Jest to ćwiczenie inne niż przysiad bułgarski. W przysiadzie bułgarskim noga zakroczna jest umieszczona niżej, w przysiadzie z nogą np. na ławce, wyżej. W przysiadzie bułgarskim kontakt z podwyższeniem mają palce i poduszka stopy, w przysiadzie z nogą na podwyższeniu np. sam wierzch stopy.

To nie są takie same ćwiczenia, mimo iż wydają się bardzo podobne. To nie znaczy, że należy rezygnować z któregoś wariantu, oba mogą znaleźć swoje miejsce w planie.

 1. Przysiady z nogą na podwyższeniu - zaangażowane mięśnie
 2. Przysiady z nogą na podwyższeniu - prawidłowe wykonanie
 3. Uwagi i sugestie

Przysiady z nogą na podwyższeniu - zaangażowane mięśnie

 • Pośladkowy wielki i pozostałe mięśnie pośladków
 • Mięsień czworogłowe uda
 • Mięsień przywodziciel wielki
 • Mięsień płaszczkowaty i brzuchaty (łydki)
 • Mięśnie tylnej części uda (dwugłowy uda, półścięgnisty, półbłoniasty)
 • Mięśnie prostowniki grzbietu
 • Mięsień skośny brzucha
 • Mięsień czworoboczny lędźwi

Przysiady z nogą na podwyższeniu - prawidłowe wykonanie

przysiady z nogą na podwyższeniu

Stabilizujesz stopę na ławce, usztywniasz brzuch i grzbiet (aktywujesz tłocznię brzuszną). Gryf w wygodnym położeniu (pośrodku „kapturów”), łokcie skierowane lekko w górę (pozwala to na dopięcie muskulatury grzbietu). Wykonujesz przysiad, zginając biodro i kolano nogi wykrocznej. Pozwalasz, aby kolano pracowało w kierunku palców nogi wykrocznej.

Utrzymując napięty grzbiet, schodzisz dość głęboko w przysiadzie wykrocznym, prawie tak, aby kolano nogi zakrocznej (opartej np. o ławkę) dotykało podłoża. Odwracasz ruch, wracając do pozycji wyjściowej.

Uwagi i sugestie

Najczęstszym błędem jest używanie zbyt dużego ciężaru, co skraca zakres ruchu. Jeśli masz problem ze stabilizacją w trakcie przysiadów wykrocznych (niezależnie od ich wariantu), musisz wzmacniać kluczowe grupy mięśni brzucha i grzbietu. Jest to jedno z najważniejszych ćwiczeń, które można stosować zamiennie z wykrokami (przysiadem wykrocznym do przodu), zakrokami, unoszeniem bioder w leżeniu (hip thrust) i przysiadem bułgarskim.

Zarówno wykroki, przysiady bułgarskie (z nogą na niewielkim podwyższeniu), jak i przysiady z nogą na ławce głównie celują w mięśnie pośladkowe i tył uda, mniej w mięsień czworogłowy uda. Dlatego nie mają całkowicie zastępować przysiadów, prostowania nóg siedząc czy wyciskania nogami na suwnicy.

Komentarze (0)