SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trądzik - małe podsumowanie

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 19753

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez Tyka z działu Fitness.
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51556 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Ostatnio na sfd wiele pisalo sie o tradziku, sam mialem (i jeszcze w sumie mam) z tym problemy ale udalo mi sie to zwalczyc w duzym stopniu i opisze moje doswaidczenia, moze komus sie przyda.

Jak powstaje trądzik?
Na ulotce Roaccutan, czyli leku który bardzo wiele osob poleca jako cudowny lek na pryszcze, czytamy:
"Izotretinoina, substancja czynna preparatu Roaccutane, jest stereoizomerem kwasu all-trans retinowego (tretinoiny). Mechanizm działania izotretinoiny nie jest w pełni wyjaśniony, ustalono jednak, że poprawa stanu klinicznego w przebiegu ciężkiego trądziku jest związana z zahamowaniem aktywności gruczołów łojowych oraz wykazanym histologicznie zmniejszeniem tych gruczołów. Wykazano również przeciwzapalne działanie izotretinoiny na skórę.
Nadmierne rogowacenie nabłonkowej wyściółki przywłosowego gruczołu łojowego prowadzi do zrzucania zrogowaciałych komórek do światła kanalika i zatykania go keratyną i nadmiarem łoju. Dochodzi do powstania zaskórników, a następnie zmian zapalnych. Roaccutane hamuje rozrost komórek łojowych i jego działanie w trądziku polega na normalizowaniu różnicowania się komórek.
Łój jest głównym składnikiem sprzyjającym namnażaniu się drobnoustrojów Propionibacterium acnes, tak więc ograniczenie jego wytwarzania hamuje namnażanie się bakterii w obrębie kanalika wyprowadzającego gruczołu łojowego."

Co z tego wynika? Otóż wiemy dlaczego po kuracji antybiotykami (monowodzian doxycyliny - Unidox) mamy po kilku miesiacach nawroty. Otoz zmiany zapalne powstaja z zaskorniakow w wyniku wdarcia sie do nich bakterii Propionibacterium acnes (lub tez innych w zaleznosci od przypadku). Wiec wytrucie samych bakterii nic nie da, gdyz beda sie tworzyly nowe zaskórniaki, a gdy minie czas odpornosci na bakterie one powroca i bedzie trzeba sie bawic od poczatku. Tak wiec sam antybiotyk to lek na krótką mete (nie mylić z ruską meta ). Roaccutane dziala natomiast odwrotnie, on likwiduje przyczyny tradziku, czyli hamuje aktywnosc gruczolow lojowych przez co bakterie nie maja sie gdzie rozwijac. Uwazam jednak ze mozna ten cel osiagnac bez siegania po ten srodek co zreszta mi sie w duzym stopniu udalo.

Tak więc jak walczyc z lojotokiem? Otoz najpierw nalezy zadbac o uzupelnienie witamin A i D w organiźmie. O ich wpływie na wygląd skóry nie msuze chyba wiele pisac. Wiele osob poleca na forum srodek Humavit V, czyli drozdze piwne wzbogacone o te witaminy. Sam je stosuje i uwazam je za bardzo dobry wybór.
Ja uzywalem jeszcze dosc drogiej "zabawki" jaka jest krem Skinoren (firmy Schering AG, pewnie kojarzy sie wam z Proscarem ). Krem ten wnika w skore i zmienia strukture gruczolow lojowych, po miesiacy stosowania tego kremy, cos takiego jak zaskorniaki przestalo po prostu sie pojawiac, mimo iz po dwoch tygodniach bylo ich mnostwo. Poza tym krem ten jest kremem chroniacym przed fotouczuleniami, czyli nawet podczas brania tetracykliny mozemy z nim spokojnie wyjsc na sloneczko.
Skinoren stosowalem na dzien, natomiast na noc przemiennie Aknemycin i Isotrexin (kremy te zawieraja Erytromycyne, ktora zwlacza bakterie Propionibacterium acnes) i pozwala zwalczyc objawy tradziku.
Waznym jest aby twarz myc nie zwyklym mydlem, a zelem do cery tradzikowej bez zawartosci mydla, brzmi troche glupio ale to jest bardzo istotne. Zel taki oczyszcza pory skory i je zamyka przez co nie dopuszcza na dostanie sie wglab skory niechcianych gosci. Do tego mozna uzyc peelingu, chociaz ja obchodzilem sie bez niego.

Reasumujac: niekoniecznie Roaccutan. Mozna poradzic sobie bez niego z rownie zadawalajacymi wynikami, a bez ryzyka wystapienia skutkow ubocznych. Uzupelnienie witamin, uzywanie odpowiedniego mydla, a w bardziej przewleklych przypadkach do tego masci lub (i) teracyklina. Ze wszystkim mozna sobie poradzic, wystarczy tylko chciec i wlozyc w to troche seraca. Byc moze ktos napisze ze zasmiecam forum, ale moze ktos dowie sie czegos czego nie wiedzial
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
e-lite Moderator
Ekspert
Szacuny 3610 Napisanych postów 36535 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 260889
A tu coś z medycznego punktu widzenia:

Problemy z trądzikiem
artykuł lek. med Małgorzaty Lech

Trądzik pospolity (acne vulgaris) to schorzenie gruczołów łojowych. Ogranicza się zwykle do skóry twarzy, górnej części pleców i klatki piersiowej.


Pryszczata młodzieńczość

Trądzik przeważnie dotyczy młodzieży w wieku dojrzewania i praktycznie występuje u każdego młodocianego, ale rzadko ma ciężki przebieg. W tym trudnym okresie życia młodego człowieka, charakteryzującym się chwiejnością psychofizyczną, trądzik (a zwłaszcza jego ciężkie postacie) może mieć duży wpływ na psychikę i powodować agresję, nieufność, niedowartościowanie.

Trądzik pospolity wiąże się z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych i rogowaceniem ujść mieszków włosowych. Powoduje to zatykanie przewodów wyprowadzających łój z gruczołów, co jest przyczyną jego znacznego gromadzenia się. Proces ten nasila nadmierna produkcja łoju. Na tym etapie rozwoju zmian trądzikowych dołączają się bakterie beztlenowe (Propionibacterium), których jest dużo w gruczołach łojowych. Bakterie te wytwarzają enzymy rozkładające tłuszcze. Produktem tej reakcji są wolne kwasy tłuszczowe o silnym działaniu drażniącym. W ten sposób powstają pierwsze objawy trądziku:


zaskórniki,
grudki,
krostki,
torbiele ropne (będące efektem ucisku i stanu zapalnego).
Niewątpliwą rolę w rozwoju opisywanej choroby odgrywają hormony płciowe, zwłaszcza androgeny. Dlatego też trądzik nasila się bezpośrednio przed miesiączką, co wiąże się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, kiedy m.in. dochodzi do nadmiernego gromadzenia się wody i chlorku sodu w skórze.

Trądzik pospolity jest zależny od nadmiernej produkcji łoju związanej z przestrojeniem hormonalnym w okresie pokwitania. Może nasilać się lub być wręcz wywołany przez hormony kory nadnerczy (poprzez ich działanie androgenne) oraz niektóre substancje wydzielane częściowo przez gruczoły łojowe, a także preparaty powodujące podrażnienie i nadmierne rogowacenie ich ujść, np.: witamina B12, jod, barbiturany.


Trądzik a hormony

Wpływ androgenów na powstawanie trądziku jest niewątpliwy: komórki gruczołów łojowych mają receptory dla androgenów, których pobudzenie nasila łojotok; trądzik nigdy nie występuje u eunuchów kastrowanych przed okresem pokwitania, dzieci przed okresem dojrzewania i starców. Podwyższony poziom androgenów może wywołać trądzik u kobiet, a preparaty antyandrogenowe znacznie obniżają łojotok.

Jest kilka rodzajów trądziku, może on mieć także różny przebieg, bardziej lub mniej nasilony. W zależności od jego postaci zaleca się środki do stosowania ogólnego i miejscowego.


Odmiany trądziku

W zależności od przewagi poszczególnych rodzajów wykwitów, używa się rozmaitych określeń choroby: trądzik grudkowy, krostkowy lub ropowiczy. Ponadto klinicznie trądzik dzieli się na następujące odmiany:


Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis) zwykle słabo nasilony z przewagą zaskórników i grudek, w większości przypadków ustępuje samoistnie po kilku latach trwania.
Trądzik ropowiczy (acne phlegmonosa) - poza wykwitami typowymi dla odmiany młodzieńczej, występują torbiele ropne, które goją się z pozostawieniem wciągniętych i nierównych blizn.
Trądzik skupiony (acne conglobata) charakteryzuje się występowaniem głębokich nacieków i torbieli ropnych oraz bardzo dużych zaskórników, goi się z pozostawieniem nierównych, mostkowatych i przerosłych blizn. Odmiana ta występuje praktycznie tylko u mężczyzn, może zajmować nie tylko twarz, plecy i klatkę piersiową, ale także pachy, pachwiny i pośladki.
Trądzik bliznowcowy (acne keloidea) cechuje tworzenie się bliznowców po ustępujących wykwitach trądzikowych, często towarzyszy odmianie ropowiczej i skupionej, najbardziej charakterystycznym miejscem jej występowania jest okolica karku.
Skłonność do trądziku jest uwarunkowana genetycznie.


Rzadsze odmiany


Trądzik martwiczy - występuje na skórze głowy, w postaci tej wykwity trądzikowe ulegają martwicy i goją się z pozostawieniem wciągniętej blizny.
Trądzik z objawami ogólnymi o ciężkim przebiegu - dotyczy wyłącznie młodych mężczyzn, zmiany skórne są takie jak w trądziku ropowiczym lub skupionym, lecz towarzyszą im objawy ogólne (gorączka, bóle stawowe) oraz odchylenia w badaniach dodatkowych w postaci podwyższonego OB i poziomu białych ciałek krwi.
Trądzik zawodowy - wywołany może być przez chlor, oleje, dziegcie.
Trądzik polekowy - wywołany przez hormony nadnerczy lub leki wydzielane przez gruczoły łojowe.
Trądzik kosmetyczny - wywołany przez pudry i róże zatykające ujścia gruczołów potowych i łojowych, ma postać głównie zaskórników i prosaków.
Trądzik niemowlęcy - jest związany ze stosowaniem olejów mineralnych do pielęgnacji i ma postać grudek, krost, a nawet torbieli ropnych, rzadko występują zaskórniki.
Leczenie ogólne

W leczeniu ogólnym podaje się antybiotyki. Najskuteczniejsza jest zwykle tetracyklina, którą obecnie swykorzystuje się praktycznie tylko w leczeniu trądziku. Z innych antybiotyków zaleca się Davercin (erytromycynę), Dalacin C (klindamycynę), minocyklinę. Antybiotyki stosuje się według określonych schematów, w dawkach nieco innych niż w zakażeniach bakteryjnych, zwykle przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Dodatkowo należy podawać witaminy działające przeciwłojotokowo: PP, B2, C. W przypadku przyjmowania gotowych zestawów wielowitaminowych należy unikać tych, które zawierają witaminę B12, gdyż ona sama może wywoływać objawy trądzikowe.

W ciężkich postaciach choroby stosuje się leki zawierające13-cis kwas witaminy A (Roaccutane). Podaje się je zwykle przez 3-5 miesięcy. Leki te, podobnie jak i inne stosowane doustnie, należy przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza. Ze względu na możliwość jego działań ubocznych trzeba okresowo wykonywać badania krwi oraz stosować u kobiet antykoncepcję przez określony czas (zwykle nie mnie niż miesiąc) przed rozpoczęciem kuracji, w trakcie i po jej zakończeniu.

Korzystne działanie w leczeniu trądziku mają także sole cynku (Zincteral).

Kobietom można zalecać preparaty hormonalne o działaniu antyandrogenowym (Diane 35). Lek ten działa jednocześnie antykoncepcyjnie. Stosuje się go także przez wiele miesięcy po wykluczeniu przeciwwskazań ginekologicznych i internistycznych (takich jak choroby wątroby, zaburzenia lipidowe i układu krzepnięcia). Jego przyjmowanie powinno być także kontrolowane okresowymi badaniami krwi i moczu. W rzadkich przypadkach stosuje się Nizoral w tabletkach bądź Aldacton. Te preparaty mogą być przyjmowane tylko pod kontrolą lekarza.

Szczepionka Acnevac nie jest obecnie podawana ze względu na jej niewielką skuteczność. Wycofano się także z dość powszechnie zalecanej autohemoterapii (domięśniowego podawania krwi pacjenta pobranej z jego żyły).


Leczenie miejscowe

W leczeniu miejscowym używa się do oczyszczania skóry roztworów spirytusowych zawierających tymol, mentol, kwas salicylowy. Z innych robionych w aptece preparatów należy wymienić od lat stosowaną papkę ichtiolową i papkę panny Kummerfield w której skład wchodzi m.in. siarka.

Istnieje również wiele preparatów gotowych zawierających antybiotyki, często w połączeniu z innymi składnikami. Na przykład: Davercin w postaci 3,5% roztworu, Dalacin T (zawierający fosforan klindamycyny) w postaci roztworu i mniej drażniącej emulsji oraz żelu, Acnemycin (zawierający erytromycynę) w postaci płynu i maści, Acnidazil (preparat złożony zawierający mikonazol oraz nadtlenek benzoilu - ten sam, który stanowi podstawę popularnego preparatu Benzacne) w postaci kremu, Zineryt (octan cynku z erytromycyną) w postaci proszku i rozpuszczalnika do przyrządzania zawiesiny.

Ponadto są środki zawierające pochodną kwasu witaminy A, np.: Atrederm w postaci różnoprocentowych płynów, Isotrex (żel), Retin A (krem). Preparaty te po wywołaniu przejściowego podrażnienia zmniejszają czynność i wielkość gruczołów łojowych oraz rogowacenie ujść mieszków włosowych. Stosuje się je zwykle przez wiele tygodni. W tym czasie nie należy się opalać oraz używać kosmetyków i leków zawierających alkohol. Lekiem o nieco podobnym działaniu, zwykle lepiej tolerowanym niż pochodne kwasu witaminy A, jest kwas azelajowy występujący w preparacie Skinoren krem.

W łagodnych postaciach trądziku pospolitego można samemu wypróbować preparaty kosmetyczne i słabo działające leki dostępne w aptekach bez recepty.


Leczenie domowe

W leczeniu domowym można wykorzystać znane preparaty z serii Oxy (krem, żel, płatki kosmetyczne, emulsja), Effaclar i Effalpha (żel do mycia twarzy i emulsja) czy też zwykłe Benzacne. O stosowaniu tego typu preparatów należy zawsze informować dermatologa, gdyż w połączeniu z niektórymi lekami mogą one powodować podrażnienie skóry. Wskazane jest także okresowe oczyszczanie skóry (zwłaszcza z dużą ilością zaskórników) w gabinecie kosmetycznym.

Leczenie farmakologiczne, zwłaszcza doustne, ale także i zewnętrzne powinno być prowadzone przez lekarza dermatologa. Będzie on umiał prawidłowo ocenić, czy w danej postaci trądziku wystarczy leczenie miejscowe, jakimi preparatami należy je przeprowadzić, czy też należy już włączyć preparaty o działaniu ogólnym.

Rozpoczynając terapię trądziku w gabinecie dermatologicznym, nie zawsze należy spodziewać się szybkiego i całkowitego jego wyleczenia, ale systematyczne stosowanie się do zaleceń lekarza pozwoli na złagodzenie objawów.


Inne sposoby leczenia

Niektórzy dermatolodzy zalecają naświetlanie promieniami nadfioletowymi. Stosując tę metodę, należy zawsze brać pod uwagę także jej uboczne działanie (szybsze starzenie się skóry, niebezpieczeństwo działania kancerogennego).

W zmianach bliznowatych stosuje się zabiegi korekcyjne (dermabrazja, leczenie operacyjne), którymi zajmuje się chirurgia kosmetyczna.


-=light=-
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 9216 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 30094
Na pewno nam sie te dwa arty przydadzą


Pozdrawiam, Dezir - doradca w dziale 'fitness'
-----------------------------------------------
Low carbs diet user
http://pumpingiron.w.interia.pl 

Pozdrawiam, Dezir - (były, więc nieoficjalny) moderator działu "Fitness"
----------------------------------------------
>> "TRZEBA BYĆ ZNAWCĄ, A NIE WYZNAWCĄ" <<

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 10494 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 50243
dobre artykuly, poszlo po sgu

~~~~~~~~~~~
Moderator działów:
*Nasze Hobby
*Sporty Extremalne

"No SaLvAtIoN, no forgiveness"

~~~~~~~~~~~
Moderator działu:
*Sporty Extremalne

"No SaLvAtIoN, no forgiveness"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 111 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1020
PDM napisz iel ksoztuje ten humavit v i czy wziasc humavit v bo sa tez inne humavity prosze o odpowiedz !!z gory dzieki

S.H.A.M.R.O.C.K
-> www.sherdog.com <-

S.H.A.M.R.O.C.K
-> www.sherdog.com <-

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51556 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Humavit V kosztuje około 9-10 zł za 200 tabletek.

Ja bym proponowal Humavit v, bo zawiera on witaminy A,E,D które maja bardzo duzy wplyw na wyglad naszej skory :)

Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 111 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1020
dzieki za odpowiedz a napisz mi czy stosowales je i widziales jakies efekty ja mam jeszcze lekki tradzik i czy nie ma zadnych przeciwskazan mam 18 lat napisz czy oplaca sie je naprawde kupic i czy sa bez recepty ??

S.H.A.M.R.O.C.K
-> www.sherdog.com <-

S.H.A.M.R.O.C.K
-> www.sherdog.com <-

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51556 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Jak dla mnie sie opłaca. Efekty beda widoczne, najpierw po 3-4 dniach tradzik bedzie ostrzejszy a nastepnie bedzie coraz slabszy. Humavit jest bez recepty.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 111 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1020
PDM jeszcze jedno pytanie bo jest jeszcze humavit z http://www.varia.katowice.pl/dietetyczne/humavit_z.html
i on jest z wyciagiem ze szkrzypa polnego i pokrzywy ten niebyl by lepszy na cere i tradzik poczytaj an tej stronce tam masz tez inne humavity to powiedz ktory byl by lepszy czy humavit v czy z bo ten skrzyp wlasnie jest tez przeciwko tradzikowi itp a napsiz mi jeszcze czy po tych 3 dniach napewno zaczna zanikac czy puzniej dopiero ??????? sog dla ciebie odpisz

S.H.A.M.R.O.C.K
-> www.sherdog.com <-

S.H.A.M.R.O.C.K
-> www.sherdog.com <-

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 111 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1020
PDM jak mozesz odpowiedz jeszcze ????

S.H.A.M.R.O.C.K
-> www.sherdog.com <-

S.H.A.M.R.O.C.K
-> www.sherdog.com <-

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 111 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1020
PDM odpowiedz jak mozesz ??????????????????????????

S.H.A.M.R.O.C.K
-> www.sherdog.com <-

S.H.A.M.R.O.C.K
-> www.sherdog.com <-

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

zerwanie przyczepu miesnia

Następny temat

prosze o przeniesienie tego tematu do porady medyczne

WHEY premium