Budowa umięśnionych i silnych nóg wymaga sporego wysiłku i ciężkiej pracy. O ile takie grupy mięśniowe, jak np. łydki czy przedramiona, bywają oporne na bodziec treningowy, tak uda są często niedotrenowane. Oznacza to, że osoby skarżące się na szczupłe i słabo umięśnione nogi po prostu wkładają zbyt mało wysiłku w ich odpowiedni trening. Poniżej przedstawimy Wam co należy zmienić, aby Wasze nogi zaczęły rosnąć.

Trening i jego objętość

Zazwyczaj to plan treningowy jest winowajcą. Gdy przyjrzymy się planom treningowym osób trenujących, zauważyć możemy, że czasem objętość treningu nóg równa jest objętości treningowej ramion, co jest niestety absurdem. Skoro trenujemy nasze uda, które należą do dużych grup mięśniowych, w taki sam sposób, jak małe mięśnie ramion, to nie oczekujmy, że będzie z tego pożytek. Co więcej, plany treningowe zazwyczaj polegają na tym, że osoby wrzucają 1-2 ćwiczenia złożone, a resztę planu stanowi kombinacja maszyn i ćwiczeń izolowanych, co również nie przynosi rezultatu.

Wg badań, żeby trening dawał pozytywny efekt, powinien zawierać ćwiczenia, których całkowita liczba powtórzeń mieści się w okolicach 30 powtórzeń. Oznacza to, że możemy z powodzeniem zastosować takie kombinacje dla ćwiczeń, jak 3x10, 5x5, 4x8, jeżeli zależy nam na tym, aby ćwiczenie faktycznie przeciążyło mięsień.

Kolejno, ważny jest dobór ćwiczeń. Dla dużych grup mięśniowych wymagane jest, aby wykonać minimum 2 ćwiczenia złożone na grupę mięśniową. Jednak musicie pamiętać o tym, że mięśnie ud zbudowane są z trzech dużych grup mięśniowych, a są to mięśnie czworogłowe, cała tylna grupa mięśni ud (dwójki i półścięgniste, półbłoniaste) oraz pośladki. Oznacza to, że na start nasz plan treningowy powinien być zbudowany z 5 solidnych ćwiczeń, jeśli zależy nam na poważnym treningu nóg.

trening nóg

Częstotliwość treningu

Wiele źródeł naukowych wskazuje na to, że dla osoby trenującej naturalnie lepiej jest stymulować mięśnie częściej, a z mniejszą objętością, niż raz a solidnie, jak w przypadku treningu typu split. Oznacza to, że optymalnie jest, aby trening nóg wykonywać 2 razy w tygodniu. Mając to na uwadze, objętość treningową powinniśmy więc podzielić na skale tygodnia, co w praktyce zazwyczaj polega na podzieleniu treningu na pół. Zazwyczaj wykorzystanie splita łączy w sobie cechy znacznej objętości, jak i wysokiej intensywności, co sprawia, że większość tygodnia chodzimy tak obolali, jakby potrącił nas autobus.

Obciążenie i progresja

Kolejną kwestią jest dobór obciążenia. Nie oszukujmy się, nogi są silne, a przynajmniej powinny być. Dlatego też trening powinien bazować na obciążeniach, które pozwolą wykonać około 8-10 powtórzeń w serii. Nie zbudujecie nóg na obciążeniu, które pozwoli Wam swobodnie wykonać np. 15 ruchów. O ile zjawisko hipertrofii mięśniowej jest skomplikowane i posiada niejedno imię, tak pewne zasady budowania siły i masy mięśniowej są niezmienne.

W czasach, gdy treningi czasem przypominają wyczyny gimnastyczne, bo osoby trenujące dorzucają do treningu wiele ćwiczeń funkcjonalnych, ich wykonywanie nie przekłada się na zwiększenie rozmiaru nóg. To powrót do podstaw, prostego, solidnego i ciężkiego treningu, daje tak naprawdę efekt. Jeżeli przyjrzymy się planom treningowym ówczesnych mistrzów Olympii, zauważyć możemy, że takie osobistości, jak Dorian Yates, Arnold Schwarzenegger czy Ronnie Coleman, trenowali bardzo prostym schematem, bazując na odpowiedniej progresji.

Chcecie zwiększyć rozmiar nóg i ogólnie mięśni? Musicie dokładać obciążenie. Niestety brak progresji treningowej w postaci czy to zwiększonego obciążenia czy zwiększonej objętości treningowej, będzie skutkował brakiem przyrostów mięśniowych. Jeżeli ktoś Wam mydli oczy, że wystarczy po prostu mięśnie pompować i regularnie je trenować, nie będzie to działało długofalowo. Poprawicie wygląd sylwetki, ale nie zbudujecie mięśni.

Technika treningowa

Należy również wspomnieć, że nie tylko wybór odpowiedniego planu treningowego, jego objętości, częstotliwości i dobór ćwiczeń, są kluczowe w rozwoju nóg. Dochodzi do tego jeszcze czynnik indywidualny, jakim jest sposób wykonywania ćwiczeń. Mięśnie również nie będą rosły, gdy trening nie będzie wykonywany poprawnie. Oznacza to, że połówkowe przysiady nie przełożą się na wsparcie w budowie mięśni, ze względu na to, że nie będą odpowiednio stymulowane. Co więcej, tego typu technika treningowa również nie będzie sprzyjała utrzymaniu pełnej funkcji aparatu ruchu i zdrowiu naszego ciała.

Nadwyżka kaloryczna

Oczywiście należy tutaj również wspomnieć o odpowiedniej ilości jedzenia. Nie da się budować nóg z powietrza. Ciężki trening będzie tylko elementem stymulującym mięśnie do wzrostu, które muszą dodatkowo posiadać pożywkę w postaci odpowiedniej ilości kalorii, jak i poszczególnych makroskładników, w tym białek, węglowodanów i tłuszczy.

Wg najnowszego badania, większość kulturystów odniesie najlepsze efekty, jeśli dostarczy:

 • 2,3 – 3,1 g białka na kilogram beztłuszczowej masy ciała,
 • od 15 do 30% podaży kalorii z tłuszczy,
 • pozostałą część kalorii z węglowodanów.

Przykładowy plan treningowy

Skoro wiemy już, jakie są przyczyny braku przyrostów, zaproponujemy również przykładowy plan treningowy, który będzie uwzględniał solidny trening nóg. Naszym zdaniem, jednym z lepszych rozwiązań dla naturala jest schemat push/pull.

Trening A PUSH ( poniedziałek )

Trening A PULL ( wtorek )

 • martwy ciąg na prostych nogach 4x8
 • uginanie leżąc 4x12
 • podciąganie na drążku 4x max
 • wiosłowanie hantlem 4x8
 • odwrotne rozpiętki 4x15
 • uginanie przedramion ze sztangą 4x10
 • allaszki 4x10

Trening B PUSH ( czwartek )

 • przysiad bułgarski 4x12
 • hip thrust 4x10
 • wyprosty 4x12
 • wyciskanie hantli skos dodatni 4x12
 • wyciskanie siedząc hantli 4x10
 • wyciskanie wąsko sztangi 4x10
 • side plank 4x max czas

Trening B PULL ( piątek )

 • martwy ciąg 5x5
 • zbieranie grzybków 4x12
 • uginanie jednonóż leżąc 4x10
 • wiosłowanie sztangą 4x10
 • przenoszenie hantli 4x12
 • pull face 4x12
 • uginanie młotkowe przedramion z hantlami 4x8
 • spięcia brzucha na piłce 4x15
Komentarze (9)
qw3rty

"Nie zbudujecie nóg na obciążeniu, które pozwoli Wam swobodnie wykonać np. 15 ruchów." A to niby dlaczego? skoro hipertrofia potrafi występować nawet przy 40% CM ? wielu kulturystów stosuje zakresy na nogi nawet do 30 powtórzeń.

0
Bull

Chodzi o to "swobodnie" - robienie 15 machnieć na luzie i uznanie tego za uczciwą serię.

3
qw3rty

A to zmienia postać rzeczy, w takim razie źle zrozumiałem artykuł.

0
TomQ-MAG

dokladnie jak Bull:-)
zgadza sie, przykładem jest Dzik Karol Małecki, który trzaska po 100 powtórzeń w seriach nawet sztangą 100 kilo jak dobrze pamietam?%) dla wielu z nas jest to wyczyn malo realny hehe

2
lordknaga

malo realny, zalezy od sily a zalezy przedewszystkim od wzrostu, malecki ile ma? 160cm w kapeluszu? do tego krotkie nogi i jego ruch np. w przysiadzie to moze i 1/2 ruchu , przecietnego wyzszego goscia :-D oczywiscie, niczego mu nie ujmuje, bo dla niektorych 100 repsow z pusta sztanga to tez bedzie wyczyn :-)

1
SHHO

Przy takiej ilości seri na same nogi wg.
tego planu to czeka nic innego jak przetrwnowanie i dołek zmeczeniowy. Przy założeniu jakiejkolwiek sensownej progowej progresji.

0
TomQ-MAG

to jest plan priorytetowy, nie ciągniemy go zbyt dlugo, jak widzimy wiekszosc wysilku skupiona jest na nogach a ograniczona jest objetosc gornej czesci ciala, mozna dostosowac do wlasnego poziomu wytrenowania i rozpoczac zmniejsza objetoscia treningowa

1
RPS1990

Odniosę się tylko do krótkiego fragmentu, a mianowicie:

"Wg najnowszego badania, większość kulturystów odniesie najlepsze efekty, jeśli dostarczy:

2,3 – 3,1 g białka na kilogram beztłuszczowej masy ciała,
od 15 do 30% podaży kalorii z tłuszczy,
pozostałą część kalorii z węglowodanów."

Otóż białko jest bardzo ważnym makroskładnikiem, bo jeśli nie będzie odpowiedniej ilości białka, to choćby nie wiadomo jak duża była kaloryczność budowanie mięśni może być utrudnione.
Z drugiej strony nie można zapominać o tym, że najczęściej u osób mających problem z nabieraniem masy mięśniowej występuje nie tyle niedobór białka co niedobór kilokalorii pochodzących z węglowodanów i tłuszczów.
Pisał o tym wielokrotnie Knife oraz Faftaq.

0