Trening siłowy z wykorzystaniem metody 3/7 zapewnia większe przyrosty masy mięśniowej i siły, w porównaniu do klasycznego treningu siłowego. Dzieje się tak, gdyż metoda 3/7 powoduje większy stres metaboliczny - tak twierdzą belgijscy naukowcy z Universite Libre de Bruxelles, a wyniki opublikowali na łamach “European Journal of Applied Physiology”.

Przez 12 tygodni naukowcy nadzorowali 16 osób, które trenowały biceps 2 razy w tygodniu metodą 3/7. Inna grupa 15 badanych osób trenowała m. dwugłowy ramienia w tradycyjny sposób 2 razy w tygodniu, przez 12 tygodni. Wykonywali 8 serii ćwiczeń, po 6 powtórzeń w każdej z nich.

metoda na masę trening

Na czym polega metoda 3/7?

Wykonujesz 3 powtórzenia, 15 sekund przerwy, 4 powtórzenia, 15 sekund przerwy, 5 powtórzeń, 15 sekund przerwy, 6 powtórzeń, 15 sekund przerwy, 7 powtórzeń. Po zakończeniu całej składanki odpoczywasz 2-3 minuty. Stosuje się stały ciężar, ~70% ciężaru maksymalnego.

Badani w grupie 8x6 ćwiczyli z takim samym obciążeniem, jak osoby w grupie 3/7. W grupie 8x6 stosowano 2 minuty odpoczynku między seriami. Badani w obu grupach nie wykonali żadnego treningu siłowego w ciągu 6 miesięcy poprzedzających eksperyment.

Wyniki

Obie grupy uzyskały wzrost masy mięśniowej (obwodów) i siły, ale postęp w grupie 3/7 był większy, niż w grupie 8x6:

  • ciężar maksymalny wzrósł o 22,2 ± 7,4 w metodzie 3/7 oraz o 12,1 ± 6,6% przy metodzie 8 serii x 6 powtórzeń,
  • maksymalny skurcz dowolny wzrósł odpowiednio o 15,7 ± 8,2% (metoda 3/7) i 9,5 ± 9,5% (metoda 8 x 6),
  • aktywność mięśni zginaczy łokci wzrosła podobnie (14,5 ± 23,2 vs 8,1 ± 20,5%). Jednak przyrost bicepsa był większy w grupie nowej metody treningu 9,6 ± 3,6% (metoda 3/7) vs 5,5 ± 3,7% (metoda 8 x 6).

Grafika: przyrost siły i masy po obu metodach.

Komentarz: Séverine Stragier i wsp. opisują, iż metoda jest nowa, tymczasem należy ona do jednych z bardziej znanych, klasycznych. Pisałem o tym sposobie trenowania wielokrotnie w ostatnich kilku latach. Tego typu metody doskonale sprawdzają się w treningu nie tylko ramion, ale i np. grzbietu.

Czy metoda 3/7 znacząco przewyższa inne sposoby treningu? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie, w grę wchodzi zbyt wiele zmiennych. Osoby regularnie stosujące „metody szokowe” w treningu bicepsa, tricepsa, klatki piersiowej czy grzbietu, będą musiały się bardzo postarać, by „ruszyć” włókna mięśniowe. Tak samo wyczerpuje się potencjał, np. ćwiczenia bicepsa i tricepsa w super seriach czy trisetów (serii potrójnych) wykonywanych na m. naramienne.

Referencje:

Séverine Stragier, Stéphane BaudryAlain Carpentier, Jacques Duchateau „Efficacy of a new strength training design: the 3/7 method” https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00421-019-04099-5

Komentarze (14)
Boksklup

To wychodzi 25 powtorzen z intensywnością +- 70%. Jedna taka seria na mała grupe i koniec? Wyglada na dobra metodę jeżeli mamy mało czasu na treningu.

0
Bull

Nigdzie nie mogę odszukać informacji czy taka jedna "seria" danego ćwiczenia jest ok.

1
Boksklup

Rzuć okiem na tablice prilepina. Testowałem długi okres czasu i dla naturala taka objętość się sprawdza, w zasadzie nawet dolne granice widełek. O ile dobrze pamiętam przedział intensywności 70-80% to optymalnie ok 18 powtórzeń w kilku krótkich seriach roboczych. Ja przełamałem swój zastój jak zacząłem się tego trzymac, czyli w praktyce obciąłem objętość o około polowe ;)
Wyobraź sobie np przysiad dla przeciętnej osoby z maksem Ok 150. Roboczo zakładasz 105-110 kg, 3-4-5-i tu zaczynaja się schody.... jedna seria moim zdaniem wystarczy żeby się zaorać jak odpowiednio dobierzesz ciężar.

0
ojan

Boksklup - napisane jest "Po zakończeniu całej składanki odpoczywasz 2-3 minuty. Stosuje się stały ciężar, ~70% ciężaru maksymalnego."
Wg mnie wynika z tego, że tych serii składanych jest więcej. Myślę, że jest ich 3.

2
Bull

ta przerwa niby na to wskazuje, ale nie jestem tego taki pewien

2
Tomas_h11

Znalazłem materiały na ten temat na zachodnich portalach. Wykonujemy tylko jedną taką serię(w sumie to 5) 2 x w tygodniu na grupę mięśniową. Trening trwa bardzo krótko. Dla bardziej zaawansowanych dobrze jest wykonać ze 2 porządne serie rozgrzewkowe.

2
qw3rty

Wydaje mi się że to ćwiczenie powtarza się dwukrotnie, najpierw robi ten zestaw 3 powt, 15 sec przerwy, 4 powtórzenia 15 sec przerwy itd do końca, odpoczywa 150 sekund i robi jeszcze raz.

1
Boksklup

Spróbuj :D założyłem 70% maxa w ohp, zrobiłem 3-4-5-3 i koniec... nie ma się zreszta co dziwić, 15 powtórzeń w jednej serii z int 70% to nie jest zły wynik. Następnym razem spróbuje 60% albo wydluze przerwy do 30 sekund.

1
Tomas_h11

Wszystko zależy od stopnia wytrenowania. Początkującym wystarczy 1 seria. Kto ma dłuższy staż może robić 2 lub 3 serie. Weźcie pod uwagę ciężar i ilość powtórzeń. Też na początku założyłem 70% CM i nie dojechałem do końca.

1
Bull

Bardzo mi ta metoda odpowiada - szybciej i treściwiej wypada.

1
Tomas_h11

To prawda. Krótko, ale już po jednej serii mięśnie mają dość.

1
4x4

Ciekawa metoda na szok dla mięśni tylko dobijają mnie te 15 sekundowe przerwy czuję się jak palant odpoczywając po 3, 4, 5 powtórzeniach :D

1
msoso

Polecam, zaczęłam robić po 2 serie (akurat tak napisano na jednej z zagranicznych stron). Bardzo mi się podoba oszczędność czasu, ale każde ostatnie 6 i 7 idzie ciężko :)

1
acidm

Polecam poczytać o cluster setach i odbudowie atp po 15 sek.Wtedy , w oparciu o załozenia podstawowe możemy coś ułożyć pod siebie .

1