Wiele osób zadaje sobie pytanie: po co robić cardio? Ile razy w tygodniu musimy go robić, jak długo, czy wogóle jest on nam potrzebny? Niektórzy twierdzą, że cardio może doprowadzić do katabolizmu mięśniowego oraz zmniejszyć intensywność budowania masy mięsniowej. Za to trening siłowy całkowicie wystarczy, aby utrzymać serce i organizm w dobrej kondycji. Co więcej, cardio zostało ostatnio zdominowane przez trening interwałowy, a co za tym idzie - jego popularność zmalała. Czy jednak trening cardio rzeczywiście jest nam niepotrzebny?

Sam trening siłowy nie ma zbyt dużego wpływu na sprawność układu sercowo-naczyniowego oraz wydolność płuc. Niektórzy po samym treningu siłowym czują się jak po przebiegnięciu maratonu, lecz to wcale nie znaczy, że ich kondycja się poprawia. Jeśli twoim celem jest budowanie masy mięśniowej, to wbrew pozorom powinieneś zawrzeć w swoim planie treningowym ćwiczenia cardio.

Ciało podczas treningu cardio jest w całości zaangażowane. Wystarczy przypomnieć sobie, jak zachowują się mięśnie po cardio, a jak po treningu siłowym. Po cardio mięśnie są rozgrzane, elastyczne oraz pobudzone, krew jest przepompowywana przez całe ciało. To dostarcza tlen i składniki odżywcze mięśniom. Poza tym cardio ma świetny wpływ m.in. na transport aminokwasów czy kreatyny. W treningu siłowym działa to tylko w pewnym obrębie mięśni, które były poddawane ćwiczeniom.

trening cardio

Co więcej, dzięki cardio nasz układ krążenia może się rozwijać. Podczas tego typu wysiłku jest przepompowywana większa ilość krwi oraz tlenu, co skutkuje zwiększoną liczbą naczyń krwionośnych. Niepotrzebne składniki, które spowalniają wzrost mięśni, zostają wypłukiwane z organizmu. W efekcie tworzy się rzetelne środowisko do budowania masy mięsniowej.

Jak widać z treningu cardio płyną same plusy.

Jednak co z katabolizmem?

Wykonywanie treningu cardio kilka razy w tygodniu po kilkadziesiąt minut nie przyczynia się do katabolizmu mięśniowego - samo zjawisko katabolizmu mięśniowego jest bardzo złożone i następuje jedynie w warunkach ekstremalnych tzn. przy nieodpowiedniej podaży potrzebnych nam składników diety, zbyt intensywnym treningu. Organizm nie spala tak łatwo mięśni, które musiał przez długi okres czasu w wielkich trudach budować.

Inne korzyści pochodzące z treningu cardio:

1. Przyspieszony metabolizm - szybsze spalanie kalorii. Robiąc cardio, poziom tlenu wzrasta w mięśniach, pomagając im spalać więcej kalorii. Prawdą jest, że trening interwałowy może być bardziej efektywny jeżeli chodzi o redukowanie tkanki tłuszczowej. Jednakże najbardziej efektywnym mechanizmem do spalania tłuszczu jest połączenie obu tych form aktywności.

2. Silniejsze serce - ćwiczenia aerobowe pomagają w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, dzięki rozszerzaniu naczyń krwionośnych oraz nasilenia przepływu krwi podczas aktywności. Dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz innych problemów sercowo-naczyniowych, które są tak powszechne w dzisiejszych czasach.

3. Poprawiony przepływ krwi do serca i lepszy wychwyt tlenu oraz składników odżywczych - trening cardio poprawia wydolność w treningu siłowym oraz ogólną wytrzymałość. Jak zostało wcześniej wspomniane, dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych i szybkiemu przepływowi krwi do naszych organów dociera dużo większa ilość składników odżywczych.

4. Cardio zmniejsza stres - dzięki treningom fizycznym wydalamy nadmiar negatywnych emocji i adrenaliny, dzięki czemu możemy poczuć się zrelaksowani. Aktywność fizyczna to świetny sposób na gorsze dni czy rozładowanie napięcia. Co więcej, udowodniono, że jogging czyli cardio przyczynia się do wydzielania endorfin w mózgu. Jest to tak zwana "euforia biegacza" czyli stan satysfakcji porównywalny do zjedzenia tabliczki czekolady.

5. Ćwiczenia cardio zapobiegają nadciśnieniu - wysokie ciśnienie krwi jest poważną dolegliwością, która może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, udaru, niewydolności nerek i innych problemów zdrowotnych. Niestety, nadciśnienie jest coraz częstszą przypadłością, spowodowaną dzisiejszym stresującym trybem życia, niezdrową dietą oraz licznymi innymi przyczynami. Ćwiczenia cardio mogą pomóc w obniżeniu wysokiego ciśnienia krwi.

6. Lepszy sen - cardio poprawia jakość snu. Dzięki tym ćwiczeniom szybciej zasypiamy, a nasz sen jest spokojniejszy i mocniejszy.

7. Lepsza sprawność seksualna - choć może nie być to konwencjonalny powód, dla którego warto wykonywać trening aerobowy to regularne ćwiczenia cardio poprawiają przepływ krwi w naszym organizmie oraz zmniejszają ryzyko zaburzeń erekcji.

8. Trening aerobowy poprawia naszą kondycję - jeżeli nie chcesz czuć zmęczenia wchodząc na czwarte piętro, zacznij wykonywać cardio. To prawdopodobnie znana dobrze każdemu zaleta cardio, jednak warto ją podkreślić.

Podsumowanie

Chociaż odchodzimy od stereotypowego podejścia, że trening cardio powoduje redukcję tkanki tłuszczowej, nie powinniśmy w ogóle rezygnować z tej formy aktywności.

Komentarze (2)
aniloratka

oj, to wogole mi sie rzucilo w oczy :) w ogole* to ile cardio to taka optymalna opcja? lubie biegac, ale za swoj glowny trening uwazam ten silowy. 3 razy silowy 3 razy tak 30-40min cardio w tyg to duzo/malo/w sam raz ? czy lepiej dolozyc cardio przed silowym?

0
Anonim

Osobiście wolę iść pobiegać w terenie zaniast tracić czas na maszynę w zamkniętym pomieszczeniu... ;-)

0