Mięśnie Kegla to grupa mięśni znajdujących się wokół dna miednicy. Ich nazwa pochodzi od nazwiska Arnolda Kegla, amerykańskiego ginekologa, który jako pierwszy zaczął zalecać ćwiczenia tej grupy mięśni jako formę terapii po porodzie. Są one bardzo ważne dla zdrowia układu moczowo-płciowego. Utrzymują one w odpowiednim miejscu narządy miednicy, takie jak pęcherz, macica i jelita, co pomaga w unikaniu problemów z nietrzymaniem moczu lub kału. 

 1. Mięśnie kegla - ważne nie tylko dla kobiet!
 2. Jak sprawdzić stan mięśni Kegla?
 3. Jakie mogą być przyczyny osłabienia mięśni dna miednicy?
 4. 5 powodów, dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla
 5. Mięśnie Kegla są niezbędne
 6. Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?
 7. O czym należy pamiętać, trenując mięśnie Kegla?

Mięśnie kegla - ważne nie tylko dla kobiet!

Ponadto, u kobiet, ćwiczenie mięśni Kegla może pomóc w utrzymaniu elastyczności i siły mięśni podczas porodu, co kończy się łatwiejszym porodem. Oprócz powyższych korzyści dla zdrowia regularne ćwiczenia mięśni Kegla mogą również wpłynąć pozytywnie na życie seksualne.

Silne mięśnie Kegla są w stanie pomóc w osiągnięciu intensywniejszych orgazmów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, a także w leczeniu trudności z osiągnięciem erekcji u mężczyzn. Z artykułu dowiesz się jak sprawdzić stan mięśni, poznasz 5 powodów, dlaczego warto je ćwiczyć oraz poznasz proste ćwiczenia wzmacniające mięśnie.

Jak sprawdzić stan mięśni Kegla?

mięśnie kegla

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić stan swoich mięśni Kegla, istnieje kilka sposobów, które możesz wypróbować. Pierwszym jest przerwanie procesu mikcji. Na początek zaznaczę, że nie jest to sposób treningu i nie powinniśmy trenować mięśni podczas oddawania moczu. Test polega na tym, aby w dowolnym momencie przerwać strumień moczu, zaciskając mięśnie. Jeżeli nie jesteś w stanie zatrzymać oddawania moczu lub dodatkowo czujesz ból i dyskomfort, to jest to znak, aby skonsultować się ze specjalistą.

Kolejnym sposobem na sprawdzenie stanu mięśni Kegla jest wykonanie testu, który wykorzystuje specjalne urządzenie zwane biofeedback. Urządzenie to mierzy aktywność mięśni Kegla podczas skurczu i rozluźnienia, pozwalając na dokładne określenie ich stanu. Test ten jest wykonywany przez fizjoterapeutę lub lekarza.

Ważne, aby pamiętać, że niezależnie od sposobu oceny stanu mięśni Kegla, regularne wykonywanie ćwiczeń jest kluczowe dla utrzymania ich kondycji. W przypadku problemów związanych z funkcjonowaniem mięśni Kegla zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem lub fizjoterapeutą, którzy pomogą dobrać odpowiedni plan terapeutyczny. Pamiętajmy, że dbanie o zdrowie i kondycję mięśni przyczyni się do poprawy naszej jakości życia oraz samopoczucia.

Jakie mogą być przyczyny osłabienia mięśni dna miednicy?

 • przebyta ciąża
 • otyłość
 • wady postawy
 • brak aktywności fizycznej
 • operacje jamy brzusznej
 • wiek
 • używki

5 powodów, dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla

1. Poprawa kontroli nad pęcherzem

Trenowanie mięśni Kegla może pomóc w poprawie kontroli nad pęcherzem, co jest szczególnie ważne dla osób z problemami nietrzymania moczu. Silne mięśnie kegla umożliwiają bardziej efektywne kontrolowanie funkcji pęcherza, dzięki czemu jesteśmy w stanie utrzymać mocz w pęcherzu dłużej. Szczególnie zagadnienie ważne jest dla kobiet, które często po porodzie mają problem z funkcjonalnością mięśni.

2. Poprawa życia seksualnego

Silne mięśnie Kegla są niezbędne do osiągnięcia pełnej satysfakcji w życiu seksualnym. Trenowanie tych mięśni może pomóc w osiągnięciu większej kontroli nad orgazmem oraz poprawić doznanie przyjemności u obu partnerów. W przypadku mężczyzn silne mięśnie mogą przyczynić się do mocniejszej erekcji i zwiększenia możliwości w łóżku.

3. Poprawa stabilności macicy

Silne mięśnie Kegla zapobiegają wypadaniu macicy. Jest to szczególnie ważne dla kobiet po porodzie, które mogą zmierzyć się z problemem mocnego osłabienia mięśni dna miednicy.

4. Redukcja bólu podczas miesiączki

Sprawne mięśnie Kegla mogą pomóc w zmniejszeniu odczuwania bólu podczas miesiączki. Trenowanie tych mięśni poprawia przepływ krwi w miednicy oraz stabilizuje ją, co zmniejsza napięcie w mięśniach odpowiedzialnych za utrzymanie miednicy i łagodzi ból.

5. Poprawa ogólnego zdrowia

Trenowanie mięśni kegla pomaga w utrzymaniu ogólnego zdrowia naszego organizmu. Silne mięśnie kegla pomagają wzmocnić miednicę i poprawić funkcje pęcherza, co pozytywnie wpływa na cały organizm i Twoje samopoczucie.

Mięśnie Kegla są niezbędne

Ważne jest, aby pamiętać, że mięśnie Kegla to ważna część naszego ciała i regularne ich ćwiczenie może pomóc w uniknięciu wielu nieprzyjemnych problemów zdrowotnych. Aby uzyskać najlepsze wyniki, ważne jest, aby ćwiczyć mięśnie Kegla regularnie i zachować cierpliwość, ponieważ rezultaty zazwyczaj nie są widoczne od razu.

Szczególnie obowiązkowo powinny trenować kobiety po porodzie, gdyż sam fakt rozwijania się dziecka w brzuchu matki powoduje, że mięśnie mogą ulec rozciągnięciu i osłabieniu. Niestety wiele kobiet nadal bagatelizuje problem, co prowadzi do problemów nietrzymania moczu czy braku satysfakcji z życia seksualnego po porodzie.

Polecamy również: Odchudzanie po porodzie - co trzeba wiedzieć?

Niestety w Polsce rehabilitacja uroginekologiczna jeszcze raczkuje, jednak można już spotkać bardzo wielu terapeutów, którzy zwracają uwagę na problem mięśni dna miednicy po porodzie. Podobne wyzwania czekają przed kobietami, które urodziły metodą cesarskiego cięcia. Brak porodu naturalnego nie oznacza, że mięśnie dna miednicy nie wymagają treningu. Dodatkowo dochodzą wyzwania z bliznami brzucha.

Polecamy również: Jak wrócić do formy sprzed ciąży? 6 skutecznych porad!

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Ćwiczenia mięśni Kegla są stosunkowo proste i można je wykonywać w dowolnym czasie i miejscu. Musimy jednak pamiętać, że trening mięśni dna miednicy, to nie trening brzucha. Odczucia ćwiczeń powinny towarzyszyć głęboko położonym mięśniom miednicy. Istnieje kilka sposobów na trening mięśni dna miednicy, poznajmy je.

Elektrostymulatory — są to niewielkie urządzenia, które emitują impulsy elektryczne, które wywołują skurcz. Często mylone są z zabawkami typu "dildo", jednak musimy wiedzieć, że one nie powodują wibracji. Niewielki impuls elektryczny ma za zadanie zmusić mięśnie do skurczu.

We fizjoterapii urządzenia te znane są bardzo dobrze i wykorzystuje się je w sytuacjach, gdzie pacjent walczy z zaawansowanym nietrzymaniem moczu lub kału. Skurcz mięśni dna miednicy jest możliwy do uzyskania nawet w skrajnych przypadkach. Urządzenie zazwyczaj posiada wiele końcówek (elektrod), które umożliwiają również zastosowanie u mężczyzn. Przyrząd posiada kilka programów do wyboru.

Kulki Gejszy — jest to rozwiązanie mechaniczne. Trening polega na umieszczeniu kulek w pochwie i "siłowanie" się z mięśniami dna miednicy poprzez ich wyciąganie. Ćwiczenia z kulkami powinny trwać około 20 minut dziennie i przeznaczone są dla kobiet, które mają osłabione mięśnie, ale są w stanie je kontrolować.

Ćwiczenia tradycyjne — to ćwiczenia wykonywane podobnie do treningu mięśni głębokich core. Pracujemy jednak nie z mięśniami brzucha, a napinamy i rozluźniamy mięśnie dna miednicy. Istnieją również różnego rodzaju programy treningowe, jak również ćwiczenia jogi, które mają za zadanie wzmacniać mięśnie i przeciwdziałać nietrzymaniu moczu.

O czym należy pamiętać, trenując mięśnie Kegla?

 • Trening jest prosty i nie wymaga specjalnego sprzętu.
 • Powinien być dla Ciebie obowiązkowy, gdy masz problem nietrzymania moczu.
 • Ćwicz tak często, jak jest to możliwe.
Komentarze (0)