Taśmy ograniczające przepływ krwi stosowane są najczęściej w celu wsparcia rozwoju mięśnie dwugłowych, jednak okazuje się, że z powodzeniem sprawdzą się również w przypadku opornych mięśni łydek. Mięśnie łydek są jedną z bardziej kłopotliwych grup mięśniowych, jeżeli chodzi o rozwój. Niestety czasem standardowe strategie treningowe się nie sprawdzają, jednak jest na to sposób - trening z opaskami ograniczającymi przepływ krwi.

Naukowcy z Loughborough University w Anglii opublikowali w European Journal of Applied Physiology badanie, które pokazuje, że ograniczenie przepływu krwi przez mięśnie łydek wspomaga ich rozwój. Ciekawostką w zastosowaniu treningu ograniczającego przepływ krwi jest to, że trening tego typu wymaga niewielkiego nakładu sił, na poziomie 40% ciężaru maksymalnego, a daje spore rezultaty. Naukowcy w nie tylko upatrują tutaj szansy dla sportowców, ale również zastosować można tego typu rozwiązanie u osób starszych lub chorych, które nie mają tyle sił, aby odpowiednio stymulować zaniedbane mięśnie.

oporne łydki

Badanie

W badaniu brało udział 16 niewytrenowanych kobiet, które trenowały mięśnie łydek przez okres 4 tygodni. Łydki trenowano 3 razy w tygodniu z zastosowaniem opaski ograniczającej dopływ krwi na jednej z łydek, druga łydka trenowana była bez opaski. 8 kobiet trenowało na poziomie 25% 1 RM (1 powtórzenie maksymalne), druga połowa kobiet wykonywała trening z obciążeniem 50% 1 RM.

Kobiety trenowały łydki wykonując spięcia w pozycji siedzącej, wykonując 3 serie z 1-minutowym odpoczynkiem pomiędzy nimi. Sesja treningowa trwała od 5 do 8 minut.

Wyniki

Po 4 tygodniach eksperymentu naukowcy zauważyli, że przepływ krwi w mięśniach łydek jest efektywniejszy. Oznacza to, że trenowanie z opaskami uciskowymi poprawia krążenie krwi w trenowanych mięśniach. Naukowcy sugerują, że wykorzystanie treningu w opaskach może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które posiadają problemy krążeniowe kończyn dolnych.

Źródło:

Eur J Appl Physiol. 2010 Mar; 108 (5): 1025-33.

Komentarze (3)
alexus

czyli trening okluzyjny, tak po fachowemu ;)

0
Bull

owszem kolego fachowcu - Maciej i Tomasz już omawiali tę metodę a tu tylko dodatkowe badanie dot. łydek https://www.sfd.pl/wyszukaj/t-okluzyjny.html?save=1 

1
RPS1990

Co do artykułu, to tak jak powiedział niegdyś śp. marszałek Józef Piłsudski: "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli wszystkie inne metody zawiodły, to należy spróbować również tej".

0