SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

odpoczynek miesni

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 3124

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 533 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2060
Na czym polega odpoczynek miesni?
Tzn. robimy serie a potem odpoczywamy ok. minuty. Co sie wtedy dzieje z naszymi miesniami?
Co sprawia, ze po tej krotkiej chwili znow mozemy zrobic cala serie wysilku?
Pytanie czysto teoretyczne to rozmyslania.

"Jestem szczęśliwy. Znów cieszę się życiem."
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 626 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 21445
W tkance mięśniowej przechowywane są dwie substancje stanowiące źródło energii do natychmiastowego wykorzystania. Są to adenozynotrójfosloraii (ATP) oraz fosfokreatyna (PC). Fosfokreatyna używana jest do wytwarzania adenozynotrójfosforianiu. W procesie tym energia wydziela się z maksymalną wydajnością przez okres nie dłuższy niż 30 sek. inne źródła energii, np. przemiany kwasu mlekowego i reakcje z udziałem tlenu, działają dopiero po upływie czasu niezbędnego do wytworzenia ATP.
Wszyscy uprawiający sporty siłowe powinni trenować z mak-symalną intensywnością i robić odpowiednio długie przerwy na odpoczynek między seriami, tak aby organizm zdołał uzupełnić zasoby ATP i PC. Zbyt krótki okres relaksu oznacza uruchomienie przemian kwasu mlekowego i reakcji z użyciem tlenu, co obniża intensywność treningu i daje gorsze wyniki. W praktyce oznacza to, że ćwiczący dla zwiększenia siły powinni przestrzegać dwóch podstawowych zasad:
1. Nigdy nie wykonywać serii trwających dłużej niż 30 sek.
2. Odpoczywać co najmniej 2 min między seriami.
Odbudowanie przez organizm zużytych ATP i PC nie trwa na ogół dużej niż 3 min. Tyle też czasu należy odpoczywać przed rozpoczęciem następnej, "ciężkiej" serii. Przerwę można przedłużyć bez żadnej szkody dla wyników treningu.
W byłym Związku Radzieckim trenerzy stosowali prostą metodę sprawdzania, czy zawodnik jest już gotowy do podjęcia kolejnej serii. Badali mianowicie częstotliwość uderzeń serca. Brali naturalnie poprawkę na indywidualne zróżnicowanie pracy organizmu, ale generalna zasada była następująca: zawodnicy trenujący dla zwiększenia siły mogą podejmować kolejną serię ćwiczeń, kiedy częstotliwość uderzeń serca na minutę wynosi 100-110. Metodę tę mogą również stosować kulturyści, jednakże dopuszczalna granica powinna być podwyższona.
Jeśli celem twoim jest rozbudowanie masy mięśniowej do uwarunkowanego genetycznie maksimum, powinieneś robić krótkie przerwy między seriami, tak aby w organizmie twoim uruchomione zostały przemiany z udziałem kwasu mlekowego i tlenu. Ćwiczyć musisz rytmicznie i utrzymywać jednakowe tempo przez cały czas. Zasady tej powinieneś przestrzegać podczas każdego treningu. Dzięki temu glikogen spalany będzie w obrębie przemian kwasu mlekowego, glukoza natomiast, glikogen i tłuszcze - w reakcjach tlenowych. Trenując w ten sposób, postępować będziesz w pewnym sensie wbrew prawom natury, gdyż kolejna seria ćwiczeń podejmowana będzie, zanim jeszcze organizm w pełni zregeneruje się. Musisz jednak podjąć ten wysiłek.
W. J. Kraemer opublikował w czasopiśmie Journal of Applied Physiology artykuł na temat wpływu ćwiczeń z obciążeniem na układ hormonalny u kobiet. Badania obejmowały 4 zestawy ćwiczeń złożone z wyciskania na ławce, wyciskania nogami i wiosłowania.
Poszczególne programy treningowe składały się z:
1. Serii z 5 powtórzeniami; odpoczynek- 1 min.
2. Serii z 5 powtórzeniami; odpoczynek - 2 min.
3. Serii z 10 powtórzeniami; odpoczynek- 1 min.
4. Serii z 10 powtórzeniami; odpoczynek - 3 min.
Stwierdzono, że wyłącznie program 3. (serie z 10 powtórzeniami i odpoczynkiem trwającym 1 min) powodował zwiększone wydzielanie hormonu wzrostu. Inaczej mówiąc, wyniki badań naukowych potwierdzają to, do czego kulturyści doszli metodą prób i błędów. Wiele lat eksperymentów pozwoliło im wypracować program, który zapewnia uruchomienie wytarzania hormonów umożliwiających budowanie mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej.
W poważniejszych książkach kulturystycznych znaleźć można informacje na temat odpoczynku między seriami. Podają one te same zasady, które przedstawiliśmy w tym artykule.
Arnold Schwarzenegger w swej encyklopedii kulturystycznej podaje: "staraj się ograniczać czas odpoczynku pomiędzy seriami do 1 min lub nawet krócej. Podstawową zasadą treningu jest stymulowanie i doprowadzanie do stanu zmęczenia jak największej liczby włókien mięśniowych. Organizm zmuszony jest wtedy do uruchamiania dodatkowych włókien ".
Odpoczynek powinien trwać dłużej podczas ciężkich ćwiczeń angażujących kilka stawów, np. przysiadów. Przerwy między seriami unoszenia przedramion (na biceps) lub ściągania linek wyciągu (na triceps) mogą być krótsze. Co więcej, jeśli celem twoim jest budowanie masy i redukowanie tkanki tłuszczowej, musisz w pewnym momencie zrezygnować z dużych obciążeń. Dotyczy to zwłaszcza okresu poprzedzającego konkursowe starty. Przerwy pomiędzy seriami powinny być wtedy jak najkrótsze.

Artykuł nie jest mojego autorstwa nie powiem czyjego pochodzi z któregoś z postów sfd.


Modlitwa i praca o mase i rzeźbe wzbogaca

Beż bólu nie ma przyrostów ;]

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kark

Następny temat

ACT - dieta założenia

nutloveb