Przetrenowanie jest tematem kontrowersyjnym. Jedni uważają, że taki problem nie ma miejsca, inni natomiast, że przetrenowanie to realne zagrożenie. Z pewnością nie ma wątpliwości, co do tego, że ludzkie ciało ma ograniczenia, o czym niektórzy z nas wydają się czasami zapominać.

  1. Czy przetrenowanie to to samo, co przemęczenie?
  2. Skąd bierze się przetrenowanie?
  3. Jak zapobiegać przetrenowaniu?
  4. Szybka metoda na sprawdzenie stanu zmęczenia Twojego organizmu

Czy przetrenowanie to to samo, co przemęczenie?

Nie do końca. Należy wziąć pod uwagę, że przemęczenie i przetrenowanie nie są pojęciami tożsamymi. Termin przetrenowanie bywa nadużywamy, często jesteśmy bowiem po prostu przemęczeni. Co ciekawe, zawodowi sportowcy często bagatelizują objawy przetrenowania, a osoby uprawiające sport rekreacyjnie niejednokrotnie nadużywają tego terminu.

Zanim dojdzie do przetrenowania organizmu, obserwujemy wiele objawów świadczących o przemęczeniu. Zasadnicza różnica między przemęczeniem a przetrenowaniem polega na tym, że do tego pierwszego możemy doprowadzić już jedną zbyt intensywną sesją treningową.

Przetrenowanie jest natomiast dużo bardziej złożoną formą, do której dużo trudniej doprowadzić organizm. Przetrenowanie może powstać pod wpływem wielu intensywnych treningów, po których organizm nie ma wystarczająco dużo czasu i wartości odżywczych do regeneracji. Jeśli dana osoba trenuje wciąż tak samo ciężko, nie stosuje periodyzacji zakładającej roztrenowanie i deloady, to przetrenowanie jest bardzo realnym zagrożeniem. O ile uporanie się z przemęczeniem zajmie nam zazwyczaj kilka dni, to uporanie się z przetrenowaniem może trwać nawet długie tygodnie.

przetrenowanie przemęczenie

Skąd bierze się przetrenowanie?

Do przetrenowania może dojść, gdy wykonujemy zbyt wiele, zbyt długie lub zbyt intensywne sesje treningowe, gdy progresja treningowa prowadzona jest zbyt szybko, gdy pomiędzy kolejnymi sesjami mamy zbyt mało czasu na regenerację. Dodatkowo przetrenowanie może wystąpić, gdy pojawiają się dodatkowe stresory dla organizmu, takie jak zły ogólny stan zdrowia, niedoborowa dieta, niewystarczająca ilość snu, stresująca praca, konflikty rodzinne, stresory środowiskowe.

Przetrenowania nie powinniśmy traktować, jako „większego zmęczenia”. Przetrenowanie wywiera ogromny wpływ na nasz organizm, w tym układ hormonalny, immunologiczny, neurologiczny oraz psychikę.

Jak zapobiegać przetrenowaniu?

Przede wszystkim powinniśmy odpowiednio zaplanować cały proces treningowy, aby nie dopuścić do nadmiernej eksploatacji organizmu. Należy wziąć więc pod uwagę odpowiednią periodyzację treningową, uwzględnienie kolejnych mikro- i makrocykli treningowych, z góry zaplanować okresy roztrenowania. Zdecydowanie lepiej regularnie poświęcać tydzień czasu na deload w treningu, niż przegapić odpowiedni moment, przeciążyć organizm i potem w konsekwencji miesiącami pracować nad przywróceniem do ładu układu hormonalnego, nerwowego i odpornościowego.

Szybka metoda na sprawdzenie stanu zmęczenia Twojego organizmu

Regularny pomiar pulsu spoczynkowego może nas ustrzec przed przetrenowaniem. To pierwszy i najważniejszy test, jaki powinniśmy wykonywać w celu weryfikacji naszej aktualnej formy i zmęczenia. Tętno spoczynkowe jest to tętno, jakie osiągamy będąc w pełnym spokoju fizycznym i psychicznym, w stanie wypoczęcia. Test jest bardzo prosty. Zaraz po przebudzeniu mierzymy sobie puls. Przed wstaniem z łóżka, przed jakąkolwiek aktywnością, staramy się, żeby codziennie pomiar był podobny. Pomiary należy wykonywać codziennie przez co najmniej tydzień. Wystarczy odmierzyć na zegarku/w komórce/stoperem czas 10 s. i w czasie tych 10 s. zbadać puls przykładając dwa palce (środkowy i wskazujący) do lewej tętnicy szyjnej. Otrzymaną ilość uderzeń serca pomnożyć należy razy 6, wtedy otrzymamy ilość uderzeń serca na minutę, czyli nasze tętno, w tym wypadku spoczynkowe. Następnie możemy obliczyć średnie, tygodniowe tętno spoczynkowe. 

Polecamy również: Odżywki i suplementy potreningowe ranking - najlepsza potreningówka

Wysokie tętno spoczynkowe może wskazywać na niekorzystne zmiany w organizmie lub chorobę. Niskie zazwyczaj wskazuje na dobrą kondycję organizmu. Jeśli tętno jest jednak zbyt niskie, może wskazywać na przetrenowanie.

Jest to tak zwane przetrenowanie parasympatyczne, które bywa często mylone z symptomami wysokiej formy sportowej. Zazwyczaj przy takim rodzaju przetrenowania tętno pozostaje nienaturalnie niskie również w czasie treningu. Przykładowo, jeśli wcześniej robiliśmy interwały i osiągnęliśmy przy nich tętno 190, a teraz ledwie zbliżamy się do 180, a do tego czujemy się na treningu ospali lub ociężali, ciężko nam pracować mocniej, to ewidentne znaki, że najwyższy czas odpocząć.

Oczywiście na czynność serca i pomiar tętna ma wpływ wiele czynników. Z pewnością samo tętno nie jest pewną diagnozą przetrenowania. Jest jednak potwierdzeniem, że ciało jest pod wpływem stresu lub niesprzyjających warunków. 

Komentarze (0)