WAŻNE ZMIANY W JESIENNYM KALENDARZU IFBB

Jesienny kalendarz IFBB jest ważny nie tylko dlatego, że odbywają się w tym czasie wszystkie rodzaje Mistrzostw Świata, ale także dlatego, że dochodzi do ostatecznej rozgrywki o miejsca i wysokie nagrody finansowe w dorocznym Światowym Rankingu IFBB.

Zacznijmy od Mistrzostw Świata.

MŚ Fit Model – Ryga, 19-21października

MŚ w Fitness – Białystok, 26-28 października

MŚ w Kulturystyce i Puchar Świata w Fitness Plażowym – Benidorm, 09-11 listopada

MŚ Juniorów w Kulturystyce i Fitness – Quito (Ekwador), 01-03 grudnia

MŚ Weteranów w Kulturystyce i Fitness – ??, 07-10 grudnia

Tutaj po raz pierwszy pojawiają się MŚ Fit Model, które odbędą się w Rydze, ale dotyczą one jeszcze dość wąskiego grona zainteresowanych pań i ta konkurencja nie jest jeszcze objęta Rankingiem.

Białostockie Mistrzostwa Świata w Fitness będą zamykały Ranking 2018 we wszystkich konkurencjach fitness, za wyjątkiem fitness plażowego mężczyzn, dla którego imprezą końcową będzie Puchar Świata w Benidormie (Hiszpania), rozgrywany łącznie z MŚ w Kulturystyce. Skąd taka dziwna kombinacja? Otóż na Kongresie IFBB 2017 podjęto decyzję, że konkurencja fitness plażowe mężczyzn jak i fitness plażowe atletyczne zostaje przeniesiona do MŚ (i kontynentów) w Kulturystyce. Ta zmiana została wprowadzona pod naciskiem krajów muzułmańskich, które dążą do oddzielenia zawodów kobiet od zawodów mężczyzn, gdyż nie uczestniczą w zawodach kobiet, więc nie mają szans w punktacji drużynowej, natomiast wystawiają zawodników fitness plażowego. Ponieważ dla innych krajów jest to obojętne, nikt nie zgłaszał sprzeciwu. Ale ustalenia odnośnie konkurencji rozgrywanych na MŚ Fitness w Białymstoku były już poczynione, więc znaleziono takie salomonowe rozwiązanie. Oznacza to, że startując w Białymstoku, zawodnicy fitness plażowego uzyskają punkty do Rankingu takie jak na MŚ (14 punktów za zwycięstwo w kategorii + 5 punktów za overall). Natomiast na Pucharze Świata punkty są takie na innych zawodach, jednak ten Puchar może okazać się języczkiem u wagi w walce o końcowe lokaty w Rankingu, no i tam nastąpi ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród („czeków”).

Oczywiście, dla kulturystów i kulturystów klasycznych będzie to impreza zamykająca Ranking 2018. Warto też zauważyć, że na MŚ w Benidormie zadebiutuje nowa konkurencja męska – Classic Physique.

Na temat Mistrzostw Świata Juniorów (Ekwador) oraz Mistrzostw Świata Weteranów wiadomo jeszcze niewiele, ale tam punktów do Rankingu się nie przyznaje.

Na dzień dzisiejszy, o punkty do Rankingu można walczyć na następujących europejskich imprezach:

 • Tiger Classic Bukareszt, Rumunia 07-09 września
 • Diamond Cup Austria St. Poelten, Austria 14-16 września
 • Diamond Cup Warsaw Warszawa, Polska 21-23 września
 • Arnold Classic Europe Barcelona, Hiszpania 28-30 września
 • Nordic Fitness Expo Lahti, Finlandia 05-07 października
 • Diamond Cup Macedonia Skopje, Macedonia 12-14 października
 • Fitness Mania Classic III Kladno, Czechy 13-15 października
 • International Grand Prix of Russia Jekaterynburg, Rosja 19-21 października
 • World Fitness Championships Białystok, Polska 26-28 października
 • Diamond Cup Rome Rzym, Włochy 02-04 listopada
 • World Bodybuilding Championships Benidorm, Hiszpania 09-11 listopada
 • Men’s Physique World Cup Benidorm, Hiszpania 09-11 listopada

Tutaj ciekawą nowością jest pojawienie się imprezy Fitness Mania Classic III rozgrywanej w Kladnie, 25 km od Pragi, w Czechach. Odbędzie się ona w ten sam weekend co Diamond Cup w Macedonii, no ale to znacznie bliżej, i nie trzeba kupować biletu lotniczego. Kobiety mają więc 7 imprez przed MŚ w Białymstoku. Start na Diamond Cup w Rzymie (02-04 listopada) dawałby już punkty do Rankingu 2019. Mężczyźni mają o jedną imprezę więcej, gdyż dla nich Diamond Cup w Rzymie się jeszcze liczy do Rankingu 2018.

Ponieważ te europejskie imprezy odbywają się tydzień po tygodniu, więc nie ma czasu na start w imprezach na innych kontynentach. Jedyna możliwość, to wtedy, gdy zagraniczne imprezy odbywają się w środku tygodnia. Do takich należy Belt and Road Cup w Chinach (17-22 września) czy Diamond Cup w Iranie (10-12 października). No i ewentualnie sierpniowa impreza na Karaibach - Giovanni Arendsz Classic (Aruba, 24-26 sierpnia).

Wprowadzona ostatnio do kalendarza impreza w Luksemburgu - Painworld Cup (30 września) ma zasięg lokalny i nie daje punktów do Rankingu.

Tak więc jesienny kalendarz imprez IFBB jest korzystny dla zawodników europejskich, dając im szanse walki o punkty w Rankingu 2018 praktycznie co tydzień, bez konieczności latania na inne kontynenty.

Komentarze (0)