SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

bieganie - pytanie początkującego, ale nie do końca

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 649

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 51 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 200
Witam!

Długo się zastanawiałem czy napisać posta w tym dziale czy w dziale dla zaawansowanych, ale już opisuję dlaczego wybrałem ten dział.

Trenuję od 3 lat, ale do tej pory trenowałem i trenuje na rowerze stacjonarnym, na rowerze górskim, trenuję pływanie, nordic walking. Wszystkie te sporty mam już opanowanę do takiego stopnia, że na basenie mogę pływać 60-90 minut bez przerwy i jedynie woda wlatująca do uszu i mój nos z zaciskiem może już nie wytrzymać i dlatego wychodzę z wody. Jeśli chodzi o rower to jest podobnie. Na rowerze górskim robię średnio 35-42 km i też nie jest z moją kondycją najgorzej.

Natomiast jeśli chodzi o bieganie to tu zaczynają się schody. Czuję, że moja kondycja jest daleka od ideału jeśli chodzi o bieganie. Muszę wykonywać sobie tzw. marszobieg, bo czuję, że nie wytrzymałbym dłuższych dystansów. Ostatnio zacząłem wykonywać marszobieg na dystansie 7 km. Tętno skacze mi do 170 bpm i wtedy przechodzę w fazę nordic walkingu (tak tak biegne z kijkami:) ). Jak tętno mi się ustabilizuje i spadnie do 140 bpm to zaczynam znowu biec i znowu przerywam bieg aż osiągnie 170 bpm. Czuję, że kondycja jest daleka od ideału, ale może to i dobre, bo wówczas spalam więcej kalorii.

Ważę 90 kg, mam 178 cm wzrostu i biegam (tzn wykonuję marszobieg) max. 2 razy w tygodniu, a czasami mi się zdarza iść na rower jak jest gorąco na dworzu i odpuszczam sobie marszobieg na rzecz innego sportu.

Pytania:
1) Czy to normalne, że ćwicząc 3 lata regularnie co 2 dni mimo wszystko przy bieganiu uczestniczą inne partie mięśni i mój organizm jest pod tym kątem niewytrenowany?
2) Co zrobić, żeby szybciej dojść do formy tak by przebiec 5-10 km bez przerw i bez marszobiegów?
3) Biegając zawsze zdarza mi się, że czuje ból pod lewą łopatką. Coś a`la kolka mnie bierze i czuję, że muszę zwolnić lub przejść w marsz, żeby ból na chwilę minął. Później znowu zaczynam biec i cos ta a`la kolka znowu się pojawia. Czy to coś poważnego? Co zrobić, żeby nie mieć bólu pod lewą łopatką? Dodam, że ten ból pojawia się tylko podczas biegania, a gdy uprawiam inne dyscypliny sportu takiego bólu nie mam.

Proszę o pomoc
Z góry dzięki
Pozdrawiam
M.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 10 Wiek 39 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 1402
Witam.

Sam biegam od niedawna, więc wiem o czym piszesz.
Do basenu czy roweru tez miałem formę, ale jak poszedłem biegać pierwszy raz spuchłem sprzed 2km.
Pierwsze 2 tygodnie biegałem 3x w tygodniu zwiększając dystans o 500m za każdym razem.
Jak doszedłem do 5km to biegałem na tym dystansie 2 tygodnie.
Następnie 2 tygodnie zwiększyłem znowu o 2,5km i teraz po 6 tygodniach biegam 10km bez większych problemów.
Zwiększaj dystans regularnie, ale bez przesadzania a w końcu dojdziesz do planowanych kilometrów.

Co do bólu to miałem tak samo, na początku biegania bolały mnie chyba wszystkie narządy wewnętrzne. Teraz już nic nie czuję :P

Zmieniony przez - xDriverZero w dniu 2014-06-13 23:55:02
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 184 Wiek 29 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 4573
1.Bieganie i np pływanie to całkiem inna bajka- mięśnie pracują inaczej. Dlatego gdy przechodzisz z pływania do biegania to jest takie zdziwienie (KAJ MOJA KONDYCHA). 2. Osobiście powiem że troszkę mi to zajęło. Zależy ile metrów biegniesz ile idziesz/maszerujesz. Na początku raczej skup się na CZASIE. Biegnij 6 min 1min marszu (ale takiego na tępię) i co tydzień dodawaj. NIE PRZESADZAJ Z Tempem- może za dużo oczekujesz i zasuwasz jak wariat dlatego nie możesz biec długiego dystansu. Gdy osiągniesz bieg ciągły 30min skup się na 5km i 7km (biegaj raz ten raz ten) CZASY BĘDZIESZ POPRAWIAŁ Z TRENINGU NA TRENING. 3. Miałem taki sam problem na początku przeszło gdy wyeliminowałem 3 błędy. Złe oddychanie,jedzenie chwile przed bieganiem, złą rozgrzewkę. INNI NAPISZĄ CO INNEGO ALE JA PISZĘ Z SWOICH OSOBISTYCH DOŚWIADCZEŃ PONOĆ TAK NAJLEPIEJ.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Czemu nie widac zmian???

Następny temat

badania dla osób aktywnych fizycznie

WHEY premium