Los czasami zmusza nas do tego, aby zaprzestać na pewien czas uczęszczania na treningi. Przyczyn jest wiele: kontuzja, chęć odpoczynku, który z tygodniowego zrobił się miesięczny lub inne sprawy, przez które nie jesteśmy w stanie uczestniczyć w życiu sportowym. Zazwyczaj dotyczy to osób, które ćwiczą dla własnej potrzeby, a nie dlatego, że jest to ich źródło utrzymania.

  1. Przerwa od treningów a forma sportowa
  2. Prawidłowe odżywianie to podstawa
  3. Odpowiednie nawadnianie
  4. Zamiennik siłowni
  5. Regeneracja
  6. Podsumowanie

Przerwa od treningów a forma sportowa

Gdy już dojdzie do takiej dłuższej przerwy, często przez myśl przechodzą pytania typu: czy to, co udało mi się osiągnąć do tej pory, nie pójdzie na marne? Na to pytanie odpowiedź znajdziecie poniżej.

Miesięczna przerwa od treningów wprowadzi kilka zmian w wyglądzie. Chociażby, sam wygląd mięśni nie będzie już taki sam jak podczas regularnych ćwiczeń. Jest to bezpośrednio powiązane z wodą zatrzymującą się w ciele oraz uszczupleniem rezerw glikogenu.

Podczas braku intensywnych treningów, ciało nie magazynuje zbyt dużych ilości glikogenu, jak ma to miejsce w przypadku regularnego treningu. To powoduje, że ciało staje się mniej jędrne i elastyczne. Niestety na to nie można nic poradzić, ale na większe zmiany, które zachodzą równolegle do zmian poziomu glikogenu już tak.

Mimo że jesteśmy wyłączeni od wykonywania treningów, to nie znaczy, że możemy powrócić do starych nawyków typu: objadanie się codziennie słodyczami, nietrzymania diety czy siedzenia na tyłku przed telewizorem. Co powinniśmy robić, aby utrzymać sylwetkę w nienagannym wyglądzie i nie zmarnować miesięcy ciężkiej pracy?

Prawidłowe odżywianie to podstawa

Niestety podczas aktywnego trybu życia, ilość spalanych kalorii była nieco większa, natomiast podczas przerwy spadła ona do minimum. Nasza dieta również powinna być dostosowana pod tym kątem. Błędem byłoby stosować kaloryczność taką jak podczas intensywnych ćwiczeń. To mogłoby doprowadzić do wzrostu masy ciała, a tego chcemy uniknąć.

dieta, odżywianie w trakcie przerwy od treningów

Dlatego należy wyliczyć, ile kalorii powinniśmy zjadać podczas okresu najmniejszej aktywności i się do tego stosować sumiennie, a na pewno nic dodatkowego nie przybędzie w obrębie boczków i brzucha, a wszelkie zmiany powinny być korygowane na bieżąco.

Odpowiednie nawadnianie

Organizm to w zasadzie 70% wody, więc powinniśmy jej dostarczać na poziomie, który będzie dostosowany do wymogów naszego trybu życia czy aktywności. Nie tylko podczas okresów treningowych, ale również w domu, na ulicy, w pracy. Dostarczając codziennie odpowiednią ilość (ok. 2,5 litra), zapobiegniemy zjawisku gromadzenia się wody w organizmie. Gdy ciało czuje, że nie zostaje odpowiednio nawodnione, postanawia zacząć magazynować płyny, natomiast dostarczając je systematycznie, zapobiega to efektowi obrzmienia oraz dzięki temu, nasze ciało funkcjonuje prawidłowo.

Zamiennik siłowni

Jeżeli twoja dłuższa przerwa od treningów nie jest związana z poważną kontuzją, to dobrze byłoby, znaleźć taką aktywność, która pozwoli nam na utrzymanie tych ciężko wypracowanych efektów. Dłuższe spacery, bieganie lub nawet Tabata, pozwoli Ci na podtrzymanie pracy metabolizmu, a to zapobiegnie przed przybraniem niechcianego tłuszczu. Cały czas również pozostaniesz w pewnej rutynie aktywności, co nie pozwoli Ci na odzwyczajenie się od regularnych treningów i łatwiej będzie do nich powrócić.

miesięczna przerwa

Regeneracja

Taka przerwa czasami jest potrzebna dla znacznej regeneracji naszego ciała. Osoby, które pochłonęło trenowanie w całości, czasami nie dopuszczają do siebie myśli, że mogłyby zrobić dłuższą przerwę. Dlatego, jeżeli trafi Ci się taki moment odpoczynku, to korzystaj z niego w całości i zregeneruj swoje ciało, aby po powrocie mieć siły do dalszej aktywności. Regeneracja to jednak nieobjadanie się, picie znacznych ilości alkoholu oraz ciągłe imprezowanie, co powiązane będzie z brakiem odpowiedniej ilości snu.

Organizm podczas aktywnego trybu życia potrzebuje przynajmniej 8 godzin snu, podczas przerwy również tego potrzebuje. Pozbawiając ciało nocnego odpoczynku, doprowadzamy do powstawania stanów katabolicznych, a to będzie powodowało niszczenie naszych efektów.

Regeneracja ciała jest potrzebna, ale psychika też tego potrzebuje. Dlatego podczas tej miesięcznej przerwy nie myśl bezustannie o tym, co się zmienia w Twoim ciele, że w tym momencie mógłbyś mieć lepsze efekty. Ciesz się życiem i zapomnij na ten krótki czas o pogoni za idealną sylwetką.

Podsumowanie

Miesięczna przerwa od ćwiczeń nie jest zbrodnią, gdy trenujemy w celach rekreacyjnych. Czasami życie tak nas kieruje, że nie jesteśmy w stanie inaczej funkcjonować. Zaczyna brakować czasu i po prostu musimy coś poświęcić. Ważne jest jednak, aby pamiętać o tym, że to chwilowe, nie zadręczać się niepotrzebnie i korzystać z chwili spokoju. Taki odpoczynek minie szybciej niż myślisz i powrócisz do treningów pełen nowych sił.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (2)
Missaqua123

Fajny artykuł i potrzebny, dzięki. Właśnie rozpoczynam moja przerwe po operacji, a cwiczylam dotychczas codziennie.

Treningi mi nawet nie w glowie gdyz po operacji wciaz zle sie czuję, ale wròce jak tylko będę mogła.
Czekam juz na ten czas :) chodz to dopiero za 12 tygodni, wvsesniej moze po 6 tyg bede mogla wsiąść na rowerek. Ciężki to dla mnie bedzie czas bez treningów ale jeszcze bardziej boje się źe po takim okresie strace motywacje, którą mialam dotychczas gdyz wypadne z rutyny...oby nie.

0
TomQ-MAG

Dziękuję! Faktycznie najgorsze w owrotach jest to, aby nasza głowa wszystko sobie poukłądała po kolei:-) a później wiadomo trzymac sie rutyny i bedzie ok

0