SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Szajba - In Comfort Zone

temat działu:

Strength & Endurance

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 126124

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 12965 Napisanych postów 20727 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607765
Taka pozycja jest wygodna? Zawsze mnie zastanawiało jak można tak "leżeć" na rowerze

Kabo ja używam kompresję głównie w teren i obowiązkowo po górkach, dla mnie różnica wyraźnie odczuwalna, szczególnie po biegu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4723 Napisanych postów 10989 Wiek 51 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 552700
kabo9

Szajba, rzadko się chyba widzi kolarzy z kompresją (w peletonie raczej nie widziałem, a czasówek nie pamiętam), a biegasz też w kompresji na łydkach? Nie to że bym chciał używać bo przy moich przebiegach to raczej nie przydatne, ale widziałem że Turoń lata więc chyba coś tam jednak daje ?

Używam kompresji gdyż niewątpliwie wspomaga krążenie co przy pracy na nogach cały dzień i treningach wieczornych pomaga mi się szybciej regenerować. Tak myślę, badań nie robiłem. Na pewno trzyma łydkę w kupie, a wziąwszy pod uwagę iż mam krótkie ścięgna brzuchatych i objętościowo duże łydki, opaski mają co trzymać.

Krótki komentarz chirurga naczyniowego z portalu triathlonowego
Artur Pupka
Artur Pupka 27 września 2012 at 15:06

Witam Panie Filipie! No to ja troche będę bełkotał i wytłumaczę Panu dlaczego kompresja działa. I dlaczego stosuje się ją w sporcie.
Kompresja znana jest od dawna. Tyle, że nie w sporcie ale w chorobach układy żylnego, szczególnie kończyn dolnych.
Żyły kończyn dolnych stanowią dwa ściśle połączone ze sobą układy: powierzchowny i głęboki. Fizjologiczny przepływ w układzie żylnym przebiega od skóry do wewnątrz kończyny i od stóp do góry, i jest antygrawitacyjny. Działające siły, które przyczyniają się do przepływu krwi można podzielić na dwa rodzaje: siły działające z tyłu (pompa mięśniowa) i siły działające z przodu (ujemne ciśnienie w klatce piersiowej). W tym miejscu podkreślić należy pozytywny wpływ ćwiczeń angażujących mięśnie kończyn dolnych na funkcjonowanie układu żylnego. Niewydolność może dotyczyć powierzchownego układu żył, głębokiego lub obu jednocześnie. W niewydolności żył układu głębokiego dochodzi do zaburzeń jego funkcji poprzez częściową lub całkowitą niedrożność układu, niewydolność zastawek i żył łączących układ powierzchowny i głęboki. Podłoże tej niewydolności stanowią zaburzenia genetyczne. W przebiegu chorób żył (żylaki, zakrzepowe zapalenie żył, zespół pozakrzepowy) wzmożone ciśnienie w układzie żylnym kończyn dolnych przenosi się do naczyń włosowatych, wywołując zastój w mikrokrążeniu. Powoduje to upośledzenie utlenowania i odżywienia tkanek, doprowadzając do powstania zmian troficznych i owrzodzeń. Dlaczego o tym wspominam, o patologiach?? Bo w nadmiernym wysiłku fizycznym dochodzi do wzmożenia przepuszczalności naczyń żylnych w róńych mechanizmach (teraz nie będę o tym pisał), w szczególności włosowatych (czyli tych najdrobniejszych), dochodzi też do zaburzeń odpływu żylnego przez wzmożonie pracy tłoczni brzusznej.
Ważną rolę w leczeniu niewydolności żylnej związanej z żylakami kończyn dolnych odgrywa kompresoterapia. Rozróżnia się 4 podstawowe stopnie kompresji wyrobów uciskowych , które są stosowane w zależności od stopnia zaawansowania choroby żylakowej kończyn dolnych. Najniższy I stopień (czyli odpowiednio gęstość 140DEN) stosowany jest w przypadku niewielkich żylaków, a stopień IV w ciężkim zespole pozakrzepowym.I dlatego przyszedł do głowy pomysł o stosowaniu kompresji w sporcie tak samo jak w chorobie zylakowej. Wartość kompresji w sporcie mieści się granicach 70-140DEN. 70DEN to jest w medycynie ucisk profilaktyczny.
Jak działa kompresja? Powoduje zwiększenie prędkości przepływu, a właściwie odpływu żylnego. Dzieje się to przez zmniejszenie średnicy żył pod wpływem ucisku. Kompresja powoduje wzmożenie działania pompy mięśniowej łydek i przez to ogranicza zastój żylny oraz obrzęki kończyn. Ucisk zmniejsza gromadzenie się płynów tkankowych i ułatwia ich resorpcję – wchłanianie (czyli zmniejsza szansę na tworzenie się obrzęków i powoduje ich likwidację). No i jeszcze jeden mechanizm – aktywacja mikrokrążenia (ale to już może być bełkot:) ).
No a teraz sport. Ogromne znaczenie w zapobieganiu przewlekłej niewydolności żylnej ma wysiłek fizyczny. Wysiłek ten musi być kontrolowany przez lekarza chirurga naczyniowego u chorych z niewydolnością żylną. Zalecany jest umiarkowany wysiłek fizyczny (spacery, bieganie, jazda na rowerze), powodujący uruchamianie pompy mięśniowej. Aktywność ruchowa powinna być związana z aktywnym wypoczynkiem oraz sportem. Nie każdy jednak charakter sportu będzie poprawiał warunki krążenia żylnego, a wręcz przeciwnie, może się przyczynić do pogłębienia istniejących już patologii. Wśród sportów odradzanych osobom cierpiącym na przewlekłą niewydolność żylną lub zagrożonym jej rozwojem należy uwzględnić te aktywności, które zwiększają obciążenia układu żylnego kończyn dolnych, ograniczają ruchomość pompy stawowo-mięśniowej lub są związane z nagłymi zmianami przepływu krwi o charakterze przyspieszeń bądź zwolnień. Wszystkie wymienione powyżej mechanizmy mogą w konsekwencji prowadzić do uszkodzenia zarówno aparatu zastawkowego, jak i samych ścian żył. W chorobach żył kończyn dolnych obowiązuje zakaz uprawiania sportów siłowych i wymagających dużego wysiłku fizycznego, a w szczególności pracy tłoczni brzusznej (kulturystyka, ciężary, wioślarstwo), jak i zakaz profesjonalnego uprawiania sportu. W grupie sportów niewskazanych są również: gra w tenisa lub piłkę nożną, jazda na nartach, a także wszelkie sporty walki. Polecane jest wyłącznie rekreacyjne uprawianie sportu. Dodatkowo każdy wyczynowo uprawiany rodzaj sportu u osób predysponowanych może prowadzić do rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej.
Sam jako chirurg naczyniowy, angiolog i specjalista medycyny sportowej leczę sportowców i umożliwiam im dalsze uprawianie wybranej dyscypliny. Warunki są dwa: stosowanie kompresjoterapii (podkolanówki, pończochy i rajstopy uciskowe), a w razie nasilenia się dolegliwości – leczenie inwazyjne (skleroterapia lub operacja). Przy powikłaniach zakrzepowo-zatorowych przewlekłej niewydolności żylnej obowiązuje całkowity zakaz uprawiania sportu. Rolą prawidłowo dobranego oraz regularnie uprawianego sportu jest usprawnienie powrotu żylnego poprzez skojarzone ruchy stawów skokowych i podudzia, gdyż dynamiczne skurcze mięśniowe wywierają znacznie większy wpływ na przepływ żylny niż skurcze izometryczne. Regularna aktywność fizyczna jest również elementem wspomagającym utrzymanie właściwej masy ciała, a pacjenci cierpiący z powodu nadwagi powinni ją zredukować, gdyż jest to czynnik ryzyka rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej.
No i to wszystko razem pokazuje jak działa kompresjoterapia w sporcie. W sporcie, którym zajmuje się (i to WYBITNIE) Pan Filip Przymusiński! I inni, a wśród nich skromnie też ja.
A jak stosować kompresję w triathlonie? Największy sens ma stosowanie ucisku w bieganiu i na rowerze. Wtedy wspomagana jest najbardziej efektywnie pompa mięśniowa łydek i zapobiega to obrzękom, nie ma zastoju w naczyniach żylnych mięsni, a to wszystko ułatwia ich funkcjonowanie oraz poprawia efektywność ich działania. Ale jaka kompresja?! Najlepsza jest zdecydowanie z ujęciem stopy, a najmniej działa kompresja stosowana na samych udach (wtedy tylko działanie p/obrzękowe). No i stopień. Wystarczy na początek 70DEN.
I to na razie na tyle. Nie chciałem zanudzać.

1

When you have to shoot...Shoot! Don't talk
Strava - https://www.strava.com/athletes/11696370

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4932 Napisanych postów 15291 Wiek 48 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1180542
dzięki, biorąc pod uwagę że mam tendencję do powstawania żylaków to chyba też powinienem zacząć stosować kompresję
muszę to rozważyć
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4723 Napisanych postów 10989 Wiek 51 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 552700
Przeoczyłem pytanie, już odpowiadam
Viki
Taka pozycja jest wygodna? Zawsze mnie zastanawiało jak można tak "leżeć" na rowerze


Tak, jest to bardzo wygodna pozycja. Długo nad nią pracowałem, stopniowo schodziłem coraz niżej przez trzy lata, wymieniając mostki, demontując podkładki dystansowe, przebudowując rower czy ostatecznie odwadniając się podczas treningów gdy przyjmowane płyny próbowały wydostać się na zewnątrz. Tak, aktualnie jest bardzo wygodna, a co najważniejsze przy stosunkowo niewielkim wysiłku pozwala generować spore prędkości na długich dystansach.

Pomachałem dziś trochę żelastwem, trochę własnym ciałem. Na koniec pokusiłem się nawet o przysiady w niezliczonej ilości repsów z ciężarem własnego mła.
Mam nadzieję że to ostatnie nie skończy się bólem ud przez najbliższe trzy dni, jak to miewało miejsce przy poprzednich równie niezliczonych próbach powrotu do treningów siłowych
1

When you have to shoot...Shoot! Don't talk
Strava - https://www.strava.com/athletes/11696370

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4723 Napisanych postów 10989 Wiek 51 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 552700
No, chyba suplementacja blood puddingiem zaczyna przynosić wymierne efekty. Wkręciłem się na 166bpm, czyli na próg i spędziłem tak bez przerwy prawie dwie minuty Będę żył
Jak mi się do jutra nie pozmienia, to może nawet zbiorę się w sobie i coś pobiegam

When you have to shoot...Shoot! Don't talk
Strava - https://www.strava.com/athletes/11696370

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 12965 Napisanych postów 20727 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607765
A co tu taka cisza? Suplementacja nadal się sprawdza?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2096 Napisanych postów 2464 Wiek 5 lat Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 29237
Coś tam czasem na Stravie pojeździ albo pobiega, znaczy się żyje..
Malbork za pasem..
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3330 Napisanych postów 4582 Wiek 34 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 69622
Trochę byłem offline a tu.. pusto

Na stravie coś wpada..

Kolarz Ultra Na Osi - MyBike Team

Mój dziennik: https://www.sfd.pl/Kolarski_Damian__Road_to_Tatra_Road_Race_2020-t1191921.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 24264 Napisanych postów 25218 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020284
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4723 Napisanych postów 10989 Wiek 51 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 552700
Siema.
Wróciłem.
Znaczy się nie że tu mnie nie było bo byłem, a że jedyne co miałem do przekazania to jęki i jeszcze więcej jęków, postanowiłem zachować pewien dystans
Tak więc jestem, a gdyby w przyszłości zdarzyło się że mnie nie ma, to znak że jestem zachowując dystans.
Jak mnie tak naprawdę nie będzie to pierwej się pożegnam.
No i to by było na tyle
2

When you have to shoot...Shoot! Don't talk
Strava - https://www.strava.com/athletes/11696370

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

CrossFit wady i zalety

Następny temat

Plan treningowy kalistenika

WHEY premium