Regularna aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie prawidłowego rozwoju dziecka. Zadbanie o to już na wczesnych etapach edukacji może przynieść wiele korzyści w życiu późniejszym. Doskonałym pomysłem jest wykonywanie pewnych ćwiczeń w domu wraz z jednym z rodziców lub z obojgiem.

Korzyści z regularnej aktywności fizycznej

Bez wątpienia uczestniczenie we wszelkich formach aktywności ruchowej związanej ze sportem daje dużo pozytywnych bodźców w kontekście rozwoju. Przyczynia się do wzmożonej pracy układu nerwowego oraz mięśniowego, z czym wiąże się szerokie spektrum oddziaływań na różne aspekty zdrowia. Z punktu widzenia psychologicznego wiąże się również z rozwojem ciekawości nad potencjałem własnego ciała, kształtowaniem właściwych zachowań związanych z motywacją, a także kreowaniem zdrowych nawyków i higieny stylu życia.

Ćwiczenia w warunkach domowych

Wiele sytuacji w życiu może sprawić, że dom, czy mieszkanie staną się najlepszym miejscem do podejmowania określonego rodzaju aktywności fizycznych. W zależności od posiadanego sprzętu i przestrzeni można w większym lub mniejszym stopniu zapewnić bodźce do rozwoju motorycznego dziecka. Oczywiste jest, że nie sposób wykonywać w domu wielu ćwiczeń o charakterze wydolnościowym. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co jest wykonalne i starać się podchodzić do tego z pełnym zaangażowaniem.

Joga i ćwiczenia o podobnym charakterze

joga z rodzicem

Jednym z rodzajów treningu, który wymaga najmniej sprzętu, a jednocześnie jest bardzo wszechstronny, jest joga. Może ona pomóc zarówno dziecku, jak i samemu rodzicowi poprawić pewne wady posturalne, a także poprawiać zakres ruchomości w stawach, czy płynność ruchu. Dobrze może sprawdzić się jako forma rozruszania się po nocy lub jako rozgrzewka przed innym rodzajem treningu, a także jako „narzędzie” relaksacyjne przed snem.

Dzieci z reguły są bardziej elastyczne, niż dorośli, dlatego mogą wykonywać bardziej skomplikowane pozycje, stąd też warto, aby rodzic miał oko na poprawność i bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń. Sam rodzic również może odnieść korzyści w postaci redukcji bólu pleców i / lub szyi, wzmocnienia ramion i mięśni brzucha, a także relaksacji poprzez prawidłowe oddychanie.

Trening oporowy i funkcjonalny

Kolejnym rodzajem ćwiczeń, które dziecko może wykonywać w domu z rodzicem, są ćwiczenia oporowe, czyli siłowe, oraz ćwiczenia z zakresu treningu funkcjonalnego. Istnieje bardzo szeroki repertuar prostych, bezpiecznych i bardzo efektywnych w kontekście rozwoju fizycznego dziecka ćwiczeń, które można wykonywać w domu. Najczęściej powinny to być ćwiczenia z ciężarem własnego ciała lub z użyciem gum, piłek, czy innych niedrogich i niezajmujących dużo miejsca akcesoriów. Warto, aby rodzic miał kontrolę nad prawidłowością wykonywanych ćwiczeń (jednak sam również musi znać solidne podstawy wychowania fizycznego).

Inne ćwiczenia

Istnieje wiele innych form aktywności fizycznej, jednak często mogą być bardziej zależne od przestrzeni, czy sprzętu. Wymienić można tutaj m.in. podstawy sztuk walki, gimnastyki, ćwiczenia wydolnościowe (skakanka, rowerek stacjonarny), czy niekiedy również gry sportowe na konsoli z czujnikami ruchu i / lub VR (okulary virtual reality).

Komentarze (0)