SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Aktywność fizyczna + dieta vs. poziom TSH w chorobie Hashimoto

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 5767

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 71 Wiek 41 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 1473
Nurtuje mnie pewna sprawa związana ze zmianami w wynikach badań laboratoryjnych odkąd się odchudziłam zbilansowaną dietą i treningami.

Mianowicie mam rozpoznaną chorobę Hashimoto (zarówno na podstawie badania poziomu przeciwciał, jak i USG tarczycy) i zanim zaczęłam treningi, ważąc 70kg przy wzroście 163cm zaczynałam wchodzić w niedoczynność tarczycy - TSH w ciągu niecałych 3 miesięcy wzrosło z 3.5 do ponad 4.2.
Nadszedł moment, w którym stwierdziłam, że zanim zajdę w ciążę, chciałabym trochę o siebie zadbać, wzmocnić ciało, odchudzić się i tak w ciągu niecałych 4 miesięcy zrzuciłam 10kg trzymając się dobrze zbilansowanej diety i ćwicząc z trenerem na siłowni (aeroby + wolne ciężary + parę innych ciekawostek, zbliżonych do crossfit) po 2-3x w tygodniu.
I jakież było moje zdziwienie, kiedy już po pierwszym miesiącu ćwiczeń, kiedy ubyło mi ok. 3kg, TSH spadło poniżej 3, a teraz, w miesięcznej przerwie chorobowej po ponad pół roku ćwiczeń, poziom wynosi 1.42.
Dodam, że nie biorę żadnych leków na tarczycę.

Czy to możliwe, że sama zmiana sposobu odżywiania i trybu życia mogła aż tak wpłynąć na zachowanie tarczycy, mimo Hashimoto, które prędzej czy później wpędza w niedoczynność?
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 2 Wiek 32 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 24
Witaj. Szukałem w literaturze fachowej i napisze kilka czynników wpływających na st. TSH w krwi (oczywiście poza hormonami tarczycy i TRH):
-wysiłek fizyczny zwiększa st. TSH we krwi
-istnieją wahania sezonowe: latem nieco mniejsze st. TSH a zimą nieco większe
-estrogeny pobudzają wydzielanie TSH (także antykoncepcja wpływa na st. TSH)
W chorobie Hashimoto mogą występować okresy nadczynności tarczycy bo dochodzi do niszczenia komórek tarczycy i wylewania się do krwi gromadzonego w nich hormonu tarczycy (t3,t4). To zwrotnie zahamuje wydzielanie TSH i efekt będzie taki że mamy obraz jak w nadczynności. Twoje st. TSH mieści się w normie ale profilaktycznie można zrobić jeszcze jedno badanie TSH i FT4 i dołożyć do tego CRP oraz OB( mogą wskazywać na toczący się stan zapalny).
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 71 Wiek 41 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 1473
Dzięki. Właśnie to "w normie" mnie zdziwiło, bo diagnoza endokrynologa odnośnie Hashimoto była jednoznaczna, a TSH ni z tego, ni z owego zaczęło spadać z niedoczynności w normę przy odchudzaniu.Nic to, ważne, że organizm dobrze reaguje na zmianę nawyków :) Tylko w ciąży będzie trzeba bardziej pilnować tarczycy.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

kostka

Następny temat

Zakwasy?

WHEY premium