W Polsce mieliśmy pierwszą wielką tegoroczną imprezę międzynarodową - IFBB Diamond Cup Ptak Warsaw Expo, a w Republice Południowej Afryki była w tym samym czasie rozgrywana inna wielka impreza IFBB – Arnold Classic Africa w Johannesburgu.

I tak się złożyło, że był na niej miły polski akcent: nasza jedyna reprezentantka na tej imprezie, Kalina Zygowska, tryumfowała w kategorii fitness kobiet open, rywalizując z południowoafrykańskimi gwiazdami. Ogólnie, startowało 250 zawodników i zawodniczek z 20 krajów. Impreza jest największym wydarzeniem w sportach sylwetkowych w Afryce i daje szansę startu reprezentantom środkowej i południowej Afryki, którzy na inne zawody międzynarodowe póki co nie przyjeżdżają. Można na niej zobaczyć czarnoskóre piękności z Angoli, Ghany, Kenii, Mozambiku, Zambii czy Zimbabwe.

Na poprzednich edycjach tej imprezy reprezentanci tych krajów zajmowali zwykle ostatnie miejsca, ale w tym roku zaczęli już sięgać po medale, korzystając z mniej licznej obecności drużyn z krajów Zatoki Perskiej. Za największą sensację uważam wyniki kategorii open (overall) w kulturystyce: dwa pierwsze miejsca przypadły Ghanie i Angoli, a kolejne dwa złote medale zdobyli kulturyści z Mozambiki i Angoli. Najlepszym kulturystą całej imprezy został Cyrill Kofi Adja z Ghany. Dwa złote medale w fitness plażowym przypadły Ghanie i Mozambikowi.

Wielką gwiazdą bikini fitness była aktualna mistrzyni Europy, Oksana Olejnik z Rosji, która wygrała kategorię bikini fitness overall, a także bikini weteranek (17 zawodniczek). W kategorii wellness fitness open wszystkie trzy medale dla zawodniczek z Angoli! Czyżby miały genetykę podobną do Brazylijek? A może to dawne Murzynki z Afryki, przetransportowane do Brazylii jako niewolnice, zaszczepiły tam swoją, afrykańską genetykę (masywniejszy obszar bioder, ud i pośladków)?

ELITE PRO JOHANNESBURG

Jak to się ostatnio często dzieje, amatorom, którzy zdobyli prawo przejścia do Elite Pro, zezwolono od razu na uczestniczenie w zawodach Elite Pro. Skorzystała z tego Kalina Zygowska, ale dla niej jeszcze za wcześnie na rywalizację z mistrzyniami Pro (6 miejsce). Na zawodach Elite Pro największy sukces spośród naszych reprezentantów odniósł kulturysta Andrzej Kołodziejczyk, zajmując 2 miejsce w kategorii +90 kg. Jacek Ratusznik i Adrian Cyronek zakończyli udział na 6 i 7 miejscu w kulturystyce klasycznej, a Paula Mocior była 5 w bikini fitness, remisując 12:12 z Mariną Mocanu (4 miejsce).

Komentarze (0)