Tak silnej reprezentacji na juniorski czempionat jeszcze nigdy nie mieliśmy.

Jadą w niej:

W tym gronie aż roi sie od gwiazd największego formatu! Zacznijmy od dwóch złotych medalistek poprzednich Mistrzostw: Natalii Czajkowskiej, która wygrała kategorię bikini fitness 16-19 lat, a potem także open. No cóż, ale przecież jest aktualną mistrzynią świata seniorek i wygrywa każde zawody, na których się pojawi. Na jesieni startowała na 3 imprezach: Diamond Cup w Libanie i w Warszawie oraz Arnold Classic Europe i wszystkie wygrała w kategoriach juniorek i seniorek. Czysty brylant! W jej ślady idzie kolejna juniorka bikini, Patrycja Słaby. Ona też broni złotego medalu z Quito, gdzie startowała w eksperymentalnie wprowadzonej kategorii 20-21 lat. W tym roku będzie to kategoria 21-23 lata, do 160 cm. Ale Patrycja także wygrywa już z seniorkami, czego dokonała na Arnold Classic Europe oraz niedawno na turnieju w Rzymie. Czy znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie jej zagrozić w Budapeszcie? Wątpię.

Znalezione obrazy dla zapytania world championship 2019 ifbb junior

Z poprzednich Mistrzostw w Ekwadorze mamy jeszcze dwie srebrne medalistki: Natalię Damek i Nikolettę Sularz. Dla Damek jest to ostatnia szansa na zdobycie juniorskiego „złota”, którego jedynie brakuje w jej kolekcji medali. Czy to się uda? W jej kategorii +166 cm startuje Czeszka Magdalena Fejfarova, z którą przegrała w roku ubiegłym oraz kolejna rewelacyjna Polka: Wiktoria Gąsior, która też potrafi z nią wygrywać. Walka będzie trudna, ale wszystko jest możliwe. Takie same szanse na sukces ma przebojowa Gąsior, która w jesiennym sezonie zadziwia formą i wynikami. Przegrana Sularz z Niemką Danicą Geier w roku ubiegłym to „wypadek przy pracy”. Potem Nikoletta wygrała Mistrzostwa Europy Juniorek i Seniorek - oba także w open. W tym roku wygrała wiele imprez dla seniorek i jest wiceliderką rankingu IFBB dla seniorek, ale czasami miewa słabszy dzień. Oby nie trafił się on w Budapeszcie! Pozostając przy bikini, naszym „asem w rękawie” może stać się Joanna Tańska w kategorii 166 cm. Ostatnio udawało się jej plasować w czołówce zawodów dla seniorek, więc wśród juniorek może na prawdę zamieszać!

A wśród juniorów mamy brązowego medalistę Mistrzostw Europy Pawła Kowalskiego (kulturystyka +75 kg) i rewelacyjnego Macieja Pietrewicza, który na Mistrzostwach Polski Juniorów wygrał wszystko, prezentując wyśmienitą formę. Tym razem zaprezentuje się w classic physique. Ciekawie zapowiada się też występ naszych dwóch młodych zawodników fitness plażowego: Michała Majewskiego i Dominika Maćkowiaka. Na FIWE w Warszawie Majewski w juniorach przegrał tylko z Adamem Piwko (który znowu gdzieś przepadł), a w seniorach był na 3 pozycji. Jednak na Mistrzostwach Polski Maćkowiak wygrał z nim w open! Obaj są utalentowani, mają zgrabne sylwetki, więc wszystko zależy od formy dnia. Na Mistrzostwach Polski Piotr Domagalski prezentował bardzo przyzwoitą formę w classic physique a teraz jeszcze ją „podostrzy”, startując w kulturystyce klasycznej. Jak widać z tego przeglądu, szans na medale mamy wiele i na pewno jakieś przywieziemy, tylko ile i jakiego koloru? Zawody będą rozgrywane w Budapeszcie na Uniwersytecie Wychowania Fizycznego (Testnevelési Egyetem), ul. Alkotás út 48, w sobotę i niedzielę, od godz. 10:00 rano. Powrót ekipy w poniedziałek rano, o 09:55 na Okęciu. 

Jeśli chodzi o całe Mistrzostwa, biorą w nich udział reprezentacje 36 państw, łącznie 246 zawodników i zawodniczek i są to największe Mistrzostwa Świata Juniorów od czasu odłączenia ich od Mistrzostw Świata Weteranów. Juniorzy młodsi 16-20 lat mają swoje odrębne kategorie open i po raz pierwszy cieszą się one wysokim zainteresowaniem, przynajmniej w kategoriach bikini (23 zawodniczki), fitness (21 zawodniczek) i fitness plażowym (8 zawodników). Sądzę, że powoli ten trend będzie się rozciągał także na inne kategorie. A grupie wiekowej 21-23 lata, mamy często dodatkowe kategorie wzrostowe, jak w bikini (160 cm, 166 cm, +166 cm) czy w fitness plażowym (174 cm, 178 cm, +178 cm). Najwięcej startujących zgłosiło się do konkurencji bikini fitness kobiet (86 zawodniczek) oraz fitness plażowe mężczyzn (47 zawodników). Konkurencje kulturystyczne zgromadziły na starcie 51 zawodników, a fitness 28 zawodniczek i 5 zawodników. Do tego dochodzi 17 zawodniczek fitness sylwetkowego i 12 zawodniczek wellness fitness. Węgrzy przygotowali także dodatkową atrakcję w postaci dwóch kategorii fit-model kobiet (seniorek), które są rozgrywane poza Mistrzostwami, ale uczynią je jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Wystąpi w nich 16 zawodniczek z 6 państw.

Komentarze (0)