Trening kalisteniczny często stanowi pierwszą formę kontaktu osoby trenującej z treningiem siłowym. Nie ma co ukrywać, że tego typu forma treningu idealnie nadaje się do tego, aby rozpocząć przygodę z ciężarami.

  1. Kto powinien skorzystać z tego typu aktywności?
  2. Jak rozpocząć treningi?
  3. Przykładowy trening
  4. Podsumowanie

Trening bazuje głównie na masie ciała osoby trenującej, co dodatkowo posiada znaczną zaletę w postaci braku konieczności dysponowania sprzętem treningowym, jak i opłaty za karnet. Wykonać trening można praktycznie wszędzie pod warunkiem, że pogoda i humor będzie nam dopisywać.

Kto powinien skorzystać z tego typu aktywności?

Trening adresowany jest dla każdego, kto posiada chęć poprawy sylwetki. Treningi są ukierunkowane na różne stopnie trudności, więc dopasowanie schematu do obecnej siły mięśniowej, jaką reprezentuje osoba trenująca, nie będzie skomplikowane. Trening doskonale nadaje się dla osób początkujących, które nie posiadają jeszcze wyrobionej znajomości własnego ciała. Pomoże w opanowaniu koordynacji ruchowej, pozwoli wypracować wzorce ruchowe, co przyda się w treningu siłowym.

Jak rozpocząć treningi?

Aby wystartować z treningami, przede wszystkim musimy ułożyć zestaw ćwiczeń dopasowany do naszego poziomu wytrenowania. Wykorzystujemy tutaj system obwodowy, co oznacza, że jedno ćwiczenie wykonujemy po drugim, bez przerwy czasowej. Odpoczynek następuje dopiero po wykonaniu wszystkich ćwiczeń z listy. Do planu treningowego wybieramy 5-7 ćwiczeń tak, aby wykorzystać wszystkie grupy mięśniowe naszego ciała, co z kolei będzie wpływało na to, że sylwetka rozwijać się będzie symetrycznie.

kalistenika

Przykładowy trening

Wszystkie ćwiczenia, wykonujemy na początek w 3-4 obwodach. Jak będziemy czuli, że taka ilość nie robi na nas wrażenia, to możemy albo wykorzystać większą ilość obwodów, albo dołożyć ćwiczenia do planu. Trening wykonujemy minimum 3 razy w tygodniu, stosując zasadę jednego dnia przerwy między treningami. Działania te mają na celu zapewnienie odpowiedniej regeneracji.

Ilość powtórzeń w treningu nie jest sztywna, oznacza to, że możesz ją dopasować pod swoje możliwości wysiłkowe, a systematyczny trening powinien pozwolić na wzmocnienie masy mięśniowej tak, aby wykonać bez problemu założony schemat.

Podsumowanie

Trening, który wykorzystuje głównie masę ciała osoby trenującej, to doskonały sposób na to, aby rozpocząć przygodę z siłownią. Wysiłek tego typu pozwoli na poznanie własnego ciała, poprawi zdolności motoryczne, wspomoże koordynację ruchową, jak i czucie mięśniowe. Co więcej, wysiłek sprawdzi się również jako element uzupełniający treningi siłowe, treningi sportowców uprawiających sporty walki czy też jako element treningu funkcjonalnego.

Komentarze (0)