SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

jak się wyciska na zawodach?

temat działu:

Aktualności - Sporty Siłowe

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 7033

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez Michail z działu Trening.
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 262 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 3658
witam. czy możecie mi napisać dokładnie jak się powinno prawidłowo wyciskać sztanga na ławeczce płaskiej. chodzi mi o typowe wyciskanie na klate tylko chciałbym wiedzieć co musi byc spełnione i jak to dokładnie wygląda np na zawodach żeby próba była zaliczona.
zgóry dzieki i pozdrawiam

ps.jak było to pliss o linki i sorry za spam
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 61 Napisanych postów 1439 Wiek 70 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 7349
Pomogę Ci jeśli określisz o jakie wyciskanie chodzi.
Technikę wyciskania kulturystycznego czy trójbojowego. Jedno z drugim ma niewiele wspólnego. Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 61 Napisanych postów 1439 Wiek 70 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 7349
Tutaj podaje Ci opracowanie bardzo dobrego technika Pawła Giłki.
Technika wyciskania sztangi
Wyciskanie sztangi na ławeczce jest jednym z podstawowych ćwiczeń angażujących górne partie ciała. Jako element trójboju siłowego stało się również oddzielną dyscypliną sportów siłowych.
W pogoni za uzyskaniem maksymalnych ciężarów w dyscyplinie wyciskania sztangi na ławeczce stosuje się wiele rozwiązań ułatwiających to ćwiczenie. Wszystkie techniki, które omówię aktualnie mogą być wykorzystane podczas oficjalnych mistrzostw Polski, Europy lub Świata organizowanych wg zasad federacji IPF. W turniejach oraz na prestiżowych zawodach, dopuszcza się stosować pewne rozwiązania, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie lepszych wyników siłowych. Pomijając zastosowanie specjalistycznego sprzętu (koszulki), zaprezentuję różnice pomiędzy siłowym a klasycznym wyciskaniem praktykowanym podczas treningów kulturystycznych. Przedstawię sposób ułożenia ciała, który gwarantuje osiągniecie lepszych wyników w wyciskaniu sztangi. Zastosowanie nowych elementów z reguły nie przynosi oczekiwanych efektów na pierwszym treningu, ponieważ musi minąć czas potrzebny na adaptację. Wprowadzanie zmian związanych z techniką wyciskania, powinno odbywać się stopniowo i systematycznie. Z doświadczenia wiem, że nie dobrze jest wprowadzać jakiekolwiek innowacje zbyt drastycznie, tym bardziej kilka dni przed zawodami, lub biciem rekordu życiowego.
UŁOŻENIE DŁONI

Zarówno w przypadku wyciskania siłowego jak i klasycznego należy się przede wszystkim skoncentrować na prawidłowym ułożeniu dłoni na gryfie sztangi. Jest to wyjściowy element, który zagwarantuje prawidłowy tor ruchu podczas wykonywania boju. Przegub nadgarstka powinien znajdować się w pozycji jak najbardziej bezpiecznej, żeby zminimalizować naprężenia, tym samym ryzyko kontuzji. Ułożenie zaciśniętej dłoni na gryfie powinno spełniać następujące warunki: - wierzchnia płaszczyzna dłoni powinna być ułożona w miarę możliwości równolegle względem przedramienia. Powinno się dążyć do ułożenia dłoni w linii przedramienia, podobnie jak podczas prostego, technicznego uderzenia pięścią w worek treningowy. Nie powinno się wyginać pięści ku górze, co jest najczęściej popełnianym błędem w wyciskaniu. Zbyt mocne zgięcie nadgarstków powoduje tendencję do "składania" łokci w stronę tułowia. Przyczynia się to do znacznego zwiększenia naprężeń w obrębie stawów, co może wywoływać przykre kontuzje. - dłoń powinna być lekko skręcona kostkami małego palca ku górze względem osi gryfu, co oznaczyłem na fotografii. Pamiętać należy o tym już podczas zamykania pięści - otwartą dłoń układamy od samego początku z lekkim ukosem. Pozycja ta zapobiega "składaniu" się łokci, podczas boju oraz stabilizuje tor wykonywanego ruchu. W celu uniknięcia kontuzji oraz uzyskania optymalnego toru ruchu podczas wyciskania maksymalnie dozwolonym szerokim uchwytem, opracowałem sposób ułożenia dłoni na gryfie.
Podczas ruchu pozytywnego w pewnym momencie znaczne obciążenie przejmują mięsnie trójgłowe ramienia. W stosunku do mięśni piersiowych jest to mniejsza grupa mięśniowa i trudniej wykształcić w niej siłę pozwalającą na wyciśnięcie maksymalnego ciężaru. Proponuję wiec maksymalnie wyeliminować zaangażowanie tricepsa w początkowej fazie ruchu. W tym celu należy zastosować maksymalnie dozwolony szeroki uchwyt sztangi. Według przepisów rozstaw dłoni na gryfie nie może przekraczać 81cm. Oznacza to, że nie można ułożyć dłoni szerzej, odsłaniając oznaczone punkty na gryfie. Najlepiej ułożyć dłonie zakrywając palcami wskazującymi wspomniane punkty (ułożenie węższe jest dozwolone bez ograniczeń). Osoby niskie o krótkich dłoniach uzyskują (przy opuszczeniu sztangi) już przy maksymalnym dozwolonym rozstawie dłoni kąt rozwarty w stawach łokciowych, co automatycznie skraca ruch gwarantując jednocześnie wyciśnięcie większego ciężaru. Jest to wiec indywidualne dla każdego. Bardzo szeroki uchwyt może doprowadzić do kontuzji przy wyciskaniu maksymalnych ciężarów przy źle ułożonych dłoniach i nadgarstkach. Wspomniane skręcenie nadgarstków jest wiec bardzo istotne przy szerokim rozstawie dłoni.
POZYCJA RAMION



Przedramiona podczas wykonywania ruchu powinny być ułożone prostopadle do podłoża. Patrząc na wyciskającego z góry, gryf powinien "zakrywać" ramiona. Łokcie nie powinny wystawać poza linie gryfu, ponieważ obciąża się wówczas zbyt mocno grupy mięśniowe wspomagające ruch. Ułożenie łokci pod gryfem gwarantuje maksymalne wykorzystanie siły mięsni klatki piersiowej oraz zapobiega kontuzjom stawów barkowych. Powinno się dążyć do zaangażowania podstawowych grup mięśniowych uczestniczących podczas wykonywania ćwiczenia eliminując zaangażowanie mięsni wspomagających. Mięśnie wspomagające odgrywają bardzo ważną role przy stabilizacji ruchu, podczas konieczności wykonania czystego powtórzenia. Działają jak "stery" utrzymują prawidłowy tor ruchu. Nie można o nich zapominać w czasie treningów. Po opanowaniu odpowiedniego toru, mamy pewność, że ćwiczenie zostanie wykonane technicznie i prawidłowo, a co za tym idzie uzyskamy większą sile.
UŁOŻENIE TUŁOWIA


Podstawowym elementem wyciskania siłowego, jest maksymalne skrócenie ruchu, dzięki czemu podczas boju wykonujemy mniejsza pracę, tym samym zużywając mniej energii. Można tego dokonać poprzez uniesienie klatki piersiowej ku górze, stosując technikę mostka, co znacząco skraca ruch. Wysokość mostka jest indywidualna i zależy od giętkości kręgosłupa. Można ją jednak wytrenować wykonując dodatkowo ćwiczenia rozciągające mięsnie brzucha oraz wzmacniające mięsnie grzbietu. Przed samym przystąpieniem do treningu z zastosowaniem mostka należy pamiętać o prawidłowej rozgrzewce również dolnych partii ciała, co w rezultacie umożliwia lepsze zastosowanie techniki mostkowania.
Należy również wspomnieć o zsunięciu łopatek oraz spięciu mięsni pośladkowych, co zmniejsza odległość gryfu sztangi od klatki piersiowej w wyjściowej fazie ruchu nawet do 30%. Wg moich obliczeń w przypadku klasycznego wyciskania zakres ruchu wnosił: 34cm natomiast przy zastosowaniu mostkowania, ze zsunięciem łopatek oraz spięciem pośladków uzyskiwałem zakres równy 24cm. Pomiary wykonywałem przy małych ciężarach (100kg) wiec przy maksymalnych otrzymałbym jeszcze większą różnice.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na dwa obrazowe argumenty uzasadniające zastosowanie techniki mostkowania w celu zwiększenia siły. Pierwszym z nich jest fakt, że najczęstszym odruchem (wynikającym z anatomii człowieka) jest uniesienie pośladków podczas walki z maksymalnym ciężarem. Powoduje to zmianę ułożenia tułowia w podobny sposób jak przy mostkowaniu. Taka forma "automatycznego" oszukiwania potwierdza fakt, że więcej wyciśniemy w takiej pozycji. Drugim argumentem jest przesunięcie w kierunku przepony punktu opuszczenia sztangi na klatkę piersiowa. Dolne partie klatki piersiowej posiadają najwięcej włókien mięśniowych, wiec jest to najlepszy punkt opuszczenia sztangi dla siłowego wyciskania. W przypadku ułożenia ciała na płasko - klasycznie, opuszczenie sztangi na dolne partie klatki spowoduje składanie łokci w stronę tułowia, jednocześnie wywołując niebezpieczne naprężenia w mięśniach wspomagających.
UŁOŻENIE NÓG


Według zasad IPF nie można oderwać stopy od podłoża podczas wykonywanego boju. Można natomiast zastosować tzw. krawędziowanie stóp, które zmniejsza prawdopodobieństwo oderwania stopy podczas maksymalnego wysiłku, oraz pozwala uzyskać większa stabilność podczas techniki "mostkowania". Krawędziowanie również pozwala na mocniejsze mostkowanie przy założeniu, ze pięty musza dotykać podłoża. W klasycznym ułożeniu stóp dawniej stosowało się wysokie obcasy, które zapobiegały odrywaniu się stóp. Podczas krawędziowania uzyskuje się dodatkowe "wpięcie w podłogę", co umożliwia stabilne utrzymanie pozycji podczas mostkowania. Bardzo częstym błędem dyskwalifikującym czyste wyciśnięcie jest oderwanie pośladków od ławki. Zdarza się to nawet najlepszym przy maksymalnych ciężarach zwłaszcza, gdy na zawodach organizatorzy przygotują niższe ławeczki. Można temu w pewnym stopniu zapobiec, dodatkowo zsuwając kolana. Technika ta pozwala przytrzymać udami prawidłową pozycję. Stosując się do moich zaleceń na pewno poprawisz wynik w wyciskaniu, i będziesz mógł śmiało powiedzieć, że rekord został czysto zaliczony.
Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 177 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1653
witam Filar. Masz może fote tego jak ma wyglądać ten mostek? bo wolałbym sobie nie zrobić krzywdy pozdr
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 177 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1653
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 61 Napisanych postów 1439 Wiek 70 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 7349


ZDJECIE
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 177 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1653
ale pośladki mają być na ławeczce? bo to wygląda jak by były uniesione ale pewnie to tylko takie wrażenie... Tą technike mostkową stosować na wszystkich treningach czy w wyjątkowych sytuacjach?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 61 Napisanych postów 1439 Wiek 70 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 7349
jEŚLI ĆWICZYSZ KULTURYSTYCZNIE TO ZDECYDOWANIE NIE!
PLECY POWINNY W CAŁOŚCI DOLEGAĆ DO ŁAWY.
PREZENTOWANA POZYCJA NA ZDJĘCIU DOTYCZY TYLKO WYCISKACZY TRÓJBOISTÓW. POZDRO
...
Napisał(a)
Usunięty przez W Z O R EK za pkt 4 regulaminu
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 90 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2575

więcej mocy

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 262 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 3658
kurna wielkie dzięki, o to mi chodziło!
chcialem wiedziec jak to wyglada i juz wiem:]
pzdr
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 6563 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 45379
Akurat to podejście na zdjęciu wyżej jest do spalenia (za duze krawedzie), w świetle przepisów tak ułożony zawodnik nawet komendy by nie dostał a artykuł jest nieco przeterminowany (od jakiegoś czasu istnieje ograniczenie kąta krawędziowania do 45 stopni)

"Anyone can give up; it's the easiest thing in the world to do. But to hold it together when everyone would
understand if you fell apart, that's TRUE STRENGTH"

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

1050kg Mirowskiego

Następny temat

Mariusz Pudzianowski Mistrzem Swiata

WHEY premium