Nie ulega wątpliwości, że proste metody w są często tymi najlepszymi. Wolne ciężary, ciężkie serie, wykorzystywanie podstawowych bojów, to elementy, które budują mięśnie. Zbytnie kombinowanie i skupianie się na wykorzystywaniu coraz to bardziej przekombinowanych metod nie do końca się sprawdza. Możemy wykorzystać nowoczesne urządzenia, jak i skomplikowane maszyny, jednak będą to elementy, które uzupełniają trening, ale nie będą wyznaczały poziomu rozwoju. Chcąc skutecznie budować mięśnie musisz pamiętać o 4 bardzo ważnych zasadach.

1. Trenuj bezpiecznie

Bez względu na to, czy dane ćwiczenie jest wysoce efektywne i skutecznie buduje mięśnie, musi być wykonywane w sposób bezpieczny. Co z tego, że trening siłowy będzie wywoływał znaczną hipertrofię mięśniową, jak będzie ona narażała nasze ciało na kontuzje. Nie wykorzystuj ciężkich przysiadów, gdy będziesz wiedział, że masz trudności z utrzymaniem miednicy, która na skutek przykurczy mięśniowych będzie się podwijała i przenosiła obciążenie na odcinek lędźwiowy. Chcesz trenować ciężko, wykorzystywać znaczne obciążenie? Bardzo dobrze! Jednak zanim do tego dojdzie, opanuj technikę treningową w 100%. Trenuj bezpiecznie, a mięśnie będą stawały się coraz większe.

Pamiętaj również o odpowiedniej stabilizacji. Nie tylko technika treningowa jest ważna, ale również to, aby ćwiczenia były wykonywane w sposób zapewniający stabilność. Obecne trendy treningowe sprawiają, że wykorzystywane są coraz to “dziwniejsze” sposoby na utrudnienie wysiłku, co powiązane jest również z wykorzystaniem niestabilnej powierzchni. Niestety, jeśli zależy Ci na budowie mięśni, a nie wykonywaniu sztuczek cyrkowych, skup się na tym, aby powierzchnia, na której trenujesz, była stabilna.

trening początkujący

2. Wykorzystuj ćwiczenia, które można modyfikować

Kolejną metodą, która pozwoli na stymulowanie rozwoju, jest korzystanie z ćwiczeń, które posiada różne warianty i odmiany. Pozwoli to na modyfikowanie planu treningowego tak, aby podtrzymywać element zaskoczenia dla tkanki mięśniowej. Rutyna treningowa potrafi być prawdziwym zabójcą efektów. Staraj się korzystać z takich ćwiczeń, gdzie prosta zmiana chwytu czy ustawienie tułowia da zupełnie nowe bodźce. Przykładem mogą być przysiady, których odmian jest kilkanaście i każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Wyróżniamy przysiad klasyczny, przedni, z boksem, z hantlami, z kettlami, ze zmianą chwytu obciążenia, Zerchera i wiele innych. Co więcej, tego typu rozwiązanie da nam możliwość wyboru tego typu przysiadu, który będzie bezpieczny dla naszej sylwetki np. po kontuzji grzbietu.

3. Wykorzystuj pełne zakresy ruchu

Jeżeli chcemy skorzystać z pełnej funkcji mięśnia, mocno angażować go w ruchu, to powinniśmy wykorzystać pełen jego zakres ruchu. Nie ulega wątpliwości, że tego typu działanie daje silniejszego bodźca. Rozciągnij maksymalnie mięsień podczas ruchu, po czym wykonując fazę koncentryczną maksymalnie go napnij, a poczujesz różnicę podczas wykonywania treningu w tego typu sposób. Co ciekawe, osoby wykorzystujące mocno pełen zakres ruchomości mięśni charakteryzują się dużo plastyczniejszą budową ciała, typowo kulturystyczną. Ich sylwetki są bardziej estetyczne.

4. Wykorzystuj ćwiczenia, które pozwalają na mocne obciążenie mięśni

Ciężkie ćwiczenia wielostawowe są podstawą budowy masy mięśniowej. Nie da się osiągnąć imponujących rozmiarów mięśni, gdy trenować będziemy wyłącznie na maszynach. Wykorzystuj tego typu ćwiczenia, które pozwolą na stałą progresję i będą angażowały znaczną ilość masy mięśniowej do ruchu. Organizm będzie mocno reagował produkując większą ilość hormonów anabolicznych i pozwalając na większą rozbudowę masy mięśniowej.

Komentarze (0)