SFD.pl - fitness, kulturystyka, trening, dieta i suplementacja

Kreatyna, jest to organiczny związek chemiczny pełniący bardzo istotną rolę w przemianach energetycznych zachodzących w organizmie wszystkich kręgowców. Jest substancją endogenną, czyli może być syntetyzowana w ustroju, ale zawarta jest również w pokarmach pochodzenia zwierzęcego ("kreas" - z greckiego znaczy "mięso"). Zasadnicza rola kreatyny sprowadza się do "odtwarzania" adenozynotrójfosforanu (ATP), czyli podstawowego wewnątrzkomórkowego nośnika energetycznego. Kreatyna zwiększa także uwodnienie komórek mięśniowych oraz może zwiększać rezerwy magazynowanego w nich glikogenu.

Odnosząc się jedynie do możliwości zastosowania w sporcie, można powiedzieć, że dzięki odpowiednim zapasom kreatyny w mięśniach, posiadają one zwiększone rezerwy energetyczne, co umożliwia nie tylko poprawę zdolności wysiłkowych, ale także nasilenie procesów regeneracyjnych i wzrostu masy mięśniowej. Jest jedną z najsilniej działających substancji używanych w celu poprawy ogólnie rozumianej formy sportowej, a jej przydatność i bezpieczeństwo stosowania zostały potwierdzone w szeregu badań naukowych. Na rynku suplementów diety kreatyna występuje zarówno w postaci monopreparatów zawierających rozmaite jej formy (np monohydrat kreatyny, jabłczan kreatyny, ester kreatyny i inne), jak i preparatów złożonych (staki kreatynowe). Kreatynę stosujemy głównie w okresie budowania masy, przy intensywnych treningach wytrzymałościowych i kiedy zależy nam na budowaniu ogólnej siły.

Zaleca się stosowanie kreatyny w ilości 3 gram na porcję, w "świecie" kulturystyki przyjęło się stosować dawki 2 x 5 gram. Wiele zależy od formy stosowanej frakcji kreatyny.

Warto popijać kreatynę słodkim sokiem lub wodą z dodatkiem napoju izotonicznego. Zwiększa to szybkość transportowania kreatyny.

Monohydrat kreatyny (creatine monohydrate) - jest to klasyczna, najbardziej popularna na naszym rynku i najtańsza forma kreatyny stosowana w suplementacji sportowej. Monohydrat kreatyny to nic innego, jak cząsteczka kreatyny połączona z cząsteczką wody w jedną molekułę. Chociaż wielokrotnie próbowano wypromować nowoczesne formy kreatyny umniejszając przy tym walory monohydratu, wskazując na jego słabą stabilność w roztworach, czy konieczność stosowania wysokich dawek, to wciąż cieszy się on wyjątkowo dużą popularnością. Przez wielu entuzjastów uważany jest za niczym nie ustępującą innym formę kreatyny. W niezależnych badaniach naukowych wykazano również, że zarówno biodostępność przyjętego drogą pokarmową monohydratu, jak i szybkość wysycania tkanek jest bardzo wysoka, a nawet wyższa niż w wypadku niektórych tzw. "nowoczesnych form kreatyny".

Jabłczan kreatyny (tri-creatine malate / TCM; di-creatine malate). Połączenie jednej cząsteczki kreatyny i trzech lub dwóch cząsteczek kwasu jabłkowego w jedną molekułę. Jabłczan kreatyny charakteryzuje się lepszą rozpuszczalnością w płynach niż monohydrat kreatyny, a także większą stabilnością chemiczną. Sam jabłczan (zjonizowana postać kwasu jabłkowego), bierze udział w przemianach energetycznych zachodzących w ustroju, dzięki czemu uzupełnia działanie samej kreatyny. W ogólnym przeświadczeniu jabłczan kreatyny daje mniej spektakularne przyrosty beztłuszczowej masy ciała, zdobyte kilogramy są jednak lepszej optycznie jakości. Związane to może być z inną tendencją poszczególnych form kreatyny do zwiększania uwodnienia komórek i zatrzymywania wody w przestrzeniach międzykomórkowych. Trudno jednoznacznie zweryfikować te opinie.

Pirogronian kreatyny creatine pyruvate – połączenie w jedną molekułę pirogronianu oraz kreatyny, które pozwoliło uzyskać ciekawą hybrydę o szerokim spektrum działania i znakomitej rozpuszczalności. Kwas pirogronowy jest to ketokwas, ważny uczestnik przemian energetycznych zachodzących w ustroju. Jego wewnątrzkomórkowy poziom wpływa na zdolności wysiłkowe, stąd też dodatkowa jego podaż w postaci suplementu może mieć szczególne znaczenie dla sportowców. Suplementacja preparatami zawierającymi pirogronian może także przyspieszać proces redukcji tkanki tłuszczowej.

Chelat magnezowy kreatyny jest to zaawansowana formuła magnezowo-kreatynowa opracowana i opatentowana przez firmę Albion. Połączenie w jedną molekułę kreatyny i magnezu pozwala wykorzystać zjawisko synergizmu zachodzące pomiędzy w/w substancjami, specjalna forma chelatu natomiast zapewnia wysoką biodostępność otrzymanego związku. Zarówno kreatyna jak i magnez pełnią istotną rolę w procesach energetycznych zachodzących w komórce, odpowiedni ich poziom jest niezbędny dla zapewnienia maksymalnej wydajności przemian metabolicznych, stąd też przyjmowanie ich razem jest zabiegiem dobrze uzasadnionym.

Jeśli masz dodatkowe pytania, szukasz potrzebnych Ci informacji lub zastanawiasz się dalej nad wyborem właściwej dla Ciebie kreatyny ?

Jesteśmy po to, by pomóc Ci dokonać najlepszego możliwego wyboru.

;