SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

bieganie a masa mięśniowa

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 15572

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11124 Napisanych postów 51313 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Cześć
Biegam w soboty i niedziele po 50 minut (licząc przerwy między okrążeniami). Mam pytanko, czy biegając spale mięśnie? Tzn, czy masa mięśniowa mi spadnie? Czy spali sie tylko tłuszcz??
Moje wymiary w profilu (jestem cieniutki, a nie chce być jeszcze cieńszy :), chce tylko zyskać kondyche i szybkość.)
Chodze na siłke regularnie w tygodniu i dość dobrze sie odżywiam. (trenuje od półtora roku)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Bull Administrator
Ekspert
Szacuny 922 Napisanych postów 55281 Wiek 49 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 336069
Kwestia tego, co jest spalane podczas biegania - mięśnie czy tłuszcz - nadal spędza sen z powiek wielu sportowcom. Chyba nie ma osoby, która chciałaby pozbyć się ciężko wypracowanej muskulatury. Bieganie ma nam pomóc w redukcji tłuszczu zapasowego, więc co robić żeby spalić tkankę tłuszczową?

  1. 1. Kiedy spalana jest tkanka tłuszczowa a kiedy mięśniowa?
  2. 2. A może interwały?
  3. 3. Wsparcie suplementacyjne
  4. 4. Podsumowanie
  5. 5. Do poczytania

1. Kiedy spalana jest tkanka tłuszczowa a kiedy mięśniowa?

Tkanka tłuszczowa ulega "spaleniu" jeżeli zachodzą ku temu odpowiednie warunki, mianowicie: zapewniony jest deficyt energetyczny. Bez diety z ujemnym bilansem kalorycznym nie będziemy w stanie zredukować tkanki tłuszczowej. Suma wydatków energetycznych musi przewyższać dostarczaną wraz z pożywieniem ilość energii. Aby uniknąć sytuacji, w której zamiast pozbywać się tkanki tłuszczowej, tracimy tkankę mięśniową - trening biegowy musi być przeprowadzony w sposób przemyślany. Długie godziny cardio niestety sprzyjają rozpadowi tkanki mięśniowej, a więc katabolizmowi. Dzieję się tak m.in. przez wpływ długiego biegania na wzrost poziomu kortyzolu, który chociaż jest niezbędny - w nadmiernej ilości działa negatywnie na tkankę mięśniową.

2. A może interwały?

Interwały są dużo bardziej skuteczniejszą metodą redukcji tkanki tłuszczowej. Polegają na przeplataniu wysiłku o wysokiej intensywności, wysiłkiem o intensywności średniej, np. sprint i szybki marsz. 10 minut takiego treningu przyniesie więcej korzyści niż 50 minut biegu. Dodatkowo wykonując trening siłowy i dając bodziec tkance mięśniowej do wzrostu - zabezpieczymy ją przed negatywnym działaniem samej redukcji.

3. Wsparcie suplementacyjne

W toku redukcji przydatne mogą okazać się również suplementy diety, jak np. spalacze tłuszczu czy aminokwasy rozgałęzione BCAA
Ten pierwszy produkt pomoże nam szybciej zredukować tkankę tłuszczową, natomiast drugi - zabezpieczy tkankę mięśniową przed katabolizmem.

4. Podsumowanie

Aby pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej, warto podejmować dodatkowe aktywności fizyczne. Nie trzeba jednak upierać się przy bieganiu - interwały mogą być znacznie lepszą opcją.

5. Do poczytania

https://www.sfd.pl/bieganie_a_masa_mięśniowa-t81058.html#post1
https://www.sfd.pl/CO_TO_SĄ_AEROBY_-t100405.html
https://www.sfd.pl/jak_połączyć_bieganie_z_siłownia_-t526139.html 
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11124 Napisanych postów 51313 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Aby zminimalizować utratę mięśni przy bieganiu (przy jednoczesnej utracie tłuszczu) trzeba biegać wolnym, stałym tempem i bez przerw. Ponadto dobrze jest albo łykać jakieś antykatabolityki (BCAA, HMB) albo po treningu zjeść odpowiedni posiłek. Bieganie np. 400 metrów na pełnym gazie a potem odpoczywanie przed następnym okrążeniem nie jest napewno dobrą metodą.

Pozdrawiam, Tyka

zamiast dawać soga kliknij tu : http://www.pajacyk.pl 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
e-lite Moderator
Ekspert
Szacuny 3523 Napisanych postów 36413 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 260189
Albo tłuszczyk albo szybkość stary.. to dwa różne wątki.. Bieganie na pełnym zapasie glikogenu - szybkość/kondycja. Bieganie na suchara - tłuuuszczyk. Oczywiście odpowiednio dobrane treningi..

-= light =-
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11124 Napisanych postów 51313 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
ja chce zyskać kondyche i szybkość, ale boje sie o mase MIĘŚNIOWĄ, więc nie rozumiem czemu piszesz "albo tłuszczyk albo szybkość i kondycja".
Jem dużo przed i po bieganiu.
Może mi ktoś podać dobry plan treningowy?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Michail ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 212 Napisanych postów 48745 Wiek 48 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 91090
Na Twoje pytanie odpowiem artykułem(jego najważniejszymi fragmentami) z Flex`a nr6(25)/czerwiec 99r.Oto on:
[ "...Kulturyści biegaja po to ,żeby zredukować tkankę tłuszczową i prezentować szczuplejszą,twardszą sylwetkę.Skupienie się na kulturystycznym celu jest istotne.Jeżeli z natury lubisz bardzo współzawodniczyć,może będziesz musiał się ograniczać:chociaż poprawa sprawności i zdrowia jest zwiazana ze zwiekszeniem treningu,nie chcesz chyba dojść do punktu,kiedy zaczniesz tracić mieśnie.Zwracaj uwagę na zmienne,jak intensywność,częstotliwość i czas biegania.Jeśli będziesz chciał biegać odpowiednio szybko(intensywność),odpowiednio długo(czas trwania) i odpowiednią ilość razy(częstotliwość)-musisz wiedzieć,jakie jest niezbędne minimum,aby uruchomić proces spalania tłuszczu oraz jakie jest właściwe maximum,poza którym musiałbyś zacząć szukać mięśni,które kiedyś miałeś.
Dlaczego zbyt wiele biegania powoduje utratę mięśni?Zajęcia aerobowe na początku wykorzystują głównie zgromadzony w mięśniach i wątrobie glikogen(produkt uboczny metabolizmu węglowodanów),potem,mniej więcej po 20 minutach,tłuszcz staje się podstawowym źródłem energii.Przy zwiekszaniu prędkości,odległości lub długości zwiekszy się również utrata wagi,ponieważ zaczniesz sięgać również do białek,jako źródeł energii.Jednakże inna zmienna jest prawdopodobnie bardziej istotna.Nasze mięśnie zbudowane są głównie z dwóch rodzajów włókien,szybko- i wolnokurczliwych.Włókna szybkokurczliwe to te,które rosną jak szalone,kiedy wyciskamy żelazo;włókna wolnokurczliwe są wykorzystywane głównie podczas ćwiczeń aerobowych.Co jest rzeczywiście niesamowite i jednocześnie problematyczne dla kulturysty,to fakt,że kiedy zwiększa się trening aerobowy,włókna szybkokurczliwe zaczynają przejmować cechy włókien wolnokurczliwych.Po prostu stają się bardziej aerobowe i mniejsze.Jasne więc,że musisz zachować równowagę,ale nie musisz odrzucać biegania."]

["Wskazówki dla bigajacych kulturystów:
1.Kup dobre buty do biegania.Nie żałuj pieniędzy na jakość.Dobra para butów zapobiegnie dyskomfortowi stóp i stawów skokowych oraz kontuzjom.Możesz zakładać dwie pary skarpetek,co zmniejszy prawdopodobieństwo pęcherzy.
2.Unikaj przetrenowania.Kulturysta musi myśleć o regeneracji.Jeśli w krótkim czasie będziesz intensywnie biegać i podnosić duże ciężary,narażasz sie na kontuzję.Ogranicz albo jedno,albo drugie.(właśnie tutaj kłania się kosz lub piłeczka z kumplami wieczorkiem po treningu-to maja osobista uwaga,jednak jak sądzę nie mniej cenna,niż te zawarte w artkule)
3.Zwracaj uwagę na trening nóg.Rozgrzewka to podstawa.Jeśli trenujesz łydki lub tylne mięśnie ud do nieudanej próby i jeszcze się nie zregenerowałeś,zrezygnuj z biegania.Możesz wtedy łatwo odnieść kontuzję lub naciągnąć mięsień.Daj sobie co najmniej dwa dni na odpoczynek po ostrym treningu nóg.Możesz jednak trochę pobiegać z małą intensywnością.
4.Pij dużo płynów.Jest to szczególnie istotne,kidy biegasz na słońcu.Pij zarówno przed,w trakcie,jak i po bieganiu.Pamiętaj jeśli czujesz pragnienie,już jesteś częściowo odwodniony,co może negatywnie wpłynąć nie tylko na twoje wyniki,ale i na zdrowie."]Sądzę,że ten fragment sporo wyjaśnił Ci w kwesti Twoich wątpliwości.Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania służę radą.Pozdrawiam.

Pozdrawiam wszystkich ambitnych-"Wszystko,co Cię nie zabije czyni Cię mocniejszym"
Michail-Moderator Działów:"Trening" & "Dla zupełnie zielonych" & "Z archiwum kulturystyki"
http://www.kulturystyka.pl/atlas/ 

PORADY INDYWIDUALNE - www.dobierz-trening.pl
ZAINTERESOWANY PORADĄ - PISZ GG:7426473

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 125 Napisanych postów 6135 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 30354
Z tym artem nie w pełni sie zgadzam, co do zmiany charakteru włókien mięśniowych. Rzeczywiście część włókien szybkokurczliwych zmienia swój charakter, ale nie rozmiar po prostu włókna te z glikolityczych stają się lipolityczne, tj. zaczynają pracować 'na tłuszczu', a nie na glukozie, przez co umożliwiają wysiłek o charakterze ekstremalnym przez dłuższy czas. Włókna tego typu są normalnie niewystępującą u ludzi 'mutacją', spotykaną za to u zwierząt . Jak już pisałem w innym wątku, normalny człowiek nie jest w stanie biec przez 2godz w tempie 20km/godz. Zdecydowanie 'szczupły' wygląd długodystansowców wynika stąd, że tracą oni głównie mięśnie wolnokurczliwe jako niepotrzebne przy wysiłku ekstremalnym.
Co do treningu szybkościowo/wytrzymałościowego, najlepszy właśnie jest trening interwałowy, a katabolizmowi mięśni zapobiegasz tak jak ćwicząc na siłowni - antykataboliki przed i po, po treningu szybko uzupełniasz glikogen i zaczynasz regenerację przez posiłek węglowodanowo-białkowy, możesz też przed posiłkiem stosować kreatynę z glukozą dla nawodnienia mięśni. Oczywiście mineralka i tak w każdej przerwie, żeby nie dochodziło do 'ściągania' wody z mięśni. Wg. mnie lepsze byłyby odcinki 200m niż 400m.

"Wszystko jedno gdzie się żyje,
Raz się chudnie, raz się tyje..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11124 Napisanych postów 51313 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Ile zatem trzeba biegać (czas i dystans) i w jakim tempie (max HR) aby spalić mięśnie? Co wtedy jeść i kiedy?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 125 Napisanych postów 6135 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 30354
Tętno musi wynosić zdecydowanie ponad 80%HRmax, trzeba biec na długu tlenowym, 'łapiąc powietrze'. Będą występowały momenty kompletnego niedotlenienia, zmuszające do przerwy w biegu, ale trzeba je przełamywać marszem i jak najszybszym powrotem do biegu. Pierwsze 20min zawsze schodzi na spalanie glikogenu i potem dopiero zacznie się neoglukogeneza - wytwarzanie glukozy z kwasu mlekowego i aminokwasów pochodzących z mięśni. Wynika stąd, że rozsądnie minimum to 40min, podobnie zresztą jak przy aerobach . Warto założyć ciepły dres, żeby zintensyfikować pocenie, gdyż wydzielana woda będzie również pochodziła z mięśni, potęgując katabolizm. Najważniejsze: świadectwem palenia mięśni jest charakterystyczny zapach amoniaku w pocie. Wodę uzupełniamy po schłodzeniu organizmu, najlepiej mineralką, zawierającą potas, wapń i magnez, żeby nie siadło serducho polecam Nałęczowiankę. Pierwszy posiłek - im później tym lepiej.

"Wszystko jedno gdzie się żyje,
Raz się chudnie, raz się tyje..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Michail ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 212 Napisanych postów 48745 Wiek 48 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 91090
A po co "palić mięsnie"???

Pozdrawiam wszystkich ambitnych-"Wszystko,co Cię nie zabije czyni Cię mocniejszym"
Michail-Moderator Działów:"Trening" & "Dla zupełnie zielonych" & "Z archiwum kulturystyki"
http://www.kulturystyka.pl/atlas/ 

PORADY INDYWIDUALNE - www.dobierz-trening.pl
ZAINTERESOWANY PORADĄ - PISZ GG:7426473

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 125 Napisanych postów 6135 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 30354
Najczęściej dziewczyny mają kompleks umięśnionych łydek, czy całych nóg. A w sporcie kwalifikowanym mięśnie palą kulturystki przechodzące na fitness i wcale im się ten reżim nie podoba

"Wszystko jedno gdzie się żyje,
Raz się chudnie, raz się tyje..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Michail ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 212 Napisanych postów 48745 Wiek 48 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 91090
Nie jest to zdrowe...

Pozdrawiam wszystkich ambitnych-"Wszystko,co Cię nie zabije czyni Cię mocniejszym"
Michail-Moderator Działów:"Trening" & "Dla zupełnie zielonych" & "Z archiwum kulturystyki"
http://www.kulturystyka.pl/atlas/ 

PORADY INDYWIDUALNE - www.dobierz-trening.pl
ZAINTERESOWANY PORADĄ - PISZ GG:7426473

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pytanie PRYSZCZE????

Następny temat

SUPER MASA!!! ZOBACZCIE!!!

WHEY premium