W sobotę, 18 maja, w godzinach południowych w Johannesburgu wielkie sukcesy odnosił na amatorskim Arnold Classic Africa nasz kulturysta klasyczny Damian Kuffel, a w godzinach wieczornych na scenę głównego audytorium Sandton Convention Centre na poziomie piątym wkroczyły zawodowe zawodniczki bikini fitness, aby walczyć o nagrody finansowe (10 000 USD do podziału) i punkty do Rankingu Elite Pro i ewentualny awans na listopadowe Mistrzostwa Świata Elite Pro w Tarragonie.

Wśród nich znalazła się jedyna polska zawodniczka Pro na tej imprezie, Renata Nowak. I swoim występem nawiązała do wcześniejszych sukcesów Kuffela. Walcząc w gronie 18 zawodowych gwiazd bikini fitness, Pani Renata spisała się świetnie, zajmując 2 miejsce!

A walka była bardzo zacięta i emocjonująca, gdyż czołowe zawodniczki zamieniały się miejscami z rundy na rundę. Jedynie zwyciężczyni, mniej znana Shelby Neves z RPA, utrzymywała się na prowadzeniu przez obie rundy. Po pierwszej rundzie na 2 pozycji znajdowała się mistrzyni świata z Białegostoku, Ramona Ziauberyte, na trzeciej - Jana Kuzniecowa z Rosji, a na czwartej – Renata Nowak. Każdą z nich dzielił 1 punkt różnicy (12:13:14), a dalsze zawodniczki miały zbyt dużą stratę, aby się liczyć w rozgrywce o medale.

Jednak Pani Renata się nie poddawała, robiąc wszystko, aby jak najlepiej wypaść w rudzie finałowej i sędziowie to dostrzegli, zmieniając kolejność zawodniczek na miejscach 2-4. Na koniec zawodów Nowak i Kuzniecowa miały po 15 punktów, a Ziauberyte spadła na 4 pozycję z wynikiem 16 punktów. I teraz trzeba było zastosować Metodę Porównywania Miejsc, aby rozstrzygnąć remis. Tutaj szczęście uśmiechnęło się do Polki i to ona została sklasyfikowana na drugiej pozycji! To dało nie tylko wymierne korzyści finansowe, ale i dodatkowe 4 punkty do Rankingu Elite Pro.

Pani Renata zaczęła tegoroczne starty od samego początku, czyli od pierwszych zawodów Elite Pro w tym roku, w greckim Nafplio. Ta inauguracja nie wypadła rewelacyjnie, gdyż skończyło się na 7 pozycji, a wygrała Ziauberyte. Na kolejnym turnieju, we francuskim Riversaltes (odbywał się w ramach IFBB Diamond Cup France, rozgrywanym w czasie Mistrzostw Polski w Kielcach) poszło juz znacznie lepiej i Pani Renata awansowała do ścisłej czołówki, zajmując 3 lokatę, za Oksaną Olejnik (Rosja) i Ivaną Escandar (Hiszpania). A teraz, w Johannesburgu, wyprzedziła i Ziauberyte, i Escandar, i dwie słynne Węgierki: Karinę Gavrikovą oraz Virag Kiss (wygrała Overall na Arnold Classic Europe 2016).

Sytuacja w bikini fitness Pro wygląda obecnie następująco:

Awans na Mistrzostwa Świata Elite Pro wywalczyły już (pierwsza trójka z poprzednich MŚ + wygrana na jednym z turniejów):

  • Oksana Brygidyr (Ukraina)
  • Ivana Escandar (Hiszpania)
  • Melina Kaltaniemi (Finlandia)
  • Jana Kuzniecowa (Rosja)
  • Kristina Narbutaityte (Litwa)
  • Shelby Neves (RPA)
  • Oksana Olejnik (Rosja)
  • Allison Testu (Portugalia)
  • Ramona Ziauberyte (Litwa)

W Rankingu prowadziła Karina Gavrikova (37 punktów) przed Renatą Nowak (23 punkty) i Andrą Vagur (16 punktów). Ale teraz Pani Renata zyskuje 16 punktów, a Gavrikova – 7 punktów za 6 miejsce, więc różnica między nimi zmaleje do 5 punktów (Gavrikova będzie miała 44 punkty, Nowak – 39 punktów), ale ważniejsze jest to, że dalsze zawodniczki w Rankingu nie zyskały żadnych punktów, toteż dystans między czołową dwójką a nimi się powiększył. Ostatecznie, z Rankingu na MŚ Elite Pro awansuje pierwsza dziesiątka, więc tutaj powinniśmy być spokojni o awans Pani Renaty (jeśli wcześniej nie wygra jakiegoś turnieju, co jest wielce prawdopodobne). A póki co, cieszmy się z tego, co już jest!

Zdjęcia (dzięki uprzejmości IFBB)

Renata Nowak (z lewej) ze srebrnym medalem. W środku Shelby Neves (1 miejsce), z prawej Jana Kuzniecowa (3 miejsce).

Renata Nowak (z lewej) ze srebrnym medalem. W środku Shelby Neves (1 miejsce), z prawej Jana Kuzniecowa (3 miejsce).

Finalistki bikini fitness Pro na zawodach Arnold Classic Africa (od lewej): Karina Gavrikova (6 miejsce), Ramona Ziauberyte (4 miejsce), Renata Nowak (2 miejsce), Shelby Neves (1 miejsce), Jana Kuzniecowa (3 miejsce), Ivana Escandar (5 miejsce).

Komentarze (0)