Trenowanie na siłowni wbrew pozorom nie jest proste – jeżeli wykonujesz intensywne treningi, to istnieje cienka granica pomiędzy wzrostem mięśni a doznaniem urazu. Kontuzja jest najszybszym sposobem na spowolnienie postępów, a nawet narażenie się na utratę możliwości trenowania. Jak zawsze, warto polegać na jednej zasadzie: lepiej zapobiegać niż leczyć.

  1. Zbyt duży ciężar
  2. Niedostateczna pomoc partnera treningowego
  3. Błędne stosowanie wymuszonych powtórzeń
  4. Zbyt częsty trening
  5. Brak rozciągania
  6. Powtórzenia negatywne
  7. Brak koncentracji

Zbyt duży ciężar

Co jest wyznacznikiem tego, że obciążenie jest dla Ciebie zbyt duże?

  • nie możesz kontrolować ciężaru podczas jego opuszczania
  • nie możesz zachować prawidłowej techniki

Pamiętaj, że na ciężar oddziałuje grawitacja, więc sprzęt zawsze będzie „szukał” podłogi. Wszystko, co jest z nim połączone (w tym wypadku ty), jest w niebezpieczeństwie.

Niedostateczna pomoc partnera treningowego

Ciężary, które będziesz podnosił na pewnym etapie, będą dla ciebie zbyt ciężkie. Nie chodzi jednak o to, że nie będziesz w stanie sobie z nimi poradzić. W pewnym momencie zaczyna być potrzebny partner, który będzie asekurował nas podczas wykonywania serii.

Nie bez znaczenia jest sposób pomagania – jeżeli przy wyciskaniu hantli na klatkę piersiową zostaniesz wypchnięty za łokcie, zamiast pociągnięty za nadgarstki ramiona mogą ci się ugiąć do wewnątrz, a obciążenie spadnie wprost na ciebie. Dobry partner treningowy powinien to wiedzieć i co więcej - zapobiec takiej sytuacji w miarę możliwości.

pomoc trening

Błędne stosowanie wymuszonych powtórzeń

Oszukane i wymuszone powtórzenia to zaawansowana technika treningowa, która pozwala na dalszą pracę w chwili, gdy opadasz z sił, a ciężar zaczyna przekraczać twoje możliwości. Ćwiczenia te z definicji są niebezpieczne, za każdym razem, gdy używasz impetu, aby przyspieszyć ruch, ryzykujesz kontuzją.

Zbyt częsty trening

W jaki sposób zbyt ciężki trening wiąże się z urazami? Przetrenowanie wiąże się z deficytem energii. Nie możesz się rozwijać, jeśli jesteś zmęczony. To chyba dla wszystkich jest oczywiste. W tym stanie nietrudno jest przewidzieć, że trenujący dozna kontuzji, zwłaszcza gdy próbuje podnosić ciężary. Rozwiązaniem jest zmniejszenie intensywności ćwiczeń podczas kolejnych 3-4 sesji treningowych, a wizyta na siłowni nie powinna trwać dłużej niż godzinę.

Brak rozciągania

Prawidłowo wykonany stretching pomaga rozluźnić mięśnie. Ponadto, jeśli prawidłowo rozciągniesz dany odcinek mięśni po treningu, możesz przyspieszyć jego regenerację oraz następnego dnia zmniejszyć zmęczenie.

rozciąganie

Powtórzenia negatywne

Negatywne powtórzenia są jedną z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych technik treningowych, ale także bardzo skutecznie stymulują wzrost mięśni. Co czyni je niebezpiecznymi? Do powtórzeń negatywnych używa się dużych ciężarów (min. 90% ciężaru maksymalnego) co oznacza, że trzeba mieć silne więzadła oraz stawy, aby nie doznać kontuzji.

Brak koncentracji

Obserwując kulturystę, zauważysz, jak wysoki jest jego poziom koncentracji. Ta cecha rozwija się z biegiem czasu, wraz z postępami oraz zaawansowaniem zawodnika. Wysoka koncentracja oznacza dźwiganie jeszcze cięższych sztang. Ale podnoszenie jeszcze większego obciążenia może prowadzić do kontuzji, jeśli nie jesteś odpowiednio skupiony. Ćwicz intensywnie, ale co ważniejsze - inteligentnie!

Komentarze (0)