Dynia dostarcza nie tylko walorów smakowych, ale i wielu cennych wartości odżywczych. Wartościowy jest zarówno jej miąższ, jak i nasiona, czyli nic innego, jak powszechnie znane pestki dyni. To właśnie pestki dyni są jednym z najlepszych źródeł cynku. Czy warto włączyć pestki dyni do swojego menu? I co możemy zyskać spożywając je regularnie?

Zazwyczaj najbardziej skoncentrowanym źródłem składników odżywczych są nasiona roślin. Pestki dyni są bogate w białko, kwasy tłuszczowe omega-3, tłuszcze nienasycone, wapń, żelazo, witaminy z grupy B i beta-karoten. Przy ich regularnym, codziennym spożywaniu, szybko zaczniesz zauważać ich pozytywny wpływ na Twój organizm.

Oto 6 korzyści, jakie może przynieść spożywanie pestek dyni.

Mniejsze ryzyko chorób serca

Nasiona dyni są bogate w magnez, cynk, kwasy tłuszczowe, a także antyoksydanty, które są kluczowymi składnikami zdrowego serca. Wysoki poziom cholesterolu LDL („złego” cholesterolu) i wysokiego ciśnienia krwi prowadzi do rozwoju chorób serca.

Co mają z tym wspólnego pestki dyni? Kilka badań wykazało, że tłuszcz znajdujący się w tych nasionach może wpływać na obniżenie frakcji cholesterolu LDL. Wykazano również, że suplementacja olejem z pestek dyni wpływa na obniżenie ciśnienia krwi i zwiększenie poziom frakcji HDL („dobrego” cholesterolu) u kobiet po menopauzie.

Zauważono również, że tlenek azotu znajdujący się w nasionach dyni, a zwłaszcza w oleju z nasion dyni, wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, ułatwiając tym samym przepływ krwi i zapobiegając gromadzeniu się złogów w naczyniach krwionośnych.

Zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu II

Ludzie cierpiący na cukrzycę są znacznie bardziej narażeni na niedobory magnezu, niż osoby zdrowe. Wynika to z podwyższonego poziomu glukozy we krwi, który zwiększa utratę magnezu wraz z moczem, zmniejszając w ten sposób poziom magnezu we krwi. Nasiona dyni mają wysoką zawartość magnezu, około 262 mg w 100 g. Podczas, gdy dzienne zapotrzebowanie na magnez u kobiet wynosi około 320 mg, u mężczyzn 420 mg. 30 g pestek dyni pokrywa w 1/4 zapotrzebowanie na magnez u dorosłej kobiety. Codzienne spożywanie porcji pestek dyni może spowodować, że poziom cukru we krwi osiągnie zdrowy poziom, bez użycia leków.

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że nasiona dyni i inne produkty spożywcze pochodzące z dyni, takie jak sok dyniowy i olej z pestek dyni, mogą obniżyć poziom cukru we krwi.

Szczupła sylwetka

Nasiona dyni mają dużą ilość błonnika oraz mnóstwo witamin i minerałów, które pomagają utrzymać ciało w pełni zdrowia, a posiłki z ich dodatkiem są bardziej sycące. To z kolei pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała lub schudnąć w przypadku nadwagi.

Nasiona dyni są również bogate w fosfor, który kojarzony jest z utratą wagi. Badanie opublikowane w czasopiśmie Nutrition and Diabetes wykazało, że osoby z nadwagą, które przyjmowały przez 3 miesiące suplementy z fosforem, odnotowały  większy spadek masy ciała, BMI, obwodu talii i apetytu, niż osoby, którym podawano placebo.

szczupła sylwetka

Pomogą zmniejszyć stan zapalny organizmu

Nasiona dyni zawierają dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, co do których udowodniono, że zmniejszają sztywność mięśni, stawów i naczyń krwionośnych. Co więcej, obecność fosforu i cynku w pestkach dyni pomaga również utrzymać zdrowe i silne kości.

Jedno z badań wykazało, że podawanie oleju z pestek dyni szczurom, wpłynęło na zmniejszenie stanu zapalnego stawów u szczurów bez żadnych skutków ubocznych. W tym samym czasie innej grupie szczurów podawano leki przeciwzapalne. Tutaj również zaobserwowano zmniejszenie stanu zapalnego, jednak ta grupa doświadczyła negatywnych skutków ubocznych. Stwierdzono, że nawet, jeśli leki przeciwzapalne mogą zmniejszyć stan zapalny, to spożywanie oleju z nasion dyni może być równie korzystne, przy czym dużo bardziej bezpieczne dla zdrowia.

Mniejsze ryzyko rozwoju depresji i stanów lękowych

Nasiona dyni są doskonałym źródłem potasu, minerału, który pomaga regulować równowagę elektrolitową i kontrolować ciśnienie krwi. Kiedy całe ciało znajduje się w równowadze, prawidłowo funkcjonuje również nasz mózg, dzięki czemu ryzyko wystąpienia depresji i stanów lękowych jest mniej prawdopodobne.

Nasiona dyni zawierają również aminokwas zwany tryptofanem, który bierze udział w tworzeniu serotoniny w mózgu. Serotonina to bardzo ważny hormon wydzielany w podwzgórzu. Pełni rolę neuromediatora, który przekazuje informacje pomiędzy komórkami mózgowymi. Działa antydepresyjnie i reguluje pracę układu pokarmowego. Serotonina pomaga w stabilizacji nastroju, a także poprawia samopoczucie, sprzyja prawidłowemu trawieniu i zapewnia dobrej jakości sen. Osoby dostarczające wraz z dietą wyższe dawki tryptofanu, znacznie rzadziej cierpią z powodu depresji, drażliwości i lęku.

Będziesz zdrowszy!

Nasiona dyni są bogate w przeciwutleniacze, takie jak witamina E i karotenoidy, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za wszelkiego rodzaju choroby, które mogą atakować każdą tkankę w organizmie. Wolne rodniki mogą uszkadzać komórki, białka i DNA oraz powodować różnego rodzaju infekcje, nowotwory, a nawet przedwczesne starzenie się.

Podsumowując

Spożywanie pestek dyni może pomóc Ci w utrzymaniu szczupłej sylwetki, spowolnić proces starzenia się organizmu, zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów, cukrzycy typu II i chorób serca oraz depresji. Regularne spożywanie pestek dyni może również wpłynąć na poprawę Twojego humoru i samopoczucia oraz poprawić jakość snu. Chrup pestki dyni na zdrowie!