SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

chrząstka stawowa

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 8777

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 35 Wiek 42 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 110
Mam 27 lat jestem po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, mam
niestety uszkodzoną chrząstkę stawową nie wiem tylko w jakim stopniu to
uszkodzenie jest.
Stan po kompresyjnym złamaniu kłykcia bocznego kości piszczelowej uszkodzenie
chrząstki jest prawdopodobnie na kłykciu bocznym.
Nie wiem czy chrząstka się regeneruje różne opinie na ten temat słyszę
niektórzy mówią że nie inni że tak albo że w niewielkim stopniu.
Wiem że jest zabieg przeszczepu chrząstki stawowej nie wiem czy jest on
refundowany poza tym w moim przypadku chirurg nie wspominał mi o takiej
konieczności.
Przed wypadkiem uprawiałem sport kolarstwo szosowe, o ile będę mógł do tego
wrócić mam zamiar zmienić pedały na zwykłe a nie jak stosowałem przed
wypadkiem spd - zatrzaski to one były przyczyną zerwania więzadła krzyżowego.
Co do chrząstki zastanawia mnie czy uszkodzenie stwarza ryzyko zwyrodnień?
Każdy po urazie kolana zerwaniu -acl i z uszkodzeniem chrząstki musi być
skazany w przyszłości na endoprotezę?
Jaki jest wpływ sportu na funkcjonalność kolana i chrząstkę stawową
destrukcyjny czy odwrotnie - powoduje jej odbudowę?
Przed wypadkiem robiłem treningi (w sezonie) po 1-2 godziny codziennie i w
weekendy robiłem wycieczki po 5-8 godzin poza sezonem znacznie mniej czy do
tak długiej jazdy po wspomnianych problemach z kolanem kiedykolwiek będzie
można w życiu wrócić?
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 44 Napisanych postów 291 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 2963
U dorosłego organizmu ubytki chrząstki szklistej (pierwotnie pokrywającej powierzchnie stawowe)zastępowane są chrząstką włóknistą mającą oczywiście sporo wyższy współczynnik tarcia. To jest raz

Dwa. Tak- uszkodzenie chrząstki stwarza ryzyko zwyrodnień.
Trzy- nie każdy z taką przypadłością musi byc skazany na endoprotezę.
Cztery- sport. Napiszę to tak- dla dobrego odżywienia chrząstki stawowej ruch jest po prostu niezbędny. Odżywia się ona za pomocą pompy elektroosmotycznej uruchamianej przez nacisk na powierzchnie stawowe. Unikać jednak nalezy obciążeń skrajnych. Przed przystąpieniem do "treningów" czy też zwiększeniem aktywności ruchowej- trzeba odpowiednio poprowadzić rehabilitację.

To czy i jak będziesz mógł realizować swoją pasję powinna powiedzieć Ci osoba, która to kolano "widziała".
Dodam jeszcze, że powinieneś pic sporo wody (stanowi ona ok 80%masy chrząstki) oraz możesz wdrożyć suplementację preparatami zawierającymi glukozaminę i chondroitynę.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 35 Wiek 42 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 110
a nie ma szansy w moim wieku żeby powstała jeszcze chrząstka szklista:)?
Ortopeda mi jeszcze tego jednoznacznie nie określił z kolei rehabilitantka powiedziała że jest możliwy powrót do sportu.
Jednak jej nie mówiłem o intensywności treningów jakie robiłem przed wypadkiem trenowałem na rowerze dzień w dzień po 1-2 godziny w weekendy nawet po 5-8 godzin nie wiem czy do tego będzie można wrócić.
Treningi odbywałem w różnym terenie i po płaskim przy dużym wietrze i po terenie górskim.

Trzy- nie każdy z taką przypadłością musi być skazany na endoprotezę - jak to rozumieć skąd wiadomo kto jest na to narażony?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 44 Napisanych postów 291 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 2963
1. chrząstka szklista nie powstanie.
2. Na to pytanie udzieliłem odpowiedzi w poprzednim poście.
3. Narażony jest każdy kto nie stosuje się do zaleceń lekarza/fizjoterapeuty i tak masz to rozumieć.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 35 Wiek 42 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 110
Rozumiem.
odnośnie 3.- do końca życia musisz być po takim urazie pod opieką lekarza i rehabilitanta?
Sądziłem że raz to się zoperuje zrehabilituje (wiadomo krótko to nie trwa) i potem już jest spokój.
Czy trzeba patrzeć na uraz kolana pod kątem "choroby przewlekłej"?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 133 Napisanych postów 7128 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 24841
Nie jestem mocny w tym temacie, ale jednego jestem pewnie.
Żelatyna poprawia układ chrząstki. Więc, wprowadzenie jej do diety napewno nie zaszkodzi. Pzdr..

Wiesz co, spróbuj szczeknąć, jedno jest pewne;
groźny to ty jesteś, ale tylko przez internet.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 44 Napisanych postów 291 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 2963
Uraz przysipesza chorobę zwyrodnieniową ale o ile przyspiesza tego nikt dokładnie nie wie. Nie trzeba byc cały czas pod opieką lekarza/fizjoterapeuty- on ma tylko dać wskazówki a propos aktywności fizycznej po zakończonej rtehabilitacji ambulatoryjnej.
Wszystkie pytania które tu zamieszczasz powinieneś wcześniej zadać lekarzowi prowadzącemu i fizjoterapeucie, który prowadził rehabilitację.
Jeśli po zakończonej rehabilitacji (nie piszesz czy i ile jesteś po) czujesz, że kolano jest sprawne to nie martw się na zapas.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 48
No już tak sztywno panowie. Ja pd 3 lat borykam się z chondromalacią II stopnia, moja rada jak już ci się znudzą rehabilitacie i już uznasz że nic ci nie dały (tak jak ja miałem szanse się przekonać) to musisz poszukać lekarza który zaproponuje ci leczenie "kwasem hularonowym" lub "Synviciem", ja dostałem kwas hularonowy dzięki temu moge trenować oczywiście z umiarkowanym obciążeniem tak czy siak kolana musisz oszczędzać. Domyślając się w twoim sprocie głównie kolana pracują może nie z tak dużym obciążeniem jak w moim sporcie ale z większą intensywnością dla tego narazie zapomni o kilku godzinnych wyjazdach chyba że będziesz na lekkich biegach jeźdżił. Procz tego polecam basen rużne ćwiczenia z machaniem nogami pod wodą no i oczywiście bicze wodne super sprawa mnie dużo pomagają pozdrawiam.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 35 Wiek 42 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 110
jestem w trakcie rehabilitacji w piątek mam zdjęcie szwów.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 4 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 6
Mi lekarz przy 5 operacji kolana powiedział ze chrząstka się nie regeneruje nie odbudowuje a tu na wszystkich lekach piszą ze chrząstkę odbudowuje i kto tu mówi prawdę i jak jest
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Wiek 33 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 20
Mam ten problem i daltego na rehabilitacjach pytalem sie o to. Chrzastka stawowa juz sie nie regeneruje. Trzeba z tym zyc. Ale ponoc po dobrej rehabilitacji i po odbudowaniu wszystkich miesni dociazajacych kolano mozna znowu zaczac uprawiac sport np. pilka nozna ale "chrapanie" w kolanie moze byc uciazliwe.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kolczyk w brwii trudne gojenie ?

Następny temat

stłuczenie kości piętowej

WHEY premium