SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

artykuł o nie potrzebnym bcaa

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1727

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 45 Napisanych postów 1907 Wiek 27 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 36081
W ostatnim czasie duży wysyp badań dotyczących odżywiania i suplementacji otwiera nam oczy na rzeczywistą skuteczność potencjalnej metody żywienia czy danego produktu. Doświadczenia i wnioski z nich płynące dość szybko potwierdza praktyka ludzi żyjących/ćwiczących w "realnym świecie".

W ten sposób obalonych zostało wiele mitów żywieniowych jak np.IG, liczba posiłków oraz udowodniono brak skuteczności (lub działanie niezauważalne)w kształtowaniu sylwetki wielu suplementów np. HMB, glutamina (choć ta ma inne ciekawe właściwości niż wzrost masy mięśniowej), tribulusy itd...
Lista suplementów, które można wyrzucić do kosza ciągle rośnie...

jednak nikt nie podważy skutecznego (zauważalnego) działania BCAA...

Biorąc 5-20g BCAA przed treningiem i drugie tyle w trakcie odczuwamy przypływ energii, lepsze samopoczucie, lepszą wytrzymałość, większą pompę mięśniową.
No efekty widoczne gołym okiem

Dlaczego tak się dzieje? Jakie cudowne właściwości mają BCAA?
Aminokwasy rozgałęzione(bcaa) reklamowane są głównie jako świetny antykatabolik i oraz inicjator anabolizmu (leucyna). Zanim jednak wyjaśnię w prosty sposób ten mechanizm spróbujmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Co jest najważniejsze dla organizmu?
Najważniejszą rzeczą dla organizmu jest przetrwanie/przeżycie, dlatego wytworzył on wiele mechanizmów obronnych oraz adaptacyjnych do różnych (często bardzo trudnych) warunków bytowania.

Czy masa mięśniowa (oraz jej rozwój) jest dla organizmu ważna?
NIE. Duża masa mięśniowa jest dla organizmu zbędna (jeśli organizm nie widzi potrzeby jej utrzymywania to ją traci - brak treningu), a jej wzrost jest ostatni na lisice priorytetów

Jak już wcześniej wspomniałem organizm wytwarzając wiele mechanizmów adaptacyjnych nauczył się korzystać z wielu różnych źródeł energii. Wiemy, że sytuacjach zagrażających zdrowiu/życiu jest on w stanie przetwarzać na energię nie tylko węglowodany/glukozę ale także tłuszcze (ciała ketnowe), białka czy alkohol.
Organizm ludzki jest często "inteligentniejszy" niż my i w chwili niedostatku energii (trening/głodówka) nie tylko przestawia się na alternatywne źródła energii ale także robi wszystko aby zabezpieczyć się przed podobną sytuacją w przyszłości. W tym celu właśnie ukierunkowuje swoje działanie na gromadzenie energii (czy to pod postacią glikogenu, czy tkanki tłuszczowej), a przypadku przedłużającego stanu niedoboru energii (np. długotrwała redukcja) spowalnia metabolizm i przechodzi na tzw. tryb ekonomiczny.
Podsumowując - w przypadku niedoboru energii (głodówka/trening) organizm w pierwszej kolejności zabezpiecza się energetycznie, usuwając syntezę mięśni z listy priorytetów.

W celu dokładnego poznania działania BCAA przewertowałam trochę fachowej literatury (głównie podstawowe podręczniki do żywienia i biochemii). Mechanizm inicjacji anabolizmu przez BCAA(leucynę) jest nieco skomplikowany ale zwróciłem tutaj uwagę na dwa istotne czynniki. Synteza następuję tylko w przypadku dostępności wszystkich aminokwasów (nie samych bcaa) oraz wystarczającej ilości zapasów energii. Ja jednak najbardziej byłem zaciekawiony działaniem antykatobolicznym BCAA. Okazuje się, że mechanizm ten jest banalny...

Zanim opiszę działanie antykatoboliczne BCAA spróbujmy odpowiedzieć sobie co jest najlepszym, podstawowym, naturalnym antykatabolikiem dla organizmu?
Węglowodany(glukoza). To one najszybciej zamieniane są na energię (gilkogen), to dzięki nim organizm oszczędza białka mięśniowe. Producenci suplementów także te właściwości węglowodanów wykorzystują w celach marketingowych. Nie raz na opakowaniu carbo można było przeczytać, że są źródłem energii, hamują katabolizm, umożliwiają anabolizm. To wszystko prawda

Wróćmy teraz do "cudownego" działania antykatabolicznego BCAA.
Nie raz mogliśmy przeczytać, że bcaa ze względu na swoją specyficzną budowę (rozgałęziony łańcuch węglowy) mogą stanowić świetne źródło energii. W jaki sposób?...
W tzw. cyklu glukozowo-alaninowym (chyba nie ma konieczności dokładnego rozpisywania tego mechanizmu) aminokwasy rozgałęzione (BCAA) są po prostu zamieniane na glukozę! W ten sposób cukier/glukoza staje się głównym źródłem energii oszczędzając mięśnie Ot, cała filozofia mega antykatoblicznego działania BCAA
Oczywiście BCAA są najlepszym antykatabolikiem z pośród całej gamy suplementów, ponieważ ze względu na ich specyficzną budową (rozgałęziony łańcuch) najłatwiej je zamienić na glukozę

To dlatego podczas treningu czujemy się świetnie po przyjęciu solidnej porcji bcaa. No, a jak mamy się czuć po takim "zastrzyku" cukru?! To stąd ta większa wytrzymałość i pompa mięśniowa. Węgle robią robotę Efekt jest jeszcze bardziej odczuwalny jeśli ktoś trening robi na pusty żołądek, naczczo czy na dietach keto. Zapasy glikogenu są uszczuplone, a organizm maksymalnie wyczulony na najmniejszą dawkę cukru we krwi. W takiej sytuacji następuje błyskawiczne przekształcanie do glukozy niemalże wszystkiego co podamy organizmowi (wliczając w to BCAA). To dlatego wszyscy tak chwalą działanie bcaa! Po prostu podają sobie przed treningiem cukier (w postaci BCAA)

Czyli wychodzi na to, że suplementacja BCAA daje to samo co tani cukier?!

Nie. Testy prowadzone na Uniwersytecie Stanu Wirginia, wśród kolarzy długodystansowych dowiodły, że suplementacja BCAA przed i podczas 100 kilometrowej próby wytrzymałościowej nie dały lepszych wyników niż zwykły cukier (Madsen i in. 1996).
Normalna sprawa, że cukier/glukoza wygra z BCAA bo z aminokwasów rozgałęzionych uzyskamy mniej cząsteczek glukozy. Wiemy przecież, że białko/aminokwasy to nie jest najlepsze źródło energii. Na przekór reklamą literatura naukowa jasno mówi o braku uzasadnienia suplementacji bcaa w sporcie.
Pominę już tutaj kwestię ceny 1kg bcaa do 1kg cukru

Analizując tą cała sytuację można by powiedzieć, że suplementacja bcaa/glukozą przed/podczas treningu ma sens bo podnosi naszą wytrzymałość, poprawia samopoczucie, zwiększa pompę mięśniową.

To zależy czy naszym celem jest trening sam w sobie czy bodźce z niego płynące...

Trening przeprowadzany przy niedostatku energii (uszczuplone zapasy glikogenu, brak suplementacji bcaa/cukier) czyli na pusty żołądek/na czczo będzie powodował większą utratę tłuszczu oraz niestety większy katabolizm mięśniowy. Ale to dobrze Większy katabolizm mięśniowy podczas treningu to większa odpowiedź anaboliczna po Jeśli tak bardzo boimy się katabolizm to najlepiej nie róbmy treningu w ogóle Przecież o to chodzi, aby zniszczyć trochę mięśnia podczas treningu, postawić go w sytuacji stresowej. Nie dać mu energii, nie dać mu budulca/aminokwasów! Zmusić do pracy w b. trudnych warunkach. Niech "błaga" cię o składniki odżywcze! Niech organizm nakieruje wszystkie swoje działania na odbudowę energii, a następnie odbudowę mięśni. W końcu odpowiedzią/mechanizmem obronnym na duży katabolizm jest właśnie anabolizm. To jest właśnie bodziec do wzrostu! Ciężka praca w trudnych warunkach daje sygnał organizmowi, że trzeba mięśnie budować.

Badania na temat większych korzyści z treningu bez BCAA macie tutaj.
http://www.gulfcoastpersonaltrainingllc.com/why-supplementing-with-branched-chain-amino-acids-bcaa-pre-workout-will-be-detrimental-to-fasted-training/
W skrócie: BCAA hamuje palenie fatu, działa antykatabolicznie oraz antyanabolicznie (zmniejsza dwukrotnie odpowiedz anaboliczną po treningu)

Pamiętajcie o tym, że organizm zawsze dąży do równowagi...
Jak go nawadniasz, on ukierunkowuje swoje działanie żeby wydalić wodę.
Jak go odwaniasz, będzie gromadził wodę.
Jak nie jesz węgli (keto) będzie usilnie chciał zgromadzić glikogen.
Itd.
Podobnie jest z katabolizmem i anabolizmem.
Warto wykorzystać chwilowy stan "niewiedzy organizmu" na uzyskanie dodatkowych korzyści. Tak jak po okresie nie jedzenie węglowodanów (keto) organizm jeszcze przez jakiś czas jest nastawiony na ich gromadzenie i można zładować się "ponad miarę". Tak po treningu w trudnych warunkach (katabolizm), kiedy organizm robi wszystko, żeby zmienić ten stan (na anaboliczny) możemy dać mu wszystko o co prosi ponad miarę(okno anaboliczne) i uzyskać większe przyrosty

I tym momencie (po treningu) można by się zastanowić czy BCAA nie byłyby przydatne. Jednak jak mówi literatura naukowa do syntezy nowych białek potrzebne są wszystkie aminokwasy + nadmiar energii. A to możemy uzyskać dzięki kompletnemu, pełnowartościowemu posiłkowi (najlepiej z węglami prostymi i białkiem szybkowchłanialnym) lub odżywce typu gainer. Można się zastanawiać czy dostatek leucny/bcaa nie wspomógłby tutaj szybkość syntezy (w co wątpię) to jednak spróbuje zbadać tą teorię następnym razem (jak znajdę trochę wolnego czasu )

mgr inż. fizjologi żywienia człowieka
Tobiasz Wilk
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10888 Napisanych postów 49841 Wiek 27 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 57816
bcaa vs cukier?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 45 Napisanych postów 1907 Wiek 27 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 36081
jezeli to prawda to najgorsze w tym wszystkim jest to "W skrócie: BCAA hamuje palenie fatu, działa antykatabolicznie oraz antyanabolicznie (zmniejsza dwukrotnie odpowiedz anaboliczną po treningu)"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 49 Napisanych postów 5813 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 60511
nie za ciekawie to wygląda , ciekawe czy wyniknie z tego tematu jakaś sensowna dyskusja

[ART]PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCEGO
http://www.sfd.pl/PORADNIK_DLA_POCZĄTKUJĄCEGO_ADEPTA_KULTURYSTYKI_[by_maniak7000]_-t969992.html
------------------------
Lubię SOGi - smaczne są

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 45 Napisanych postów 1907 Wiek 27 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 36081
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 780 Wiek 24 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 18693
Jestem ciekaw i bede sledzil dalej temat pozdro hehe : )
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 362 Wiek 28 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 2903
ciekawe ciekawe

DAJ SOGA JAK POMOGŁEM :D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
marek.c I.H.S. TEAM
Ekspert
Szacuny 196 Napisanych postów 3297 Wiek 55 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 27967
bcaa sa jaknajbardziej przydatne i majace konkretny pozytywny wplyw na poprawe jakosxci treningu oraz jego wymiernych efektów w postaci sily, koncycji czy masy mięsni zaleznie od tego jaka dyscypline uprawiamy. To co Kolega podał ze glukoza czy bcaa stosowane przed treningiem beda takim samym zabezpieczeniem antykatabolicznym jest zbyt duzym uproszczeniem a w zasadzie błedna tezą. biorac pod uwage ze traktujemy tu o wsyusilkach beztlenowych (do ktorych doczhodzi podczas intensywnego treningu z ciezarami) podczas pracy miesni dochodzi do spalania glukozy w pracy beztlenowej (super serie, gigant series i wszelkie wysilki na dzuzych ciezarach) czyli przemianie w pirogronian czemu towarzyszy wydzialanie sie 1 czasteczki ATP, dalej pirogronian przechodzi w mleczan i tez mamy 1 czesteczke ATP. mleczan podczas wysilku bezltlenowego nie mzoe wejsc w cykl kwasu cytrynowego tym samym zalega w komorce i obniza jej ph. co w rezultacie doprowadza do calkowitego zaprzestania wytwarzania energii ATP tym samym zaprzestania skórczu miesnia.
PO CO WIEC BCAA ? wiec skoro mleczan zalega w komorce organizm w celu ochrony przed zaleganiam mleczanu uruchamnia SZLAK GLUKOZOWO ALANINOWY. czyliskoro mleczan nie moze wyjsc z komorki , pirogronian laczy sie z NH2 grupa aminowa powstala Z ROZPADU BCAA teraz pirogronian plus NH2 tworza ALANINE KTORA WCHODZI W KRWIOBIEG I W WARTOBIE ULEGA PRZEMIANIE W GLUKOZE teraz glukoza moze isc ponowanie do komoroki miesniowej i tak w kolo : GLUKOZA - PIROGRONIAN - PIROGRONIAN + HN2 - ALANINA - w watrobie GLUKOZA ....
ROLA BCAA : JESLI NIE PODAZ BCAA W SUPLEMENCIE TO KOMORKA DOKONA ROZPADU WLASNYCH BIALEK (uwaga reakcja loklanie ma sens ale globalnie jest energetycznie nie korzystna , chodzi o to ze w warunkach beztlenowych komorka jedynie zyskuje na czasie ) PO TO BY POZYSKAC Z NICH BCAA
czyli jesli PODASZ BCAA PRZED TRENINGIEM TO UCHRONIA ONE NASZE WLASNE BIALKA PRZED ROZPADEM KATABOLICZNYM poniewaz z suplementu komorka pozyska wlasnie NH2 niezbedne do szlaku glukozowo alaninowego

przepraszam ze sie wtracam ale bcaa sa naprawde kozystnym suplementem DLA LUDZI BARDZO SOLIDNIE CWICZACYCH ktorych miesnie czesto i dlugo proacuja w warunkach beztlenowych. W lekkich treningach kiedy nie dochodzi do pracy beztlenowej BCAA sa zbedne

pozdr
mc

IHS TEAM

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 45 Napisanych postów 1907 Wiek 27 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 36081
na animalpkau tez powstał taki artykuł tego samego autora ale pojawiłą sie tez taka odp z kolei:

oto wypowiedź bardzo konkretnego człowieka co jest po Studiach dietetycznych na temat tego..


cytuję:

djraper - niestety autor tekstu na który powołujesz się, choć zwraca uwagę na kilka istotnych aspektów związanych z suplementacją,a to myli się w pewnych kwestiach.

Pozwolę sobie odnieść po krótce do wybranych zagadnień posługując się dwoma cytatami:

W tzw. cyklu glukozowo-alaninowym (chyba nie ma konieczności dokładnego rozpisywania tego mechanizmu) aminokwasy rozgałęzione (BCAA) są po prostu zamieniane na glukozę! W ten sposób cukier/glukoza staje się głównym źródłem energii oszczędzając mięśnie Ot, cała filozofia mega antykatoblicznego działania BCAA
Oczywiście BCAA są najlepszym antykatabolikiem z pośród całej gamy suplementów, ponieważ ze względu na ich specyficzną budową (rozgałęziony łańcuch) najłatwiej je zamienić na glukozę -

trzeba doprecyzować, że to nie BCAA zamieniane są na glukozę tylko jak sama nazwa cyklu wskazuje - alanina. Poza tym aminokwasy rozgałęzione wcale nie tak łatwo zamienić w glukozę, przykładowo w przypadku leucyny - w ogole nie ma takiej możliwości, jest to bowiem aminokwas ketogenny, a nie glukogenny.

Owszem BCAA zużywane są intensywnie w czasie wysiłku fizycznego i owszem - poprzez spożycie glukozy można ich katabolizm zmniejszyć jednak zależność ta wygląda inaczej niż sugeruje autor przytoczonego tekstu.

Idąc dalej:

To dlatego podczas treningu czujemy się świetnie po przyjęciu solidnej porcji bcaa. No, a jak mamy się czuć po takim "zastrzyku" cukru?! -

fizjologiczna odpowiedź organizmu na glukozę i BCAA jest zgoła inna.

Spożycie czystej glukozy powoduje silną odpowiedź ze strony insuliny co ma swoje następstwa fizjologiczne, m.in. utrudnia spalanie tłuszczu. Poza tym spożycie czystej glukozy powoduje zwolnienie sporych ilości tryptofanu z wątroby, co skutkuje zwiększeniem jego dostępności dla tkanki nerwowej i nasiloną produkcją serotoniny. Serotonina osłabia motywację do działania, a jej nadmiar sprzyja tzw. zmęczeniu obwodowemu.

Spożycie czystych BCAA powoduje lekką odpowiedź ze strony insuliny, następnie wyraźną ze strony glukagonu, zwiększenie ich poziomu we krwi sprzyja wydzielaniu amin katecholowych i promuje utratę tłuszczu zapasowego. Dodatkowo nie powodują zwiększenia poziomu tryptofanu we krwi, a dodatkowo konkurują z nim na szlakach umożliwiających przekroczenie bariery krew-mózg zmniejszając produkcję serotoniny i potencjalnie odsuwając w czasie wystąpienie zmęczenia.

Jak wiec widać dane z zakresu fizjologii jasno wykazują, że istnieją diametralne różnice w odpowiedzi organizmu na spożycie glukozy i BCAA (a jest to w zasadzie jedynie fragment owych rozbieżności).

Na temat działania BCAA warto poczytać w dziale SFD "badania naukowe". faktycznie jednak nie wszystkie eksperymenty potwierdzająwszystkie przypisywane powszechnie tym aminokwasom właściowści.

Zgadzam się jednak z sugestiami autora, a raczej treścią tekstu na który się powołuje dotyczącego treningu na czczo i katabolizmu. Faktycznie katabolizm jest przedemonizowany, wszyscy boją się kortyzolu, treningu bez "antykatabolików" i innych wymysłów marketingowych. Zgadzam się też, że wysokie dawki BCAA przed wysiłkiem na czczo mogą być problematyczne w kontekście procesu zwanego autofagocytozą. Tłumacząc jednak pewne mechanizmy warto trzymać się faktów, a i nie mieszać rzeczywistości ze science-ficton.
BCAA, a dokładnie leucyna wzmacnia istotnie odpowiedź insulinową, jeśli podawane jest w towarzystwie węglowodanów. Jeśli podawana jest sama - jej wpływ na insulinę jest minimalny, wyraźnie stymuluje natomiast sekrecję hormonu działającego przeciwstawnie do insuliny - czyli glukagonu. Spożycie samej leucyny nie zwiększa poziomu glukozy we krwi, a spożycie leucyny z glukozą powoduje, że odpowiedź glukozowa jest niższa - niż po spożyciu samej glukozy

tutaj badanie, które to potwierdza:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19013300 

Jak więc widać wpływ BCAA (leucyny) na poziom insuliny jest warunkowy i uzależniony np. od spożycia węglowodanów. Sprowadzanie działania BCAA jedynie do wpływu na insulinę jest nieporozumieniem, aminokwasy te bowiem posiadają dużo szersze właściwości.Zmieniony przez - KabaSss w dniu 2013-03-10 16:05:51
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 45 Napisanych postów 1907 Wiek 27 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 36081
w ketoze przechodzi przez około tydzien przy 0 węgli wiec glikogenu sie nie wypali w jeden trening bcaa moim zdaniem nie potrzebne mimo wszystko
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
marek.c I.H.S. TEAM
Ekspert
Szacuny 196 Napisanych postów 3297 Wiek 55 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 27967
Kolego sam podajesz ze zaleznosci w temacie BCAA /trening/ suplementacja (a raczej jej sensownosc ) jest wiele.
oczywiscie ze w 1 trening nie wypalisz calego glikogenu 9 wszak spamiesniu ktory jest poddany intensywnemu wysilkowi ( np trenujemy rece , glikogen jest spalany w miesniach rąk i nie ma mozliwosci 'pozyczenia " go np z nog ( moze isc z wątrej z praktyki : sens stosowania bcaa jest w konkretnych dawkach , np kolo 10g w porcji przed treningiem, wraz z innymi suplementami ( B alanina, Mg, cukry i inne) ale tez sens suplementacji BCAA wzrasta wraz z zaangazowaniem treningowym . konkretnie jesli ktos wykonuje series na ciezarach znacznie przekraczajacych wage jego ciala, daje z siebie naprawde duzo ) do tego stosuje saa ) suplementacja bcaa ma sens z racji ze zahamuje katabolizma miesniowy jak tez przśpieszy wzrost tkanki miesniowej po treningu. raczej nie kierowalbym sie tu badaniami ktore nie jasno okrslaja na kim byly robione ( waga , stopien wytrenowania sportowca ciezary jakie podnocil , serie, przerwy miedzyi , powwt i ich ilosc , rodzaj cwiczenia , dieta i inne ) a proponuje sie kierowac wlasnuymi doswiadczeniami ( np : stosujac przed treningiem 12 g bcaa, 4 g B alaniny, 0,5 g histydyny, i inne obserwuja lepsza kondycje siljak tez szybsza regeneracje miesniowa objaiwajaca sie mniejszymi i szybciej przychodzacymi xzakwasami po nowych cwiczeniach i wiekszych ciezarach) . zdecydowanie jestem za praktyka a nie za sama teoria .
pozdr
mc

IHS TEAM

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

wybor odzywek

Następny temat

Połączenie OxyElite Pro i Jack3d

Shaker