Hobby kojarzy nam się z czymś przyjemnym, czymś całkowicie ‚naszym’, miejscem do którego możemy uciec od codziennej rutyny i w przyjemny dla sposób spędzić wolny czas. Okazuje się, że Twoja pasja może w znaczny sposób wpłynąć na Twoją osobowość i poprawić jakość życia.

Oto 5 powodów, dla których warto mieć hobby:

Zmienia złe nawyki

Poświęcanie czasu na swoją pasję powoduje, że mniej czasu spędzamy odpoczywając biernie przed telewizorem czy komputerem, co ma wiele korzyści dla naszego zdrowia. Emitowane przez ekrany niebieskie światło uszkadza wzrok, a długie siedzenie przed telewizorem czy komputerem może przyczynić się do problemów z kręgosłupem i nadwagą.

Poprawia jakość życia

Życie bez pasji jest nudne i wyczerpujące. Spędzanie czasu na robieniu czegoś, co nie jest pracą ani obowiązkiem, daje nam satysfakcję z życia i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi. Przeznaczanie czasu na hobby pozwala nam spełniać się wewnętrznie oraz poprawia naszą kreatywność. Rozwijanie kreatywności poprzez hobby może przełożyć się bezpośrednio na kreatywność w pracy, a ta umiejętność jest niezwykle ważna w dzisiejszym świecie biznesu.

hobby jakość życia

Pomaga kreować lepszą osobowość

Nigdy nie wiesz, jak dobry w czymś jesteś, dopóki nie podejmiesz wyzwania. Hobby poszerza nasze horyzonty i pozwala nam poznać samych siebie. Różne pasje wymagają różnych predyspozycji, które pozwalają nam poznać swoje granice, a bycie dobrym w czymś i uczenie się czegoś nowego jest bardzo satysfakcjonujące i daje nam uczucie spełnienia. Pewność siebie, którą zyskujesz dzięki swoim pasjom, często odzwierciedla się w życiu osobistym i w pracy.

Zwalcza stres

Twoja pasja powinna być dla Ciebie przyjemnością, która pomoże Ci oderwać się od rzeczywistości, od codziennych obowiązków i negatywnych emocji. Hobby jest idealnym rozwiązaniem na odreagowanie pracy czy problemów osobistych. Kiedy kierujemy całą naszą uwagę na coś, co robimy dla własnej, niewymuszonej przyjemności, uczucie stresu całkowicie nas opuszcza. Wyjście na ryby czy na siłownię pozwolą Ci na zmianę otoczenia i całkowite odcięcie się od stresowej sytuacji w pracy czy w domu.

Poprawia zdrowie

sport hobby

Poświęcanie wolnego czasu na swoje przyjemności dodaje nam pewności siebie oraz podnosi wewnętrzną samoocenę, co sprawia, że lepiej odnajdujemy się w społeczeństwie i w domu. Spełnianie się w pasji eliminuje poczucie bezwartościowości i zwątpienia, co sprawia, że jesteśmy mniej podatni na depresje. Dodatkowo twórcze hobby, takie jak malowanie, ogrodnictwo lub obróbka drewna, pomaga zachować sprawność mózgu w miarę starzenia się, a uprawianie sportów pomaga kształtować zdrowe i mocne ciało.

Podsumowanie

Znalezienie nowego hobby nie zawsze jest łatwe. Nie możesz po prostu zmusić się do polubienia czegoś, warto próbować różnych rzeczy. Jeśli jeszcze nie znalazłeś swojej pasji, to nic straconego. Możesz zapisać się na zajęcia, które brzmią interesująco albo zapytać znajomych, co lubią robić. Kluczem do znalezienia nowego hobby - i zakochania się w nim - jest zachowanie otwartości umysłu i chęć spróbowania czegoś nowego.

Komentarze (0)