Czy kiedykolwiek po treningu miałeś wrażenie utraty kontroli nad mięśniami i obserwowałeś mimowolne skurcze i drgania mięśniowe, które przypominały sceny niczym z „obcego”? Zastanawiałeś się, czy Twoje ciało zaczyna "żyć własnym życiem", czy może zaraz z niego wyskoczy kosmita? Na szczęście nie musisz się martwić. Drgania mięśniowe są powszechnym zjawiskiem, które dotyka osoby trenujące. Skąd się biorą? Co może nasilać ich występowanie? Jak sobie z nimi radzić, gdy są uciążliwe? Postaram się wyjaśnić zagadnienie i dostarczyć pewnych rozwiązań.

Czym są drgania mięśniowe?

Osoby doświadczające drgań mięśniowych wpadają czasami w panikę, gdyż w Internecie możemy wyczytać m.in., że drgania mięśniowe są objawem ALS — stwardnienia zanikowego bocznego. W fizjoterapii tego rodzaju drgania mięśniowe nazywane są fascykulacjami i oznaczają krótkie, mimowolne drgania pęczków mięśniowych. Nie dochodzi tutaj do pełnego skurczu całego brzuśca mięśniowego, a jedynie część mięśnia ulega skurczowi. Drgania najczęściej dotyczą ramion, mięśni czworogłowych, mięśni brzucha, klatki piersiowej i dłoni.

Czy drgania mięśniowe to coś poważnego?

Jeżeli nie chorujemy neurologicznie, to mimowolne drgania mięśniowe zazwyczaj nie są powodem do niepokoju. Mogą one jednak występować w przypadku zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i być sygnałem, że należy uzupełnić naszą dietę dobrym izotonikiem. Drgania mięśniowe bywają natomiast irytujące. Jeżeli masz wątpliwości co do stanu swojego zdrowia, koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą w dziedzinie neurologii.

Drgania mięśniowe u sportowców

Naukowcy postanowili przyjrzeć się drganiom mięśniowym i wykonali badanie przy pomocy USG u sportowców grających w piłkę ręczną przez 90 minut. Okazało się, że wszyscy badani doświadczali mniejszych lub większych drgań mięśniowych w udach. Zjawisko okazało się powszechne.

Jakie są najczęstsze przyczyny fascykulacji mięśniowych?

drżenie mięśni

Zwiększona pobudliwość nerwowa na skutek przeciążenia treningowego. Twoje mięśnie podtrzymują pobudliwość nerwową ze względu na długotrwały wysiłek.

Nadmierny stres - również może powodować nasilenie drgania mięśni, co związane jest z pobudzeniem emocjonalnym. Osoby zestresowane zazwyczaj mają również mocno napięte mięśnie.

Nadmiar stymulantów. Stymulanty będą powodować wzrost pobudliwości nerwowej poprzez wydzielanie większej ilości neuroprzekaźników. Kontroluj spożycie stymulantów i nie przekraczaj zalecanych dawek.

Zbyt mała ilość wody w diecie. Odpowiedni poziom nawodnienia podtrzymuje optymalny stopień pobudliwości nerwowej. Niedobory wody w diecie będą zaburzać gospodarkę elektrolitową, co prowadzi do błędów w przewodnictwie nerwowym.

Niedobory elektrolitów. Punkt ściśle powiązany jest z ilością wody w diecie. Oczywiście dobrej jakości woda mineralna będzie uzupełniać elektrolity odpowiedzialne za przesył impulsów nerwowych. Potas, sód i magnez będą głównymi pierwiastkami odpowiedzialnymi za kondycję mięśni i ich funkcję skurczu.

Stosowanie leków. Leki typowo diuretyczne, regulujące ciśnienie krwi czy kortykosteroidy również mają wpływ na występowanie drgań mięśni. Również stosowanie środków z grupy SAA może podtrzymywać zwiększoną pobudliwość nerwową.

Jak radzić sobie z drganiami mięśni?

Dobrze zaplanuje trening

Przede wszystkim musisz dobrać odpowiednią intensywność treningu do Twoich możliwości. Zbyt obciążający trening może powodować nasilenie się mimowolnych skurczów. Dobrym sposobem jest również wykonywanie regularnego stretchingu. Tak zwany „cool down” po wysiłku będzie uspokajał układ nerwowy i relaksował mięśnie. Pamiętaj również o dobrej rozgrzewce.

Zadbaj o regenerację i odpoczynek

Niedobory snu będą nasilać odczucia stresowe. O ile trudno pozbyć się nam czynników stresowych, związanych np. Z wykonywanym zawodem, o tyle możemy im przeciwdziałać, dbając o odpowiednią ilość snu i regenerację. Wygospodaruj nieco czasu na relaks.

Nawadniaj się i suplementuj minerały

Brak odpowiedniej ilości wody w diecie, która stanowi podstawę funkcjonowania naszego organizmu, wpływa na wiele aspektów zdrowotnych, w tym na układ nerwowy. Pamiętaj, że trening zwiększa zapotrzebowanie na płyny nawet o 1 litr. Ile pić wody każdego dnia? Trzy litry płynów będą wartością wyjściową, którą powinniśmy skorygować do naszych potrzeb. Podczas treningu możesz korzystać z izotoników, które nie tylko nawadniają, ale i dostarczają niezbędnych minerałów.

Ogranicz przyjmowane stymulanty

Obecnymi czasy wiemy już, że kawa obfituje w liczne polifenole i nie jest szkodliwa dla organizmu człowieka, jednak powinniśmy zachować pewien umiar w jej spożyciu. Wypijanie 3-4 filiżanek kawy dziennie i kilku energy-drinków może prowadzić do zbyt dużej pobudliwości nerwowej. Nie tylko będziemy mieć problem z drganiami mięśni, ale dopadnie nas rozdrażnienie i problemy ze snem. 

Zadbaj o swoją dietę

Niedobory dietetyczne (witamin z grupy B, witaminy D) mogą mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Głównie osoby unikające produktów mięsnych mogą mieć kłopoty z dostarczeniem odpowiedniej ilości witaminy B12, która odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego.

O czym należy pamiętać?

  • Wszelkie wątpliwości zdrowotne konsultuj z lekarzem.
  • Drgania mięśniowe mogą być oznaką przemęczenia wywołanego zbyt intensywnym treningiem.
  • Uzupełnij dietę minerałami, pij odpowiednią ilość wody i regularnie się rozciągaj.
Komentarze (7)
M-ka

Ciekawy temat. Jak odróżnić normę od początków patologii... Drobnych drgań (podobnych jak po nadmiarze kawy) można nawet nie zauważać, chyba że robi się precyzyjne rzeczy, jak strzelanie do celu albo wykonywanie dokładnych i nierozmazanych zdjęć... Również brzydsze pismo odręczne może świadczyć, że coś zaczyna być nie tak... Tylko jak pójść po skierowanie do neurologa z powodu rozmazanych zdjęć, lol...

0
TomQ-MAG

Powiem Ci szczerze ze w moim przypadku zaburzenia elektrolitów przede wszystkim zaczynają się od drgania powiek. Wtedy wiem na pewno, że za kilka dni jak nic dalej z tym nie zrobię to dopadnie mnie taki skurcz ze bede plakal%) Kiedys mnie zlapal skurcz w oba miensie dwugłowe ud jendoczesnie gdy siedzialem w pracy przed kompem, zaczalem wić sie w konsulsjach a ludzie mysleli ze dostalem zawalu :D

Druga sprawa patologie zaczynaja sie zazwyczaj od parestezji lub bolesności neuropatycznych

1
M-ka

Oj, współczuję, to musiało być okropne... ale dobrze że nauczyłeś się przewidywać zagrożenie :) .
Mi z kolei delikatnie drżą ręce jak nie jestem w "formie"... Pewnie u każdego człowieka są inne przyczyny i skłonności do innych objawów...

0
OTTO

Takie drżenie mięśni miałem gdy zaczynałem trenować na siłowni.
Z czasem ustały i nie zderzają mi się, czasem np. okolice pod okiem a nad policzkiem, powiedzmy że pod dolną powieką drga.

0
TomQ-MAG

tak, to przewaznie drobne ubytki elektrolitow, ktore gdzies juz o sobie daja znac

0
_GANGSTA_

Ja natomiast mam czesto pulsowanie miesni,za to nie mam wogole skurczy.Jak pije za duzo kawy,poce sie po silowni obficie czy wieksze ilosci stresu.Jak pojem magnez plus potas,wapn i elektrolity jestem systematyczny w tym to od razu problem znika.

0
TomQ-MAG

ja tez rzadko, ale jak juz mnie zlapie, to tak, ze nie moge nogi wyprostowac %)

0