Jesienny sezon startowy IFBB trwa w najlepsze, aczkolwiek liczba startujących nie jest już tak duża jak w październiku. W nadchodzący, pierwszy grudniowy weekend, znowu pojawiają się trzy międzynarodowe imprezy: Mistrzostwa Świata Juniorów w Quito, Diamond Cup w Kijowie oraz Mistrzostwa Krajów Śródziemnomorskich w Portugalii.

event ifbb

Nas najbardziej interesują Mistrzostwa Juniorów, gdyż tylko tam wystąpi nasza reprezentacja. Na te zawody swoje drużyny zgłosiło 28 krajów, łącznie dokładnie 100 zawodników i zawodniczek. Razem z juniorami wystąpi jeszcze 33 weteranów w rozgrywanym łącznie Pucharze Świata Weteranów.

Polska będzie reprezentowana przez siódemkę utytułowanych juniorek i juniorów:

Z kim przyjdzie im walczyć?

Po raz pierwszy IFBB eksperymentuje z podziałem juniorów na więcej grup wiekowych. Pojawiły się więc kategorie 16-19 lat, 20-21 lat i 22-23 lata, ale nie we wszystkich konkurencjach, tylko tych najbardziej popularnych. Okazało się, że szczególnie w fitness juniorek, bikini fitness i fitness plażowym juniorów ten podział został ładnie „zagospodarowany” przez federacje narodowe, a gdyby zawody odbywały się w Europie, byłoby jeszcze więcej startujących (w ubiegłym roku na MŚ w Rumunii startowało dwa razy więcej juniorów).

W kategorii fitness juniorek 16-20 lat Aleksandra Kępa nie ma łatwego zadania, gdyż zmierzy się ze świetnymi Węgierkami i Słowaczkami, w tym z pierwszą trójką poprzednich MŚ: Kristina Juricova, Karolina Holbova, Karin Suchomelova oraz mistrzynią Europy, Panną Frauenberger z Węgier. No, ale nasza młoda zawodniczka pokazała już, że potrafi wygrywać z najlepszymi.

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się, drzewo, na zewnątrz i przyroda

W kategorii bikini fitness 16-19 lat wystawiamy dwie świetne juniorki: aktualną mistrzynię świata seniorek Natalię Czajkowską i aktualną mistrzynię Europy juniorek Patrycję Słaby. Najgroźniejszą ich rywalką będzie Słowaczka Zuzana Kardosova, aktualna wicemistrzyni świata juniorek i czwarta zawodniczka świata wśród seniorek. Ta grupa juniorek wydaje się być dużo silniejsza niż starsze grupy, gdzie większość gwiazd przeszła akurat do grona seniorek. W grupie 20-21 lat zdecydowaną faworytką wydaje się być mistrzyni świata seniorek, Arida Muru z Estonii. Grupę

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się, stoi

22-23 lata rozbito na dwie kategorie: do 164 cm i powyżej 164 cm. W kategorii wyższej występuje nasza brązowa medalistka poprzednich MŚ, Natalia Damek. Ale, póki co, są tam jedynie cztery zawodniczki, więc obie te kategorie wzrostowe mogą zostać połączone, jeśli pomiar wzrostu na weryfikacji nie wprowadzi tu żadnych zmian. Damek jest faworytką w swojej kategorii, a w grupie niższej – mistrzyni Ameryki Południowej, Maria Paz z Paragwaju.

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się

Konkurencja wellness fitness juniorek będzie po raz pierwszy rozgrywana na MŚ. Nie było jej także na ostatnich ME. W gronie siedmiu zawodniczek wstępuje nasza mistrzyni Europy seniorek i liderka Rankingu IFBB 2018, Nikoletta Sularz. Ale jest też brązowa medalistka MŚ seniorek, Danica Geier z Niemiec, która w Białymstoku wygrała z Sularz (5 miejsce). To będzie ciekawy rewanż. A ponadto pięć zawodniczek z Ameryki Południowej, z których najbardziej znane to: mistrzyni kontynentu, Rosywill Maza z Wenezueli oraz brązowa medalistka Yi-Mey Chavez z Ekwadoru. Bardzo silna obsada!

W fitness juniorów ustalono dwie kategorie: 16-21 lat i 22-23 lata. W tej młodszej występuje nasz brązowy medalista ME Juniorów, Dominik Jewiak. Ale jest tam jeszcze tylko drugi zawodnik, Haktan Mercan z Turcji, który na ME był siódmy. Trudno przewidzieć jaką decyzję podejmie sędzia główny w Quito, czy połączy tę kategorię z kategorią starszą, czy też nie. W grupie starszej są tylko trzej zawodnicy, ale w tym dwie wielkie gwiazdy: aktualny mistrz świata seniorów Michal Barbier ze Słowacji oraz aktualny mistrz świata juniorów, Lucian Popa (kilka dni temu wygrał Puchar Świata w Cluj-Napoca).

Obraz może zawierać: 3 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i tekst

W kategorii fitness plażowego 16-19 lat, gdzie występuje Sandro Sołowiej, jest łącznie czterech zawodników. Poza Polakiem, wszyscy nowi, jeszcze bez osiągnięć. W kategorii wyższej, pięciu zawodników, również bliżej nieznanych.

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się

Inne gwiazdy? W kulturystyce klasycznej Erick Sanchez z Gwatemali – szósty zawodnik MŚ seniorów i ósmy w Rankingu IFBB 2018 oraz mistrz Ameryki Południowej juniorów, Sebastian Barbadillo z Peru. W kulturystyce juniorów do 75 kg na liście startowej widzimy mistrza świata juniorów, Hiszpana Pedro Gallardo oraz mistrza Ameryki Południowej w overall Eisera Caicedo z Kolumbii. W wadze ciężkiej, mistrza Ameryki Południowej, Jonathana Hurtado z Boliwii. Szkoda, że na Mistrzostwach zabraknie drużyny Litwy (zapewne ze względów finansowych), gdyż Litwini mają kilkoro świetnych, utytułowanych juniorek i juniorów.

Ze względu na ograniczoną liczbę startujących, całe Mistrzostwa zostaną rozegrane w sobotę, 1 grudnia br.

Komentarze (1)
Lorenohd

Sandro ich tam zje ! W Gorzowie pokazał swoją najlepsza życiową formę , która pewnie jeszcze miesiąc dopieszczał będzie Mistrzem Świata !!!

1