Opisane ćwiczenie nie ma zastępować martwego ciągu na prostych nogach, rumuńskiego martwego ciągu, skłonu dzień dobry, ćwiczenia typu żuraw (wykonywanego na ławce rzymskiej, ze sztangą lub przy drabinkach) i innych ruchów wiążących się z wyprostem stawu biodrowego.

  1. Uginanie nogi stojąc z gumą oporową - zaangażowane mięśnie
  2. Uginanie nogi stojąc z gumą oporową - prawidłowe wykonanie
  3. Uwagi i sugestie

Uginanie nogi stojąc, z gumą oporową może się nadawać jako ćwiczenie wstępne, dla osób, które do tej pory nie miały zbyt wiele wspólnego z treningiem. Jest też dobrą formą rozgrzewki przed martwym ciągiem, przysiadami, wykrokami i innymi ćwiczeniami angażującymi przednią i tylną część uda.

Uginanie nogi stojąc z gumą oporową - zaangażowane mięśnie

Uginanie nogi stojąc z gumą oporową - prawidłowe wykonanie

uginanie nogi stojąc z gumą oporową

Zaczep gumę np. o drabinki lub maszynę, a drugi koniec o pracującą nogę.

Uginaj kolano, przyciągając stopę w kierunku pośladków. Opuść w wolnym tempie.

Uwagi i sugestie

Ze względu na siłę mięśni tylnej części uda jest mało prawdopodobne, by guma oporowa wystarczyła na długo. Dlatego można przejść na wyciąg lub inny wariant ćwiczenia na maszynach (uginanie w leżeniu, uginanie siedząc). Jeśli jesteś w stanie wykonać więcej niż 12-15 powtórzeń, to ćwiczenie jest za łatwe i należy zwiększyć ciężar roboczy. Optimum to 8-10 powtórzeń w jednej serii ćwiczenia. 

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)