Tradycyjnie już, Debiuty 2020 otwierają tegoroczny sezon startowy PZKFiTS w kulturystyce i fitness. Tym razem odbędą się na dobrze znanych środowisku obiektach Targów Kielce, ale nie na hali wystawowej, tylko w Centrum Kongresowym przy ul. Zakładowej 1. Zawody potrwają od 28 lutego do 1 marca, a warto pamiętać, że ten rok jest przestępny, mamy więc także dzień 29 lutego (sobota).

W piątek, w godzinach popołudniowych (17:00-20:00) będzie prowadzona weryfikacja startujących, a na występy na scenie przewidziana jest sobota i niedziela.

Zawody będą przeprowadzone w 13 konkurencjach IFBB i obejmą 26 kategorii. Najbardziej rozbudowane jest bikini fitness kobiet, gdyż cieszy się największą popularnością. Tym razem będzie rozgrywane aż w 6 kategoriach: 160 cm, 163 cm, 166 cm, 169 cm, 172 cm, +172 cm. Fitness plażowe mężczyzn będzie miało 4 kategorie: 174 cm, 178 cm, 182 cm, +182 cm, a kulturystyka klasyczna 3 kategorie: 175 cm, 180 cm, +180 cm. Kulturystykę zredukowano do 3 kategorii: 80 kg, 90 kg i +90 kg, aby zapewnić równiejszy rozdział zawodników między kategoriami. Fitness sylwetkowe kobiet ma dwie kategorie: 163 cm i +163 cm.

Inne konkurencje będą rozgrywane w jednej kategorii open: fitness kobiet i mężczyzn, fit-model kobiet i mężczyzn, wellness fitness kobiet, fitness atletyczne kobiet, fitness plażowe atletyczne mężczyzn i classic physique mężczyzn.

Zasady uczestnictwa są podobne jak w roku ubiegłym: nie mogą brać udziału osoby, które kiedykolwiek startowały w dowolnej dyscyplinie z zakresu kulturystyki i fitness, z tym, że rozszerzono to na wszystkie imprezy, także spoza kalendarza PZKFiTS. Unika się w ten sposób sytuacji, gdy na Debiuty przyjeżdża doświadczony zawodnik, który dotychczas startował na różnych imprezach poza PZKFiTS, a teraz „udaje” debiutanta. Związek stanął na stanowisku, że na Debiutach mają startować tylko autentyczni debiutanci, po raz pierwszy wychodzący na scenę, dzięki czemu będzie to impreza dająca wyrównane szanse wszystkim startującym, odkrywająca nowe, prawdziwe talenty. A tych nie brakuje!

Zobaczmy, jakie „perełki” sportów sylwetkowych ujawniły się na Debiutach w ciągu ostatnich 2 lat:

Nikoletta Sularz - wygrywa kategorię wellness na Debiutach 2018, dwa miesiące później zostaje mistrzynią Polski, za kolejne 2 tygodnie - mistrzynią Europy. Bierze udział łącznie w 9 imprezach międzynarodowych, zostając najlepszą zawodniczką świata w Rankingu IFBB 2018! Nikt jeszcze w historii naszych sportów sylwetkowych nie zrobił tak błyskawicznej kariery. Jeszcze tylko dodam, że w 2019 r została mistrzynią Europy juniorek i seniorek w open oraz mistrzynią świata juniorek i seniorek.

Patrycja Słaby - wygrywa kategorię bikini fitness do 163 cm na Debiutach 2018, potem jest 3 na Mistrzostwach Polski. Po 2 tygodniach zostaje mistrzynią Europy juniorek, a za kolejne pół roku - mistrzynią świata juniorek. Jesienny sezon startowy 2019 zaczyna od błyskotliwego zwycięstwa na Arnold Classic Europe w kat. 160 cm seniorek. Potem zdobywa brązowy medal na MŚ Juniorek w Budapeszcie i srebrny medal na MŚ Kobiet w Bratysławie (a po 1 rundzie była nawet na prowadzeniu!).

Katarzyna Boik - to przykład udanego debiutu w wieku średnim, 40 lat. Na Debiutach 2018 jeszcze nie błyszczy (6 miejsce), ale potem jedzie na Mistrzostwa Europy i zdobywa złoty medal w kategorii bikini fitness weteranek 40-44 lata.

Rafał Frydrychowicz - udany debiut w wieku 44 lat. Jest 2 w kulturystyce klasycznej +180 cm. Za 3 miesiące jedzie na Mistrzostwa Europy i zdobywa brązowy medal w kulturystyce klasycznej 40-44 lata. Na Mistrzostwach Świata jest 5 w tej samej kategorii. Na Arnold Classic 2019 jest 2 w kulturystyce weteranów 45-49 lat, +90 kg a na Mistrzostwach Świata - 5 w nowej, trudnej kategorii kulturystów +40 lat open.

Kamil Papros - mając 36 lat, zaczyna od zwycięstwa na Debiutach 2018 w kulturystyce do 90 kg. Za 2 miesiące zostaje wicemistrzem Polski w kategorii 95 kg (za Sebastianem Szmytem). W 2019 r wygrywa zawody w Grodzisku (kulturystyka 100 kg), a potem… ma pecha: na Mistrzostwach Polski przychodzi mu rywalizować w kategorii 100 kg z późniejszym Mistrzem Europy Bartoszem Zimnym oraz późniejszym mistrzem Europy i świata Danielem Poniedziałkiem. Jest świetnie przygotowany, ale cóż, kończy na 3 miejscu. Jednak już tydzień później, na Słodkiewicz Classic, udaje mu się rozdzielić dwóch wielkich mistrzów - jest drugi, za Zimnym, ale przed Poniedziałkiem (przy remisie punktowym). Tymi wynikami potwierdził swoją wielką klasę. Z ciekawością czekamy na jego debiut międzynarodowy, na który sobie już w pełni zasłużył.

Bartosz Bartkowski - na Debiutach 2019 wygrywa fitness plażowe do 174 cm. Za 2 miesiące sięga po tytuł mistrza Polski w kategorii 176 cm, a za kolejne 2 tygodnie po tytuł mistrza Europy juniorów +174 cm oraz mistrza Europy seniorów 176 cm.

Ewelina Weiss - jako 17-letnia junioreczka, na Debiutach 2019 zajmuje 2 miejsce w kategorii bikini do 168 cm, za nie mniej utalentowaną Vanessą Skibińską, ale na zawodach w Grodzisku kolejność jest odwrotna. Mistrzostwa Polski w Fitness przynoszą jej srebrny medal wśród seniorek (za Kingą Bafią) a tydzień później wygrywa Słodkiewicz Classic i kończy wiosenne starty. Jesienią pojawia się na Mistrzostwach Polski Juniorek, gdzie zajmuje 2 miejsce w kategorii 16-20 lat, za niepokonaną Natalią Czajkowską. Potem obie jadą na MŚ Juniorek do Budapesztu i obie… wracają ze złotymi medalami (startując w innych kategoriach wzrostowych)! To tylko potwierdza niesamowite predyspozycje Ewelinki do sportów sylwetkowych.

Vanessa Skibińska - jako dopiero zaczynająca starty 16-latka, wygrywa kategorię bikini do 168 cm na Debiutach 2019, ale kilka tygodni później, na zawodach w Grodzisku, zamieniają się miejscami z Weiss. Na Mistrzostwach Polski wywalcza brązowy medal wśród seniorek, a za 2 tygodnie jedzie na ME Juniorek, gdzie zajmuje 4 lokatę w kategorii 16-20 lat, będąc najmłodszą zawodniczką w gronie 22 startujących. Wszystko przed nią!

Dominika Bilska - na Debiutach 2019 zajmuje 2 miejsce w kategorii fit-model kobiet open. Po 2 miesiącach zdobywa tytuł mistrzyni Polski, a następnie jedzie na Mistrzostwa Europy do Rygi, z których przywozi srebrny medal, przegrywając jedynie dwoma punkcikami z Rosjanką Jekatieriną Neuyminą.

A jak będzie w tym roku? Na odpowiedź trzeba poczekać do 1 marca. Ale jest jeszcze jedna bardzo interesująca wiadomość: IFBB uruchamia w tym roku całą serię zawodów dla debiutantów! Teraz debiutanci nie będą już musieli od razu rywalizować z doświadczonymi mistrzami, ale będą mogli przez rok startować w gronie równych sobie debiutantów z całego świata!

Zaczniemy od Europy. Już miesiąc po naszych krajowych Debiutach, 28-29 marca, pierwsze międzynarodowe zawody IFBB dla debiutantów - IFBB Beginner’s Cup - zostaną rozegrane w Luxemburgu przy okazji IFBB Bellux Cup. Obejmą 7 konkurencji i 18 kategorii, w tym kategorie przeznaczone tylko dla juniorów (16-23 lata) w bikini fitness oraz fitness plażowym. A więc start na tegorocznych Debiutach w Kielcach otworzy przed debiutantami nowe, międzynarodowe możliwości!

Założenia IFBB są następujące:

Debiutantem jest ktoś, kto pierwszy raz w życiu wychodzi na scenę zawodów w sportach sylwetkowych. Ten etap będzie rozgrywany na poziomie imprez krajowych, a Federacje Narodowe dopilnują, aby było to przestrzegane.

Status „debiutanta IFBB” trwa przez cały rok kalendarzowy, do 31 grudnia danego roku, w którym nastąpił start. Obliguje to do tego, aby krajowe zawody dla debiutantów rozgrywane były na początku roku kalendarzowego.

Debiutanci muszą być zrzeszeni w swojej Federacji Narodowej (w naszym przypadku w PZKFiTS), która będzie zgłaszała ich na zawody międzynarodowe. Liczba startujących z jednego kraju jest nielimitowana.

Międzynarodowe zawody dla debiutantów mogą być organizowane w połączeniu z innymi zawodami z kalendarza IFBB, jak np. seria Diamond Cup i debiutanci będą mogli startować w obu imprezach jednocześnie.

Przy odpowiednio dużym zainteresowaniu ze strony debiutantów, będzie rozważana możliwość organizacji Mistrzostw Kontynentalnych dla debiutantów.

Oprócz zawodów dla debiutantów, debiutanci mogą startować we wszystkich innych zawodach z kalendarza IFBB, a więc także na ME i MŚ, jeśli się zakwalifikują.

Wygląda to ciekawie i stwarza nowe perspektywy kariery sportowej dla debiutantów, ułatwiając im tym samym wejście w świat wielkiego sportu.

Komentarze (0)