Nadchodzący weekend w sportach sylwetkowych zaczął się już w czwartek zawodami Gulf Classic w Dubaju, które zakończą się w sobotę, ale tam nie startują nasi reprezentanci i w ogóle tylko nieliczni zawodnicy spoza Bliskiego Wschodu.

Natomiast w piątek prowadzona jest weryfikacja do Mistrzostw Świata Weteranów, które odbywają się w hiszpańskiej Tarragonie. Dołączono do nich Puchar Świata Juniorów, ale cieszy się on znikomym zainteresowaniem (8 zgłoszeń).

Natomiast Mistrzostwa Weteranów zgromadziły na starcie prawie 300 zawodników i zawodniczek i to będzie bardzo interesująca impreza, w której kluczową rolę odegra nasza 37-osobowa reprezentacja, najliczniejsza ekipa tych Mistrzostw!

W jej skład weszli:

W tej ekipie jest wiele gwiazd największego formatu. Po kolei:

W bikini fitness 35-39 lat, do 163 cm, Katarzyna Dmochewicz będzie broniła srebrnego medalu. Nie miała ostatnio najlepszej passy, ale od Mistrzostw Świata w Fitness minęło kilka tygodni, był więc czas na doszlifowanie formy. Ludmiła Wojdak była w finale ME, może powtórzy ten sukces i na MŚ. Główne rywalki to czołówka z ME: Radka Szombathova, Jekaterina Fiedorowa, Mervi Kuorilehto i brązowa medalistka poprzednich MŚ, Sandra Bartova.

W bikini fitness 35-39 lat, powyżej163 cm mamy finalistkę ME, Maję Olszewską oraz 8 zawodniczkę MŚ, Annę Biedną. Obie mogą powalczyć o finał. Tutaj pojawia się niezrównana tryumfatorka Rankingu 2018, Oksana Olejnik, a także mistrzyni Europy, Anita Kuczmanova.

W bikini fitness powyżej 45 lat wystawiamy mistrzynię Europy, Katarzynę Kowalik. Napotka ona mistrzynię świata Annę Prochorową oraz brązową medalistkę ME, Lindę Sonntag.

Fitness sylwetkowe 35-39 lat: bodajże największa gwiazda w tej drużynie, aktualna jeszcze mistrzyni świata w overall, Katarzyna Dudek. Z ubiegłorocznych jej konkurentek pojawi się tylko brązowa medalistka Diana Petry. Ale dochodzą dobre zawodniczki, które w ubiegłym roku nie startowały bądź dopiero weszły w wiek weteranek: Olga Szestopierowa, Alexandra Hipwell czy Marisa Lobato.

Fitness sylwetkowe 40-44 lata: reprezentuje nas Joanna Ucińska, która przy odrobinie szczęścia może zajść wysoko. Jej główne rywalki to wicemistrzyni świata Ksenia Kisielewa, wicemistrzyni Europy, Tatiana Boczarowa i debiutująca wśród weteranek Niemka Melanie Niebergall.

Kulturystyka klasyczna 40-44 lata: kolejny ubiegłoroczny mistrz świata w overall, Marcin Łopucki. Jego najgroźniejsi rywale to mistrz Europy Manuel Sanchez oraz… drugi Polak, brązowy medalista ME: Rafał Frydrychowicz. Tu są wielkie szanse na medale.

Classic Physique: pierwszy raz na MŚ, więc obsada jeszcze dość skąpa. W kategorii 40-44 lata wystawiamy dwóch Polaków: Andrzeja Hurysza i Jacka Patorskiego. Hurysz to wicemistrz świata w kulturystyce 40-44 lata, do 70 kg. Zawodnik o bardzo wysokim poziomie sportowym, zawsze gotów do walki o medale. Ale w tej kategorii jest tylko trzech zawodników, więc mogą ją połączyć z kolejną, 45-49 lat lub nawet zrobić jedno open +40 lat. Tak, czy owak, szanse na zloty medal są ogromne.

Kulturystyka 40-44 lata: dla nas najbardziej interesująca jest kategoria do 90 kg, gdzie występuje mistrz Europy seniorów, Krzysztof Skryplonek, a także znany z wysokiej formy Adrian Krawczyk. Spotkają mistrza Europy Zbynka Ceradsky’ego, finalistę MŚ, Romana Skalsky’ego i drugiego zawodnika Arnold Classic Europe 2017, Gianni Iacono. W kategorii +90 kg pojawi się Arkadiusz Bortel, który miał bardzo udany jesienny sezon (w Zabrzu wygrał ze Skryplonkiem!), więc może powalczyć nawet o zwycięstwo, tym bardziej, że przeciwnicy są średniej klasy. Najbardziej znany to wicemistrz Europy 2017, Peter Baers.

Kulturystyka 45-49 lat: zaczynamy od wagi do 90 kg i wytaczamy najcięższe działa: dwóch medalowych Sebastianów: Szmyta i Kukucia. Jeśli Szmyt będzie w takiej formie jak na Arnold Classic (gdzie wygrał kat. 90 kg seniorów oraz weteranów) to nikt mu nie zagrozi, a w jego zasięgu jest także overall. Kukuć to aktualny wicemistrz Europy (+90 kg). Do tego dojdzie inny wicemistrz Europy Martin Koslowski (do 90 kg), zwycięzca Arnold Europe 2016, Ralf Szesny i finalista MŚ, Jose-Luis Ortiz. Ciekawa rywalizacja, ale wszyscy są do ogrania, gdy Polacy będą w szczycie formy.

Dużo trudniejsze zadanie mają Arkadiusz Różański i Wiesław Cisowski w kategorii +90 kg. Tutaj pojawi sie więcej gwiazd: świetni Hiszpanie: Francisco Corral (wygrał ACE) i Alberto Machado (z nim Kukuć przegrał na ME), brązowy medalista MŚ Ilario Rongioletti oraz były mistrz Europy seniorów Martin Drab, który wrócił na scenę po wielu latach przerwy i w Opavie pokonał w open Bartosza Kowalskiego.

Kulturystyka powyżej 55 lat, do 75 kg wystąpi aktualny wicemistrz Europy i 4 zawodnik świata, Albert Szczygielski. Jest tylko sześciu zawodników, ale to trudni rywale, jak wielokrotny mistrz Europy i świata Werner Zenk czy wicemistrz świata Michel Vossier. W kategorii powyżej 75 kg wystawiamy byłego mistrza Europy Wojciecha Wasilewskiego oraz Grzegorza Drozda. Ta kategoria liczy aż 16 startujących, w tym takie sławy jak wielokrotni mistrzowie świata Thomas Scheu, Alexander Jaszankin i Rafael Vera, aktualny mistrz Europy Roberto Massagli czy regularny medalista Aivars Visockis.

Fitness plażowe mężczyzn 40-44 lata: wystawiamy aż pięciu zawodników: Damian Gajewski, Jarosław Gdak, Jacek Kocki, Janusz Gawron i Dariusz Skraba. Kocki to 5 zawodnik świata z ubiegłego roku, który będzie miał możliwość rewanżu na 4 zawodniku, Itsuki Saeki. Ale dochodzi mistrz Europy Ricardo Ferreira, brązowy medalista Sergio Violero oraz pierwsza dwójka z Arnold Classic Europe: Mario Paez z dalekiego Paragwaju i Maurizio Pellizzeri z Italii. Wicemistrz świata z tej kategorii, Piotr Zieliński, przenosi się do grupy 45-49 lat. Tam spotka mistrza Europy i wicemistrza świata Antonio Damiano. Tu startuje też drugi Polak: Radosław Siciun.

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się

Ta analiza wykazuje, że mamy wiele szans na zdobycie medali, nawet tych najcenniejszych, a reszta zależy od formy naszych reprezentantów oraz formy ich rywali. IFBB zapowiada transmisję online, więc jak ktoś ma trochę wolnego czasu, to warto odwiedzić stronę IFBB, gdzie ma być odpowiedni LINK

Komentarze (0)