Kreatyna wykazuje potencjał anaboliczny, antykataboliczny oraz ergogeniczny. Innymi słowy przyspiesza przyrost masy mięśniowej, minimalizuje jej straty powstałe w wyniku zbyt niskiej podaży skalników odżywczych w stosunku do zapotrzebowania oraz poprawia zdolności wysiłkowe.
Kreatyna jest bez wątpienia najsilniejszą, legalną i bezpieczną substancją anaboliczną, stąd też wśród osób aktywnych fizycznie preparaty ją zawierające cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem.
Jej głównym zadaniem jest gromadzenie energii w mięśniach, dlatego im jej poziom w tkance mięśniowej jest wyższy, tym więcej energii można wykorzystać.
Zwiększona zawartość energii w postaci ATP prowadzi do wzrostu takich parametrów wysiłkowych jak siła i wytrzymałość, a to z kolei przekłada się na poprawę dotychczasowych osiągnięć.
Stosowanie kreatyny wiąże się ze zwiększeniem uwodnienia komórek mięśniowych i nasilonym magazynowaniem w nich glikogenu, przez co powiększają one swoje rozmiary. Zwiększone zapasy kreatyny zmagazynowane w mięśniach dodatkowo sprawiają, że mamy więcej siły.
Za optymalny czas trwania cyklu kreatynowego uznaje się zazwyczaj okres od 4 do 8 tygodni po czym następuje okres około miesięcznej przerwy. W praktyce jednak nie ma powodów, dla których czasu trwania cyklu tego nie można byłoby wydłużyć nawet do kilku miesięcy, zwłaszcza jeśli kreatyna stosowana jest w mniejszych dawkach będzie to rozwiązanie korzystne.
Zdecydowanie najbardziej popularnym i naczęściej wykorzystywanym w badaniach jest monohydrat kreatyny.
Z tego też względu jego skuteczność jest najlepiej potwierdzona. To zaawansowany marketing jedynie przemawia na korzyść glukonianów, estrów i buforowanych form kreatyny. Ich potencjalna wyższość często nie ma potwierdzenia w naukowych faktach.
Największą zaletą monohydraty jest jego cena.
Jest on znacznie tańszy niż wymyślne, nowoczesne formy kreatyny. Przy czym wielokrotnie okazuje się, że sprawdzone, starsze formy kreatyny sprawdzają się w praktyce dużo lepiej niż nowości.
Jakie dawki kreatyny stosować?
Przyjęło się, że dzienna dawka kreatyny powinna wynosić od 5 do 10g.
Tymczasem warto wiedzieć, że zarówno mniejsze dawki kreatyny, jak i większe mogą znaleźć zastosowanie w suplementacji.
Zasadniczo stosuje się dwa sposoby przyjmowania kreatyny.
Jednym ze sposobów jest zastosowanie jako wprowadzenia „fazy nasycenia”, która polega na przyjmowaniu przez okres od 3 do 7 dni 15 – 30g kreatyny na dobę. Taki zabieg umożliwia szybkie zwiększenie poziomu tej substancji w mięśniach. Po „fazie nasycenia” stosuje się już niewielkie, podtrzymujące dawki wynoszące od 2 do 5g na dobę.
Drugim sposobem przyjmowania kreatyny jest stosowanie stałych dawek, bądź też różnicowanie wielkości porcji dobowej na dni treningowe i nietreningowe.
Przykładowo wówczas w dniu, w którym przypada wysiłek fizyczny dawka kreatyny sięga 10g, a w dniu odpoczynku – 5g.
Jeszcze inną opcją jest przyjmowanie kreatyny w małych dawkach (ok. 3 – 4g) ale przez bardzo długi okres (wiele miesięcy).
Czy kreatyna jest bezpieczna dla zdrowia?
Badania naukowe dowodzą, iż kreatyna jest bezpieczna dla zdrowia.
Spożywanie kreatyny w zalecanych przez producenta nie ma szkodliwego wpływu na nasze zdrowie.
Ważne jest, by nie spożywać dawek kilkakrotnie większych niż zalecane.
Są jednak pewne sytuacje, w których stosowanie kreatyny może być szkodliwe!
Unikać kreatyny powinny osoby chorujące na nerki.
Drugi przypadek, w którym stosowanie kreatyny może okazać się szkodliwe dotyczy osób odwodnionych, np. stosujących „
zbijanie wagi” przed zawodami. Ciało znajduje się wówczas w sztucznych warunkach odwodnienia. Kreatyna może być w takiej sytuacji szkodliwa dla nerek. Przy normalnym dostarczaniu płynów nie zaobserwowano szkodliwość kreatyny.
W przypadku stosowania dużych dawek kreatyny to jest 20 g dziennie, w moczu pojawia się więcej czynników mutagennych takich jak formaldehyd i metyloamina Ich wydalanie odbywa się jednak w normalnym zakresie.
Mimo różnych opinii krążących w internecie badania naukowe nie potwierdzają tego, aby:
• Kreatyna miała wypłukiwać witaminę C
• Powodować powstawanie trądziku
• Wpływać na parametry krwi, oczyszczać krew
Sporadycznie notuje się informacje o szkodliwym wpływie kreatyny na nerki.
Jak jednak wcześniej wspomniałam ostrożność zachować powinny jedynie osoby cierpiące na choroby nerek, osoby odwodnione.
Jeśli obawiasz się negatywnych skutków kreatyny, wykonaj badania krwi, w celu sprawdzenia wydolności nerek oraz ogólnej diagnostyki funkcjonowania organizmu.
Wykonaj pakiet podstawowych badań takich jak:
morfologia krwi, badanie moczu, lipidogram, kreatynina, próby wątrobowe
Podsumowując, kreatyna stosowana w zalecanych dawkach, u osób zdrowych, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych i jest bezpieczna dla zdrowia.
