Gdy zapytamy osoby trenujące, jaki trening wybierają w celu poprawy kompozycji sylwetki, dowiemy się, że zdania są mocno podzielone. Kulturyści są zwolennikami kręcenia tradycyjnego cardio, natomiast osoby trenujące amatorsko wolą wykonywać interwały.

Wybór podyktowany jest nie tyle efektywnością samego treningu, ile podejściem do uprawianej dyscypliny sportowej. Osoby trenujące amatorsko nie zawsze mają czas na poświęcenie znacznej ilości czasu na kręcenie długiego cardio, dlatego wybiorą szybki i intensywny trening (np HIIT ). Kulturyści posiadają nieco inne priorytety i dla nich wybór cardio nie stanowi problemu, ma on też podłoże naprawcze ( w przypadku stosowania sterydów )

Jednak co jest faktycznie bardziej skuteczne? Australijczycy powiązani z University of Sydney opublikowali w Sports Medicine metaanalizę badań, które dostarczają nam więcej informacji.

cardio interwały

Badanie

Analizie poddano 47 badań, gdzie wykorzystywano zestawienie treningu interwałowego, jak i klasycznego treningu wytrzymałościowego. Naukowcy skupili swoją uwagę na tych publikacjach, które były wykonywane przez minimum przez 4 tygodnie. Osoby biorące udział w badaniach tego typu zazwyczaj charakteryzowały się nadwagą lub otyłością. Co do poziomu wytrenowania badanych, był on mocno zróżnicowany. Badaniu poddano zarówno osoby prowadzące siedzący tryb życia, jak i osoby aktywne fizycznie.

Wyniki

W wyniku analizy badań naukowcy doszli do wniosku, że trening interwałowy bardziej usprawnia funkcję oddechową, niż tradycyjny trening wytrzymałościowy. Co więcej, trening interwałowy skuteczniej poprawia sprawność mięśniową. Nie było jednak istotnych różnic w stosunku do zmiany kompozycji ciała. Obie formy treningu były tak samo skuteczne pod kątem redukcji tkanki tłuszczowej.

Wnioski

Jeżeli przyjrzymy się treningowi wytrzymałościowemu o niskiej intensywności pod kątem czasu, nie ulega wątpliwości, że jest to trening mało efektywny. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać tę formę aktywności fizycznej w celu redukcji tkanki tłuszczowej. Jeżeli, ktoś ma takie życzenie, to dlaczego nie? Zdecydowanie jednak wybór powinien paść na interwały, jeżeli zależy Wam na wsparciu wytrzymałości mięśni i ich sprawności.

Źródło:

Sports Med. Listopad 2019; 49 (11): 1687–721.

Komentarze (0)