Aktywność fizyczna jest pożądana na każdym etapie naszego życia. Zapobiega ona otyłości, chorobom serca, cukrzycy i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wielu innych funkcji organizmu.

Okazuje się także, że jeśli zostanie ona wdrożona już we wczesnych latach naszego życia, wówczas może przynieść spore korzyści także dla naszego układu pokarmowego, który później wpływa na wiele aspektów zdrowotnych.

Zespół z University of Colorado-Boulder opublikował swoje badanie w czasopiśmie Immunology and Cell Biology, sugerując że ćwiczenia we wczesnym okresie życia mogą zmienić mikroby jelitowe na lepsze.

nastolatek trenuje

Odkrycia naukowe

Naukowcy odkryli, że ćwiczenia fizyczne w młodym okresie pomagają zoptymalizować zdrowie poprzez wspieranie lepszej aktywności mózgu i metabolizmu. Twierdzą, że ćwiczenia wpływają na wiele aspektów zdrowia, zarówno metabolicznych, jak i psychicznych, a nasze młodsze społeczeństwo dopiero od niedawna zaczyna się interesować tym, co konkretnie dzieje się wewnątrz naszego ciała.

Jelita to nie tylko trawienie 

W ludzkim jelicie roi się od bilionów mikroorganizmów, które zaraz po urodzeniu zasiedlają jelita. Organizmy te mają kluczowe znaczenie dla rozwoju układu odpornościowego i kilku funkcji układu nerwowego. Krótko mówiąc, eksperci postrzegają jelita jako miejsce, które ma ogromny wpływ na fizjologię człowieka.

Uważa się, że bakterie jelitowe są podatne na zmiany w życiu dorosłym, między innymi na zmianę diety i jakości snu. Naukowcy zauważyli jednak, że „szczyt plastyczności” osiągają, kiedy jesteśmy znacznie młodsi.

Badanie 

Szczury poddawano ćwiczeniom w młodym wieku i obserwowano, jak rozwijają swoją strukturę mikrobiologiczną. Porównano te wyniki z wynikami dorosłych, aktywnych szczurów.

Naukowcy nie określili jeszcze dokładnego wieku, w którym bakterie jelitowe rozwijają się najlepiej, wskazują jednak, że jest to wczesny okres życia i w tym okresie aktywność może przysłużyć się najbardziej. Zatem im prędzej dzieci i młodzież poważnie potraktują sport, tym lepiej.

Podsumowanie

To dość istotna informacja, szczególnie że zdrowa flora bakteryjna to lepsze funkcjonowanie całego naszego organizmu, m.in. mózgu. Wiele wcześniejszych badań wykazało, że ludzki mózg reaguje na sygnały mikrobiologiczne z jelita, choć metody tej komunikacji nie są jeszcze do końca jasne.

Z pewnością pojawią się nowe badania, aby móc jeszcze lepiej poznać wpływ bakterii jelitowych na nasz organizm i dowiedzieć się, czy można o nie zadbać także u osób dorosłych.

Komentarze (0)