18. Atakowanie przeciwnika barkiem-, którego celem nie jest zagranie piłki bądź wejście w jej posiadanie stanowi formę przeszkadzania przeciwnikowi w poruszaniu się i podlega karze rzutu wolnego pośredniego, który wykona zawodnik drużyny przeciwnej z miejsca przewinienia.

19. Na potu bramkowym można atakować bramkarza jedynie, kiedy trzyma piłkę w rękach i ma kontakt z ziemią. Poza polem bramkowym wolno go atakować jak każdego innego zawodnika.

20. Bramkarz znajdujący się pomiędzy słupkami bramkowymi i trzymający piłkę w rękach może być w sposób prawidłowy (barkiem w bark) wepchnięty z piłką do bramki, byle nie było to dokonane gwałtownie lub niebezpiecznie.

21. Atakowanie bramkarza na jego polu bramkowym, kiedy piąstkuje, chwyta lub wykopuje piłkę podlega karze rzutu wolnego pośredniego. Przypadkowe zetknięcie się ciał atakującego piłkę zawodnika i bramkarza nie stanowi naruszenia przepisów gry.


Atak na piłkę

22. Atak wślizgiem jest dozwolonym sposobem walki o piłkę, o ile wślizgująca noga (but) zawodnika atakującego w momencie ataku na piłkę dotyka ziemi i trafia bezpośrednio w piłkę.

23. Atakujący zawodnik, którego wślizgująca noga trafia bezpośrednio w piłkę, zaś druga noga trafia w przeciwnika lub gdy wślizgująca noga zamiast w piłkę trafia w przeciwnika popełnia przewinienie karane rzutem wolnym bezpośrednim, który wykona zawodnik drużyny przeciwnej z miejsca przewinienia.


Uderzenie

24. Uderzenie może zawierać użycie jakiegokolwiek przedmiotu (włączając piłkę) jak również i część ciała, na przykład dłoń, ramię, głowę.

25. Przez grę brutalną rozumie się każdy rozmyślny i gwałtowny atak skierowany na zawodnika drużyny przeciwnej, którego celem nie jest piłka lecz wyłącznie działanie na .szkodę przeciwnika w celu jego unieszkodliwienia. Zawodnik, który dopuszcza się takiego przewinienia musi być wykluczony z gry (czerwona kartka).

26. Za rozmyślne kopnięcie lub uderzenie przeciwnika zawodnik musi być wykluczony z gry (czerwona kartka).

27. Rozmyślne usiłowanie uderzenia lub kopnięcia przeciwnika podlega takiej samej karze jak czyn faktycznie dokonany.

28. Określenie usiłowanie uderzenia lub usiłowanie kopnięcia należy rozumieć w ten sposób, że zawodnik nie uderzył (kopnął) przeciwnika tylko dlatego, że przeciwnik uchylił się przed ciosem ręką lub kopnięciem przez niego nogą.

29. Atak na nogi z tyłu, który naraża na niebezpieczeństwo przeciwnika, musi być traktowany jako gra brutalna.

30. Bramkarz, który trzymaną w rękach piłką uderzy gwałtownie przeciwnika lub rzuci mu ją w twarz, zostanie wykluczony z gry a drużynie przeciwnej zostanie przyznany rzut karny lub rzut wolny bezpośredni w zależności od miejsca dokonania tego czynu. W tych przypadkach decyduje miejsce kontaktu z piłką, a nie miejsce, w którym znajdował się bramkarz w chwili przewinienia. Jeżeli zdarzenie opisane powyżej, będzie miało miejsce poza linią bramkową - wznowienie gry nastąpi wówczas rzutem z rogu.

31. Zawodnik musi być przez sędziego wykluczony z gry (czerwona kartka) także wtedy, gdy:

- rozmyślnie kopie lub usiłuje kopnąć współpartnera,

- rozmyślnie uderza lub usiłuje uderzyć współpartnera,

- samowolnie, bez decyzji sędziego, zejdzie z pola gry, demonstrując tym swoje niezadowolenie z decyzji sędziego,

- gwałtownie protestuje przeciwko decyzji sędziego, względnie sygnalizacji sędziego asystenta, używając przy tym wulgarnych lub obelżywych słów,

- opluje jakąkolwiek część ciała lub ubioru sędziego, sędziego asystenta lub sędziego technicznego,

- popełni innego rodzaju czyn kwalifikujący się i uznany przez sędziego za wybitnie niesportowy - grubiański w stosunku do sędziów i innych osób.

32. Za rozmyślne kopnięcie lub uderzenie, czy też usiłowanie kopnięcia lub uderzenia współpartnera, o ile sędzia z tego powodu przerwał grę, to wznowi ją rzutem wolnym pośrednim. Jeżeli przewinienie zostanie popełnione przez zawodnika poza polem gry i gra zostanie przerwana z tego powodu, sędzia po wykluczeniu (czerwona kartka) winnego zawodnika, wznowi grę rzutem sędziowskim w miejscu, w którym znajdowała się piłka w momencie przerwania gry.


Pozbawienie drużyny bramki lub realnej szansy zdobycia bramki

33. Określając realność szansy zdobycia bramki sędzia powinien kierować się następującymi kryteriami:

- czy napastnik biegnie bezpośrednio w kierunku bramki przeciwnika ( a nie w kierunku linii bramkowej lub rogu pola gry),

- jakie pozycje zajmują obrońcy w momencie popełnienia przewinienia,

- w jakim miejscu popełniono przewinienie - im dalej od bramki tym mniejsze szansę na jej zdobycie.

Jeżeli zaistniał fakt pozbawienia drużyny bramki lub realnej szansy zdobycia bramki - bez względu na to czy przewinienie miało miejsce na czy poza polem karnym - winny zawodnik musi być wykluczony z gry - zobaczyć czerwoną kartkę.

34. Bramkarz, który pozbawia przeciwnika .realnej szansy zdobycia bramki przez zatrzymanie ręką piłki poza własnym polem karnym, musi być wykluczony z gry (czerwona kartka), a drużyna jego ukarana rzutem "wolnym bezpośrednim z miejsca zatrzymania piłki ręką przez bramkarza

35. Zawodnik, który usiłuje w sposób niedozwolony pozbawić drużynę przeciwną bramki lub realnej szansy zdobycia bramki, lecz jego działanie nie przynosi zamierzonego efektu, ponieważ piłka po jego interwencji (np. ręką) wpada bezpośrednio do bramki - zostanie ukarany napomnieniem i zobaczy żółtą kartkę. Jeżeli w okolicznościach opisanych wyżej interwencja ręką była skuteczna tzn. piłka pozostała w grze, ale po następnym zagraniu bramka została zdobyta, to zawodnik zagrywający ręką musi zostać wykluczony z gry (czerwona kartka), ponieważ w momencie przewinienia pozbawił on drużynę przeciwną realnej szansy zdobycia, bramki.


Ocena gry ręką zawodnika

36. Kontakt ręki zawodnika z piłką, który nastąpił na skutek świadomego działania tego zawodnika uznaje się za rozmyślne dotknięcie piłki ręką. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy ręka ściśle przylega do tułowia zawodnika, lecz nastąpił rozmyślny ruch całego tułowia w kierunku piłki w celu jej zatrzymania lub zmiany kierunku jej lotu.

37. Nieumyślne zetknięcie się piłki z ręką zawodnika względnie jego ręki z piłką - bez świadomego i celowego ruchu ręki - nie podlega karze.

38. Użycie rąk do zasłonięcia twarzy lub innych wrażliwych części ciała przed silnie kopniętą piłką z bliskiej odległości, co uniemożliwia uchylenie się dla uniknięcia uderzenia - nie stanowi naruszenia przepisów gry. Jeżeli jednak kopnięcie piłki miało miejsce ze znacznej odległości, to takie użycie rąk musi być przez sędziego uznane jako rozmyślne zagranie piłki ręką.

39. Rozmyślne dotknięcie piłki ręką we własnym polu karnym przez zawodnika znajdującego się na zewnątrz pola karnego podlega karze rzutu karnego (nie dotyczy bramkarza we własnym polu karnym). Dotknięcie piłki ręką poza własnym polem karnym przez zawodnika znajdującego się wewnątrz pola karnego podlega karze rzutu wolnego bezpośredniego. Miejscem przewinienia jest miejsce kontaktu ręki z piłką, nie zaś miejsce, w którym znajdował się zawodnik w chwili popełnienia przewinienia.

40. Łączenie ramion w tak zwany łańcuch w murze przy wykonywaniu rzutu wolnego jest rozmyślnym działaniem zawodników, zmierzającym do zatrzymania piłki ręką. Jeżeli z wykonanego rzutu wolnego piłka uderzy w jakąkolwiek część ręki tworzącej łańcuch - sędzia musi zarządzić rzut wolny bezpośredni, względnie rzut karny, w zależności od miejsca przewinienia.

41. Rozmyślne zagranie piłki ręką celem przerwania akcji zaczepnej w sytuacji korzystnej dla przeciwnika, należy oceniać jako niesportowe zachowanie i karać napomnieniem - żółtą kartką, niezależnie od kary zespołowej i tego, gdzie miało to miejsce.

42. Identycznie: należy oceniać i karać różnego rodzaju akcje ratunkowe jak zatrzymywanie przeciwnika rękami, podstawienie nogi np.


Gra niebezpieczna

43. Gra niebezpieczna to taki sposób walki zawodnika o piłkę, kiedy jego uwaga skierowana jest na piłkę i w celu jej zagrania, ale sposób gry zagraża bezpieczeństwu przeciwnika lub zagrywającego. Charakterystyczną cechą gry niebezpiecznej jest brak kontaktu ciał przeciwników. Za grę niebezpieczną sędzia dyktuje rzut wolny pośredni.

44. Zawodnik w sposób niebezpieczny atakuje pitkę przy znajdującym się w zasięgu gry przeciwniku, który ma realną możliwość zagrania (i chce zagrać) piłką:

- podnosi nogę ponad biodro przeciwnika,

- pochyla głowę poniżej biodra przeciwnika,

- wystawia nogę lub-kolano w kierunku przeciwnika, uniemożliwiając mu w ten sposób dostęp do piłki,

- wykonuje nożyce powyżej biodra przeciwnika,

- atakuje piłkę nogą wyprostowaną do przodu; Takie zagranie piłki jest grą niebezpieczną.

45. Zawodnik gra również niebezpiecznie, gdy:

- wybija lub usiłuje wybić piłkę nogą z rąk bramkarza,

- trzymaną przez bramkarza przy piersi piłkę usiłuje wybić głową,

- wystawioną nogą utrudnia bramkarzowi wykopywanie piłki,

- przetrzymuje piłkę między nogami utrudniając przeciwnikowi jej zagranie.

46. Drużynę zawodnika, który zagrywał w sposób niebezpieczny i w efekcie swojego zagrania dokonał na przeciwniku przewinienia cięższego, na przykład wykonując nożyce kopnął przeciwnika w głowę, sędzia ukarze rzutem wolnym bezpośrednim lub rzutem karnym - jeżeli wcześniej nie przerwał gry za niebezpieczne zagranie tego zawodnika.


Przeszkadzanie

47. Zawodnik, który ma kontrolę nad piłką i pozorując jej zagrywanie zasłaniają sobą:

- uniemożliwiając przeciwnikowi zagranie piłki lub wejście w jej posiadanie, przed wyjściem piłki poza linię boczną lub bramkową,

- ułatwiając współpartnerowi dostęp do piłki, przeszkadza w sposób prawidłowy.

48. Zawodnik, który przeszkadza przeciwnikowi w celu utrudnienia mu dojścia do piłki znajdującej się pod kontrolą współpartnera - popełnia przewinienie karane rzutem wolnym pośrednim, który wykona zawodnik drużyny przeciwnej z miejsca przewinienia.

49. Zawodnik, który po podaniu piłki współpartnerowi zatrzymuje się lub cofa, będąc zwrócony twarzą do swego współpartnera, w konsekwencji czego:

- zagradza drogę zdążającemu do piłki przeciwnikowi

- ułatwia współpartnerowi swobodniejsze przejęcie i zagranie piłki popełnia przewinienie karane rzutem wolnym pośrednim, który wykona zawodnik drużyny przeciwnej z miejsca przewinienia

50. Zawodnik, który przypadkowo znalazł się na drodze przeciwnika zdążającego do piłki nie popełnia przewinienia.

51. Zawodnik, który rozkładając ramiona, względnie balansując ciałem z jednej strony na drugą lub poruszaniem ramionami w dół i w górę zmusza przeciwnika do zmiany kierunku biegu i nie dochodzi przy tym do kontaktu ciał zawodników - popełnia przewinienie karane rzutem wolnym pośrednim; natomiast w przypadku kontaktu ciał - dyktuje rzut wolny bezpośredni.

52. Przebieganie przed bramkarzem, aby przeszkodzić mu w udostępnieniu piłki do gry, zwolnieniu piłki z rąk -jest naruszeniem przepisów gry karanym rzutem wolnym pośrednim.

53. Przekroczenie przepisów gry ma miejsce również wtedy, gdy zawodnik atakujący podskakuje przed bramkarzem podczas wykonywania rzutu z rogu,

-aby utrudnić, przeszkodzić mu w interwencji.

54. Zawodnik drużyny broniącej, który nawet w sposób prawidłowy blokuje przeciwnika w celu utrudnienia mu dojścia do piłki przechwytywanej lub trzymanej przez bramkarza popełnia przewinienie, za które sędzia, powinien podyktować rzut wolny pośredni. Zawodnik drużyny broniącej znajdujący się w zasięgu gry, który obróci się twarzą do własnego bramkarza chwytającego lub trzymającego piłkę w rękach i nie przeszkadzający rozmyślnie przeciwnikowi - nie podlega żądnej karze. Zagrywanie piłki ręką przez bramkarza

55. Bramkarz jest uważany za kontrolującego piłkę rękami również wtedy, jeżeli odbijają od podłoża lub podrzuca w powietrze. Posiadanie kontroli nad piłką zostaje utracone, jeśli bramkarz rzucając piłkę w powietrze, pozwala jej uderzyć o podłoże.

56. Do czasu, w którym bramkarz kontroluje piłkę w rękach, sędzia nie dolicza czasu, w jakim bramkarz osiąga kontrolę nad piłką, kiedy jego poruszanie się w celu przechwycenia jej rękami jest rezultatem naturalnego rozpędu przy opanowywaniu piłki.

57. Kozłowaną przez bramkarza piłkę zawodnik drużyny przeciwnej może wykopać tylko wtedy, gdy piłka nie ma kontaktu z rękami bramkarza oraz w taki sposób i na takiej wysokości, aby sposobem zagrania nie stworzyć zagrożenia dla bezpieczeństwa bramkarza.

58. Jeżeli bramkarz kontroluje piłkę, może on w obrębie własnego pola karnego wykonać dowolną ilość kroków niosąc piłkę, kozłując lub odbijając ją, a następnie musi przed upływem 6 sekund pozbyć się piłki, która nie może być już przez niego zagrywana rękami, jeżeli nie zostanie dotknięta lub zagrana przez zawodnika drużyny przeciwnej. Jeżeli bramkarz przed upływem 6 sekund pozbył się piłki z rąk, może ją zagrywać w obrębie własnego pola karnego nogą, może ją także zagrywać z własnymi zawodnikami nogami, lecz nie może jej ponownie dotknąć rękami, jeżeli nie zostanie ona zagrana lub dotknięta przez zawodnika drużyny przeciwnej.

59. Bramkarz może chwycić piłkę w ręce podaną przez własnego zawodnika w sytuacjach, gdy:

- piłka została zagrana przez zawodnika głową, piersią, kolanem, udem lub inną częścią ciała od kolan wzwyż, z wyjątkiem rąk - uwzględniając przy tym warunki podane w Rozstrzygnięciu 4 IFA BOARD do Artykułu 12,

- mimo zagrania piłki przez zawodnika nogą nastąpiła niezamierzona przez niego nierozmyślna zmiana kierunku lotu piłki, która znalazła się przez to blisko bramkarza i ten chwycił ją rękami (np. tzw. kiks współpartnera bramkarza lub odbicie się piłki od przeciwnika).

60. W sytuacjach zagrania piłki nogą - nie w kierunku własnego bramkarza - po których następuje niezamierzona zmiana kierunku lotu piłki (nierozmyślna zmiana kierunku lotu piłki np. odbicie się piłki od sędziego, przeciwnika lub po tzw. kiksie współpartnera bramkarza) i piłkę następnie chwyta bramkarz rękami, sędzia nie ma podstaw do interwencji


Zagranie piłki nogą do bramkarza

61. Dotknięcie ręką przez bramkarza piłki przystopowanej nogą przez współpartnera traktuje się jako dotknięcie piłki przez bramkarza po rozmyślnym kopnięciu jej do niego przez współpartnera.

62. W sytuacjach, w których piłka rozmyślnie jest kopnięta przez zawodnika w kierunku z dala od własnego bramkarza (np. obok bramki) lecz - zdaniem sędziego - z intencją, aby bramkarz mógł przejąć tę piłkę, należy przyjąć, że jest to rozmyślne zagranie do własnego bramkarza i jeśli bramkarz dotknie piłki lub chwyci ją w ręce, należy zarządzić rzut wolny pośredni przez drużynę przeciwną z miejsca dotknięcia piłki ręką przez bramkarza.

63. Bramkarz narusza przepisy gry również, jeżeli piłkę zagraną .do niego nogą przez współpartnera dotyka ręką po początkowym dotknięciu jej inną częścią ciała.

64. Zagranie piłki nogą do współpartnera w taki sposób,

-aby mógł on następnie zagrać do bramkarza tak, aby bramkarz zagrał ją ręką, nie stanowi naruszenia przepisów gry.


Marnowanie czasu gry

65. Bramkarz, który rozmyślnie leży na piłce dłużej niż jest to konieczne marnuje czas gry. Nie dotyczy to sytuacji, w których przeciwnicy utrudniają leżącemu z piłką bramkarzowi powstanie i zwolnienie piłki z rąk.

66. Bramkarz, który utrzymuje kontrolę ręką nad piłką dłużej niż 5 - 6 sekund, zostanie ostrzeżony przez sędziego za marnowanie czasu gry, a drużynie przeciwnej zostanie przyznany rzut wolny pośredni.

67. Marnowanie czasu gry ma również miejsce, gdy zawodnik z pola:

- wykonuje rzut wolny z niewłaściwego miejsca w celu zmuszenia sędziego do zarządzenia powtórzenia rzutu,

- sprawia wrażenie przygotowującego się do wrzutu, lecz zostawia nagle piłkę współpartnerowi dla wykonania tego wrzutu,

- zwleka z opuszczeniem pola gry, gdy zostaje wymieniony przez zawodnika rezerwowego,

- przesadnie zwleka z wykonaniem wrzutu lub rzutu wolnego,

- nie, zachowuj e wymaganej przepisami gry pozycji przy rozpoczęciu gry,

- przesadnie celebruje zdobycie bramki.


Przewinienia poza polem gry

68. Jeżeli sędzia przerwał grę za przewinienie zawodnika poza polem gry, to wznowienie gry nastąpi rzutem sędziowskim w miejscu, w którym znajdowała się pitka w momencie przerwania gry.



Niewłaściwe zachowania karane napomnieniem (żółta kartka)
Niesportowe zachowanie

69. Zawodnik zachowuje się niesportowo, jeżeli swoim postępowaniem na polu gry notorycznie narusza przepisy gry, podważa autorytet i godność sędziów, obraża zawodników drużyny przeciwnej i własnej, zachowuje się prowokacyjnie w stosunku do publiczności oraz działaczy powodując tym rozdrażnienie i utrudnienie prawidłowego przebiegu gry.

70. Za niesportowe zachowanie w czasie zawodów zawodnik musi być ukarany przez sędziego napomnieniem (żółta kartka): Jeżeli w celu udzielenia napomnienia gra została przerwana, a nie było przy tym cięższego przewinienia, sędzia zarządzi rzut wolny pośredni, który wykona drużyna przeciwna z miejsca przewinienia. Jeżeli sędzia zastosował korzyść i gry nie przerwał to napomnienia (żółta kartka) musi udzielić winnemu zawodnikowi w czasie najbliższej przerwy w grze.

71. Za niesportowe zachowanie należy między innymi uznać:

- wszelkie próby oszukania sędziów,

- zdobycie bramki ręką na drużynie przeciwnej,

- aktorstwo i symulowanie kontuzji a także wyolbrzymianie jej skutków w celu wprowadzenia w błąd sędziego,

- zamianę funkcji bramkarza z zawodnikiem z pola bez zgody sędziego,

- odmowę wykonania wznowienia gry,

- odmowę obrony bramki przy rzucie karnym,

- gra na czas,

- powtórne rozmyślne wykonanie wznowienia gry w sposób nieprawidłowy,

- spożywanie płynów w czasie gry,

- rzucenie jakiegokolwiek przedmiotu w kierunku piłki,

- wsparcie się na współpartnerze dla odbicia piłki głową,

- rozmyślne uszkodzenie piłki, bramki lub chorągiewki,

- używanie przez zawodników wulgarnych stów, które nie są skierowane do konkretnej osoby, tylko stanowią przerywniki w wypowiedzi,

- słowne lub czynne demonstrowanie niezadowolenia z rozstrzygnięć sędziego,

- usiłowanie wprowadzenia z błąd sędziego lub sędziego asystenta oraz oszukanie przeciwników poprzez zdobycie bramki ręką,

- rozmyślne przekroczenie linii bocznej lub "bramkowej w celu wprowadzenia w błąd sędziego przy ocenie spalonego,

- odkopywanie piłki lub odnoszenie jej w rękach od miejsca przewinienia - po podyktowaniu przez sędziego rzutu wolnego dla drużyny przeciwnej,

- zagrywanie piłki po sygnale gwizdkiem sędziego przerywającym grę,

- powstrzymanie się od zamiaru kopnięcia lub uderzenia przeciwnika lub współpartnera,

- zdejmowanie koszulki i wymachiwanie nią a także wspinanie się na ogrodzenie, po zdobyciu bramki,

- opuszczenie przez zawodnika pola gry oraz bieganie wokół niego - jako formy okazania radości po zdobyciu bramki - jeśli mimo wezwania sędziego, natychmiast nie powróci na pole gry.

72. Jeżeli zawodnik wejdzie lub powróci na pole gry w celu włączenia się lub ponownego dołączenia się do swojej drużyny po rozpoczęciu gry lub opuści je podczas gry (z wyjątkiem przypadkowego opuszczenia pola gry) nie uzyskawszy na to uprzedniej zgody sędziego, musi być napomniany - zobaczy żółtą kartkę. Jeżeli sędzia przerwie grę w celu udzielenia napomnienia (żółta kartka), należy ją wznowić rzutem wolnym pośrednim, wykonanym przez zawodnika drużyny przeciwnej z miejsca, gdzie znajdowała się piłka w momencie przerwania gry.

73. Zawodnik, który obowiązany jest zgłosić sędziemu swoje wejście lub powrót do drużyny po rozpoczęciu zawodów, powinien spoza linii bocznej zwrócić na siebie uwagę sędziego i czekać aż ten odpowiednim gestem zezwoli mu wejść na pole gry. Sędzia nie musi przy tym czekać na przerwę w grze, gdyż tylko jemu przysługuje prawo ustalenia momentu, w którym gestem wyraża swoją zgodę (przepis ten nie ma zastosowania w przypadkach przewidzianych w Artykule 4).


Udzielanie kar indywidualnych

74. Sędzia udziela zawodnikom kar indywidualnych: - napomnienia - żółta kartka,

- wykluczenia z gry - czerwona kartka,

75. Jeżeli sędzia ma udzielić zawodnikowi kary indywidualnej, winien wezwać go do siebie, zapisać imię, nazwisko, numer karanego zawodnika oraz rodzaj przewinienia i okazać mu właściwy kolor kartki w wyprostowanej i uniesionej do góry ręce. Z postępowania sędziego musi jednoznacznie wynikać/który zawodnik został ukarany. Sędzia może wskazać drugą ręką na osobę ukaranego zawodnika - jednoznacznie go ustalając. W przypadku, gdy znajduje się on w grupie zawodników, sędzia winien odejść kilka kroków od tej grupy, wezwać zawodnika i dopiero wtedy pokazać mu kartkę żółtą lub czerwoną w zależności od rodzaju przewinienia.

76. Udzielenie napomnienia następuje poprzez okazanie winnemu zawodnikowi żółtej kartki.

77. Kara wykluczenia z gry następuje poprzez okazanie winnemu zawodnikowi czerwonej kartki.

78. Treść i duch Artykułu 12 nie zobowiązuje sędziego do natychmiastowego przerwania gry celem zastosowania sankcji karnych. Może on zastosować korzyść, a karę indywidualną udzielić w czasie najbliższej przerwy w grze.

79. Zawodnik, który został wykluczony z gry (czerwona kartka) musi bezzwłocznie opuścić pole gry. W przypadku, gdy zawodnik ten ociąga się lub odmawia opuszczenia pola gry, to sędzia informuje kapitana jego drużyny, że zawody zostaną zakończone przed upływem ustalonego czasu gry, jeżeli zawodnik ten w ciągu dwóch minut nie opuści pola gry. Wykluczony zawodnik nie może zajmować miejsca na ławce dla zawodników rezerwowych, niezależnie-od ubioru w jakim znajduje się.

80. Jeżeli sędzia ma udzielić zawodnikowi napomnienia (żółta kartka), lecz zanim zdąży to uczynić, zawodnik ten popełnia następne wykroczenie karane indywidualnie napomnieniem (żółta kartka), to zawodnik ten zostanie wykluczony z gry - zobaczy czerwoną kartkę, ale przedtem trzeba mu pokazać żółtą kartkę.

81. Jeżeli zawodnik już wcześniej ukarany napomnieniem (żółta kartka) ma zostać wykluczony z gry (czerwona kartka) w następstwie ukarania go drugim napomnieniem (żółta kartka), to sędzia musi pokazać mu najpierw żółtą kartkę i bezpośrednio po tym czerwoną kartkę tak, aby było oczywiste, że zawodnik został wykluczony za drugie przewinienie podlegające napomnieniu (żółta kartka), a nie za przewinienie karane natychmiastowym wykluczeniem z gry (czerwona kartka).

82. Po wykluczeniu zawodnika z gry (czerwona kartka) wznowienie gry następuje po opuszczeniu pola gry przez ukaranego zawodnika.

83. Zawodnikowi, który w czasie przerwy w grze popełnia przewinienie karane indywidualnie sędzia musi udzielić stosowną karę przed ponownym wznowieniem gry.

84. Jeżeli sędzia przerwał grę i przystąpił do czynności związanych z ukaraniem indywidualnym zawodnika, to grę można wznowić po zakończeniu tych czynności.

85. Po zakończeniu czynności związanych z nałożeniem kary indywidualnej zawodnicy wznawiają grę na sygnał gwizdka sędziego.

86. Jeżeli sędzia zakończył sygnałem gwizdka zawody, a po tym fakcie zawodnik dopuścił się naruszenia przepisów gry podlegających karze napomnienia (żółta kartka) lub wykluczenia (czerwona kartka), to kartki zawodnikowi nie pokazuje, tylko informuje zawodnika i kapitana jego drużyny o nałożonej karze. Natomiast, jeżeli przewinienie ma miejsce na polu gry lub w części obiektu widocznej dla kibiców po zakończeniu gwizdkiem pierwszej połowy zawodów (jednej z części zawodów), to sędzia powinien pokazać zawodnikowi żółtą lub czerwoną kartkę. Kary indywidualne na zawodach drużyn młodzieżowych

87. Na zawodach drużyn młodzieżowych nie przewiduje się udzielania zawodnikom kary napomnienia (żółta kartka). Zawodnik, który popełnia przewinienie karane napomnieniem (żółta kartka), na zawodach drużyn młodzieżowych otrzymuje karę wychowawczą w postaci czasowego wykluczenia z gry na 3, 5 lub 10 minut, w zależności od ciężaru przewinienia.

88. Zawodnik, który został ukarany czasowym wykluczeniem z gry, nie może być w czasie odbywania kary zastąpiony innym zawodnikiem.
89. Podczas odbywania kary czasowego wykluczenia z gry zawodnik ma obowiązek oczekiwania w pozycji stojącej poza. polem gry na wysokości linii środkowej w odległości minimum 3 metrów od linii bocznej.

www.trenuj.com - TRENING PIŁKARSKI !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2578 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8925
RZUTY WOLNE



Rodzaje rzutów wolnych
Rzutami wolnymi są zarówno rzuty bezpośrednie, jak i pośrednie.

Przy wykonywaniu rzutu wolnego piłka musi nieruchomo leżeć w momencie wykonania rzutu, a po wykonaniu rzutu zawodnikowi, który go wykonał, nie wolno jej powtórnie dotknąć, chyba że została ona dotknięta przez innego zawodnika.

Rzut wolny bezpośredni

· Jeżeli z rzutu wolnego bezpośredniego kopnięta piłka bezpośrednio wpadła do bramki przeciwnika - bramka jest uznana

· Jeżeli z rzutu wolnego bezpośredniego kopnięta piłka bezpośrednio wpadła do bramki własnej drużyny - zarządza się rzut z rogu dla drużyny przeciwnej

Rzut wolny pośredni
Sygnalizacja
Sędzia wskazuje rzut wolny pośredni unosząc swoje ramię nad głową. Utrzymuje on ramię w tej pozycji, aż do czasu, gdy po wykonanaym rzucie piłka została dotknięta przez innego zawodnika lub wyszła z gry.



Zdobycie bramki

Bramka może być zdobyta jedynie, gdy będąca w grze piłka przed wpadnięciem do bramki dotknie innego zawodnika.

· Jeżeli z rzutu wolnego pośredniego kopnięta piłka wpadnie bezpośrednio do bramki przeciwnika - zarządza się rzut od bramki

· Jeżeli z rzutu wolnego pośredniego piłka wpadła bezpośrednio do bramki własnej drużyny - zarządza się rzut z rogu

Miejsce wykonania rzutu wolnego
Rzut wolny z pola karnego

Rzut wolny bezpośredni dla drużyny broniącej:

· wszyscy przeciwnicy pozostają w odległości co najmniej 9,15 m od piłki

· wszyscy przeciwnicy pozostają poza polem karnym, z którego wykonywany jest rzut, do czasu wprowadzenia piłki do gry

· piłka została wprowadzona do gry, gdy została kopnięta bezpośrednio poza pole karne w obrębie pola gry

· rzut wolny zarządzony w polu bramkowym może być wykonany z dowolnego punktu tego pola

Rzut wolny pośredni dla drużyny atakującej:

· wszyscy przeciwnicy znajdują się w odległości co najmniej 9,15 m od piłki do czasu wprowadzenia jej do gry, chyba że znajdują się na własnej linii bramkowej pomiędzy słupkami bramkowymi

· piłka została wprowadzona do gry, gdy została kopnięta i poruszyła się

· rzut wolny pośredni zarządzony w polu bramkowym jest wykonany z linii pola bramkowego równoległej do linii bramkowej, w miejscu najbliższym popełnienia przewinienia

Rzut wolny spoza pola karnego

· wszyscy przeciwnicy znajdują się w odległości co najmniej 9,15 m od piłki do czasu wprowadzenia piłki do gry

· piłka została wprowadzona do gry, gdy została kopnięta i poruszyła się

· rzut wolny wykonuje się z miejsca popełnienia przewinienia

Sankcje karne
Jeżeli podczas wykonywania rzutu wolnego, przeciwnik znajduje się bliżej piłki niż wymagana odległość - rzut wolny należy powtórzyć.

Jeżeli rzut wolny wykonywany jest przez drużynę broniącą z jej pola karnego i piłka nie została kopnięta bezpośrednio do gry - rzut wolny należy powtórzyć.

Rzut wolny wykonywany przez zawodnika innego niż bramkarz
Jeżeli po wprowadzeniu piłki do gry, wykonawca rzutu dotyka piłki powtórnie (ale nie ręką), zanim została ona dotknięta przez innego zawodnika - zarządza się wykonanie rzutu wolnego pośredniego dla drużyny przeciwnej z miejsca przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej).

Jeżeli po wprowadzeniu piłki do gry, wykonawca rzutu rozmyślnie odtyka piłkę ręką, zanim została ona dotknięta przez innego zawodnika:

· zarządza się rzut wolny bezpośredni dla drużyny przeciwnej, który zostanie wykonany z miejsca przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej).

· zarządza się rzut karny, jeżeli wykonawca rzutu dokonał przewinienia we własnym polu karnym

Rzut wolny wykonywany przez bramkarza
Jeżeli po wprowadzeniu piłki do gry bramkarz dotyka piłkę powtórnie (ale nie ręką), zanim została dotknięta przez innego zawodnika - zarządza się rzut wolny pośrednidla drużyny przeciwnej, który zostanie wykonany z miejsca przewinienia (o ile nadrzędne przepisy artykułu 8 nie stanowią inaczej).



Jeżeli po wprowadzeniu piłki do gry, bramkarz rozmyslnie dotyka piłkę ręką, zanim została ona dotknięta przez innego zawodnika:

· zarządza się rzut wolny bezpośredni dla drużyny przeciwnej, jeżeli bramkarz dokonał przewinienia poza własym polem karnym, a rzut wykonany zostanie z miejsca popełnienia przewinienia (o ile nadrzędne przepisy artykułu 8 nie stanowią inaczej)

· zarządza się rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej, jeżeli bramkarz dokonał przewinienia we własnym polu karnym, a rzut zostanie wykonany z miejsca przewinienia (o ile nadrzędne przepisy artykułu 8 nie stanowią inaczej)


Postanowienia Polskiego Związku Piłki Nożnej


Decyzje i sygnalizacje sędziego

1. Rzuty wolne zarządza się wyłącznie za przewinienia popełnione w czasie, gdy piłka jest w grze.

2. Przyznanie rzutu wolnego sędzia sygnalizuje wyprostowanym ramieniem w kierunku linii bramkowej drużyny, przeciwko której zarządził jego wykonanie. Miejsce wykonania rzutu wolnego

3. Rzuty wolne wykonuje się z miejsca przewinienia bez względu na to, gdzie znajdowała się piłka w momencie przerwania gry, z wyjątkiem przypadków, w których przepisy szczegółowe stanowią inaczej.

4. Tolerancja miejsca wykonania rzutu, określana jako dopuszczalne niewielkie przesunięcie miejsca wykonania rzutu wolnego od miejsca przewinienia może być przez sędziego rozsądnie stosowana w środkowej części pola gry. Im przewinienie ma miejsce bliżej bramki drużyny popełniającej je, tym tolerancja ta musi być mniejsza. Całkowity zakaz jej stosowania obowiązuje w polu karnym i w jego pobliżu.


Sposób wykonania

5. Wykonanie rzutu wolnego nie wymaga sygnału gwizdka sędziego, chyba że sędzia zarządzi inaczej.

6. Zawodnicy drużyny, której przyznano wykonanie rzutu wolnego mogą wykonać go pomimo niezachowania przepisowej odległości od piłki przez zawodników drużyny przeciwnej.

7. Zawodnik, który decyduje się na wykonanie rzutu wolnego z przeciwnikami pozostającymi bliżej niż 9,15 m od piłki, nie może z tego tytułu rościć pretensji, jeżeli kopnięta przez niego piłka trafi do tych zawodników i ci przejmą nad nią kontrolę.

8. Po zarządzeniu rzutu wolnego, sędzia powinien wskazać miejsce przewinienia, aby stworzyć warunki do szybkiego wznowienia gry. Sędzia nie powinien z własnej inicjatywy zarządzać ustawienia muru, ale winien pozwolić, aby piłka została wprowadzona do gry tak szybko, jak to tylko możliwe chyba, że zawodnik drużyny wykonującej rzut wolny domaga się od sędziego wyegzekwowania odległości 9,15 m przeciwników do piłki. Zachowanie zawodników drużyny wykonującej rzut wolny

9. Jeżeli wykonawca rzutu wolnego reklamuje nieprawidłową odległość przeciwników od piłki, sędzia powinien wstrzymać wykonanie rzutu, polecić zawodnikom drużyny przeciwnej odsunięcie się na przepisową odległość i dopiero po wykonaniu tego polecenia dać sygnał gwizdkiem na wykonanie rzutu.

10. Jeżeli zawodnik drużyny, która reklamowała nieprawidłową odległość przeciwników od piłki przy wykonywaniu rzutu wolnego, nie czekając na sygnał gwizdkiem sędziego wykonał ten rzut, to: - w przypadku zdobycia bramki sędzia udzieli winnemu zawodnikowi napomnienia (żółta kartka) i nakaże rzut wolny powtórzyć,

- gdy piłkę odbije bramkarz na rzut z rogu - to sędzia nakaże wznowić grę rzutem z rogu,

- gdy piłka opuści pole gry poza bramką, to grę winni wznowić przeciwnicy rzutem od bramki lub wrzutem,

- w pozostałych przypadkach sędzia nakaże wznowić grę rzutem wolnym pośrednim przeciwko drużynie wykonawcy rzutu (z miejsca przewinienia - zagrania piłki). Zachowanie zawodników drużyny nie wykonującej rzutu wolnego

11. Jeżeli po zarządzeniu rzutu wolnego zawodnili drużyny, przeciwko której ten rzut został zarządzony, nie znajduje się w przepisowej odległości od piłki ustawionej do wykonania rzutu oraz: - nie przeszkadza w wykonaniu rzutu - sędzia wezwie go gestem lub słowem do - odsunięcia się na przepisową odległość od piłki - swoją obecnością bądź postępowaniem przeszkadza w wykonaniu rzutu - zostanie ukarany napomnieniem - zobaczy żółtą kartkę - zawodnik ten opóźnia wykonanie wznowienia gry.

12. Zawodnik, który mimo polecenia sędziego nakazującego odsunięcie się na przepisową odległość od piłki, nie podporządkuje się temu, musi zostać napomniany (żółta kartka). Po udzieleniu napomnienia pierwszemu zawodnikowi, jeśli sędzia uzna za konieczne, powinien ostrzec kapitana drużyny, że każdy następny zawodnik popełniający takie przewinienie, zostanie wykluczony z gry (czerwona kartką) bez uprzedniego napomnienia (żółta kartka).

13. Jeżeli na interwencję wykonawcy rzutu wolnego sędzia ustawił mur i dał sygnał gwizdkiem na wykonanie tego rzutu to, jeżeli przed wprowadzeniem piłki do gry, z muru wyskoczy zawodnik drużyny broniącej, a piłka z wykonywanego rzutu wpadnie do bramki, to sędzia taką bramkę uzna za zdobytą zgodnie z przepisami gry, natomiast we wszystkich innych sytuacjach, gdy piłka wyjdzie poza linię bramkową, pozostanie w grze itp., nakaże powtórzenie rzutu wolnego, udzielając wcześniej napomnienia (żółtą kartkę) winnemu zawodnikowi.

14. Jeżeli miejsce wykonywania rzutu wolnego pośredniego znajduje się w mniejszej odległości niż 9,15 m od linii bramkowej drużyny broniącej, zawodnicy tej drużyny mogą zająć miejsca na własnej linii bramkowej między słupkami bramkowymi.

www.trenuj.com - TRENING PIŁKARSKI !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2578 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8925
RZUT KARNY



Rzut karny zarządza się przeciwko drużynie, której zawodnik we własnym polu karnym i w czasie gdy piłka jest w grze, popełnia jedno z dziesięciu przewinień, dla których zarządza się rzut wolny bezpośredni.

Z rzutu karnego bramka może być zdobyta bezpośrednio.

Dla wykonania rzutu karnego zarządzonego na końcu każdej części zawodów lub części dogrywki należy przedłużyć czas gry tej częsci o czas niezbędny dla rozstrzygnięcia rzutu.

Ustawienie piłki i pozycje zawodników
Piłka - zostaje umieszczona na punkcie karnym

Zawodnik wykonujący rzut karny - jest właściwie zidentyfikowany

Bramkarz broniący rzutu - pozostaje na własnej linii bramkowej pomiędzy słupkami bramkowymi, zwrócony twarzą do wykonawcy rzutu, do czasu kopnięcia piłki



Zawodnicy inni niż wykonawca rzutu zajmują miejsca:

· na polu gry

· na zewnątrz pola karnego

· za punktem karnym

· w odległości co najmniej 9,15 od punktu karnego

Sędzia

· nie daje sygnału na wykonanie rzutu karnego, dopóki zawodnicy nie zajęli pozycji określonych przepisami gry

· decyduje, kiedy rzut karny został rozstrzygnięty

Wykonanie

· wykonawca rzutu karnego kopie piłkę do przodu

· wykonawca nie dotyka piłki po raz drugi, zanim nie została ona dotknięta przez innego zawodnika

· piłka została wprowadzona do gry, gdy została kopnięta i poruszyła się do przodu

Podczas wykonywania rzutu karnego w normalnym czasie gry lub w czasie przedłużonym na jego wykonanie, lub powtórzenie, bramka musi być uznana, jeżeli piłka przed przejściem pomiędzy słupkami bramkowymi i poprzeczką - dotknie jednego lub obu słupków, poprzeczki lub bramkarza, a także zaistnieją łącznie jakiekolwiek z tych możliwości.

Sankcje karne
Jeżeli sędzia daje sygnał na wykonanie rzutu karnego i zanim piłka jest w grze, ma miejsce jedna z następujących sytuacji:

Zawodnik wykonujący rzut karny narusza przepisy gry Artykułu 14:

· sędzia pozwala na wykonanie rzutu

· jeżeli piłka wpadnie do bramki, bramkę uznaje się

· jeżeli piłka nie wpadnie do bramki, rzutu nie powtarza się

Bramkarz narusza przepisy gry:

· sędzia pozwala na wykonanie rzutu

· jeżeli piłka wpadnie do bramki, bramkę uznaje się

· jeżeli piłka nie wpadnie do bramki, rzut powtarza się

Współpartner wykonawcy rzutu wchodzi w pole karne, zbliża się na odległość mniejszą niż 9,15 od punktu karnego lub nie znajduje się w odległości większej niż 11 od linii bramkowej:

· sędzia zezwala na wykonanie rzutu

· jeżeli piłka wpada do bramki, rzut powtarza się

· jeżeli piłka nie wpada do bramki, rzutu nie powtarza się

· jeżeli piłka odbija się od bramkarza, poprzeczki, lub słupka bramkowego i jest dotknięta przez tego zawodnika, sędzia przerywa grę i nakazuje drużynie przeciwnej wznowić ją rzutem wolnym pośrednim z miejsca przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artyklułu 8 nie stanowią inaczej).

Współpartner bramkarza broniącego rzut karny wchodzi w pole karne, zbliża się na odległość mniejszą niż 9,15 m od piłki, lub nie znajduje się w odległości większej niż 11 m od linii bramkowej:

· sędzia zezwala na wykonanie rzutu

· jeżeli piłka wpada do bramki, bramkę uznaje się

· jeżeli piłka nie wpada do bramki, rzut powtarza się

Zawodnicy obu drużyn naruszaja przepisy gry

· rzut powtarza się

Jeżeli po wykonaniu rzutu karnego:
Wykonawca rzutu dotyka piłkę po raz drugi (ale nie ręką), zanim została ona dotknięta przez innego zawodnika - zarządza się rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej, a rzut wykonuje się z miejsca popełnienia przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej).

Wykonawca rzutu rozmyslnie dotyka piłkę ręką, zanim została ona dotknięta przez innego zawodnika - zarządza się rzut wolny bezpośredni dla drużyny przeciwnej, a rzut wykonuje się z miejsca popełnienia przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej).

Jeżeli piłka została dotknięta przez działanie z zewnątrz, kiedy poruszała się do przodu to w tedu rzut karny należy powtórzyć.



Piłka po odbiciu się w pole gry od bramkarza, poprzeczki, lub słupka bramkowego została dotknięta przez działanie z zewnątrz:

· sędzia przerywa grę

· gra jest wznowiona rzutem sędziowskim w miejscu dotkniecia piłki przez działanie z zewnątrz (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej)

Postanowienia Polskiego Związku Piłki Nożnej



Zawodnik wykonujący rzut karny

1. Kapitan drużyny, której przyznano wykonanie rzutu karnego zobowiązany jest przed jego wykonaniem poinformować sędziego, który z zawodników wykona rzut karny. Zawodnik ten ma zwrócić na siebie uwagę tak, aby sędzia i bramkarz wiedzieli kto jest wykonawcą rzutu.

2. Jeżeli wykonawca rzutu karnego nie zagra piłki do przodu lub wykona rzut karny przed sygnałem gwizdka sędziego, to za pierwszym razem sędzia zwróci mu uwagę, za drugim - udzieli napomnienia (żółta kartka) a za trzecim - wykluczy z gry (czerwona kartka) i poleci wykonanie rzutu innemu zawodnikowi wyznaczonemu przez kapitana drużyny.

3. Jeżeli sędzia zarządził powtórne wykonanie rzutu karnego, to nie jest konieczne, aby wznowienia gry dokonał ten sam zawodnik.

4. Wykonanie rzutu karnego przez dwóch zawodników tej samej drużyny jest dozwolone, o ile sposób tego wykonania nie koliduje z zasadami określonymi w mniejszym artykule.

5. Wykonawca rzutu karnego musi wykonać go w sposób ciągły. Niedozwolone jest, aby tuż przed piłką zatrzymał się, zamierzając wprowadzić w błąd bramkarza.

6. Jeżeli po sygnale na wykonanie rzutu karnego, wykonawca zawinił niesportowym zachowaniem, a także, gdy rzut ten wykonał inny niż zgłoszony zawodnik, a z wykonanego rzutu karnego piłka: - opuściła pole gry przez linię bramkową (poza bramką), to sędzia nakaże wznowić grę rzutem od bramki,

- została chwycona w ręce przez bramkarza, to gra będzie kontynuowana,

- została przez bramkarza wybita poza własną linię bramkową, to sędzia nakaże wznowić grę rzutem z rogu,

- odbita przez bramkarza, od słupka lub poprzeczki pozostanie w grze, to sędzia przerywa grę i nakazuje drużynie przeciwnej wznowić ją rzutem wolnym pośrednim z miejsca przewinienia. We wszystkich wyżej wymienionych przypadkach, winny zawodnik zostanie ukarany napomnieniem (żółta kartka) po przerwaniu gry przez sędziego, a w przypadku kontynuowania gry napomnienie otrzyma w czasie najbliższej przerwy w grze. Obrona rzutu karnego

7. Sędzia nie może dać sygnału gwizdkiem na wykonanie rzutu karnego, dopóki na linii bramkowej - między słupkami bramkowymi - nie znajduje się bramkarz. Wykonanie rzutu karnego do pustej bramki jest niedozwolone.

8. Bramkarz może poruszać się na linii bramkowej, ale nie może opuszczać jej do czasu zagrania piłki.

9. Dla obrony rzutu karnego bramkarz może zamienić się funkcją z zawodnikiem z pola gry. Jeżeli po wykonaniu rzutu karnego gra nie będzie kontynuowana, to zawodnicy ci nie muszą zmieniać swoich ubiorów.

10. Bramkarz, który odmawia obrony rzutu karnego zachowuje się niesportowo i zostanie ukarany napomnieniem (żółtą kartką), a w przypadku ponownej odmowy - wykluczeniem z gry (czerwoną kartką). Jeżeli następny zawodnik wyznaczony przez kapitana drużyny odmawia obrony rzutu karnego, to sędzia zakończy zawody.


Rozstrzygnięcie rzutu karnego

11. Jeżeli sędzia da mimowolny sygnał gwizdkiem zanim znane jest rozstrzygnięcie rzutu karnego - rzut karny musi być powtórzony.

12. Jeżeli piłka po prawidłowo wykonanym rzucie karnym pęknie zanim znane jest rozstrzygnięcie rzutu karnego, to sędzia zarządza "dostarczenie zdatnej do gry piłki, a następnie wznawia grę rzutem sędziowskim w miejscu, w którym piłka utraciła cechy określone przepisami gry. Jeżeli rzut karny był wykonywany w przedłużonym czasie gry dla jego wykonania, to gra kończy się w momencie pęknięcia piłki.

13. Jeżeli po sygnale na wykonanie rzutu karnego, ale zanim piłka była w grze, współpartner wykonawcy rzutu wszedł na pole karne, zbliżył się na odległość mniejszą niż 9,15 m od punktu karnego lub nie znajduje się w odległości większej niż 11 m od linii bramkowej, a z wykonanego rzutu karnego piłka: - opuściła pole gry przez linię bramkową (poza bramką), to sędzia nakaże wznowić grę rzutem od bramki,

- została chwycona w ręce przez bramkarza, to gra będzie kontynuowana,

- została przez bramkarza wybita poza własną linię bramkową, to sędzia nakaże wznowić grę rzutem z rogu,

- odbita przez bramkarza, od słupka lub poprzeczki pozostała w grze i: - przejął ją współpartner wykonawcy rzutu, który wszedł w pole karne przed zagraniem piłki, to sędzia przerywa grę i nakazuje drużynie przeciwnej wznowić ją rzutem wolnym pośrednim z miejsca przewinienia,

- przejął ją inny współpartner wykonawcy rzutu - gra będzie kontynuowana. Zawodnicy, którzy wejdą na pole karne zanim piłka zostanie zagrana nie muszą być napominani (żółta kartka).


Szczególne sytuacje

14. Jeżeli podczas wykonywania rzutu karnego piłka została wprowadzona do gry, ale zanim wiadomy stał się jego wynik, nastąpiła awaria oświetlenia, to po usunięciu jej, rzut karny musi być powtórzony.

15. Jeżeli sędzia przedłuża czas gry tylko na wykonanie rzutu karnego zarządzonego w ustalonym czasie gry, to musi o tym powiadomić kapitanów drużyn.

16. Jeżeli rzut karny został zarządzony w czasie, kiedy po jego wykonaniu gra nie będzie już wznowiona, rzut karny musi być wykonany nawet wtedy, gdy na polu gry nie ma pełnych składów drużyn.


Zarządzenie rzutu karnego

17. Zarządzenie rzutu karnego sędzia sygnalizuje zdecydowanie wskazując wyprostowanym ramieniem na punkt karny, z którego ma być wykonany.

18. Piłka musi być umieszczona nieruchomo w punkcie karnym, bez względu na stan nawierzchni pola gry w tym miejscu. Rzut karny może być wykonany tylko na sygnał gwizdkiem sędziego.


Naruszenia Artykułu 14

19. Sędzia powinien napominać (żółta karta) zawodników, którzy przy wykonywaniu rzutu karnego, w sposób uporczywy naruszaj ą wymogi Artykułu 14.

www.trenuj.com - TRENING PIŁKARSKI !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2578 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8925
WRZUT


Wrzut jest sposobem wznowienia gry.

Bezpośrednio z wrzutu bramka nie może zostać zdobyta.

Wrzyt przyznaje się:

· kiedy piłka całyp obwodem przejdzie linię boczna zarówno po ziemi (podłoży) jak i w powietrzu

· z miejsca, gdzie piłka przeszła linię boczną

· dla drużyny przeciwnej zawodnikowi, który po raz ostatni dotknął piłki

Wykonanie

W momencie wykonania wrzutu piłki, wrzucający:

· zwrócony jest twarzą do pola gry

· ma część każdej stopy na linii bocznej albo na ziemi (podłożu) poza linią boczną

· używa obydwu rąk

· wrzuca piłkę zza i nad głową

Wrzucający nie może dotknąć piłki po raz drugi, znim nie została dotknięta przez innego zawodnika.

Piłka jest w grze natychmiast, gdy znajdzie się w polu gry.
Sankcje karne
Wrzut wykonany przez zawodnika innego niż bramkarz
Jeżeli po wprowadzeniu piłki do gry, wrzucający dotknie piłki powtórnie (ale nie ręką), zanim została dotknięta przez innego zawodnika - zarządza się rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej, a rzut ten zostanie wykonany z miejsca popełnienia przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej).



Jeżeli po wprowadzeniu piłki do gry, wrzucający rozmyslnie dotyka piłkę ręką, zanim została ona dotknięta przez innego zawodnika:

· zarządza się rzut wolny bezpośredni dla drużyny przeciwnej , a rzut ten zostanie wykonany z miejsca popełnienia przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej)

· zarządza się rzut karny, jeżeli popełnił przewinienie we własnym polu karnym

Wrzut wykonany przez bramkarza
Jeżeli po wprowadzeniu piłki do gry, bramkarz dotknie piłki powtórnie (ale nie ręką), zanim została dotknięta przez innego zawodnika - zarządza się rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej, a rzut ten zostanie wykonany z miejsca popełnienia przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej).



Jeżeli po wprowadzeniu piłki do gry, bramkarz rozmyślnie dotyka piłkę ręką, zanim została ona dotknięta przez innego zawodnika:

· zarządza się rzut wolny bezpośredni dla drużyny przeciwnej , jeżeli przewinienie zostało popełnione poza polem karnym bramkarza, a rzut ten zostanie wykonany z miejsca popełnienia przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej)

· zarządza się rzut wolny pośredni jeżeli przewinienie zostało popełnione w polu karnym bramkarza, a rzut ten zostanie wykonany z miejsca popełnienia przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej)

Jeżeli zawodnik drużyny przeciwnej nieprzepisowo rozprasza uwagę lub przeszkadza wrzucającemu - winien być napomniany za niesportowe zachowanie i zobaczyć żółtą kartkę

Za każde inne naruszenie przepisów gryz tego artykułu - rzut winien być wykonany przez zawodnika przeciwnej drużyny.


Postanowienia Polskiego Związku Piłki Nożnej



Wprowadzenie piłki do gry .

1. Wrzut wykonywany z jakiegokolwiek innego miejsca niż to, w którym piłka przeszła linię boczną pola gry, musi być uznany jako wrzut wykonywany niewłaściwie. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji, sędzia nakaże wykonać wrzut drużynie przeciwnej.

2. Świadome uderzenie piłką o ziemię przed wykonaniem wrzuto, nie jest zabronione. Zawodnik nie narusza również przepisów gry, gdy przed wykonaniem wrzutu, piłka przypadkowo wypadnie mu z rąk.

3. Wykonanie wrzutu z rozbiegu nie jest zakazane pod warunkiem, że w momencie wrzutu wykonawca nie oderwie stóp od ziemi i wykona go z odległości nie większej niż l m od linii bocznej w miejscu, gdzie piłka uprzednio opuściła pole gry.

4. Nadanie piłce kierunku lotu jedną ręką a wrzucenie jej na pole gry drugą, narusza przepisy gry. W takiej sytuacji wrzut zostanie przyznany drużynie przeciwnej.

5. Jeżeli z prawidłowo wykonanego wrzutu piłka spadnie na linię boczną a następnie potoczy się w głąb pola gry - wprowadzenie piłki do gry należy uznać za prawidłowe natomiast, gdy piłka dotknie ziemi przed linią boczną, a następnie wtoczy się na pole gry, to piłka nie została prawidłowo wprowadzona do gry i wrzut musi być powtórzony przez zawodnika tej samej drużyny.

6. Jeżeli z prawidłowo wykonanego wrzutu piłka wpadnie bezpośrednio do bramki lub przekroczy linię bramkową drużyny wykonawcy wrzutu, to grę należy wznowić rzutem z rogu. Jeżeli natomiast wpadnie bezpośrednio do bramki drużyny przeciwnej lub przekroczy ich linię bramkową, grę należy wznowić rzutem od bramki.

7. Jeżeli po prawidłowo wykonanym wrzucie piłka odbije się od sędziego znajdującego się na polu gry lub od podłoża i wyjdzie poza linię boczną - ponowny wrzut wykona drużyna przeciwna.

8. Wykonawca wrzutu nie popełnia przewinienia, jeżeli w celu uzyskania prawa do ponownego zagrania piłką, rzuci nią w zawodnika przeciwnej lub własnej drużyny z zastrzeżeniem, że sposób takiego wrzutu nie naruszy przepisów Artykułu 12.


Zawodnicy drużyny nie wykonującej wrzutu

9. Podczas wykonywania wrzutu, zawodnicy drużyny przeciwnej nie muszą znajdować się w odległości 9,15 m od wrzucającego, powinni jednak zajmować takie miejsca na polu gry/aby zawodnik wykonujący wrzut mógł swobodnie wprowadzić piłkę do gry.


Zadania i wskazania sędziów

10. Przyznanie drużynie prawa do wznowienia gry wrzutem sędzia wskazuje wyciągając ramię w kierunku linii bramkowej drużyny nie wykonującej wrzutu.

11. Sędzia asystent sygnalizuje przyznanie drużynie prawa do wznowienia gry wrzutem, wskazując chorągiewką kierunek linii bramkowej drużyny nie wykonującej wrzutu.'

12. Sędzia i sędziowie asystenci zobowiązani są - w miarę swoich możliwości wynikających z zajmowanego miejsca na polu gry - do wskazania miejsca, z którego ma być wykonany wrzut.

13. Przy wrzucie: - sędzia kontroluje ewentualne błędy rąk wrzucającego,

- sędzia asystent kontroluje ewentualne błędy nóg wrzucającego.

www.trenuj.com - TRENING PIŁKARSKI !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2578 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8925
RZUT OD BRAMKI


Rzut od bramki jest sposobem wznowienia gry.

Bramka może być zdobyta bezpośrednio z rzutu od bramki, jedynie na drużynie przeciwnej.

Rzut od bramki przyznaje się, gdy piłka całym obwodem, ostatnio dotknięta przez zawodnika drużyny atakującej, przekroczyła linię bramkową, zarówno po ziemi (podłożu) jak i w powietrzu i nie została zdobyta bramka w sposób opisany w Artykule 10.

Wykonanie

· zawodnik drużyny broniącej kopie piłkę ustawioną w dowolnym miejscu na polu bramkowym

· zawodnicy drużyny przeciwnej pozostają poza polem karnym, aż do momentu wprowadzenia piłki do gry

· wykonawca nie zagrywa piłki po raz drugi, zanim dotknął ją inny zawodnik

· piłka został wprowadzona do gry, gdy kopnięto ją bezpośrednio poza pole karne w obrębie pola gry

Sankcje karne
Jeżeli piłka nie została kopnięta bezpośrednio do gry poza pole pole karne - rzut powtarza się.

Rzut od bramki wykonany przez zawodnika innego niż bramkarz
Jeżeli wprowadzona do gry piłka zostanie dotknięta przez wykonawcę po raz drugi (ale nie ręką), zanim została dotknięta przez innego zawodnika - zarządza się rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej, a rzut ten ma być wykonany z miejsca popełnienia przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej).



Jeżeli wprowadzona do gry piłka zostanie rozmyslnie dotknięta reką przez wykonawce rzutu, zanim została dotknięta przez innego zawodnika:

· zarządza się rzut wolny bezpośredni dla drużyny przeciwnej, a rzut ten ma być wykonany z miejsca popełnienia przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej)

· zarządza się rzut karny, gdy przewinienie popełnione zostało w polu karnym wykonawcy rzutu

Rzut od bramki wykonany przez bramkarza
Jeżeli wprowadzona do gry piłka zostanie dotknięta przez bramkarza po raz drugi (ale nie ręką), zanim została dotknięta przez innego zawodnika - zarządza się rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej, a rzut ten ma być wykonany z miejsca popełnienia przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej).



Jeżeli wprowadzona przez bramkarza do gry piłka zostanie rozmyslnie dotknięta przez niego reką, zanim została dotknięta przez innego zawodnika:

· zarządza się rzut wolny bezpośredni dla drużyny przeciwnej, jeżeli przewinienie zostało popełnione na zewnątrz pola karnego bramkarza, a rzut ten ma być wykonany z miejsca popełnienia przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej)

· zarządza się rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej, gdy przewinienie popełnione zostało w polu karnym bramkarza, a rzut ten ma być wykonany z miejsca popełnienia przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej)

Za każde inne naruszenie przepisów tego artykułu - rzut powtarza się.


Postanowienia Polskiego Związku Piłki Nożnej


Wprowadzenie piłki do gry

1. Jeżeli z rzutu od bramki piłka nie przekroczy pola karnego i wpadnie bezpośrednio do bramki wykonawcy rzutu lub też w obrębie pola karnego przekroczy linię bramkową-na zewnątrz słupków bramkowych, rzut musi być powtórzony, ponieważ piłka zanim opuściła pole gry, nie została wprowadzona do gry.

2. Jeżeli z rzutu od bramki piłka przekroczy bezpośrednio własną linię bramkową poza polem karnym, grę należy wznowić rzutem z rogu.


Zachowania zawodników drużyny nie wykonującej rzutu od bramki

3. Po zarządzeniu rzutu od bramki, zawodnicy drużyny przeciwnej powinni niezwłocznie opuścić pole karne, aby rzut mógł być wykonany bez straty czasu. Celowe ociąganie się z opuszczeniem pola karnego należy traktować jako niesportowe zachowanie.


Zachowania zawodników drużyny wykonującej rzut od bramki

4. Jeżeli zawodnik drużyny broniącej zaatakuje nieprawidłowo przeciwnika, który w trakcie wykonywania rzutu od bramki przedwcześnie wkroczył na pole karne, sędzia nie może zarządzić rzutu karnego, ponieważ przewinienie nastąpiło, zanim piłka była w grze. Winny zawodnik może być ukarany napomnieniem (żółta kartka) lub wykluczeniem z gry (czerwona kartka) w zależności od rodzaju przewinienia a rzut od bramki należy powtórzyć.


Sygnalizacja sędziego i wskazania sędziów asystentów

5. Rzut od bramki sędzia zarządza, wskazując wyprostowanym ramieniem pole bramkowe, z którego ma być wykonany rzut.

6. Sędzia asystent sygnalizuje rzut od bramki, wskazując wyprostowanym ramieniem z chorągiewką - równolegle do płaszczyzny pola gry - na pole bramkowe, z którego ma być wykonany rzut.

www.trenuj.com - TRENING PIŁKARSKI !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2578 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8925
RZUT Z ROGU


Rzut z rogu jest sposobem wznowienia gry.

Bramka może być zdobyta bezpośrednio z rzutu z rogu jedynie na drużynie przeciwnej.

Rzut z rohu przyznaje się gdy piłka, całym obwodem, ostatnio dotknięta przez zawodnika drużyny broniącej, przeszła linię bramkową, zarówno po ziemi (podłożu), jak i w powietrzu i nie została zdobyta bramka w sposób opisany w Artykule 10.

Wykonanie

· piłka jest umieszczona w polu rożnym przy choragiewce rożnej, najbliższej miejsca wyjścia piłki z gry

· chorągiewki rożnej nie odchyla się

· zawodnicy drużyny przeciwnej pozostają w odległości co najmnie 9,15 m od piłki, aż do wprowadzenia piłki do gry

· piłka jest kopnięta przez zawodnika drużyny atakującej

· piłka została wprowadzona do gry, gdy została kopnięta i poruszyła się

· wykonawca nie dotknie piłki po raz drugi, zanim dotknie ją inny zawodnik



Sankcje karne
Rzut z rogu wykonany przez zawodnika innego niż bramkarz
Jeżeli wprowadzona do gry piłka zostanie dotknięta przez wykonawcę po raz drugi (ale nie ręką), zanim została dotknięta przez innego zawodnika - zarządza się rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej, a rzut ten ma być wykonany z miejsca popełnienia przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej).



Jeżeli po wprowadzeniu piłki do gry zostanie ona rozmyślnie dotknięta reką przez wykonawce rzutu, zanim została dotknięta przez innego zawodnika:

· zarządza się rzut wolny bezpośredni dla drużyny przeciwnej, a rzut ten ma być wykonany z miejsca popełnienia przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej)

· zarządza się rzut karny, gdy przewinienie popełnione zostało w polu karnym wykonawcy rzutu

Rzut z rogu wykonany przez bramkarza
Jeżeli po wprowadzeniu piłki do gry bramkarz dotyka piłkę po raz drugi (ale nie ręką), zanim została dotknięta przez innego zawodnika - zarządza się rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej, a rzut ten ma być wykonany z miejsca popełnienia przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej).



Jeżeli po wprowadzeniu piłki do gry bramkarz rozmyslnie dotkyka piłkę reką, zanim została dotknięta przez innego zawodnika:

· zarządza się rzut wolny bezpośredni dla drużyny przeciwnej, jeżeli przewinienie zostało popełnione na zewnątrz pola karnego bramkarza, a rzut ten ma być wykonany z miejsca popełnienia przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej)

· zarządza się rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej, gdy przewinienie popełnione zostało w polu karnym bramkarza, a rzut ten ma być wykonany z miejsca popełnienia przewinienia (o ile nadrzędne przepisy Artykułu 8 nie stanowią inaczej)

Za każde inne naruszenie przepisów tego artykułu - rzut z rogu powtarza się.


Postanowienia Polskiego Związku Piłki Nożnej



Miejsce wznowienia gry

1. Sędzia i sędzia asystent sprawdzają po swoich stronach prawidłowe ustawienie piłki w polu rożnym do wykonania rzutu z rogu.

2. Jeżeli z prawidłowo wykonanego rzutu z rogu piłka odbije się od znajdującego się na polu gry sędziego lub słupka bramkowego i zostanie zagrana powtórnie przez wykonawcę rzutu zanim dotknie jej inny zawodnik, sędzia zarządza rzut wolny pośredni, który wykona drużyna przeciwna z miejsca przewinienia.



Zachowanie zawodników drużyny nie wykonującej rzutu z rogu

3. Jeżeli po zarządzeniu rzutu z rogu zawodnicy drużyny, przeciwko której ten rzut został przyznany, nie znajdują się odległości 9,15 m od piłki - sędzia wezwie ich do odsunięcia się na przepisową odległość.

4. Jeżeli po zarządzeniu rzutu z rogu zawodnik drużyny przeciwnej: o zbliża się do piłki na odległość mniejszą niż wymagana przepisami gry, o swoją obecnością bądź postępowaniem przeszkadza w wykonaniu rzutu rożnego, o nie reaguje na wezwanie sędziego do odsunięcia się na wymaganą odległość od piłki, to zostanie ukarany napomnieniem (żółta kartka). Zawodnik ten opóźnia wykonanie wznowienia gry.



Decyzje sędziego i sygnalizacje sędziów asystentów

5. Jeżeli piłka w sposób jednoznaczny opuściła pole gry na rzut z rogu, to sędzia wskazuje wyprostowanym ramieniem na pole rożne, z którego ma być wykonany rzut. W przypadku braku jednoznaczności, sędzia oprócz wymienionych wyżej wskazań ręką, daje również sygnał gwizdkiem.

6. Jeżeli piłka złamie chorągiewkę rożną i wyjdzie poza granice pola gry, a została ostatnio zagrana przez: - zawodnika drużyny broniącej, to grę należy wznowić wrzutem,

- zawodnika drużyny atakującej, to grę należy wznowić rzutem od bramki.

7. Sędzia asystent sygnalizuje rzut z rogu, wskazując chorągiewką na pole rożne.



Wyjście piłki z gry po rzucie z rogu

8. Jeżeli po prawidłowo wykonanym rzucie z rogu, piłka bezpośrednio przejdzie całą swoją powierzchnią w powietrzu lub po ziemi linię bramkową, należy gwizdkiem oznajmić, że wyszła ona z gry, nawet w przypadku ponownego powrotu piłki na pole gry i zarządzić rzut od bramki, ponieważ piłka faktycznie wyszła z gry.

www.trenuj.com - TRENING PIŁKARSKI !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2578 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8925
SĘDZIA TECHNICZNY - CZWARTY SĘDZIA



· Może być wyznaczony zgodnie z regulaminami rozgrywek i urzedowo, zastępując jednego z trzech sędziów, który nie jest w stanie kontynuować pełnienia swojej funkcji.

· Przejmuje obowiązki sędziego zawodów lub któregoś z sędziów asystentów (jeżeli ten sędzia asystent przejmuje obowiązki sędziego zawodów), gdy sędzia nie jest w stanie kontynuować swojej funkcji - stosownie do jasnego ustalenia organizatora rozgrywek dokonanego przed ich rozpoczęciem.

· Pomaga w administracyjnych obowiązkach przed, w trakcie i po zakończonych zawodach, w zakresie wymaganym przez sędziego.

· Jest odpowiedzialny za pomoc w przeprowadzaniu wymian zawodników podczas zawodów.

· Kontroluje wymianę piłek, gdzie jest to wymagane. Jeżeli piłka meczowa musi być wymieniona podczas zawodów, dostarcza on inną piłkę na polecenie sedziego, w ten sposób minimalizując stratę czasu.

· Sprawdza ubiór zawodników rezerwowych przed ich wejściem na pole gry. Jeżeli ich ubiór nie spełnia wymogów przepisów gry, informuje o tym sędziego.

· Informuje sędziego o nieodpowiedzialnym zachowaniu jakiejkolwiek osoby przebywającej w strefie technicznej.

· Cały czas ma pomagać sędziemu, Musi on wskazywać sędziemu, kiedy z powody błędnej identyfikacji niewłaściwy zawodnik zostaje napomniany (żółta kartka) lub kiedy zawodnik nie zostaje wykluczony z gry (czerwona kartka) po tym jak sędzia nałożył na niego drugie napomnienie (żółta kartka) lub kiedy poza widocznością sędziego i sędziów asystentów dochodzi do gwałtownego, agresywnego postepowania zawodnika. Nadal jednak tylko sędzia posiada władzę rozstrzygania we wszystkich zdarzeniach związanych z grą.

· Po zakończonych zawodach czwart sędzia musi przedłożyć sprawozdanie do właściwych władz, informując o niewłaściwym zachowaniu lub innym incydencie, który wydarzył się poza widocznością sędziego i sędziów asystentów. Czwart sędzia musi poinformować sędziego i jego asystentów o sporządzonym przez siebie sprawozdaniu.





Na zawodach szczebla centralnego regulamin rozgrywek wymaga udziału sędziego technicznego - czwartego sędziego. Jego wyznaczenie odbywa się według następujących zasad: - w zawodach z udziałem drużyny I ligi - sędzia techniczny - czwarty sędzia winien posiadać uprawnienia do prowadzenia minimum zawodów in ligi i jest wyznaczony-przez Wydział Sędziowski Okręgu (związku piłki nożnej) spośród sędziów z Okręgu (związku piłki nożnej), na terenie którego odbywają się zawody,

- w zawodach z udziałem drużyny II ligi - sędzia techniczny - czwarty sędzia winien posiadać uprawnienia do prowadzenia co najmniej zawodów IV ligi i jest wyznaczony przez Wydział Sędziowski Okręgu (związku piłki nożnej) spośród sędziów, z Okręgu (związku piłki nożnej), na terenie którego odbywają się zawody, Obowiązkiem sędziego technicznego - czwartego sędziego jest zastępowanie każdego z trzech sędziów w przypadku, gdy nie mogą oni spełniać swoich zadań. Musi on być przygotowany do udzielenia pomocy w każdej chwili. Do obowiązków sędziego technicznego - czwartego sędziego należy współudział z sędzią przy wykonywaniu przez niego czynności administracyjnych przed, w czasie i po zawodach: Przed zawodami: - Przybycie na miejsce zawodów co najmniej 120 minut przed wyznaczoną godziną ich rozpoczęcia,

- Zgłoszenie się do sędziego zawodów i omówienie z nim zasad współpracy oraz podporządkowanie się ustaleniom wydanym przez sędziego, w tym:

- Przyjęcie od sędziego dokumentów dotyczących zawodów - możliwie szybko po - przybyciu na obiekt, gdzie rozegrane zostaną zawody,

- Dostarczenie w wyznaczonym czasie sprawozdania z zawodów - do wypełnienia najpierw przez drużynę gospodarzy, a potem przez drużynę gości,

- Sprawdzenie, czy sprawozdanie zostało wypełnione prawidłowo oraz sprawdzenie tożsamości zawodników, jeżeli zachodzi taka potrzeba,

- Uczestniczenie w instruktażu przekazywanym sędziom asystentom przez sędziego,

- Nawiązanie kontaktu z obiema drużynami celem przeprowadzenia-, w oznaczonym czasie, wstępnej kontroli ubioru zawodników,

- Kontakt z obsługą medyczną i poinformowanie jej, iż w przypadku kontuzji zawodnika należy oczekiwać przy linii bocznej pola gry na przyzwalający znak sędziego do jej wejścia na pole gry, dla udzielenia pomocy medycznej poszkodowanemu,

- Poinformowanie osób towarzyszących drużynom, zajmujących miejsca na ławkach dla zawodników rezerwowych - osób przebywających w strefie technicznej, o ich obowiązkach i uprawnieniach,

- Sprawdzenie ubioru i wyposażenia zawodników przed ich wejściem na pole gry; jeżeli jakakolwiek część ubioru zawodnika nie odpowiada wymogom przepisów gry, sędzia techniczny - czwarty sędzia winien zwrócić na to uwagę sędziemu asystentowi, a ten z - kolei musi przekazać odpowiednia informację sędziemu,

- Dokonanie, zgodnie z przepisami gry w piłkę nożną, oceny przygotowania pola gry i jego najbliższego otoczenia: ze szczególnym zwróceniem uwagi na sposób oznakowania linii poszczególnych pól: ustawienia chorągiewek, prawidłowości zamocowania siatek bramkowych, umocowania bramek i przygotowania chorągiewek dla sędziów asystentów,

- Sprawdzenie ustawienia stanowiska dla pełnienia swoich obowiązków (stolik i krzesło) - między, ławkami dla zawodników rezerwowych oraz kontrola elektronicznych lub manualnych tablic wymiany zawodników,

- Sprawdzenie stanu przygotowania piłek do gry i omówienie współpracy z chłopcami do podawania piłek, W czasie zawodów: - Nadzór nad wymianą zawodników: - Wskazanie trenerom miejsca, gdzie mogą rozgrzewać się zawodnicy rezerwowi - najlepiej za pierwszym sędzią asystentem (z chorągiewką czerwoną), w żadnym wypadku za bramką drużyny przeciwnej,

- Kontrola obydwu ławek .dla zawodników rezerwowych wraz ze strefami technicznymi i dopilnowanie, by znajdujące się tam osoby nie powodowały jakichkolwiek zakłóceń,

- Sygnalizowanie dokonywanej wymiany zawodników za pomocą tablic informacyjnych,

- Opieka nad piłkami zapasowymi - na żądanie sędziego winien dostarczyć piłkę rezerwową, gdy wymaga tego sytuacja, tak aby nastąpiła możliwie najmniejsza strata czasu gry,

- Pozostawanie do dyspozycji sędziego i pomoc mu w prowadzeniu zawodów poprzez: - Noszenie kompletnego ubioru sędziowskiego pod dresem,

- Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z sędziami w celu udzielenia im pomocy - notowanie wszelkich nałożonych kar indywidualnych (żółte i czerwone kartki) wymiany zawodników oraz ewentualnych przypadków rzucania materiałów pirotechnicznych lub innych przedmiotów (kto i gdzie) na pole gry lub w jego najbliższym otoczeniu,

- Działanie w roli pośrednika w przypadku rozwiązywania problemów, które mogłyby stać się przyczyną przerwania zawodów lub zakończenia ich przed upływem ustalonego czasu gry,

- Nawiązanie kontaktu wzrokowego z sędzią, który na około 2 minuty przed upływem ustalonego czasu gry lub ewentualnych dogrywek, przekazuje za pomocą umówionych gestów czas, jaki zostanie dodany do czasu gry. Sędzia techniczny - czwarty sędzia, tuż przed upływem ustalonego czasu gry połowy zawodów, to jest w 44 minucie i 55 sekundzie, informuje zawodników i publiczność, za pomocą tablicy wymiany zawodników, o ile minut sędzia przedłużył daną część zawodów. Sędzia techniczny - czwarty sędzia unosi oburącz tablicę ponad głową i pokazuje jawę wszystkich kierunkach (na wprost pola gry i w obu kierunkach pod katem 450 do pola gry), przytrzymując ją w każdym położeniu przez około 5 sekund,

- Obserwacja zakłóceń porządku i nadzorowanie zachowań osób przebywających na ławce dla zawodników rezerwowych, niedopuszczanie do eskalacji wydarzeń - w przypadku zamieszek na polu gry lub w jego bezpośrednim otoczeniu (przepychania, bijatyki zawodników itp.) - sędzia techniczny - czwarty sędzia nie wchodzi na pole gry,

- Uzgodnienie z sędzią - po pierwszej połowie zawodów oraz po ich zakończeniu - swoich notatek (przed wypełnieniem sprawozdania z zawodów przez sędziego) Po zawodach: - Nadzór nad zejściem zawodników oraz działaczy do szatni, zajmując taka pozycję, aby być świadkiem ewentualnych incydentów. Sędzia techniczny - czwarty sędzia nie wchodzi na pole gry, ale będąc w okolicach strefy technicznej jednej z drużyn,

- Opuszczenie pola gry jako ostatni, mając przed sobą wszystkich zawodników, działaczy i sędziów,

- Złożenie sędziemu pełnego raportu z wydarzeń na polu gry, ustalając z nim ilość i rodzaje kar indywidualnych (napomnienia, wykluczenia z gry), wymiany zawodników i inne istotne zdarzenia. Sędzia techniczny - czwarty sędzia musi także poinformować sędziego o swoich spostrzeżeniach i wydarzeniach, które miały miejsce poza polem widzenia trójki sędziowskiej, a przede wszystkim informuje sędziego o nieodpowiednich^ zachowaniach jakichkolwiek osób przebywających na ławkach dla zawodników, rezerwowych i w strefie technicznej, sporządzając raport meczowy, który winien przekazać sędziemu.

www.trenuj.com - TRENING PIŁKARSKI !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2578 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8925
STREFA TECHNICZNA





Strefa techniczna opisana w Artykule 3 - rozstrzygnięcia International F.A. BOARD nr 2, odnosi się w szczególności do zawodów rozgrywanych na stadionach w wyznaczonym obszarem miejsc siedzących dla obsługi technicznej i zawodników rezerwowych.



Strefy techniczne mogą się różnić w zależności od stadionów, na przykład w położeniu lub rozmiarze strefy i następujące uwagi wpływają dla ogólnej informacji.

· Strefa techniczna rozciąga się 1 m z każdej strony obszaru miejsc siedzących i rozciąga się w kierunku pola gry maksymalnie na odległość 1 m od linii bocznej.

· Zaleca się stosowanie oznaczeń dla określenia tej strefy.

· Ilość osób uprawnionych do zajmowania miejsc w strefie technicznej jest określona przez regulaminy rozgrywek.

· Osoby przebywające w strefie tehcnicznej muszą być zidentyfikowane przed rozpoczęciem zawodów zgodnie z regulaminem rozgrywek.

· Tylko jedna osoba w danej chwili jest upoważniona do przekazywania taktycznych wskazówek i musi powrócić na swoje miejsce natychmiast po ich udzieleniu.

· Trener i inne osoby towarzyszące drużynie muszą pozostawać w granicach strefy technicznej, wyjąwszy specjalne okoliczności, na przykład wejście masażysty lub lekarza na pole gry, za zgodą sędziego, by ocenić rozmiary kontuzji zawodnika.

· Trener i inne osoby pozostające w granicach strey technicznej muszą zachowywać się w sposób odpowiedzialny.

www.trenuj.com - TRENING PIŁKARSKI !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2578 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8925
Rzuty z punktu karnego wykonywane w celu wyłonienia zwycięzcy zawodów Wykonywanie rzutów z punktu karnego w celu uzyskania wyniku zawodów jest sposobem wyłonienia zwycięskiej drużyny, gdzie regulaminy rozgrywek wymagają wskazania wygrywającej drużyny, po zawodach zakończonych remisem. Wykonanie · Sędzia wybiera bramkę, do której będą wykonywane rzuty. · Sędzia podrzuca monetę i drużyna, której kapitan wygrał losowanie, wykonuje pierwszy rzut. · Sędzia sporządza notatki o wykonywanych rzutach. · Uwzględniając warunki omówione poniżej, obydwa zespoły wykonują po pięć rzutów. · Rzuty są wykonywane przez drużyny na zmianę. · Jeżeli przed wykonaniem pięciu rzutów przez każdą z drużyn, jedna z nich zdobyła większą ilość bramek niż druga mogłaby zdobyć po wykonaniu pięciu rzutów, zaprzestaje się wykonywania kolejnych rzutów. · Jeżeli po wykonaniu przez obie drużyny po pięć rzutów, obie drużyny zdobyły tę samą liczbę bramek lub nie zdobyły żadnej bramki, wykonywanie rzutów kontynuuje się w tej samej kolejności, aż do momentu, gdy jedna z drużyn uzyska jedną bramkę więcej niż drużyna przeciwna, przy równej ilości wykonanych rzutów. · Bramkarz, który doznał kontuzji podczas wykonywania rzutów z punktu karnego i jest niezdolny do kontynuowania gry na swojej pozycji (jako bramkarz) może być wymieniony przez zgłoszonego zawodnika rezerwowego zakładając, że jego drużyna nie wykorzystała przysługującego jej limitu zmian zawodników przewidzianego regulaminem rozgrywek. · Za wyjątkiem poprzedniego przypadku, jedynie zawodnicy, którzy są na polu gry w chwili zakończenia zawodów, włączając czas dogrywki, o ile taka jest przewidziana, są dopuszczeni do wykonywania rzutów z punktu karnego. · Każdy rzut jest wykonywany przez innego zawodnika i wszyscy uprawnieni do do wykonywania rzutów zawodnicy muszą wykonać rzut, zanim jakikolwiek zawodnik wykona rzut po raz drugi. · Wszyscy uprawnieni do wykonywania rzutów zawodnicy mogą zamienić się funkcją z bramkarzem w każdej chwili podczas wykonywania rzutów z punktu karnego. · Jedynie zawodnikom uprawnionym do wykonywania rzutów i sędziom zezwala się na pozostawanie na polu gry podczas wykonywania rzutów z punktu karnego. · Wszyscy zawodnicy, oprócz wykonawcy rzutu karnego i dwóch bramkarzy muszą pozostawać w kole środkowym. · Jeżeli drużyna kończy zawody z większą ilością zawodników niż ich przeciwnicy, to powinna zredukować ilość zawodników tak, aby zrównać ją z liczbą zawodników drużyny przeciwnej, oraz poinformować sędziego o personaliach i numerze każdego zawodnika wyłączonego z dalszej rywalizacji. Odpowiedzialność ta ciąży na kapitanie drużyny. · Przed rozpoczęciem wykonywania rzutów z punktu karnego sędzia upewnia się, czy równa ilość zawodników w każdej drużynie pozostaje w kole środkowym - tylko ci zawodnicy mogą wykonywać rzuty. · Bramkarz, którego współpartner wykonuje rzut z punktu karnego, musi pozostawać na polu gry, poza polem karny,, na którym wykonywane są rzuty, na linii bramkowej, w pobliży miejsca przecięcia się z linią ograniczającą pole karne. Podczas wykonywania rzutów z punktu karnego, jeżeli nie ustalono inaczej, mają zastosowanie odnośne przepisy gry w piłkę nożną i rozstrzygnięcia F.A. BOARD.
KONIEC!
Pozdro!

www.trenuj.com - TRENING PIŁKARSKI !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 815 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 3595
ojejku

(L) Każdego dnia Dziękuje Bogu , że jestem Legionistą (L)
www.pajacyk.pl => daj coś od siebie głodnym dzieciom

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Sklep pilkarski

Następny temat

co robic aby byc dobrym pilkarzem

WHEY premium