Branża fitness co chwilę odsłania przed nami nowinki techniczne, które mają na celu usprawnić nasze ciało i spowodować, że podejmowany wysiłek będzie dużo efektywniejszy. Zazwyczaj, do nowości mają dostęp w pierwszej kolejności sportowcy elitarni, którzy chcą być o krok przed konkurencją, łapiąc się dosłownie wszystkiego. To, co sprawdza się w świecie profesjonalnych sportowców, wykorzystywane jest również na potrzeby treningu amatorów i ma na celu ograniczyć trud włożony w trening i zmaksymalizować jego efekty.

Jedną z tego typu nowości jest trening z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśniowej, tzw. trening EMS (Electrical Muscle Stimulation).

Trening EMS związany jest z zastosowaniem specjalnego stroju, jak kamizelka i spodenki zaopatrzone w elektrody, które wykorzystują zjawisko elektrycznej stymulacji mięśni. Pamiętacie popularne urządzenia do treningu mięśni brzucha typu “motylek”? Tutaj mamy do czynienia z czymś podobnym, jednak urządzenie ma za zadanie stymulować całe ciało. EMS działa poprzez wysyłanie impulsów elektrycznych, które mają za zadanie pobudzać nasze tkanki do pracy, przez co zwiększa się uczucie wykonanego wysiłku.

trening ems

Co mówi teoria?

Wykorzystywanie treningu EMS ma na celu stymulować pracę mięśni. Zauważyć należy, że sam trening z urządzeniem nie polega na tym, że kładziemy się wygodnie na leżaku i podłączamy się do urządzenia w oczekiwaniu na efekty. Urządzenie daje nam odczucia, że wykonywane ruchy i praca mięśni jest dużo cięższa, co w konsekwencji może sprawiać, że po kilku seriach wymachów samych kończyn bez obciążenia, będziemy się czuć, jak po kilku ciężkich seriach wyciskania żołnierskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=PiG1RXSdQ68

Badania potwierdzają, że wykorzystanie urządzenia EMS może znacznie skrócić czas treningu i przekłada się on na poprawę funkcjonalności mięśni. Jednak niekoniecznie jest to opcja dobra, jeżeli zależy nam na zmianie składu ciała - wydatek energetyczny będzie niestety dużo mniejszy.

Co sądzą praktycy?

W praktyce wykorzystanie treningu EMS jest szeroko stosowane w rehabilitacji. Ma zastosowanie u pacjentów neurologicznych, u których doszło do uszkodzenia mięśni czy ich osłabienia pod kątem funkcjonalności układu nerwowego. Stymulacja ma na celu przywrócenie funkcji mięśniowej, pobudzanie układu krążenia, przywrócenie czucia mięśniowego.

W sporcie EMS nie jest wykorzystywany, jako element mający na celu zastąpić trening. Jest to urządzenie, które może być przydatne, jako wsparcie dla pracy mięśnia. Np. sprinterzy korzystają z elektrostymulacji w celu zwiększenia napięcia mięśniowego przed wysiłkiem. Ma to za zadanie zwiększyć pobudliwość mięśni, co pozwala na rekrutację większej ilości włókien mięśniowych do pracy, a w konsekwencji może powodować szybszy bieg. Zmiana częstotliwości z kolei, pomocna będzie również w rozluźnieniu mięśniowym, co ma zastosowanie u osób borykających się z przykurczami mięśniowymi.

Podsumowanie

Trening EMS jest ciekawym urozmaiceniem treningowej rutyny, jednak sama elektrostymulacja nie zastąpi klasycznego treningu. Jego działanie ma na celu nasilenie odczuć wysiłkowych, przez co mamy wrażenie, że wykonana praca była dużo większa. Jeśli zależy nam na zmianie kompozycji ciała, trening EMS może nie spełnić naszych oczekiwań, ze względu na mniejszy wydatek energetyczny. Jednak jego zastosowanie może być niezastąpionym elementem rehabilitacji i przygotowania motorycznego sportowców zawodowych.

Referencje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4789460/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5833968/

Komentarze (0)