Nadchodzący weekend znowu obfituje w wielkie imprezy międzynarodowe IFBB.

Najbardziej prestiżowa to Arnold Classic Africa w Johannesburgu. Na zawody zgłosiły się reprezentacje 30 krajów, ale nie są one zbyt liczne, łącznie 116 zawodników i zawodniczek (w ubiegłym roku 20 krajów i 75 zawodników). Jednak według obietnic Wayne’a Prize’a – prezesa Federacji Południowoafrykańskiej – m jeszcze dojść około 300 zawodników z RPA. Udział Europy jest wyjątkowo skromny, co zapewne wiąże się z możliwością startu w tym terminie na dożo łatwiej dostępnym turnieju w Budapeszcie, na który zgłosiło się ponad 140 zawodników i zawodniczek z 18 krajów.

Z Polski do Johannesburga udaje się tylko aktualny mistrz Europy w kulturystyce klasycznej w open Damian Kuffel, którego wyjazd w całości zasponsorował PZKFiTS w uznaniu jego tegorocznych osiągnięć. W Johannesburgu Kuffel natknie się głównie na egzotycznych zawodników z Brazylii, Mozambiku, Tunezji i Egiptu, a z Europy pojawi się tylko Norweg Jarl Bjermeland. No i nie wiadomo, ilu zawodników zgłosi się z RPA. Na Arnold Classic Africa zabranie wielkich gwiazd IFBB, natomiast jest sporo średniej klasy zawodników. Duże reprezentacje wystawiły Angola (11), Ghana (17) i Mozambik (12). Dochodzi do tego Zambia (3). Widać więc jakieś pobudzenie sportów sylwetkowych w Afryce, choć można by liczyć na więcej. Wreszcie na tym kontynencie znajduje się aż 55 państw. I takie jest też główne założenie organizacji Arnold Classic Africa – zmobilizowanie państw afrykańskich do rywalizacji sportowej. Jak zwykle to bywa na Arnold Classic, będą zawodu w wielu różnych dyscyplinach, takich jak strongmen, trójbój siłowy, podnoszenie ciężarów, zapasy, karate, siłowanie na rękę, akrobatyka, boks, szermierka, siatkówka płazowa, badminton i – co jest pewnym zaskoczeniem – sporty zimowe: hokej na lodzie i łyżwiarstwo figurowe.

 • Nasza drużyna na Budapeszt liczy 10 osób:
 • Oliwia Mojsiej Bikini fitness +172 cm
 • Aneta Ratajczak Wellness fitness 163 cm
 • Nikoletta Sularz Wellness fitness 163 cm
 • Pawel Dyczek Men’s Physique +182 cm
 • Wojciech Jabłoński Men’s Physique +182 cm
 • Szymon Karelus Classic BB open
 • Damian Kosiec Classic BB open
 • Dawid Gwizdol Bodybuilding 80 kg
 • Mariusz Balazinski Bodybuilding 90 kg
 • Bartosz Kowalski Bodybuilding 100 kg

Jej największą gwiazdą jest mistrzyni Europy w wellness fitness w open, Nikoletta Sularz, która rusza do boju w walce o punkty w Rankingu IFBB 2019, który w roku ubiegłym wygrała. Teraz ma już na koncie sukces na Pucharze Prezydenta IFBB w Nafplio oraz dwa tryumfy na ME. Dobry początek. Na sukcesy mogą też liczyć mistrzowie Polski: Wojciech Jabłoński, Szymon Karelus i Dawid Gwizdol, ale pozostali uczestnicy to głównie medaliści lub finaliści MP, a więc stać ich na wiele.

Z gwiazd zagranicznych pojawi się mistrz Europy w fitness plażowym (182 cm) Oleg Danysz (Ukraina), mistrzyni Europy w fitness Michaela Pavleova (Słowacja), wicemistrzyni świata w bikini fitness Ievgeniia Filonenko (Ukraina) czy wicemistrzyni świata w fitness atletycznym Beata Harcos.

Komentarze (0)